Lisanssız Program Kullanımı ve Kul Hakkı İlişkisi

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
Yaklaşık 1 aydan beri bu konuyu düşünüyorum. Bazı programların internette full versiyonları mevcut, para ile satılan programları kimliği berlirsiz kişiler internete tam sürüm olarak koyuyor.

Düşünürken bir o kadarda içim cız etti. Şimdi ben bi program yapsam onu para ile satsam, başkaları yaptığım programın şifresini illegal yoldan kırıp internete dağıtsa hoşuma gitmez.

Bu şekilde program kullanmak kul hakkına giriyor diye tahmin ediyorum. Ayrıca program haricinde kaçak wi-fi kullanmakta kul hakkına giriyor sanki. Onun yanında da mp3 indirmekte var.

Sizce doğru mu düşünüyorum ? Kafam çok karışık...

Scudo

alp güven

Üye
Tepki
56
Şimdi bi bakıştan öyle,bi bakıştanda kullandığım her programa lisans alsam 3-4 milyarı geçer gibi bir düşünce var.mesela mühendislikte okuyorum autocad,solidworks tarzı programları kullanmam lazım hepsi yaklaşık 3-5 milyarı buluyor.bunu herkes karşılayamazki.örnek olarak bill gates benim gözümde 10 dolar fazla kazanmış az kazanmış pek umrumda değil :)

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@alp güven
İşte orası can alıcı. Kullanmış olduğum elektronik devre simülasyon progamının fiyatı 3495 Euro :(

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
bu konuda şu vardır;başta emeğe saygımız sonsuz.Program yapan arkadaşlar,o program üzerinde ne kadar uğraştıklarını biliyorum.Ancak kolay yoldan para kazanacağım diyerekten de uçuk fiyatlar yanlış.
Çözümü şu;
A programının 2010 sürümü çıktı ve lisansıyla beraber 2000 dolar.A programı satıldı,masraflarını çıkardı ve kar bıraktı.Sene 2011.Bundan sonra programcı arkadaş,aynı A programının daha gelişmiş modunu çıkardı ve 2010 model A programını ücretsiz yaptı.
Sonuç;A programı 2010 senesinde ücretli olarak 100.000 adet sattı.A programı 2010 A programıyla beraber 2011 de 1.000.000.000 sattı.Eğer ki A programı bütün senelerde ücretli olsaydı 200.000 satacaktı ve sadece belirli bir kesim kullanıcıya hitap edecekti.
Olay bu kadar basit arkadaşlar.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
O zaman Linux'a geçin arkadaşlar . Windows'taki her programın Linux'ta eşdeğerleri mevcut . Başta biraz zorlanırsınız. Linux para marada istemez

Özgür Tunalı

Forum Bağımlısı
Tepki
600
Bisiklet
Specialized
Her programın belli bir alıcı kitlesi var ve belli bir de beleş kullanıcı kitlesi var.Özellikle iş, üretim,tasarım vs üzerine olan programlar acayip pahalı.Bi okadar da cracklemesi zor.Programı piyasaya süren şirketler birinci gruptan fahiş fiyatlarla zaten bolca kar ediyorlar.Bence korsan yüzünden batan firma yoktur, kötü program yaptıkları için batan firmalar vardır:rolleyes: O yüzden sıkmayın canınızı crakleyin programınızı.:D

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
Sevgili Ali,

Kul hakkı denildiğinde orada bir kez daha düşünmen elbette çok güzel..
Ama iş internetten kul hakkı yemeye gelmeden önce yediğimiz domatesin, yiyemediğimiz etin, saklanılan pirincin yarattığı ağırlık sanki internet programlarını crack'lemekten daha fazla..

Yinede senin işin elektronik olduğu için bu işten para kazanmaya başladığında yolundan sakın ayrılma..

• Beğen
Tepkiler: Piskiletci

Goflet

Forum Bağımlısı
Tepki
1.588
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
eğer ki korsan programla yaptığın işten para kazanıyorsan lisansını kesin alman lazım.

Olayın püf noktası burasıdır.Zaten yazılım üreticileride hiçbir zaman ev kullanıcıları tarafından yada eğitim için kullanılan korsan yazılımlarla uğraşmaz.Onlar büyük şirketler ve ticari olarak korsan kullananların peşindedir.

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
Herkes kendince bir bahane oluşturmuş :) Müftülüğe e-posta atayım en iyisi :D

RAHMİ

Forum Bağımlısı
Tepki
336
Bence çok çok haklısın. Fakat artık bu tür durumlar iyice normal hale gelmiş ve insanlar bunların yanlış olduğunun farkına bile varmıyorlar. Keşke kimsenin hakkı yenmese. Uyarın için çok teşekkür ederim ayrıca..

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Ali Menemen Müftü de çok anlar bu işlerden:) O da devletin maaşlı memuru . Unix öğrenin Linux versiyonları üzerine çalışın diyoruz . Windows'tan başka işletim sistemleri de var . Ubuntu , Fedora , Knoppix kullanın . Bunlarda lisans gibi dertler yok . Ne ona geliyorsun , ne de buna hocam . Sonra da müftüye atıyorsun topu

Müftü de Pensilvanya'ya sorar maille

• Beğen
Tepkiler: Ali AKTAŞ
Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.