Maksimum nabız ve performans hakkında...

altayfun

Aktif Üye
Tepki
371
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yüzde 0 grade ve KOM savaşı ancak Türkiye gibi bir ülkede olsa gerek :)

• Beğen
Tepkiler: Homer ve Kuzey Ege
Scudo

Fatih ÇT

Forum Demirbaşı
Tepki
567
Bisiklet
Scott
Yüzde 0 grade ve KOM savaşı ancak Türkiye gibi bir ülkede olsa gerek :)
altay bey, eğimden ziyade sürüş boyunca kaç watt ortalama ile gidildiğine bakarsanız, bu sürüşün bir çok yokuşu tırmanmaktan daha fazla efor gerektirdiğini siz de göreceksiniz. Matematik ve bilim yanıltmaz.

altayfun

Aktif Üye
Tepki
371
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
KOM'un ruhuna aykırı ama tabiki burası türkiye tt ile kom alınabilir. sizin dediğiniz matematik ve bilim ile olan için bir ünvan olsaydı herhalde wattların kralı olurdu.king of the watt ?

Loyol

Üye
Tepki
79
İsim
Özgür
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Benim hedefimde 2024 yılına kadar şu segmentte 3 dakikaya yaklasabilmek. 6 ay icinde 1 dakika gelistim. Ama daha çok var. Kisa ama çok dik. Yuzde 14 ü görüyor maksimum. Şu tobias bayer i bi gecebilsem 😁
Screenshot_20230425-125433_Strava.jpg
Screenshot_20230425-125322_Strava.jpg

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
7.011
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Günün hangi saati olursa olsun, 36 KM'lik bir sahil yolunu bomboş bulmanın mümkün olmadığını düşünüyorum.
Dolayısıyla bu segmentte hız odaklı yarış yapmayı son derece tehlikeli buluyorum.
Acaba kaza olmaması için herhangi bir önlem düşünülüp uygulanabiliyor mu?

SSCC

Aktif Üye
Tepki
353
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Aynen, sıfır eğimde king of mountain, iyiymiş.
Hocam zaten "King of Mountain" olmuş kişi düzlükte takılmaz mı, ters orantılı mı yoksa? Eğer konu yokuş çıkma krallığı ise de "King of grade" yada hill vs. demek daha mı anlamlı olur? Her ne ise king of Sahilyolu mju demek gerekir bu durumda, kafamda deli sorular? :kötü:

• Hahaha
Tepkiler: ahmet1914

BirLebowski

Forum Bağımlısı
Tepki
2.744
İsim
ERAY
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Günün hangi saati olursa olsun, 36 KM'lik bir sahil yolunu bomboş bulmanın mümkün olmadığını düşünüyorum.
Dolayısıyla bu segmentte hız odaklı yarış yapmayı son derece tehlikeli buluyorum.
Acaba kaza olmaması için herhangi bir önlem düşünülüp uygulanabiliyor mu?
3 şeritli nispeten virajsız bir yol, sabah 5:30 ya da 5 de start alır ve son derece bisiklet yoğun bir yoldur. 200 ün üstünde bisikletçi grup grup oradan hareket eder sezon da. Dolayısıyla risk az ama tabi ki yok değil. Bu sabah aynı parkurda sürdük 6 kişilik bir pelaton ile 3 kez kırmızı ışıkta durduk. Bu rekor denemelerinde de kırmızı ışıklarda risk yaratmayacak şekilde duruyoruz. Yani rekor her zaman en iyi sürüşünü yapsan bile trafiğe endeksli.
8D081FCF-DA50-47DC-9302-939B63BE864E.jpeg

altayfun

Aktif Üye
Tepki
371
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim hedefimde 2024 yılına kadar şu segmentte 3 dakikaya yaklasabilmek. 6 ay icinde 1 dakika gelistim. Ama daha çok var. Kisa ama çok dik. Yuzde 14 ü görüyor maksimum. Şu tobias bayer i bi gecebilsem 😁303293 dosyayı görüntüle303294 dosyayı görüntüle
4.sıradaki çok iyi arkadaşımdır , ancak yarı pro diyebilirim , orası için 4 dk altı gayet iyi gibi
Hocam zaten "King of Mountain" olmuş kişi düzlükte takılmaz mı, ters orantılı mı yoksa? Eğer konu yokuş çıkma krallığı ise de "King of grade" yada hill vs. demek daha mı anlamlı olur? Her ne ise king of Sahilyolu mju demek gerekir bu durumda, kafamda deli sorular? :kötü:
grade = eğim
king of mountain gayet açık bir ifade , dağların kralı , bu arkadaşlar sahil yolunda time trialcilik yapıyorlar.

• Beğen
Tepkiler: Loyol ve Umur Bora

SSCC

Aktif Üye
Tepki
353
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
,

Son düzenleme:
Tepki
39
İsim
Emre turan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Güzelim konuyu bilmişliklerle ego tatminleriyle yok o yok buyla bu kadar uzatıldıgı başka ülke yoktur , çok üzülüyorum bu kadar kalitesiz insanları görünce …

Kadir Eskici

Forum Bağımlısı
Tepki
1.732
İsim
Kadir
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
KOM olmak için bi tarafını yırtan başka bir millet yoktur bizden başka. Kendi KOM'u gidince flag atan ya da segmenti tehlikeli olarak işaretleyen yine bizim millet.

KOM sevdası yüzünden ışıklarda durmayıp devam eden çok bisikletçi gördüm. Yola bakmayıp saate bakan yine bir sürü kişi var. Zaten bisiklet sürmek başlı başına bir risk bir de bu yüzden kazalar artıyor.

SSCC

Aktif Üye
Tepki
353
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Güzelim konuyu bilmişliklerle ego tatminleriyle yok o yok buyla bu kadar uzatıldıgı başka ülke yoktur , çok üzülüyorum bu kadar kalitesiz insanları görünce …
Merhaba,
İnsanların farklı görüş belirtmeleri ve yanlış bilseler de paylaşım yapmaları neden kötü olsun (yanlış bilineni diğer arkadaşlar doğrusunu açıklayarak bilgilendiriyorlar zaten)? Buyurun siz kalitenizi konuşturup kaliteli paylaşımlar yapınız, merakla takip edeceğim. Cümleniz çok sert ve gereksiz olmuş bence. O kadar ortada ve genele hedeflenmiş bir kalitesizlik vurgusu ki, başlık altında bir iki mesaj yazdığım için ister istemez de üzerime alındım biraz. Sizi ve insanları kalitesizlikle suçlayan cümlenizi kınıyorum.
İyi günler dilerim.

• Beğen
Tepkiler: altayfun

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.953
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
king of mountain gayet açık bir ifade , dağların kralı , bu arkadaşlar sahil yolunda time trialcilik yapıyorlar.
Her ne kadar bu konularda doğru yanlış şeklinde ifadeler kullanabilecek bir otoritenin pabuç bağı dahi olamayacak olsam da konu "Strava KOM Savaşları" olunca Strava'nın KOM'u nasıl tanımladığına bakmak istedim. Şöyle diyor;

1682493039368.png

Üzücü bir şekilde Strava herhangi bir segmentin en iyi zamanını yapan kişiyi KOM/QOM kabul ediyor. Yani bir downhill segmentin de en iyi zamanı "KOM/QOM" olarak ödüllendilebilir.

Tabi insan bekliyor ki şöyle belli bir zorluk kategorisinde bir tırmanış segmenti olmazsa eğer bu ünvan kullanılmasın, ne bileyim bir polka dot mayo hediye etsin falan ama yok. Strava burda büyük ayıp etmiş..

"King/Queen of Sprint" olur, "King/Queen of TT" olur, kullanılabilecek daha güzel oyuncaklı ünvanlar varken neden böyle üstünkörü geçmişler bu olayı da burda insanları birbirine düşürüyorlar anlamadım.

#boykotStrava :)

altayfun

Aktif Üye
Tepki
371
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
burası bisikletforum , herkes kendince birşeyler yazar ancak sen grade %0 olan yere kom şavaşları diye başlık açarsan bisikletforum da illaki biri çıkar doğusunu anlatmaya çalışır. kom savaşı diye kızlarsoruyor forumuna yazarsan orda olur dediğin , ancak burası az buçuk herkesin bisiklet konusunda bilgi sahibi olduğu bir yer burda gitmez.
Her ne kadar bu konularda doğru yanlış şeklinde ifadeler kullanabilecek bir otoritenin pabuç bağı dahi olamayacak olsam da konu "Strava KOM Savaşları" olunca Strava'nın KOM'u nasıl tanımladığına bakmak istedim. Şöyle diyor;

303327 dosyayı görüntüle

Üzücü bir şekilde Strava herhangi bir segmentin en iyi zamanını yapan kişiyi KOM/QOM kabul ediyor. Yani bir downhill segmentin de en iyi zamanı "KOM/QOM" olarak ödüllendilebilir.

Tabi insan bekliyor ki şöyle belli bir zorluk kategorisinde bir tırmanış segmenti olmazsa eğer bu ünvan kullanılmasın, ne bileyim bir polka dot mayo hediye etsin falan ama yok. Strava burda büyük ayıp etmiş..

"King/Queen of Sprint" olur, "King/Queen of TT" olur, kullanılabilecek daha güzel oyuncaklı ünvanlar varken neden böyle üstünkörü geçmişler bu olayı da burda insanları birbirine düşürüyorlar anlamadım.

#boykotStrava :)
yurt dışında yokuş aşağı veya 1 km de 10 tane segment açılmıyor . yurtdışında arama yaparsanız görürsünüz , zaten benim tepkim buna aslında.

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.119
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
burası bisikletforum , herkes kendince birşeyler yazar ancak sen grade %0 olan yere kom şavaşları diye başlık açarsan bisikletforum da illaki biri çıkar doğusunu anlatmaya çalışır. kom savaşı diye kızlarsoruyor forumuna yazarsan orda olur dediğin , ancak burası az buçuk herkesin bisiklet konusunda bilgi sahibi olduğu bir yer burda gitmez.

yurt dışında yokuş aşağı veya 1 km de 10 tane segment açılmıyor . yurtdışında arama yaparsanız görürsünüz , zaten benim tepkim buna aslında.
Yurtdışı derken hangi ülkeyi baz aldınız bilemiyorum ancak benim yaşadığım yerde eğim aşağı segmentte var 1 km altında mesafede 10 tane olmasada 3-4 tane segment açanlarda var. Zaten bunu yapanlar KOM ile kafasını bozmuş kişiler, profil sayfalarında çok görünsün diye yapıyorlar 🤣

altayfun

Aktif Üye
Tepki
371
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yurtdışı derken hangi ülkeyi baz aldınız bilemiyorum ancak benim yaşadığım yerde eğim aşağı segmentte var 1 km altında mesafede 10 tane olmasada 3-4 tane segment açanlarda var. Zaten bunu yapanlar KOM ile kafasını bozmuş kişiler, profil sayfalarında çok görünsün diye yapıyorlar 🤣
Konuyu fazlaca uzattık aslında :) gelişmiş ülkeler de demek istemiştim.

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: Umur Bora

Özhan Akgöğ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.118
Bisiklet
Diğer
bence Elektrikli bisikletler yaygınlaştığından beri iyice anlamını yitirdi KOM olayı. Çünkü çok az uğraşla, nabız ve kadans verisine kadar doğruluğunu ispatlayacak veriler verebilir:) Yani siz şahsen tanıyor, biliyorsanız veya çok absürt bir değer varsa anlarsınız ancak.

Zamanında fondo yarışlarına giden bazı Kralların ne hüsranlarla karşılaştığını bizzat gördüm. Genelde zaten KOM'cu tayfa pek fondo veya yarışa da katılmaz. Buradaki kişileri kastetmiyorum tabi ki. Bi kaçını tanıyorum, biliyorum ama İstanbulda yüzlerce komu olan bir şahıs, mtb yarışında parkurdaki bantların altından geçip kendince kestirme yaparak hile yapması hadisesi yaşanmıştı. Sonra sessiz sedasız bisiklet piyasasından çekildi. Haricinde çok eskiden beridir çeşitli programlarla gps datalarıyla oynayanlar, kamyon arkaları, belli rotada 45 50 km/h rüzgar hızı kovalayıp tek yöne strava kaydı açanlar derken hilecisi bitmiyor.

Ondan çok da takmamak lazım. Günümüzde tamamen anlamını yitirmiş gibi. İstanbul gibi yerlerde 4-5 tane ışığa, kavşağa denk gelen yollarda olan segmentler vs. derken kaza durumu oluşturuyor.