Nedir Bu Amortisör Merakı

mehmet gülmez

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Bianchi
Dışarda gördüğüm yeni bisikletlerin çoğunda önde ve arkada mutlaka amortisör var. Amortisörün olması ya da fazla olması kaliteyi artırır diye bir öngörüş var sanırım. Şehirde bisikletle gezmek için amortisör gereksizdir. Hem bisikleti ağırlaştırır hem de zamanla aşınıp gacırdamaya gucurdamaya başlar. Ayrıca düz kadrolu bisikletlerden daha yavaş hızlanır. Pedala basmanızla yaylanmaya başlar çoğu amortisörlü bisiklet. Ha illaki olacaksa önde kaliteli ve sert bir amortisör, ön frenle daha rahat ve güvenli duruş yapmanızı sağlar.

Scudo
Tepki
44
bahsettiğiniz sorunlar amortisörün kalitesine göre değişir. 10 liraya satılan çin malı arka amortisörlerden bahsediyorsak doğrudur dedikleriniz. Ama bir rockshocks (veya muadili marka - örnek olarak bu markayı verdim) amortisörden bahsediyorsak dedikleriniz kolay kolay gerçekleşmez.

mehmet gülmez

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Bianchi
@Mehmet Can Çimir

tabi kaliteye bağlı. örneğin gördüğüm bianchi marka bisikletlerin hemen hemen hepsinde arka amortisör var ve kaliteli olmadığı çok açık. bazı modellerde öyle abartmışlar ki gövdesi moblylete benzemiş. yerinden kalkacağa benzemiyor. imkanları olsa gidona frenlere amortisör koyacaklarmış. bisikletin amortisörlü olması hava atma sebebi sanırım. ama bisikleti hantallaştırdığından eminim.

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
@Mehmet Can Çimir

Bende 3 adet bisiklet var;
Biri Corratec Dolomiti yol bisikleti
Diğeri Corratec X Vert S04 MTB ön amortisörlü
Bir diğeri ise Bianchi Ultimate Çift Amortisörlü, ancak sadece amortisörü 406 lira. Her çift amortisörlü aynı değil, aynı kefeye koymamak gerek. Amortisör Kilitleri sayesinde bisiklet amortisörsüz gibi hareket edebiliyor, gerektiğinde amortisörü açılıyor ve çift amortisörlü olabiliyor.

sormor

Üye
Tepki
0
amortisör ayarları var ben şehirde kullanınca en sıkısını kullanyorum dağda kullanınca orta ya alıyorum her amörtisör gıcırda da yapmaz yapsa bile yalarsın

mert deniz

Aktif Üye
Tepki
202
Benim çift amortisörlü bisikletim var idi,
arkadaşımın amortisörsüz bir dağ bisikleti ile değiştirdim.
Eskiden bir hevesle toplamıştım gayette güzeldi fakat çok hantaldı
yokuşlarda nefes nefese bırakıyordu.
Bisiklet yolunun olduğu sahil kesimlerinde anca kullanılabilir,
nefesine güvennen arkadaşlar yokuştata kullanabilirler tabikide:D

Tepki
44
@Süleyman Uzunköprü

:) hocam tabii ki hepsi aynı değil. Ben yaylı Çin malı olanlardan bahsediyorum (genelde onlardan kullanıldığı için) Ayrıca sizinki sanırım İtalyan Bianchi, Türkiye'de yapılanlarda genelde bahsettiğim Çin malları kullanılıyor :(

ErdincAydin78

Forum Demirbaşı
Tepki
102
Bisiklet
Sedona
@Mehmet Can Çimir

Bende bianchi toro var,bisiklet alalı 1ay falan oldu ,arkadaşımın dediği gibi gıcırtılar başladı:eek: ve şimdik amortisör vidalarını sökmek için alyan takımı arıyorum,deltabbisikletten buldum bişey 10€:) .Alyan takımıyla sökeceksin sonra yağlıyacaksın vs. Bizim türkiyedeki Bianchi kalitesini ve prestijini unutarak çin malları kullanıyor anlaşılan.