Logan dandrik amortisörümü biraz olsun hareketlendirebilir miyim?

Umut Palabıyık

Daimi Üye
Tepki
429
2 sene kadar oluyor sanırım, o zamanlar bisiklet işine bu kadar sarmamıştım, sadece şehiriçi gezinmeler yapıyordum. Ön çatalım kırılınca amortisörlü bir çatal alayım diyerek aldığım Logan marka çatalım çok sert.

http://img39.imageshack.us/img39/2065/img1166o.jpg

Eskiden fark edemiyordum fakat Sedona'yı aldıktan sonra amortisör ne demekmiş anladım. Acaba yağlama, biraz zorlayarak esnetme gibi operasyonlarla çatalımı yumşatma imkanım var mı? Eğer yardımcı olursanız sevinirim.

Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Logan nasıl bir model acaba? İnce boğazlılardansa (1" çapında), onlar pek verimli çalışmıyor genelde. Hatta amortisörden bile saymıyor çoğu bisikletçi.

Çalışması kötüyse yağlamanın yada yumuşatmak için yay değişiminin yararı olabilir bir ihtimal. Ama çalışmasını diğerleriyle kıyaslamak yanlış olur sanırım.

Burak AŞIK

Forum Bağımlısı
Tepki
392
Bisiklet
Salcano
Ondan adam olmaz çok denedim:)

Umut Palabıyık

Daimi Üye
Tepki
429
Bence de sayılmıyordur amortisörden, çünkü çok aşırı bir tepki almadıkça esnemiyor. Sanki amortisör yok gibi. Çapı dediğiniz gibi olabilir, çünkü oldukça dar. Çalışmasını diğerleriyle kıyaslamak değil de, hani bari hissettirse biraz varlığını o da yetecek ama:)

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Resmi şimdi gördüm, hiç uğraşma bence de. ;)

Bu arada, bu tip amortisörün etkisini eski bisikletim Bianchi Aspid sf'de şu şekilde gördüm; dik bir çukura düşünce çalışarak takla atmamı engelledi. Dediğiniz gibi, çok sert darbe gelmedikçe çalışmıyordu o da.

• Beğen
Tepkiler: Umut Palabıyık

Burak AŞIK

Forum Bağımlısı
Tepki
392
Bisiklet
Salcano
Başlık kapatılabilir :ha: :ha: :ha:

Muhammed PINAR

Forum Bağımlısı
Tepki
175
gres yağıyla esnetiyolardı sanırım :D sıvıyağ falan dökerseniz fışkırıyomuş (bir arkadaş demişti onun yalancısıyım )

Veli Bahtiyar

Daimi Üye
Tepki
121
İşe yaramıyor gibi görünüyor ama işe yarıyordur. Benimde bir bianchi uno sf m vardı. Bunun gibi bir amortisörü vardı tam hatırlayamıyorum. Bir süre sonra amortisörün ön kısmı ile içine giren boruların arasındaki su vs. girmesin diye takılmış yuvarlak contalar eskidi ve alt bırudan ayrıldı. Bunlar ayrıldıktan sonra anladım ki amortisör yaklaşık 50 mm esniyormuş ta benim haberim yokmuş. Her kullanışımda en az 5 cm yukarı sıyrılırdı , elimle tekrar aşağıya iterdim. Umarım neyi kastettiğimi anlatabilmişimdir. Off ne zormuş yahu :))

Emre Özhan

Forum Demirbaşı
Tepki
877
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
arkadaşın bisikletinde takla attıgım amortosor:D:D:D:D

umut52

Üye
Tepki
40
Amortisörünü esnetmek istiyorsan yapacağın şey koyu bir sıvı yağ bulup bir enjektör(şırınga)yardımıyla amortisörün içeri girip çıktığı yerin altındaki siyah lastikleri kaldırıp oradan yağı boca etmeni öneririm ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum ama amortisörün açılır..
NOT:Amortisörün dandik olduğu için açılınca ek yerinden boşluk yapıp kaza yapmanada sebeb olabilir....

• Beğen

Muhammet Galata

Forum Demirbaşı
Tepki
155
Bisiklet
Giant
umut bendede var bi tane senin amortisörden markası bile yok ilk aldığımda çalışma mesafesi 1-2 cm idi biraz kullandım baktım olmuyo arkadaşa sordum makina yağı dökelim dedi içine döktük vede şu anda en azından arazide rahatladım şu andada çalışması çok iyi bir dene istersen..

Furkan Özdağ

Daimi Üye
Tepki
88
ATF yağı var her yerde bulunur kırmızı bir şey ondan dök sünger gibi olsun :)

Eray ADALI

Forum Bağımlısı
Tepki
705
konu kapatılabilir denmis ama herkes yazmıs ben neden yazmayayım =)

Ben hala 98 model bianchi aspid sf kullanıyorum, amortisörü 11 yıldır degismedi, gecen sene üstte bulunan siyah kapaklarını cıkarıp icine WD-40 sıktım bol miktarda bir süre bekleyip üzerine güç uyguladım esnesin diye daha sonra bir yandan esnetirken bir yandan birkaç fıs daha sıktım, 11 yıldır böyle calısmamıstı su an fren sıkınca bile bir esneme (abartı yumusamayacak sekilde) yapıyor, daha rahatım.. elinde benzeri bir ürün varsa dene derim.. tabi diğerleri kadar asla olamayacagını sen de biliyorsun...

Not: Benim kapaklar tıpayı andıran sekilde oldugu icin cıkarıp takma sorun yaratmadı ama senin daha farklı, biraz daha dikkatli olmak lazım =)

• Beğen

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
98 model sf iyi dayanmış. Bendeki hem çatladı hem de amortisör göçtü 4-5 sene önce. Üstelik fren yaparken ön maşa 5 cm falan ileri geri oynuyor. :D

Siyah toz tutucuların altında beyaz vidalı kapaklar var ya (amortisörün girip çıktığı yerde). İşte onların hem içi boşluk yapmış zamanla hem de plastik vida yivleri aşınmış.

Umut Palabıyık

Daimi Üye
Tepki
429
@yusuf yuce

keşke o kadar kolay olsa, bu çapta iyi amortisör bulmak oldukça zor. Bunu alırken de sadece zoom ve bu marka bulabilmiştim adamakıllı

Umut Palabıyık

Daimi Üye
Tepki
429
@GiciK eRay ADALI

yeni yeni bunlarla ilgilendiğimden bilmiyorum. wd-40 nedir, nasıl bişeydir nerden temin edilebilir??

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Burda WD-40'ı ben Koçtaş'ta gördüm, 2 boy vardı.
Çevre yolundaki Opet'in yanında.;)

• Beğen
Tepki
2
ilk başta fazla çalışmayan sonrada çalışmaz bendede vardı biliyorum biraz gevşet yağla olmuyorsa salla çöpe abi ne diyim