Lastik hakkında sorular ve cevaplar

Cem9592

Üye
Tepki
38
İsim
Cem
Bisiklet
Mosso
@emre64

Saol kardeşim burada akçayda bir bisikletçi abimiz 26x1.75 2 zırhlı lastiği 90 tl dedi ama taktirmadim daha 26x1.50 olsun istiyorum.Taktırmışken 1.50 taktırıp bir daha uğraşmayayım dedim.Sürekli patlarmi bilmem ama taktıracağım

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Scudo

emre64

Aktif Üye
Tepki
98
İsim
Emre
Bisiklet
Mosso
@Cem9592
Hocam ilk defa deniyorsanız alın bakın derim. Lastiklerin üstünde 80 psi yazıyor ama 65'in üstünü basmayın. Ben hep 70 basıyordum 700km'de eridi. Hiç kazık fren sıkmam ama.

• Beğen
Tepkiler: Cem9592

Cem9592

Üye
Tepki
38
İsim
Cem
Bisiklet
Mosso
Uyarın için saol kardeşim dikkat edeceğim.

Yunusshn

Üye
Tepki
0
İsim
Yunus Şahin
Bisiklet
Salcano
Sorum şu olucak NG750 29'Jant bisikletime 1,75 dış lastik ve karbon gidon almak istiyorum 2.20 şehir içinde çok yoruyor beni az da olsa düz yolda bayırda akıcılık artarmı? Ağırlığıda az azaltmak istiyorum.

ugurbolat

Üye
Tepki
21
Bisiklet
Fuji
arazide de kullanırım dersen mondial tour 1.75 sadece asfalt dersen marathon plus 1.75 boyut yeterli her yola gider. 4 yıldır bu lastikleri kullanıyorum 1 kere patladı o da at çivisi diye tabir ettiğim bir çivi girdi. yurtdısından almanı öneririm buraya bi hayli pahalı.

trigoteryx

Üye
Tepki
2
26inç teker kullanıyorum ve üzerindek kaucuk 26x1.95.Yaz başlarında uyguna almıştım.Genelde şehir içi, sahil kesimlerde ağırlıklı olmak üzere kullanıyorum.Bu kauçukları dediğim gibi daha alt kademelerine değiştirsem, daha az yorar mı? Veya daha hızlı gider mi?

Nocturne

Üye
Tepki
0
İsim
Eren
Bisiklet
Salcano
Merhaba arkadaşlar bana bu sene sağlık Bakanlığı nın dağıttığı bisiklet lerden salcano nun bir gezi ve şehir bisikleti geldi 2-3 gün önce arka lastiği patladı. Ama vites sturmey archer aw 3 vites olduğu için arka lastiğe bağlı acaba ben bu lastiği nasıl çıkarırım ayrıca lastiğin markası mitas Flash 26 1.50 ne yaptıysak ne ettiysek bir türlü çıkmadı bir bileniniz var mı

Dosyalar

burcinhan

Forum Demirbaşı
Tepki
1.374
İsim
Burçinhan Doğan
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben de MTB için internet üzerinden chaoyang marka ucuz, asfalt kaplama yüzeyler için uygun olan lastiklerden bir takım aldım. Dün şöyle bir yolda yaklaşık 20 km sürdüm. Kesinlikle hiç sıkıntı yaşamadım. Her seferinde aha şimdi yarıldı dedim ama bir şey olmadı :) Bir sene sonra ne olur kimse bilemez yalnız :)

(link)

(link)

• Beğen
Tepkiler: Aylak Adam

hmaktas

Üye
Tepki
0
İsim
muharem aktas
Bisiklet
Kron
Merhaba arkadaslar bayram tatii icin bisikletimle geldigim memlekette iki lastigi birden patlattim. Dis On lastigi dikenden temizlemek icin tersini cevirdim temizlik sonrasi eski haline getirip taktim. Ancak tek tarafta lastigin janta basan kismini katlamisim farkinda olmadan simdi eski halinede getiremiyorum. Resimlerden goruldugu gibi sag taraf "V" seklinde katlandigi icin yanak boyu kisa gozukuyor.10 gun daha burdayim nasil duzeltebilirim. Lutfen yardim edin.

Dosyalar

Yunusshn

Üye
Tepki
0
İsim
Yunus Şahin
Bisiklet
Salcano
@ugurbolat
Hocam lastiği almayı düşünüyorum teşekkürler

erhanagir

Üye
Tepki
41
İsim
Erhan Ağır
Bisiklet
Bianchi
İlginç bir şekilde lastiğe hava bastığımda bisikletin 3-5 kilogram kadar ağırlaştığını hissediyorum. (Bisikleti sakladığım beton zeminden benzin istasyonuna kadar olan sürüş ile hava bastıktan sonraki sürüş arasında hissettiğim fark) Özellikle hızlanma konusunda. Ama var olan hızı koruma konusunda da rahatladığımı hissediyorum. Psikolojik mi yoksa fiziksel bir açıklaması var mı?

mertznc

Daimi Üye
Tepki
471
Bisiklet
Ghost
Merhaba arkadaslar;
İnternet üzerinden yerli bir firmadan bir cift lastik aldım. Lastiğin üretim tarihi hakkında tereddutlerim var. 2005 diye bir rakam gördüm ama uretim tarihimi tam olarak bilemiyorum. Bilen arkadaslar yardımcı olursa sevinirim.IMG_4769.JPG

Dosyalar

B

BF Okuru

Misafir
@burcinhan
Hocam lastik işi şans işi biraz, Çin malı kenda lastiklerim yaklaşık 600-650 kilometredir patlamıyor. Eskiden hergün patlayan lastik 600-650 kilometredir patlamaz oldu.
Şans işi yani.

mertznc

Daimi Üye
Tepki
471
Bisiklet
Ghost
@mertznc sorum guncel arkadaslar. Lastiği degistirip degistirmeme konusunda tereddütte kaldim yarin 2 günlük tura cikcam. Beni aydınlatırsanız sevinirim.

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
@Burk39 Dış lastiğin üzerinde maksimum basabileceğiniz hava basıncı yazar, onun %90'ını basın.

@soulless Conti GP 4000 SII diğerine göre çok iyidir.

@nuriavci Orijinal lastik 56 mm genişliğinde iken almayı düşündüğünüz lastik 42 mm genişlikte. Sizin verdiğiniz rakamlar lastiklerin kalınlıklarını inç cinsinden veriyor. Lastik değiştirecekseniz orijinal ebata sadık kalın. Değiştirmeden patlak önleyici şerit alıp takabilirsiniz, bu arada lastik basıncına çok dikkat edin, muhtemelen düşük basınçla kullanıyorsunuz; lastik üzerinde yazan değerin kilonuza göre %80-95 ini uygulayın.

@erhanagir Psikolojik. Hava basıncının artmasıyla bisikletin ağırlığı artmaz (lastiğin içine bastığın havanız ağırlığı kadar, miligramlar düzeyinde artar :)). Lastik basıncının doğru olması yol tutuş, hızlanma, hızı koruma ve frenleme konusunda çok önemlidir.

Tepki
1
İsim
Batuhan
Bir sorum olacak mtb bisillete çift dış lastik takilabilinir mi patlaklarin önüne geçmek için