Muc-Off ile Bisiklet Temizleme, Koruma ve Yağlama Klavuzu

ulas

Forum Bağımlısı
Tepki
9.754
Bisiklet
Geotech
Merhaba Arkadaşlar,

Bir çok kişinin kullandığı, doğa ve bisikletçi dostu olan Muc-Off koruma, yağlama ve temizleme konusunda dünyanın tercih ettiği bir markadır

Ürünlerle ilgili çok soru sorulduğundan detaya girmeden bunun konusunu açıp kısa ve öz bir şekilde yazmaya çalışacağım

Ayrıntılı Bilgi İçin: (link) adresine bakmanızı öneririm.

TEMİZLEME

Bisikletin Zincirini Temizleme

2 şekilde zincirinizi temizleyebilirsiniz

1. MUC-OFF Drivetrain ile Zincir ve çarkların üzerine püskürtme işlemi yapıp 2 Dk bekleyin ve sonrasında su ile durulayın.

2. X-3 Zincir Temizleme Aparatı ile Temizleyebilirsiniz. Burada yine aynı şekilde sonrasında su ile durulayabilirsiniz. Muc-Off yağ kullandıysanız diğer temizleyiciler iyi bir şekilde yağı çözmeyecektir.

Bisikletin Kendisini Temizleme

Bisikleti önceden iyice ıslatın

Güneşin ışığının olmadığı bir zamanda Bike Cleaner ile her yere püskürtme işlemi yapın. Bisikletin hiç bir aksamına zarar vermeyecektir.

Bisikletin çok kirli ve şampuanın girmeyen noktalarını fırça ve sünger ile iyice ovun

Muc-Off' un muhteşem büyüsü için 3-5 Dakika arasında bekleyin

Daha sonra su ile durulayın ve bisikletinizin ışıltısını izleyin

Eğer Disk frenli bir bisikletse yıkama sonrasında daha iyi performans almak için balata spreyi sıkın. Muc-Off balata spreylerinin içerisinde yağ tabakası olmadığından diğer spreylere göre çok daha etkilidir.

KORUMA

Fren yüzeyleri hariç boyalı aksamlara sıkın ve koruma sağlayın

Mat yüzeyler için Matt Finiş Detailer kullanın

Mekanizmalarınızı korumak ve üzerinde bir tabaka oluşturmak için M094 Kullanın

Süspansiyon ve oynar noktalarda Slicon Shine kullanın

Fazla kalıntıları silin

Parlaklık ve uzun koruma için Cilayı sürün

Tekrardan yüzeyi silin

Karbon bileşenler için Carbon Gripper Kullanın

YAĞLAMA

Muc-Off un bir kaç farklı yağı bulunuyor. En iyi seçimi yapmanız için basitçe anlatacağım.

Her koşulda ve yarışmalarda kullanmak için

Yağmurlu ve ıslak zeminlere profesyonel kullanım

Kuru hava koşullarında profesyonel kullanım

Kuru hava koşullarında günlük sürüş

Yağmurlu ve ıslak hava koşullarında günlük sürüş

Pedalı geriye doğru çevirerek her bir baklaya yağı değdirin. Çok fazla dökmenize gerek yok. Bisikleti ve zincirinizi temizledikten sonra bu işlemi yapmalısınız.

En iyi sonucu görmek için 15 dk bekleyin. Önerim bu işlemi gece yapmanızı öneririm.

Scudo

Anıl Erdoğan

Forum Carbonbaşı
Tepki
1.786
İsim
Anıl ERDOĞAN
Bisiklet
Cube
@ulas Bey öncelikle güzel hazırlamışsınız ellerinize sağlık yalnız keşke fiyatlarıda yazsaydınız.
Örnegin zincir temizleme sıvısı olan drivetrein fiyatı yaklaşık 150TL.
Çok ciddi bir rakam.
Würth zincir temizleme 20TL
Shimano zincir temizleme 38TL olduğu hatırlatmak isterim.
Muhakkak sizin ürününüz daha iyidir ancak bu fiyat ile maalesef işi zor.
Tüm seti almaya kalkarsak yaklaşık 1000TL gibi bir fiyat çıkacağını düşünmekteyim.
Ekonomik krizin olduğu tüm bisiklet camiasının tasarrufa gittidiği bu dönemde, dolardan etkilenmenin etkisini çok iyi bilmenize rağmen bu fiyatlarla bu ürünleri bize sunmak ne kadar doğru bir karar tartışılır.
Gönül isterdiki keşke maaşlarımız yüksek olsa ekonomimiz iyi olsada bu yorumu yazmasak. Rahat rahat alıp kullansak

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.430
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Aklımda deli sorular:
1.Kullanan var mı?
2.Varsa ne iş yapıyor?
3.Yıllik kaç lira vergi veriyor?
4.Ekmek bulamassak pasta yiyebilirmiyiz?
images.jpeg

Cyanide

Daimi Üye
Tepki
404
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Binlerce lira bisiklete para öde, grup set topla kadro al iş bakıma gelince benzin, mazot neyimize yetmesin de.
Neyse ki krediye girip aç gezerek iPhone alan bir milletiz, yorumlara şaşırmadık.

Her hava koşulunda kullanılabilecek zincir yağları var, değişiklik yapmayı düşünenler deneyebilir tavsiye ederim.

sccetin

SCC
Yönetici
Tepki
5.655
İsim
Serhat C
Parasını hak etmeyen ve performansı rezil olan ürünleri yerin dibine sokmayı herkes gibi ben de çok iyi biliyorum :) fakat tam tersi olduğunda da ürünün/satıcının hakkını teslim etmek gerekiyor.

Muc-off ile tanışmam bundan 16 ay öncesine dayanıyor. 2017 Haziran'ında kuru ve ıslak olmak üzere set olarak satılan bir tüpü 120 ml olan ceramic lube'lerinden aldım. 81 TL idi. Kokusu inanılmaz bir şekilde parfüm gibi. Rengi de o kadar hoş ki abartmadan söylüyorum insanın yiyesi geliyor :) Kutusu, tüpü, ışığı gerçekten kaliteli. Bakım olayını çok sevmeyen ben dahi zincirin yağı bitse de yağlasam diye bekliyorum. Hatta bazen gidip kapağını açıp kokluyorum (balici değilim).

Gelelim performans kısmına, haftada yaklaşık 300 km süren birisi olarak performansından inanılmaz memnunum. 400-500 KM'den önce en ufak bir ses olmuyor. Kezâ 2 arkadaşıma daha aynı yağlardan aldırdım (yarım yıl önce Mart ayında seti 100 TL'ye) ve onlar da oldukça memnun. Kışın ise ''wet'' olanını kullanıyorum ve o da oldukça başarılı ve ıslak zeminde kuru yağ ile arasında gözle görülür fark var.

16 ayda en az 16.000 KM civarı yapmışımdır ve yağların kuru olanı sanırım yarıdan aşağı yeni indi ve ıslak olanı da %80 kadar doludur. Ben de yukarıda gösterilen gibi yağı zincirin baklalarına saya saya damla damla damlatıyorum ve daha sonra da içinden çıkan uzay ışığıyla damlatmadığım yer var mı diye kontrol ediyorum :) Bu işlemi genellikle gece yapıyorum kezâ yağı almadan önce yaptığım yabancı kaynak araştırmasında yağın tam anlamıyla zincirin arasında etkisini gösterebilmesi için işlemden en az 4 saat sonra pedal çevirmek gerektiği bilgisine ulaşmıştım. Ayrıca, yağlama işlemine geçmeden önce tüpü iyice çalkalamak gerekiyor. Ağzı çok pratik olduğu için akma ya da fazla damlatma sorunu yok. İşlemi burada açıklaması biraz uzun oldu fakat gerçekten hızlı ve basit bir iş. Bildiğiniz üzere, yağlama işlemini yapmadan önce zinciri güzelce temizlemek gerekiyor; yoksa yağı israf etmiş oluyorsunuz. Bunu da aliexpress'ten aldığım bir aparatın içine gazyağı dökerek yapıyorum.

Şuan setin fiyatı 144 TL çünkü dün hediye çekimi kullanarak sadece 56 TL'ye bu müthiş yağlardan elimdekilerin bitmesine çok süre olmasınra rağmen, memlekette her şeyin fiyatı daha da artmadan tekrar aldım.

Bu arada, yukarıda fiyattan yakınmalar olmuş fakat 16 ay önce ekonomi henüz batmamışken dahi setin fiyatı yurtdışından daha uygundu. Bugün de hâlâ daha uygun çünkü yurtdışında hem ikisi bir arada set kalmamış hem de sadece kuru zemin yağı şuan 14 dolares papeles: (link)

Velhasıl, forumda zaman zaman yağ tavsiye/soru konuları tekrar tekrar konuşulduğu için tüm oradaki soru işaretlerine de son noktayı koyabilecek tam bir fiyat/performans/kalite ürünü.

Bu yağdan memnun olmayanı henüz duymadım; varsa buyursun :)

Şafak Başlar

Forum Demirbaşı
Tepki
349
Bisiklet
b'Twin
Ben yağ ve bisiklet şampuanını kullanıyorum. Yağ olarak daha uygun fiyatlı ürünler vardır tabii. Ama bisiklet şampuanı bence parasını hakkediyor.

• Beğen
Tepkiler: ulas

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Delta Bisiklet'te satılan neredeyse en beğendiğim üründür. Öyle ki, standı bile acayip güzel. Belki de bu çok cezbetmiştir. :kahve:

ulas

Forum Bağımlısı
Tepki
9.754
Bisiklet
Geotech
Arkadaşlar tabi fazla kızmamak lazım. Çünkü forumda her türden bisiklete binen olduğundan elimizden geldiğince onlara anlatmak gerekiyor.

Özetle,

Üç tip bisiklete binen sürücü vardır. Şaka karışımıyla anlatıyorum tabiki diğer sürücüler üzerine alınmasın. Üzerine alınacaklar zaten bu sürücülerden biri :)

1. Sürücü

Bisikletini benzin, mazot, kezap veya diğer çözücülerle yıkamasını seven ve metalin boyasını çözünceye kadar devam eden,
Bisikletinin zincirine, sıvı yağ, tereyağı, margarin (Şaka değil her zaman karşılaşıyoruz), makine yağı, veya atık yağlardan biri ile yağlamasını seven,
Bisikletini korumak için açıklamasını bile okumadığı spreylerle ovuşturan hatta bozulmasın diye gres yağı süren.

2.Sürücü

Bisikletinin ne yağına bakan ne de temizliğine önem veren ve hiç bir şekilde bisikletiyle ilgilenmeyen. Sadece daha iyi bisikletlerin gereksiz olduğunu savunan.

3. 3 Saat bindiği bisikletine 1 saat ayırıp ilgilenen ve temizleyen

İşte bu ürünler sadece 3. Sürücüler için geçerlidir.

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.430
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@ulas benim katogorim.
4.Bir saat binip 3 saat temizleyen sürücü.

Yanliz ürunler aşıri pahali. Profesyonel yarış takımlarınin kullanmadıği bir ürünü kullanmam benim için lüks.
Benzer bir ürun petrol türevleri ile performansı karşılaştırilmiş.

ulas

Forum Bağımlısı
Tepki
9.754
Bisiklet
Geotech
Ya tabiki işin şakasındayız isteyen istediği ile yıkayabilir. Muc-Off kullananlar bu konuyu görüyorsa anlatsa daha iyi olur.

ulas

Forum Bağımlısı
Tepki
9.754
Bisiklet
Geotech

eyupozturk

Roadie
Tepki
316
İsim
EyoO
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Muc off zincir yağlacısını kullanıyorum. ürün aslında wax, yağ değil. kokusu ve ambalajı güzel. şimdilik sadece dry versiyonunu kullandım, kuru hava + trainerde 500-600 km kadar gidiyor. bitince yağlama üzelliği kendisi ile birlikte hiç iz bırakmadan kaybolup ses yapmaya başlıyor. şimdiye kadar kullandığım zefal, cahin-l gibi markalara göre hem daha güzel kokuyor, hem daha temiz. rublem ilk defa bu kadar temiz kaldı.
zefal pro kullandım2 yıl kadar hem yol, hem mtb, hem şehirde. yağlama özelliği ilk başta iyi, sonra toz toplamaya başlıyor. en sonunda macun gibi zincir ve rule, arttırı jokeylerinde sertleşmiş macun haline geliyor.

chain-l ise 1200km gitti. güzel ürün, muc off daha güzel kokuyor. onu da tavsiye ederim.

diğer ürünlerini hiç kullanmadım. genelde pril ve ya formula x temizlik sıvısı kullanıyorum. bir problem yaşamadım. ama mtb de bir ara asprins tarzı su balı konsantre temizleyiciler kullanmıştım, sanki biraz donuklaştırdılar sanki cilasını..

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.446
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yurtdışında olduğumda yaz ve kış için zincir yağını alıp denedim.Çok memnun kaldım.
Bence bisikletin en çok özen gösterilmesi gereken bölgesi zincirle temas eden bölgeler; Aynakol, ruble, değiştirici ve çarklar..

Erdem Topal

Aktif Üye
Tepki
461
Elimde 3 tane wet lube var. ankara ici elden almak isteyen varsa 2 tanesini delra fiyatinin altina birakabilirim. Ya da ulas bey takas imkani varsa 1 adet wet verip dry alabilirim :)

Eduardo Bianchi

Daimi Üye
Tepki
360
İsim
Eduardo Bianchi
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Colnago
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Madem konu acılmıs bende bir iki kelam etmek isterim.

Öncelikle ben de tüm arkadaslarım gibi urunlerin pahalı oldugu tezinde hem fikirim.(Ülkemiz ekonomik şartları açısından)
Lakin, " Ne kadar ekmek o kadar köfte" deyimi bu noktada cok iyi örtusuyor.

Diğer husus ürünlerin kalitesi hakkında;

Ben bisikletlerimde aşağıdaki ürünleri test ettim ve kullanıyorum;

1) Muc-Off Workshop Mat

2) Muc-Off Metal Polish 100ml Metal Cila (Kromaj yüzeyler icin)

3) Muc-Off Team Sky Hydrodynamic Lube 50ml Zincir Yağı

4) Muc-Off Miracle Shine 500ml Koruyucu Cila (Harika bir ürün,kadroya müthis bir parlaklık veriyor. A+++)

5) Muc-Off Carbon Gripper 75gram Gres Yağı

6) Muc-Off Uber Wax Bisiklet Cilası 70 Gr (Kullanmaya kıyamıyorum,korka korka sürüyorum A+++)

Sahsi düsüncem, her ne kadar fiyatları pahalı olsada ödediğiniz her kurusun hakkını veren bir marka.

Bu durumda ben de "3ncü Sürücü" grubunda yer alıyorum galiba.

Herkese keyifli sürüsler.

• Beğen
Tepkiler: eyupozturk ve ulas

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Muc-Off mu vardı sanki.Bu ürünler iyi ürünler ama olmazsa olmaz değiller.
Bende de zincir yağı var evet güzel ürün ama muadilleri ve daha iyilerini de bulmak mümkün.