Lastik hakkında sorular ve cevaplar

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.278
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gördüğüm kadarıyla buna itiraz eden yok Serdar. Kullanacağımız iç lastiğimizi, dış lastiğimize göre seçmeliyiz her zaman. Dış lastiğimizi de jantımıza göre.
Özcan abi, bilirsin , bisiklet sürmeyi severim, yollarımız ya da lastik tercihlerimiz malesef her zaman biz bisikletliler için üst düzey olamıyor , haliyle jant teli-kilomuz-güzergah-dış lastik genişliği-fren tipi gibi konuları düşünmeden bisiklete binilmiyor.. ben yılda 16-18 bin km çeviren bir insanım.. 3-4 yıldır jantın iç lastiği kesme sebebiyle lastiğim patlamadı... bir kere patladı , o da mekanikçi 19-25 mm lik iç lastik taktığında benim 28" lik dış lastik ve 28-23 mm e izin veren iç lastik profiline sahip kullandığım janta kadar... yola çıkmadan sesli olarak dile getirmemiştim ama elle kontrol ettiğimde zaten yanaklar virajlarda ezilen kısımlar olarak buralardan dış lastik bile jant tarafından kesilir diye düşündüm derken 1-2 saat içinde söylediğim şey oldu.. bunun sebebini irdeliyorum ben ve "40" mm lik dış lastiğe 19" mm lik yol iç lastiği takalım, yine de jant ile dış lastik arasını doldurur ve sorun olmaz. Bunun bir alakası yok.." saçmalığını kabul etmiyorum.. üstelik iç lastiklerin bazılarında mukavemeti arttırmak için, çizgi şeklinde yatay kolon denilebilecek şekilde işlemler var..

Bu videoda Ömer Hayta izah etmiş, 2.30 dk da 23 mm lik dış lastik dikey genişlemeye daha müsaitken; 28 ya da 25 mm lik dış lastik hem yatayda hem de dikeyde yayılmaya daha müsait .. haliyle yatayda yayılıyorsa , jantın virajları alırken dış lastiğe ve dolaylı olarak da iç lastiğe uyguladığı etki artıyor. Burada düşük mukavemetli iç lastik, bu tansiyona dayanamaz, zayıf düşer ve jantın altında ezilir.. yine ters mantıkla düşüneceksek eğer , yukarıda savunulan mantalite için 23 mm dış lastik kullanan bir janta 40 mm lik iç lastik takalım, gezelim.. daha iyi olur (?) Özetle , ben bizzat yaşadım ve ebatı küçük iç lastik malesef öyle doldurma falan yapamıyor .. konu bu..
.......
İç lastiklerin belli aralıklar için üretilmesinin ve bu aralıklara uygun olarak kullanımının tercih edilmesinin dış lastiği dolduramama gibi bir nedeni yok.
  • Olması gerekenden büyük iç lastik kullanırsanız, bunun dezavantajları daha ağır olması, dış lastiğin içine zor yerleştirilmesi, sıkışma ve katlanma ihtimalinin yüksek olmasıdır. Örneğin 32-38 mm aralığına göre üretilmiş bir iç lastiği 23-25 mm lastiğin içine sokamazsınız bile. Soksanız bile katlanır, sıkışabilir ve olması gerekenden 2-3 kat ağır olur.
  • Olması gerekenden küçük iç lastik kullanırsanız lastik şişirildiğinde izin verilenden daha büyük bir hacmi doldurmak zorunda kaldığından fazla esner, dış duvarları incelir, patlama riski yükselir, yüzey salınımı fazla olur. Aşırı küçük lastik kullanılırsa şişirirken patlamayla da karşılaşılabilir.
Hocam mesajınızdaki turuncu ile renk verdiğim yazdıklarınızı daha iyi anlamak için tekrar soruyorum. Ölçülerin dış lastiği dolduramama deyip, 2. Bent de, doldurmak zorunda diyorsunuz (?) aslında konuda çok yakın bir yerdeyiz. Benim de size söylemeye çalıştığım şey tam da bu.. yanal esneme dikey esnemeye göre 19-23 mm lik bir iç lastikte daha zayıf. Yani dikeyde belki üst ölçü lastik için (jant ebatından dolayı) bile mukavemetli olacak iken, yatayda geniş olan dış lastiğe ince yani mukavemeti zayıf kalıyor. Bu işte yanları destekleyemeyen, dolduramayan bir iç lastik demek.. umarım anlatabilmişimdir.. art niyetim yok..yanlış anlaşılmasın..

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: can^
Scudo

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.238
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu takıntılı tiplerden hala var demek burada...🙂..La havle vela kuvvete...

Son düzenleme:

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.278
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu takıntılı tiplerden hala var demek burada...🙂..La havle vela kuvvete...
Ne diyorsun beyim?teknik konular size fazla ağır geldiyse, çok sıkıldıysanız , konuyu takipten çıkın.. lafınız varsa direk söyleyin.. ortalığa laf savsaklamak hiç kaliteli ve doğru bir tavır olmuyor... burası forum.. forumun kalitesini aşağıya çekmeyin..

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.238
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Dış lastikle iç lastik arasında 100 psi basınçta boşluk kalamaz. 1-2 psi da belki, bilemem, ama 100 çok büyük bir basınç, arabalarda 28-30 filan, düşün.
Nasıl idrak edemiyorsun inanamıyorum...Ve takılmış kalmışsın, sinire bak, yok kaliteyi düşürüyormuşum filan. 🙂. Bu konuda tek doğru var, neden kabullenmek yerine bunu bir "sidik yarışı" haline getirip sinir gösterisi yapıyorsun ki? Hiç hatan olmadı mı hayatta, olamaz mı? Ben bisiklet konusunda burda o kadar çok şey öğrendim ki, hiç birinde de senin tepkini göstermedim.
Obsesifsin dostum, kusura bakma...

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.278
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dış lastikle iç lastik arasında 100 psi basınçta boşluk kalamaz. 1-2 psi da belki, bilemem, ama 100 çok büyük bir basınç, arabalarda 28-30 filan, düşün.
Nasıl idrak edemiyorsun inanamıyorum...Ve takılmış kalmışsın, sinire bak, yok kaliteyi düşürüyormuşum filan. 🙂. Bu konuda tek doğru var, neden kabullenmek yerine bunu bir "sidik yarışı" haline getirip sinir gösterisi yapıyorsun ki? Hiç hatan olmadı mı hayatta, olamaz mı? Ben bisiklet konusunda burda o kadar çok şey öğrendim ki, hiç birinde de senin tepkini göstermedim.
Obsesifsin dostum, kusura bakma...
Hocam , sizin dediğinize zaten katılıyorum. Doğru diyorsunuz , "şişir babam şişir" diye diye hava basarsak, patlayana kadar bir şeyin şişmesi, ki bunu evren için bile teori bir hipotez haline getirdiler, bir şeyin içinde bulunduğu kabın şeklini alması vs eyv... zaten evrende boşluk diye bir şey yok işin temeline gidersek ama siz öyle bir konuşuyorsunuz ki, ben kırmızıya mavi, bir lambaya açıkken kapalı, dönen bir şey için dönmüyormuş gibi bir savunma yapıyormuşum algısı yaratıyorsunuz, alakası yok..

Burada benim itiraz ettiğim şey 19" mm lik bir iç lastiğin 700x19",700x21",700x23",...700x40" bir dış lastik serilerinin içini "doldurmasında" sorun yok. Daha doğrusu 700 lük kısımda sorun yok, sorun 19,28,35" lik kısımlarda..bu iç lastik üreticileri, aynı zamanda jantı da düşünerek bir limit belirliyor.. sizin kafanızda olsalardı 19-50" diye bir ölçü çıkarırlardı..

• Beğen
Tepkiler: can^

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.238
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Dikeyde dış lastiğe dokunup 100 psi dolduracak ama yatayda janta hiç baskı uygulamayacak kadar (elimizle yoklayınca boşluk hissi varmışçasına) "yumuşak" bir psi de kalabilen bir lastik üretilir mi, amacı nedir, bunu düşünmeli. Zaten bu içlastik mantığına da ters, dış lastikte olabilir.

Ne niyedir konusunu @Spartiat çok güzel açıklamış, tekrar okumakta fayda var. Hoş bende açıkladım, rağbet görmedi pek🙂

Basınç dediğimiz malum, birim alana uygulanan kuvvet. Mesela 1 cm2 uygulanan kilogram gibi. 100 psi için baktım bu değer 7 kilo yani bir lastiğn içerden her cm2 sini 7 kilo dışa ittirmek. Parmağınızın 2 cm2 alanı olsa ve her iki çeperden bastırarak kontrol ettiğinizi de bildiğimize göre 28 kilo ediyor. 28 kilo bir çocuk ağırlığı, 6 adet 5 lt lik su, yarım çuval şeker, yarım torba çimento vs. Yani iki parmak icin "neredeyse parmaklarım birleşecekti" diyebilmeniz mümkün değil. 100 psi değilse olabilir bu. Üç beş belki.
Siz biliyorum taşıtları lastik taşır şeklinde düşünenlerdensiniz, bu artık aşikar, ama gerçekte yükü karşı basıncı sağlayan hava taşır.

Bu arada jant ve lastik bir arada olan bir kesit bulabilirseniz o yuvanın nasılda iç lastiğin şişince kolayca ve pürüzsüz çeperlere ulaşmasını sağlayacak şekilde tasarlandığına zaten hemen vakıf olursunuz.

Son düzenleme:

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.938
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Döne döne aynı şeylerin yazılması herkesi sıkmıştır artık. İç lastik aralıklarına uyulmaması gerektiğini söyleyen yok, o çarpıtma. Bütün itiraz en baştaki gerçek dışı kısma.

Bu ilk mesajda verilen, yeterince şişirilen iç lastiğin dış lastiği dolduramadığı bilgisi tamamen yanlış: (link)

Bunun doğrusunu farklı kişiler yazmışken, neyin nasıl olduğunu görmek çok basit bir denemeyle mümkünken, "yanlış düşünmüşüm" yazıp üstünü çizmek yerine zaten gerkesin hemfikir olduğu, hakkında defalarca benim de yazdığım başka bir konuya itiraz ediliyormuş izlenimi yaratmaya çalışmak, her zaman doğru dediğine yanlış demekle suçlamak ve altta kalmamak için uzattıkça uzatmak yanlış. Yanlış yanlıştır, sakız gibi çiğnemek, başka yerlere yapıştırmak onu doğru yapmaz. Basit bir yanlış var, ondan dönmek yerine inatla yanlışları çoğaltmanın bir anlamı yok. Bu kadar uzatana kadar harxanan zahmet yerine eline bir iç lastik alırsın, birkaç fıs basarsın, ne kadar ve ne yöne doğru büyüdüğüne bakarsın.

Konunun diğer takipçilerinin sıkılmaması için ben bu tartışmada başka bir şey yazmayacağım. Tekrarlı tartışmalara maruz kalanlar için kendi adıma özür dilerim.

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.238
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Döne döne aynı şeylerin yazılması herkesi sıkmıştır artık. İç lastik aralıklarına uyulmaması gerektiğini söyleyen yok, o çarpıtma. Bütün itiraz en baştaki gerçek dışı kısma.

Bu ilk mesajda verilen, yeterince şişirilen iç lastiğin dış lastiği dolduramadığı bilgisi tamamen yanlış: (link)

Bunun doğrusunu farklı kişiler yazmışken, neyin nasıl olduğunu görmek çok basit bir denemeyle mümkünken, "yanlış düşünmüşüm" yazıp üstünü çizmek yerine zaten gerkesin hemfikir olduğu, hakkında defalarca benim de yazdığım başka bir konuya itiraz ediliyormuş izlenimi yaratmaya çalışmak, her zaman doğru dediğine yanlış demekle suçlamak ve altta kalmamak için uzattıkça uzatmak yanlış. Yanlış yanlıştır, sakız gibi çiğnemek, başka yerlere yapıştırmak onu doğru yapmaz. Basit bir yanlış var, ondan dönmek yerine inatla yanlışları çoğaltmanın bir anlamı yok. Bu kadar uzatana kadar harxanan zahmet yerine eline bir iç lastik alırsın, birkaç fıs basarsın, ne kadar ve ne yöne doğru büyüdüğüne bakarsın.

Konunun diğer takipçilerinin sıkılmaması için ben bu tartışmada başka bir şey yazmayacağım. Tekrarlı tartışmalara maruz kalanlar için kendi adıma özür dilerim.
Bilmukabele hocam

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.278
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Heeeh, çok güzel 😃 biz boş konuşuyoruz, milleti sıkıyoruz, siz bilgi saçıyor milleti düşünerek ,konuyu dağıtmak istemeyen, uzatmayan , karşı görüşe sonsuz saygılısınız (?) Ben tüm kaosu yaratan kişiyim öyle mi? Sizi bu ülkedeki dinci ve milliyetçi geçinen kişilere benzettim bir an.. tüm milliyetçilerin cep telefonu Zil sesleri "mavi boncuk takışına ölürüm Türkiyem..." ya da "mehter marşları"ndan bir ya da bir kaçı çalar, tespihle , bayrakla, kefenle gezer ama ülke satılır , peşkeş çekilir ne duyar ne görür ne konuşurlar.. hatta bunlardan milliyetçisi yoktur.. sizdeki de o hesap.. bir tek siz biliyorsunuz bu işi öyle mi? Kendi yaşadığım şeyi benden daha iyi bilecek kadar biliyorsunuz hem de ? Pess 😅

Peki soruyorum, düzde değil virajda jantın iç lastiği kesmesi nasıl mümkün ?

Ek: 6 yıldır iç lastiği kesme mevzusunu yaşamadım, bir kez oldu, o da bu ölçüsüz iç lastik mevzusunda.. hala daha iç lastik şişer diyorsunuz. Buna itiraz eden mi var?

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.938
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Heeeh, çok güzel 😃 biz boş konuşuyoruz, milleti sıkıyoruz, siz bilgi saçıyor milleti düşünerek ,konuyu dağıtmak istemeyen, uzatmayan , karşı görüşe sonsuz saygılısınız (?) Ben tüm kaosu yaratan kişiyim öyle mi? Sizi bu ülkedeki dinci ve milliyetçi geçinen kişilere benzettim bir an.. tüm milliyetçilerin cep telefonu Zil sesleri "mavi boncuk takışına ölürüm Türkiyem..." ya da "mehter marşları"ndan bir ya da bir kaçı çalar, tespihle , bayrakla, kefenle gezer ama ülke satılır , peşkeş çekilir ne duyar ne görür ne konuşurlar.. hatta bunlardan milliyetçisi yoktur.. sizdeki de o hesap.. bir tek siz biliyorsunuz bu işi öyle mi? Kendi yaşadığım şeyi benden daha iyi bilecek kadar biliyorsunuz hem de ? Pess 😅

Ajitasyon içindeki şu kısma cevap vereyim: Karşı görüşe konuyu çarpıtıp her zaman kendi yazdığı doğruya yanlış demekle suçlayana kadar saygılıyım.

Biraz "acaba ben mi hata yaptım" diye düşünmek lazım. Mesela ben bir hata yaptım, en baştan cevap verdim. Daha önceden tecrübeliydim halbuki.

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.238
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur

Ek: 6 yıldır iç lastiği kesme mevzusunu yaşamadım, bir kez oldu, o da bu ölçüsüz iç lastik mevzusunda.. hala daha iç lastik şişer diyorsunuz. Buna itiraz eden mi var?
Son olarak;; bence profesyonel destek al, hem lastik hem kendin için.

• Hahaha
Tepkiler: SerdarCYCoo2Bursa

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.278
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ajitasyon içindeki şu kısma cevap vereyim: Karşı görüşe konuyu çarpıtıp her zaman kendi yazdığı doğruya yanlış demekle suçlayana kadar saygılıyım.

Biraz "acaba ben mi hata yaptım" diye düşünmek lazım. Mesela ben bir hata yaptım, en baştan cevap verdim. Daha önceden tecrübeliydim halbuki.
Hocam tamam, ben hatalıyım.. bu yazılanlardan (iç lastik-dış lastik-jant hk) çıkarılması gereken sonuç nedir ? Sizin savunmanıza göre iç lastiği hangi ölçü takarsak takalım önemli değil zaten şişiyor .. ben de diyorum ki iç lastik zaten şişiyor + doğru ölçüde iç lastik... özetle bunu diyorum .. ne konuyu katletmeye teşebbüs ediyorum ne milleti sıkmaya .. algı yaratıp , üstümden haklı çıkma haksız çıkarma mevzusu yapmayın.. burada doğru ne onu konuşalım ..
Son olarak;; bence profesyonel destek al, hem lastik hem kendin için.
Sağol amca ellerinden öpüyorum .. yoldayım, gidiyorum profesyonele ..

theGenius

Aktif Üye
Tepki
1.058
İsim
Hüseyin S.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gelecekte konuyu açıp bilgi edinmek isteyenler için basit özet aşağıdaki gibidir.

1- İç lastik kullanım aralıkları gerçek ve dikkate alınarak kullanılması gerekiyor.
2- Olması gereken aralığın altında iç lastik alındıysa, yine de tüm dış lastiğin içini eşit şekilde dolduruyor fakat, kaplaması gereken hacim artıyor. Daha çok hacim kaplamak için, tasarlandığı et kalınlığından taviz vererek şişiyor. Dolayısıyla, fazladan şişirilen balon gibi, esneyreek et kalınlığı inceliyor.
3- Et kalınlığı incelenen iç lastik, patlamaya, delinmeye, yırtılmaya daha müsait oluyor.

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
1.027
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben de şöyle bir anımı paylaşayım. Yama yaptığım bir lastikte yama yaptığım bölge ne kadar şişirirsem şişireyim boyut olarak 3-4 cm çapı geçmiyordu. Ama iç lastiğin geri kalan kısımları şişmeye devam ediyordu. Hatta ne kadar daha basabilirim diye meraktan şöyle bir abandım. Abartmıyorum tekerleğin çapının iki katına kadar yaklaştı lastik. Çevre boyu uzadı. Canavar kamyon lastiği gibi bildiğin balon gibi oldu. Ama yukarıda da bahsedildiği gibi et kalınlığı yok denecek kadar azaldı. Muhtemelen en ufak temasta patlardı.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Spartiat
Özcan
anzolot

En son konuştuktuğumuzdan sonra lastiği güzelce söküp incelemiştim. Dış lastiği, dışından, içinden yanından en az 2-3 kere kontrol ettiydim. Jantıda aynı şekilde kontrol ettim. Jant lastiğinide kontrol ettim parmağımla. Hiçbir kesici, delici bir şey çıkmamıştı. Tekrar montajını yapıpta hatta 40km kadarda tur atmıştı. Enterasan bir şekilde patlamadıydı. Patlamadığına şaşırır olduk, işler bu derece fenaydı. Neyse son 3-4 gündür bisiklet yatıyordu. cumartesi evde zincir temizliği falan yaptım, bir sıkıntı yoktu. Bugün balkonda tekeri kontrol ettim, durduğu yerde havası sıfırlanmış.:acpsnr: Tekrar hava vurdum, taş gibide şişti ama 1 saate kalmadan tekrar indi. Valla en sonunda hepsini satıp kurtulacağım bu aletler, iş ona doğru evriliyor...Kaç yıldır bisiklet sürerim böyle bir saçmalıkla daha önce hiç karşılaşmadım valla. Kaç tane iç lastik değiştirdim hepsi aynı. Bildiğin lanet gibi bir şey sanki. Tekrar söküp bu sefer noldu diye hiç bakasım gelmedi, son bir ayda kaç senenin yamasını attım valla. Tekrar yeni bir iç lastik almayı düşünüyorum,bu sefer farklı marka alacağım bakalım. Ben böyle bir saçmalık görmedim, siz gördünüz bilmiyorum valla.

• Beğen
Tepkiler: Özcan

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
7.100
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Spartiat
Özcan
anzolot

En son konuştuktuğumuzdan sonra lastiği güzelce söküp incelemiştim. Dış lastiği, dışından, içinden yanından en az 2-3 kere kontrol ettiydim. Jantıda aynı şekilde kontrol ettim. Jant lastiğinide kontrol ettim parmağımla. Hiçbir kesici, delici bir şey çıkmamıştı. Tekrar montajını yapıpta hatta 40km kadarda tur atmıştı. Enterasan bir şekilde patlamadıydı. Patlamadığına şaşırır olduk, işler bu derece fenaydı. Neyse son 3-4 gündür bisiklet yatıyordu. cumartesi evde zincir temizliği falan yaptım, bir sıkıntı yoktu. Bugün balkonda tekeri kontrol ettim, durduğu yerde havası sıfırlanmış.:acpsnr: Tekrar hava vurdum, taş gibide şişti ama 1 saate kalmadan tekrar indi. Valla en sonunda hepsini satıp kurtulacağım bu aletler, iş ona doğru evriliyor...Kaç yıldır bisiklet sürerim böyle bir saçmalıkla daha önce hiç karşılaşmadım valla. Kaç tane iç lastik değiştirdim hepsi aynı. Bildiğin lanet gibi bir şey sanki. Tekrar söküp bu sefer noldu diye hiç bakasım gelmedi, son bir ayda kaç senenin yamasını attım valla. Tekrar yeni bir iç lastik almayı düşünüyorum,bu sefer farklı marka alacağım bakalım. Ben böyle bir saçmalık görmedim, siz gördünüz bilmiyorum valla.
Bursa'da olsaydın önce o dış lastikteki teli sana bulur, sonra da o lastikle seni kovalardım :ssrtcbya:
İçinin rahat etmesi için, dış lastikleri söküp diğer jantlara takmanı önerebilirim.
Yani ön tekerdeki dış lastiği arkaya tak, arkadakini öne. İç lastikler aynı tekerlerde dursun. Bakalım hangisi patlayacak.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bursa'da olsaydın önce o dış lastikteki teli sana bulur, sonra da o lastikle seni kovalardım :ssrtcbya:
İçinin rahat etmesi için, dış lastikleri söküp diğer jantlara takmanı önerebilirim.
Yani ön tekerdeki dış lastiği arkaya tak, arkadakini öne. İç lastikler aynı tekerlerde dursun. Bakalım hangisi patlayacak.
Görmediğim bir tel varsa zaten kesin göz doktoruna giderim.:koptum: Şahsen telden ziyade aldığım iç lastiklerden şüpheleniyorum. Hayır saçmalığa bak, sürüş yaptığım gün patlamıyor, ondan sonraki gün patlamıyor. Dün baktım bir şeyi yoktu temizlik yaparken, sürmedim bile. bugün öylesine baktım hava sıfırlanmış. Dediğin gibi değişim yapıp birde öyle deneyim, olmadı iç lastiği değiştireceğim artık.
Dış lastik bunun Vguardı bide
(link)
Patlak önleyici şerit var.
jant şeriti var.
hatta kafayı sıyırdım 2 tane patlak önleyici şerit taktığımdada yine patladıydı, tek taktığımda yine patladı. tam delirmelik durum.:ssrtcbya:

• Beğen

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.238
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben olsam hem iç hem dışı swap yaparım. Ve emin emin beklerim patlamasını. Ön patlarsa iki sebep olabilir, ya dış lastikteki tel, diken vs ya da iç lastiğin kalitesizliği çok yamalı oluşu, sibop arızası vs. Arka patlarsa jantla alakalı.
Foruma aktif katılan bir bisikletçi için lastik patlaması bu kadar sorun olmamalıydı. Şaştım kaldım şahsen. Ha, ben ne yapardım; komple değiştirirdim, ucuz pahalı demezdim, uğraşmazdım.
3 senedir yatıyordu bisikletim. Hatta dış lastikte ufaktan çatlamalar bile olmuş. Dedimki kesin patlamışlardır, çürümekten vs. Yok kardeşim, bastım 85 psi, 2 aya yakın oldu, aynen devam. Dış zırhlı maraton plus, içlerde kaliteydi marka hatırlamıyorum.zaten bu lastikler ömürlerinde 1 (bir) kez patladılar.🧿. Ben unuttum yani diken vs. Basıp keyfime bakıyorum. Elektrikli aldık 1 ay önce, çin malı lastikler, 2 kez patladı 10 günde. Sonrası yok zira garantiye gönderdik rezil etti bizi RKS.

Unutmadan, jant takımım mavic ksyrium, bir ihtimal onunda faydası olabilir.

• Beğen

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ne yapayım hocam, sizinde her sürüşte tekeriniz patlasa ve tekerle uğraşmak zorunda kalsanız; son iki ayda en az 10 kere yamayla uğraşmak zorunda kalsanız; sıfır iki iç lastik, sıfır ikişer! patlak önleyici şerit alıp bu seferde patlasın bakayım demenize rağmen patlasa emin olun kaldırır atardınız. Zaten yukarıda uğraşmayıp garantiye gönderdiğinizi belirtmişsiniz. :) Zaten haftada bir veya iki defa sürüşe çıkıyorum, ondada elimde pompa yol kenarından uğraşacağıma yürüyüşe çıkarım daha iyi. Bisiklet süremeyi seviyorum ama aşığı değilim maalesef. Şuanki ekonomik şartlarda gidip 1500tl bir dış lastikte alamam hani, bir çok eksik var onlardan önce. Zaten en son iki iç lastik ve çift patlak önleyici şerit aldıydım en az yarı parasına. Olayı çözüm getiremezsem bir süre bisikleti yatıracağım artık, zaten önümüz kış...

Ya dış lastiğin etine gömülü kılcal bir delici tel var ve sadece yüksek basınçta iken kendini içeri atıyor , basınç kalktığında tekrar etine gömüyor ya da iç lastik kalitesiz, yüksek basınca birde ağırlım eklenince farklı noktalarından deliniyor. Patlak önleyici şerit iç lastiğe zarar veriyor diyeceğim ama ondada en fazla iç lastiği kesik atması lazımdı, lakin patlakların hepsinde iğne ucu gibi deliklerden oluşuyor ve her defasında farklı noktalardan çıkıyor. Jantın lastiğiyle buluştuğu noktayı defalarca parmağımla kontrol ettim, orada bir şey olmasına imkanda yok. yine jant şeriti mevcut çift katlı jant var, jant kaynaklıda olacağını sanmıyorum. Jant şeritinde hafif bombe var deliklerinde lakin bu öyle iğne gibi delinmesine yok açamaz, kaldıki patlaklar genelde tekerin yanağıyla sırtının birleşim kısımlarına yakın yerden geliyor.

• Beğen
Tepkiler: HakanAydn

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.238
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Zaten yukarıda uğraşmayıp garantiye gönderdiğinizi belirtmişsiniz
Mekanik arıza sebebiyle, lastik için değil. Pedal sensörü sanırım.
Ön arka içdış komple swap yaparsanız çözüme faydası olur gibi.

• Beğen
Tepkiler: -Skynet-