Merlin Cycles

abzül

Üye
Tepki
65
Herkese merhaba arkadaşlar.

Lafı fazla uzatmadan konuya giriyorum direkt. 19 Ekim 2022 tarihinde Merlin üzerinden 140 euro tutarında bir alışveriş yaptım. Sonrasında kargo Türkiye'ye geldi ve sebepsiz bir şekilde gümrüğe takıldı ve otomatik olarak İngiltere'ye iade oldu. Ürün içeriğinde yasaklı herhangi bir madde v.s yoktu ama konumuz bu değil zaten. Farklı sitelerde daha önce de çok kez başıma geldi, ürünler iade oldu ve param otomatik olarak kredi kartıma yattı her seferinde. Bu olayda da aynı şekilde olacak diye beklerken Merlin'den ses seda çıkmaması üzerine, ürünler Türkiye'den yurt dışına sevk edildikten yaklaşık 3-4 ay sonra bir mail attım ve kendilerine refund talebimi ilettim. Merlin de, ürünlerin kendilerine ulaşmadığını ve ulaşınca refund yapabileceklerini bana iletti :) Eyvallah deyip beklemeye devam ettim. Aradan yine fazlaca bir zaman geçtikten sonra tekrar mail attım bizim iş noldu diye. Verdikleri cevap siz zaten kargoyu teslim almışsınız oldu. Takip numarası ve çeşitli kargo firmaları üzerinden kargoyu teslim almadığımı kanıtladıktan sonra, tamam almamışsınız ama bu süreç çok uzun bir süreç refund yapmamız 1 seneyi bulabilir falan dediler. İyi dedim beklemeye devam ettim. Geçenlerde tekrar yazdım, bu sefer de size neden refund yapalım ki tarzı alakasız bir şeyler yazdılar.

Uzun lafın kısası Merlin parama çöktü :) Her mail attığımda birbirinden saçma ve alakasız cevaplar vererek konunun üstünü örtmeye çalışıyorlar. Çeşitli sitelerdeki yorumları incelediğimde başkalarına da aynı şeyleri yaptıklarını gördüm. Bildiğim kadarıyla şu an Türkiye'ye gönderim yapmıyorlar zaten ama olur da tekrar gönderim yapmaya başlarlarsa dikkatli olmanızda fayda var.

Scudo

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.124
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Lafı fazla uzatmadan konuya giriyorum direkt. 19 Ekim 2022 tarihinde Merlin üzerinden 140 euro tutarında bir alışveriş yaptım. Sonrasında kargo Türkiye'ye geldi ve sebepsiz bir şekilde gümrüğe takıldı ve otomatik olarak İngiltere'ye iade oldu. Ürün içeriğinde yasaklı herhangi bir madde v.s yoktu ama konumuz bu değil zaten. Farklı sitelerde daha önce de çok kez başıma geldi, ürünler iade oldu ve param otomatik olarak kredi kartıma yattı her seferinde. Bu olayda da aynı şekilde olacak diye beklerken Merlin'den ses seda çıkmaması üzerine, ürünler Türkiye'den yurt dışına sevk edildikten yaklaşık 3-4 ay sonra bir mail attım ve kendilerine refund talebimi ilettim. Merlin de, ürünlerin kendilerine ulaşmadığını ve ulaşınca refund yapabileceklerini bana iletti :) Eyvallah deyip beklemeye devam ettim. Aradan yine fazlaca bir zaman geçtikten sonra tekrar mail attım bizim iş noldu diye. Verdikleri cevap siz zaten kargoyu teslim almışsınız oldu. Takip numarası ve çeşitli kargo firmaları üzerinden kargoyu teslim almadığımı kanıtladıktan sonra, tamam almamışsınız ama bu süreç çok uzun bir süreç refund yapmamız 1 seneyi bulabilir falan dediler. İyi dedim beklemeye devam ettim. Geçenlerde tekrar yazdım, bu sefer de size neden refund yapalım ki tarzı alakasız bir şeyler yazdılar.

Uzun lafın kısası Merlin parama çöktü :) Her mail attığımda birbirinden saçma ve alakasız cevaplar vererek konunun üstünü örtmeye çalışıyorlar. Çeşitli sitelerdeki yorumları incelediğimde başkalarına da aynı şeyleri yaptıklarını gördüm. Bildiğim kadarıyla şu an Türkiye'ye gönderim yapmıyorlar zaten ama olur da tekrar gönderim yapmaya başlarlarsa dikkatli olmanızda fayda var.
Bu tarz sorunlar ile karşıamamak için en güzeli master card kullanmak. Baktın soru yapıyorlar bankanı arıyorsun bu işlem bana ait değil, kartımı bloke edip yenisini yollayın diyorsun. Master card çekilen ücreti kartına iade ederek, müşterisini aradan çıkarıyor ve geri kalanını kendisi ile alım yapılan firma ile hallediyor.. En azından yurtdışında yaşadığım yerde böyle işliyor durumlar.

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
7.024
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Bu tarz sorunlar ile karşıamamak için en güzeli master card kullanmak. Baktın soru yapıyorlar bankanı arıyorsun bu işlem bana ait değil, kartımı bloke edip yenisini yollayın diyorsun. Master card çekilen ücreti kartına iade ederek, müşterisini aradan çıkarıyor ve geri kalanını kendisi ile alım yapılan firma ile hallediyor.. En azından yurtdışında yaşadığım yerde böyle işliyor durumlar.
Sadece Master değil, bence Visa ve diğerleri de aynı imkanı sunuyordur. Türkiye'de dahil :)

Ancak örneğin ben yurt dışı alışverişlerimde sanal kart kullanıyorum. Sanal kartlı alışveriş için birkaç farklı güvenlik aşamasını geçmek gerekiyor,
bu nedenle "alışverişi ben yapmadım" demek pek kabul görmez sanırım.

Onun yerine bankalar, "kredili alışveriş harcama itirazı" diye bir prosedür uyguluyorlar. Bankaya başvuruda bulunup,
"şu kartımla şu alışverişi yaptım, ancak satıcı taraf ürün/hizmeti bana teslim etmedi" diyorsun. Başvuru inceleniyor.
Bu örnekte fazladan kanıtlar da mevcut, onları da temin edince banka yüzde yüz ödemeyi iptal eder.

Ancak alışveriş yapılalı bir yıl olmuş. Bu kadar eski bir alışveriş iptal edilebilir mi, bilemedim.

• Beğen
Tepkiler: MakRo ve abzül

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.498
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Gümrüğe takılma süresi ile otomatik olarak iade olma arasında kaç günlük bir süre yaşandı?
Merlin'den yapılan siparişleri özel bir kargo firmasına ek ödeme yapılmadıysa PTT dağıtıyordu.
PTT gümrüğe takılan bir ürün için tarafınıza ihbarname göndermeden otomatik olarak iade sürecini yapmaz.
Bu süre posta gönderilerinde 7 gün, kargo gönderilerinde 20 gündür. Keza özel kargo firması da mail yoluyla size ulaşmak zorundadır.
Aksi durumda kargo firmaları ile görüşüp hakkınızı aramanız gerekiyor.

• Beğen

abzül

Üye
Tepki
65
Harcama iadesi talebinde bulundum banka üzerinden, sonucu beklemedeyim şu an.

Gümrüğe takılma süresi ile otomatik olarak iade olma arasında kaç günlük bir süre yaşandı?
Merlin'den yapılan siparişleri özel bir kargo firmasına ek ödeme yapılmadıysa PTT dağıtıyordu.
PTT gümrüğe takılan bir ürün için tarafınıza ihbarname göndermeden otomatik olarak iade sürecini yapmaz.
Bu süre posta gönderilerinde 7 gün, kargo gönderilerinde 20 gündür. Keza özel kargo firması da mail yoluyla size ulaşmak zorundadır.
Aksi durumda kargo firmaları ile görüşüp hakkınızı aramanız gerekiyor.
O kısımlar karışık hocam biraz. Ptt gerekli bildirimleri yaptı, mail üzerinden fatura v.s yolladım. Sonra bi gümrük firması ismi verdiler falan derken uğraşmak istemedim ve iade oldu. Otomatik iadeden kastım kargoyu aldıktan sonra, iade etmek için ben kargoya vermedim, direkt olarak kendi kullandıkları kargo ile kendi belirttikleri adrese döndü.

• Beğen
Tepkiler: gunerokn

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.498
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Harcama iadesi talebinde bulundum banka üzerinden, sonucu beklemedeyim şu an.

O kısımlar karışık hocam biraz. Ptt gerekli bildirimleri yaptı, mail üzerinden fatura v.s yolladım. Sonra bi gümrük firması ismi verdiler falan derken uğraşmak istemedim ve iade oldu. Otomatik iadeden kastım kargoyu aldıktan sonra, iade etmek için ben kargoya vermedim, direkt olarak kendi kullandıkları kargo ile kendi belirttikleri adrese döndü.
Anladım. Çok özel değilse kargo içeriği neydi? PTT muhtemelen gümrükleme firması olarak Ünsped'in adını vermiştir.

abzül

Üye
Tepki
65
Anladım. Çok özel değilse kargo içeriği neydi? PTT muhtemelen gümrükleme firması olarak Ünsped'in adını vermiştir.
Evet Ünsped olması lazım. İçerik de 1 jersey, 1 tayt ve 1 çift lastikten oluşuyordu

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: gunerokn

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.498
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet Ünsped olması lazım. İçerik de 1 jersey, 1 forma ve 1 çift lastikten oluşuyordu
Teşekkürler. Benzer bir durum çok yakın bir tarihte benim başımdan geçmişti. (Merlin siparişi değildi)
147 Euro tutarındaki tayt ve forma siparişim kargo ücreti ile birlikte 152 Euro olduğu için gümrükte takılmış ve PTT ihbarname göndermişti.
PTT, kargonun gümrüğe takılma sebebini sipariş toplamı 152 Euro olarak söylemişti.
Mail yoluyla itiraz edip fatura ve ekstre göndermiştim ve itirazım kabul edilip kargo vergisi hesaplanmış bir şekilde adresime teslim edilmişti.

• Beğen

Nail Acun

Forum Demirbaşı
Tepki
926
Bisiklet
Merida
Arkadaşlar merhaba

Artık merlinden alışveriş yapamıyormuyuz. sepete ekliyorum ürünü ancak ödeme sayfasına gelmiyor. ekranda bir çarpı işareti çıkıyor

bilgisi olan var mıdır ?

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.970
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar merhaba

Artık merlinden alışveriş yapamıyormuyuz. sepete ekliyorum ürünü ancak ödeme sayfasına gelmiyor. ekranda bir çarpı işareti çıkıyor

bilgisi olan var mıdır ?
Merlin artık Türkiye'ye gönderim yapmıyor..

• Beğen
Tepkiler: Bülent Gökmen

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
kötü olmuş valla en uygun fiyatlar buradaydı :(
Geçen ay (link) buradan aldım. 150 euroyu geçmeyecek şkilde alışveriş yapabilirsiniz. Kargosu 29 euro tutmasına rağmen buradaki satıcılardan daha avantajlı fiyat var. Chainreactions artık AB ülkesi (ingiliz menşei) olmadığı için gümrük yüksek tutuyor yoksa onu da önerirdim.

Tepki
43
İsim
Mehmet Çetinkaya
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merlin cycles Türkiyeye artık gönderim yapmayacak. Ülkeler listesinden Türkiyeyi kaldırdı. 🙁

• Üzgün
Tepkiler: RmzBurak