Kuwahara pacer touring projesi

Bisikleti hangi renge boyamaliyim?

• Toplam katılım
    17
  • Anket kapanışı .

paslipedal

Üye
Tepki
102
İsim
Paslipedal
Bisiklet
Diğer
Proje bisiklete başlamadan önce sizlere kısa bir video hazırlamak istedim bu sayede kadronun önceki ve proje bittikten sonraki halini karşılaştırabiliriz. Daha sonraki günlerde tektek adim adim video serisi ile neler yaptigimizi göreceksiniz. Eger önerileriniz olursa degerlendirebilirim.

BÖLÜM-1 kadroyu taniyoruz!!!

Bölüm-2 boyama icin parcalari söküyoruz ve Boni ustadan ince detaylar!!! (Türkce altyazili)

Devami gelecek...

Eger begendiyseniz kanalima abone olmayi unutmayin.

İyi seyirler.

Bu arada Soulrider Frameworks dan Yasin beye vernikleme ile ilgili bir kac soru sormustum. Kendisinden izin almis olmanin da verdigi rahatlikla teknik detay olarak buradan paylasiyorum.

-----------------------------------------------------------------------
Merhaba,

Aslında hiç önerilmeyen bir uygulama , vernikler mekanik tutunmadan ziyade alttaki boyaya kimyasal şekilde tutunurlar. Çıplak metale attığınızda olay sadece bu mekanik tutunmaya kalacak , hatta parlatıp atmayı düşünüyorsunuz bu verniğin tutunmasını daha da zorlayacaktır. Eğer illa ki yapmayı düşünüyorum derseniz yüzeyi parlatmadan sert keçe veya 800 zımpara ile uygulama yaptıktan sonra defalarca degraser ve yüzey temizleme solventleri ile temizleyip elektrostatik toz vernik uygulayabilirsiniz. Ancak bunda bile uygulama öncesi yüzeydeki herhangi bir nem tabakası kalırsa kadronuzda vernik sonrası korozyon başlar ve bu ilerledikçe vernik dökülmeye başlar.

Yüzeye aderans arttırıcı uygulayıp sprey vernik de yapılabilen bir yöntem ama uygun aderans arttırıcıyı burada bulmak imkansız gibi. Yani anlayacağınız astarsız çıplak metale uygulamalar herzaman baş ağrısı olarak geri dönecektir :)

Yasin

-----------------------------------------------------------------------

Bu yüzden sanirim metalin kendi rengini göstermekten vazgectim arkadaslar.

Scudo

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Merhaba,

Çalışmalarınızı video olarak paylaşmanız ve bu esnada Boni usta'nın verdiği değerli bilgiler restorasyon düşünenler için çok faydalı olmuş. Emeğinize sağlık.

Projenize gelirsek, çoğu retro kadro orijinal ekipmanı ile daha zarif görünüyor. Ancak video'da da değinildiği gibi modern donanımın sağlayacağı 1.5-2 kg hafifleme ve STI kolların rahatlığına değebilir.

Bunu yaparken zarafetten tümüyle vazgeçmek zorunda olmayabilirsiniz. Geçenlerde gördüğüm ve çok beğendiğim bir tasarımı paylaşayım:

IMG_0187.JPG

IMG_0188.JPG

IMG_0189.JPG

IMG_0190.JPG

Elbette bu tür bir boya işlemi tek renk uygulamaya göre çok zahmetli, ancak elinizdeki gibi şık bir kadroya değer diye düşünüyorum.

paslipedal

Üye
Tepki
102
İsim
Paslipedal
Bisiklet
Diğer
mesajınız ve önerileriniz için teşekkürler. Öncelikle bisikletin komple bütün parcalarını yenilemeyi düsünmüyorum. Sadece vites grubunu ve jantları yenileyecegim. Gerçi geriye ne kalıyor ki zaten :D paylaştıgınız fotodaki kadro sanırım özel yapım ve parçaların hepsi modern. Özellikle furç takımı çok hosuma gitti muhtemelen çok pahalıdır. Benim hedefim transparent boyayarak metalin rengini göstermekti ve belki eklem yerlerini de parlatmak istiyordum. Fakat o yöntem verimli degilmiş.

Hele bi kadro gelsin birşeyler planlayacagız. Boni nin de çok parlak fikirleri var. Bu arada bu tarz bi kadro epoksi sprey ile seffaf olarak boyanır mı diye de düşünmekteyim.

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
@Sadettin Z.
Maşa görselini saymazsak çok başarılı bir restorasyon olmuş fakat arkaya disk freni nasıl eklemişler acaba.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@eren konu

Sanıyorum benim paylaştığım proje bir restorasyon değil, özel yapım bir makina. Bizim forumdaki @Burçak Erbil 'in yaptığı işlere benziyor.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

deadlistcach

Daimi Üye
Tepki
443
Bisiklet
Felt
Haki yeşil mi diyorlar askeri tip onun mat rengide olabilir :) ama mat siyah oyum

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@paslipedal

Siz sorunca merak edip baktım, fiyatı görünce küçük dilimi yutar gibi oldum. Furç takımına $124 istemek nedir :hihi:

(link)

Kadroyu doğal metalik rengi ile kullanmak için mecburen astar vb olmadan vernik atmanız gerekecek. Piyasada farklı vernik seçenekleri mevcut ancak hiçbiri astarsız uzun ömürlü olmayacaktır.

Metalik renk tutkunuz varsa kadroya polisaj uygulayıp krom kaplatabilir, kendinizi altın kaplama ferrari'ye binen arap şeyhi gibi hissedebilirsiniz. :)

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba dostum kolay gelsin. Almanyada bulunuyorsan kesinlikle @Murat Cömez ile irtibata gecmelisin. Sana her turlu tavsiye ve teknik yardim yapacaktir. Iyilik sever bir arkadasimizdir

Ahmet Bag

Daimi Üye
Tepki
489
İsim
ahmet
Bisiklet
Scott
güzel paylaşım teşekkürler, tebrikler

@Sadettin Z.
buna bittim valla, nazar değmesin:srnsml: keşşşşkeee biniiimmm ossssaaaa:koptum:

paslipedal

Üye
Tepki
102
İsim
Paslipedal
Bisiklet
Diğer
Merhaba,

2. Restorasyon videosu ile karşınızdayım. Bu videoda kadro için toplamaya başladığım parçaların bir kısmının kutu açılışlarını yaparak belirli oranda teknik bilgiler de vermeye çalıştım.

İyi seyirler

PASLI PEDAL

Evet Tektro Cantilever frenlerim de geldi :3

İyi seyirler

PASLI PEDAL

(link)
(link)

Evet Decalleri de hazirladim :3 Bu arada Bisiklet geldi boyasi sökülmüs halde. Daha sonra haftaya boyamaya yollayacagim. Bisiklet komple Siyah olacak ve bu decaller de beyaz olacak. Ve bunlar sticker degil bildiginiz boyanin altinda olacaklar. Sizce nasil olmus?

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
  • Beğen
Tepkiler: paslipedal

paslipedal

Üye
Tepki
102
İsim
Paslipedal
Bisiklet
Diğer
Bölüm-3 kadronun boyasi söküldü

Merhaba,

Bu bölümde boya sökme isleminden gelen ciplak kadroya birlikte göz atiyoruz. Videonun sonlarina dogru Almanca konustugumuzdan TR altyaziyi aktif etmeyi unutmayin ;)

Bana destek olmak isterseniz kanalıma abone olmayi unutmayin.

İyi seyirler

PASLI PEDAL

Bölüm-4 Büyük degisim!!!

Merhaba,

Bu kısa videoda boyamamadan gelen kuwahara bisikletimin kadrosuna bi ön bakış yapıyoruz. Hayvan gibi olmuş xD...

Bana destek olmak isterseniz kanalıma abone olmayi unutmayin.

İyi seyirler

Soner Aktaş

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.118
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
mat boyaya karşıyım ben açıkçası en iyi metalik boya eminim ki

Holidey

Üye
Tepki
51
çok klas olmuş güle güle kullan. yeşilin tonuda çok iyiymiş.

paslipedal

Üye
Tepki
102
İsim
Paslipedal
Bisiklet
Diğer
Vid
@JusTiMe
videoda izlersen zaten çok daha farklı bir renk oldu. ;)

Proje bisikletim icin aldigim yeni parcalar ile devam ediyoruz.

SHIMANO Schaltwerk 105 RD-5700-A SS arka aktarici

Brooks Team Professional Classic Sele

Ritchey Classic gidon bandi

Brooks Gummi bar end tikaci :p

tubus Logo Evo bagaj

Shimano WH-R501 jant

Shimano 105 5700 schalterler

105 5800 kompakt aynakol

Dura ace 7900 ön aktarici

simdilik bukadar :3

----------------------------------------------------------------------------------------------------
Merhaba,
bu video ile restorasyon projesinin neredeyse sonuna geldik. Videoda bisikletin yeni parçalarının montajını gösterirken biraz da Boni ile eğleniyoruz. Eski kısımlar icin önceki restorasyon videolarina bakabilirsiniz.

Aloha

Only steel is real
Tepki
437
İsim
Ergün
Bisiklet
Fuji
@paslipedal

boyasi cok iyi olmus, metalik renkler bisiklete cok iyi yakisiyor hele de yesil olunca.
Gri mat siyah gibi uyuz renkleri secmedigin iyi olmus. :harika:

Parcalar siyah degil de gümüs olaydi daha bi uyumlu olurdu sanki.

• Beğen

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.174
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@paslipedal konuyu yeni gördüm en baştan itibaren okudum çok güzel olmuş ellerinize sağlık ve rengini siyah yerine farklı bir seçerek çok iyi etmişsiniz. Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin.

• Beğen

paslipedal

Üye
Tepki
102
İsim
Paslipedal
Bisiklet
Diğer
Tesekkürler. Yakinda test videosu da cekecegim ;)

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@paslipedal

İste evropelının bu yönünü takdir ediyorum. En basit işe bile kuyumcu hassasiyeti ile yaklaşmalar, iş ciddiyeti, yalapşap iş yapmama, özen ve ayrıntılara odaklanma, yaptığı işe sanat ve felsefesini katma ve yaptığın işten zevk alma.