Marta Sl

Tepki
14
Öncelikle herkese merhaba bu foruma ilk mesajım forum gerçekten çok güzel emeği geçenlere teşekkürler uzatmadan soruma geçeyim ;
ben magura marta sl fren seti aradım ve birtane de buldum fakat fiyat 650 eu gibi uçuk bir rakam çıktı acaba doğrumudur bu rakam eğer öyleyse bu frenlere alternatif bir xc freni tavsiye edebilirmisiniz şimdiden teşekkürler.

Scudo

mevzun

Daimi Üye
Tepki
47
Fiyat doğru sanırım. Bu kadar para vermek istemiyorsanız yedek parça ve performans yönünden shimano xt önerebilirim.

• Beğen
Tepkiler: Eralp Soysal

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Marta Sl dünyanın en iyilerinden biri, ancak çok çok daha ucuza XT veya XTR sizi son derece memnun edecektir, ayrıca yedek parça açısından daha avantajlıdır...

Tepki
14
Peki avid juicy ultimate nasıl bir frendir shimano almayı düşünmüyorum :eek: ya avid ultimate ya da marta sl ama karar veremedim performans olarak hangisi daha iyidir?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ultimate sırf hafiflik amaçlı olduğundan performasnı biraz düşük eğer alabiliyorsanız marta alın. yada xt

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Shimano XT kullanıyorum ve arkadaşlarıda aynen dediği gibi fazlasıyla yeterli ve sorunsuz çalışıyorlar. Ama farklı ve hafif bişeyler almak istiyorsanız Magura ve Avid haricinde Hayes, Formula ve Hope gibi markalar da var. Bunların arasında Hayes Stroker Ace, Formula The One, Hope Mono gayet iyiler.

Formula lar ağırlıklarına göre en güçlü frenaj sunan modelleri yapıyorlar genellikle. Geçenlerde çıkma bir Formula B4 pro görmüştüm ve benim XT lere göre inanılmaz hafiftiler :) ve tabi gayet güçlüler. Hangisi diye bana soracak olursan hepsinin arasında Formula The One derim ben. Ama tabi fiyat/performans ve servis olayında XT önde.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@raven1442

abi söyldeğin Hayes Stroker Ace, Formula The One, Hope Mono modelleri dh için üretilmiş hiçte hafif olmayan frenler. performasnına bişey diyememde xc için oldukça fazla.

xc kullanımı için juicy 3 bile yaterki biz marta slden bahsediyoruz...

shimano xt fiyat/performans bakımından oldukça iyi frenler. yedek parça serviside oldukça iyi.

Tepki
14
xt değil ama deore dual kol kullandım alışamadım nedense.Şu anda avid juicy carbon kullanıyorum ama kolundaki bir sorundan dolayı hava alma olayları başladı gerçekten sinir bozucu bir durum peki bu hope formula yada maguranın türkiyede yedek parça vb. kolay bulunabiliyormu?kararsız kaldım:(

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Fren performası olarak Magura MArta SL sınıfındaki (hafif XC sınıfı frenler) diğer frenlere göre oldukça yüksek bir performansa sahip ve bir çok rakibinden de hafif...

Ben Hope Mono Mini PRO hariç ultra hafif frenlerin bir çoğunu kullandım ve içlerinde en memnun kaldığım Marta SL idi... Zaten bir çok üst seviye sporcuda halen onu ve türevlerini tercih ediyor... Türev derken kastım Marta SL magnezyum...

Gelelim fiyat performans olayına... Eğer hem uygun fiyatlı hemde gerçekten güçlü frenler istiyorsanız tek tercihiniz Dual kontrol yada normal fren kolları ile kullanabileceğiniz XT frenler...

Avid frenler yapıları itibariyle biraz daha karmaşıklar... Ne kadar karışık o kadar sıkıntı demek... Bu sebeple Avid Ultimate lerden memnun kalmadım... Hem fren performansları tatmin etmedi hemde kolların esnemesi fazla idi... Ayrıca pad ayarlama olayı hiç düzgün çalışmadı...

Marta SL ler ise bir kez ayarlandımı padleriniz bitene kadar sorunsuz kullanırsınız... 970 Serisi XTR hidrolik frenlerde aynı şekilde basit hafif ve performanslılar ve bence alınabilecek ürünler rahatlıkla...

• Beğen

aykut52

Forum Demirbaşı
Tepki
204
xtr performans olarak guzel ama o pullarla ayarı insanı cileden cıkarıyor.heleki pulları bi kaybederseniz vay halinize.fiyat performans tek kelime xt.xtr kaliperleri 2008 xtlerle degistirdim cok daha memnun kaldim bi defa ayarlıyorsunuz daha akliniza gelmiyor.bi cok arkadasımda xtri ayarlamalarına ragmen bisiklete bindikten sonra ayar kacma sorunu oldugunu soylemislerdi.

• Beğen
Tepki
14
burda okuduklarım kadarıyla marta sl fiyatını hakeden bir ürün araştırdım ve olumsuz yorum gerçekten çok çok az marta sl alcağım büyük ihtimal zaten gönlüm hep ondan yanaydı fakat fiyat hakkında şüphelerim vardı ama değermiş sağolun

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
@gurkankas

Olurmu yaw nasil ağırlar, özellikle Formula The One ve Hope Mono Mini pro lar XT den daha hafifler. Benim bildiğim ve bizzat gördüğüm en hafif frenler yine Formula nın B4 SL leri, set olarak 290gr geliyorlar. Yanılmıyorsam Marta SL lerden 50gr daha hafifler. Ağırlığı Marta SL civarında olan B4 pro lar var. Hatta bitane ikinci el buldum bundan, alıp test edeceğim performansı iyi çakarsa benim yeni frenler bunlar olacak.

Gerçi b4 serileri artık eskide kaldı , Formula'nın şimdiki Weight Weenies modeli ise R1. Biraz araştırma yaparsanız 270-280gr gibi rakamlar söyleniyor, Hatta carbon lever li olan modeli 240gr a kadar inebilmiş :D . Bu ağırlığa fren kolu, caliper, disk, kablo, hepsi dahil.

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
Bu arada eğer bisikletin hafifliğinde sınırları zorlayan birisi değilseniz ve genel bir kullanıcı iseniz Marta SL yerine Marta modelini tercih etmenizi öneririm. Sonuçta normal bir kullanıcı için gözardı edilebilecek bir ağırlık tasarrufu için ne kadar sağlam olsa da göze pek sağlam görünmeyen ve ters bir düşüşte kırılması muhtemel olan karbon kollara açıkçası pek sıcak bakmıyorum. O yüzden alu kollu Marta modelini tavisye ederim.

Tepki
14
Şu ana kadar kullandığım frenlerde carbondu yani tecrübeliyim o konularda ama avidin kollarının esnemesi frenin boşalması artık sinir bozucu bir hal aldı :cool:

Levent Topcu

Forum Demirbaşı
Tepki
504
Merhaba,
Ben martha SL kullancisiyim. Yurticinde cok pahali oldugu icin ebay uzerinden hongkong'tan getirtmistim. KArgo dahil tam 468 dolara gelmisti on arka set.

Eger bu kadar bir butceniz varsa bilginiz olsun, sadece yurticindeki saticilara endeksli dusunmeyin...

-levent

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@raven1442

hope mono miniler tmm hafiftirler fakat performasnı yine düşüktür. ayrıca bnm alıntı yaptığım mesajınızdasadece mono yazdığı için öyle dedim. hopenin kendi sitesinde zaten downhill ve freeride için yazıyor. ne kadar ağır olduğunu siz düşünün. stroker acede dediğim gibi freeride için ve ağır. formula xc için iyi frenler olduğu söyleniyor. testinde downhill freni kadar performasnlı olduğu yazıyor ne kadar doğru bilemem ;)