Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lisanssız Program Kullanımı ve Kul Hakkı İlişkisi

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Ali Menemen tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Yaklaşık 1 aydan beri bu konuyu düşünüyorum. Bazı programların internette full versiyonları mevcut, para ile satılan programları kimliği berlirsiz kişiler internete tam sürüm olarak koyuyor.

Düşünürken bir o kadarda içim cız etti. Şimdi ben bi program yapsam onu para ile satsam, başkaları yaptığım programın şifresini illegal yoldan kırıp internete dağıtsa hoşuma gitmez.

Bu şekilde program kullanmak kul hakkına giriyor diye tahmin ediyorum. Ayrıca program haricinde kaçak wi-fi kullanmakta kul hakkına giriyor sanki. Onun yanında da mp3 indirmekte var.

Sizce doğru mu düşünüyorum ? Kafam çok karışık...

RAHMİ ve Tolga Ayla bunu beğendi.
  2. ali karagönlü

ali karagönlü Bisikletkolik

Seviye:
    Bence doğru Aliciğim.

Ali Menemen bunu beğendi.
  3. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ali abi sen doğru diyorsan doğrudur :)

ali karagönlü bunu beğendi.
  4. alp güven

alp güven Üye

Seviye:
    Şimdi bi bakıştan öyle,bi bakıştanda kullandığım her programa lisans alsam 3-4 milyarı geçer gibi bir düşünce var.mesela mühendislikte okuyorum autocad,solidworks tarzı programları kullanmam lazım hepsi yaklaşık 3-5 milyarı buluyor.bunu herkes karşılayamazki.örnek olarak bill gates benim gözümde 10 dolar fazla kazanmış az kazanmış pek umrumda değil :)

5. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    İşte orası can alıcı. Kullanmış olduğum elektronik devre simülasyon progamının fiyatı 3495 Euro :(

6. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Hepimiz cehenneme gideceğiz. :) :) :)

sgtalper ve felis911 bunu beğendi.
  7. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    bu konuda şu vardır;başta emeğe saygımız sonsuz.Program yapan arkadaşlar,o program üzerinde ne kadar uğraştıklarını biliyorum.Ancak kolay yoldan para kazanacağım diyerekten de uçuk fiyatlar yanlış.
    Çözümü şu;
    A programının 2010 sürümü çıktı ve lisansıyla beraber 2000 dolar.A programı satıldı,masraflarını çıkardı ve kar bıraktı.Sene 2011.Bundan sonra programcı arkadaş,aynı A programının daha gelişmiş modunu çıkardı ve 2010 model A programını ücretsiz yaptı.
    Sonuç;A programı 2010 senesinde ücretli olarak 100.000 adet sattı.A programı 2010 A programıyla beraber 2011 de 1.000.000.000 sattı.Eğer ki A programı bütün senelerde ücretli olsaydı 200.000 satacaktı ve sadece belirli bir kesim kullanıcıya hitap edecekti.
    Olay bu kadar basit arkadaşlar.

8. Recep TOPAL

Recep TOPAL Bisikletkolik

Seviye:
    o zaman ben aradan cızzz:)

9. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    O zaman Linux'a geçin arkadaşlar . Windows'taki her programın Linux'ta eşdeğerleri mevcut . Başta biraz zorlanırsınız. Linux para marada istemez

10. Özgür Tunalı

Özgür Tunalı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Her programın belli bir alıcı kitlesi var ve belli bir de beleş kullanıcı kitlesi var.Özellikle iş, üretim,tasarım vs üzerine olan programlar acayip pahalı.Bi okadar da cracklemesi zor.Programı piyasaya süren şirketler birinci gruptan fahiş fiyatlarla zaten bolca kar ediyorlar.Bence korsan yüzünden batan firma yoktur, kötü program yaptıkları için batan firmalar vardır:rolleyes: O yüzden sıkmayın canınızı crakleyin programınızı.:D

EmirhanKarasu ve Burçak Erbil bunu beğendi.
  11. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Sevgili Ali,

Kul hakkı denildiğinde orada bir kez daha düşünmen elbette çok güzel..
    Ama iş internetten kul hakkı yemeye gelmeden önce yediğimiz domatesin, yiyemediğimiz etin, saklanılan pirincin yarattığı ağırlık sanki internet programlarını crack'lemekten daha fazla..

Yinede senin işin elektronik olduğu için bu işten para kazanmaya başladığında yolundan sakın ayrılma..

Ali Menemen bunu beğendi.
  12. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    eğer ki korsan programla yaptığın işten para kazanıyorsan lisansını kesin alman lazım.

Olayın püf noktası burasıdır.Zaten yazılım üreticileride hiçbir zaman ev kullanıcıları tarafından yada eğitim için kullanılan korsan yazılımlarla uğraşmaz.Onlar büyük şirketler ve ticari olarak korsan kullananların peşindedir.

Ali AKTAŞ ve Süleyman Uzunköprü bunu beğendi.
  13. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Herkes kendince bir bahane oluşturmuş :) Müftülüğe e-posta atayım en iyisi :D

14. RAHMİ

RAHMİ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bence çok çok haklısın. Fakat artık bu tür durumlar iyice normal hale gelmiş ve insanlar bunların yanlış olduğunun farkına bile varmıyorlar. Keşke kimsenin hakkı yenmese. Uyarın için çok teşekkür ederim ayrıca..

15. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Müftü de çok anlar bu işlerden:) O da devletin maaşlı memuru . Unix öğrenin Linux versiyonları üzerine çalışın diyoruz . Windows'tan başka işletim sistemleri de var . Ubuntu , Fedora , Knoppix kullanın . Bunlarda lisans gibi dertler yok . Ne ona geliyorsun , ne de buna hocam . Sonra da müftüye atıyorsun topu

Müftü de Pensilvanya'ya sorar maille

Ali AKTAŞ ve Bora bunu beğendi.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.