Kendi Romorkumu yapmak istiyorum..

ysufdran

Daimi Üye
Tepki
70
Bisiklet
Cannondale
Merhabalar sevgili bisikletseverler,
nereden aklıma esti bilmiyorum, birden bisikletimin arkasına şöyle güzel kullanışlı bir römork yapma sevdasına kapıldım. Bu aralar aklımda hep bu mesele var.
İnternetten kendin yap sitelerini araştırdım, çok güzel olanlarolduğu gibi, göze dahi hoş gelmeyen bir sürü trailer/romörk gördüm... Yok iki teker olsun, tek olsun iki olsun derken tek tekerlekte karar kıldım. Malumunuz, yurdumun yolları dar, dar olmasa da emniyet şeritlerinde dahi şoförlerin tacizine maruz kalabiliyoruz.

Yapmayı istedğim şey

(link)

(link)

Bu ki modelin harmanlaması gibi olsun istiyorum. Profil boru aradım dün, matkap, vida, efendim, herhangi eski bir bisiklet, gibi malzemelere ihtiyacım olacak. Şimdilik eski bisikleti hallettim sayılır. geriye kaldı, aleminyum kaynağı yaptrabileceğim iyi bir usta bulmakta şimdilik..

Ayrıca (link) u videodaki gibi keşke herşey hazır olsa da tık tık montajını yapıp halletsem ...

Eğer aranızda daha önce bu işe kalkışmış olan varsa lutfen onun da fikirlerini almak istiyorum.

Böyleyken böyle efendiler,
mesafe kat ettikçe burdan paylaşacağım durumları, tavsiyelere de açığım.
Vira bismillah :)

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin
Scudo

Mert S.

Daimi Üye
Tepki
224
Bisiklet
Carraro
eğer fazlaca ağırlık taşıyacak iseniz iki tekerli, ağırlığı ortasında taşıyan bir sistem yapmanızı öneririm, böylece bisikletin arka tekerine de fazla yük binmemiş olur.
Trafik konusunda geniş ve büyük olması belki de göreceğiniz saygıyı arttırır, malum Türkiye'deyiz.. bu da benim fikrim

ikinci linkdeki de bayaa limuzin olmuş :D

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Şu başlığı paylaşarak yardımcı olayım. Sizin düşlediğiniz tasarımla aralarında çok fark var ancak yine de bir fikir verebilir:

Bisikletle Kano Taşımak: Bir “Kendin Yap” Denemesi

(link)

http://simdiodegilde.files.wordpress.com/2013/10/kano1.jpg

Ne zamandır bakmamışım. Mühendislik yönünden ne kadar da zayıf bir tasarımmış :)

Ekleyeyim, Yusuf arkadaşım sormuş, cevabı buraya da iliştireyim, belki işe yarar:

"Merhaba Yusuf,

İlk defa biri bu soruyu soruyor bana, heyecanlandım :) Başlayayım. Söyleyeceklerim benim tecrübelerimdir, ona göre okuyup ona göre uygularsanız iyi olur, aklınızda bulunsun.

Eğer kendi römorkunuzu yapmayı planlıyorsanız demir profil ve elektrik ark kaynağı en iyi dostlarınız olacak. Neden? Çünkü aluminyum profiller ve aluminyum kaynağı pahalıdır. Herkes yapamaz. (Mesela Pedalımda 5 Ülke'de Soner Sarıhan, İran'da kırılan bisiklet ayaklığını koskoca sanayi sitesinde kaynattıramadığını anlatıyor.)

1-Kolaylık: Demir profil ve elektrik ark kaynağı dedik. Çünkü demir testeresiyle rahatça kesebilir, ark kaynağıyla da kolayca kaynatabilirsiniz. Ucuzdur, bir yerde kırılırsa, kolayca kaynakçı bulunabilir. (100 adet Askaynak elektrot 11 lira, kaynak makinesi 180 lira, 6 metre boru 9 lira.)

2-Ucuzluk: 6 metrelik 2cm*2cm, et kalınlığı 2 mm kare profil boru 6 lira. İnsanın "evde bulunsun, işe yarar elbet" deyip metrelerce alası geliyor.

3-Çeşitlilik: Profil boru dedik ama, çeşit çeşit. "İşi gücü bırakıp kendinyap işlerine mi versem kendimi?" diyorsunuz. O kadar yani. Şuna bir bakın, iştah açmıyor mu?

http://www.arsanmetal.com/Medya/Galeri/RB/sac_profil_boru_profil-(5).jpg

4-Ağırlık: Dezavantaj. O kadar kusur kadı kızında da olur. (Kadı kızları gücenmesin.)

Bunları saydıktan sonra tasarım sorununa geçeyim. Bu, işin en zor kısmı. Nerelere yük binecek? Nereleri sağlamlaştırmalı? Tekeri nereye koymalı? Uzunluk? Genişlik?

Önemli şeyler bunlar. Unutmadan ekleyeyim, tekerlekleri bir bisikletçiden 25'er liraya aldım, iç lastik, aluminyum jant, dış lastik.

Şunu da ekleyeyim, kendi yaptığınız bir şeyi kullanmanın keyfini çok az şey veriyor. Yapıp bitirince karşınıza koyup deli gibi izliyorsunuz."

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
İki tekerlekli yapmanızı öneririm. Tek tekerlek savrulur rahatsız eder. Motorsiklette olduğu gibi olmaz.

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ysufdran

Adam ufaktan ufaktan nakliye işine girmiş resmen :)

ysufdran

Daimi Üye
Tepki
70
Bisiklet
Cannondale
@cenkduran

Doğrudur, ama üzeri yüklü iken de 2 tekerlekli olanın devrilmesinden endişe ediyorum ,

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
El yapımı bir römork için bence şu tasarım oldukça yeterli gibi duruyor. Ağırlık merkezini tam denk getirememek yüzünden römorkun ön/arka tarafının yükselmesini ve bisikletin dengesini/kontrolünü bozmasını önlemek için römorktaki tekerlek sayısını 4 taneye çıkartma yolu düşünülebilir alternatif olarak.

http://4.bp.blogspot.com/_GHdT_OMZu2g/TEHzOuUCJKI/AAAAAAAAAGY/GNI4ZTPkbn8/s1600/daveBikeTrailer_0024.jpg

• Beğen
Tepkiler: ysufdran

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
Elinde malzemeler var ise tamam. Ama malzemeleri alacak isen maliyet hesabı yaptıktan sonra karar ver.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sevgili dostum ben römork lobicisinden bir bisikletseverim. Forumda bu römork u benden daha fazla delicesine savunan yoktur. Eğerki bisiklet camiasına römork u sevdirebilir ve yaygınlaştırabilirsem bu benim için hayatımın en mesut bir lahzası vede şu hayatta elde ettiğim en hakıyki muafakiyet olacaktır şeksiz şüphesiz.
Sen ne yapıyorsun ya. Olurmu öyle şey. Bir römork yapmak o kadar kolaymı. (işte bir müteşebbis ruhun baltalanması girişimi) Yok yok şaka. Yap tabi. Ama o kadar basit bir iş değil. Olur mu olur. Malzemeler dkp sac, amortisör yay, alüminyum levha, plaka, elektostatik boya, !6 inç jant, göbek, 32 jant teli (uzunluğunu bilemem), iç lastik, 16*2.125 lastik, çamorluk, kedi gözü, yeter miktarda pul, vida, somun, Bisiklete monte için QR, pim, Su geçirmez bir çanta, Görünürlük için plastik direk ve bayrağı. bu malzemeleri kullanacağın araç gereçler, kaynak makinası.

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
Hafif olması için alüminyun kullanman lazım. Alüminyun kaynatmayı bilmiyor isen kaynatacak bir usta bulman lazım. Normal hobi işinden farklıdır alüminyum kaynatmak. Bu arada yapmaya karar verirsen. Yeni ir konu açıp sırasıyla bilgi verirsen güzel olur.

Sanırım verdiğim bu link hoşuna gidecektir. (link)

http://www.kendinyapsitesi.com/rsm/kendinyap/DC2FL692/910OJ8IYVPZG464.jpg

Videodaki gibi bavulu bağlama taktiği de var. :)

ysufdran

Daimi Üye
Tepki
70
Bisiklet
Cannondale
@mehmetsunu

o kadar aytıntılı düşünmüyorum şu an, yoksa (link) den alırım hiçç uğraşmam :).. yusuf yılmazvuralın gibi düşünüyorum, ama biraz daha uğraşasım var açıkçası.
@ yusuf yılmazvural, aynen katılıyorum, bişeyi kendin yapıp da karşısında durup seyretmesi gibisi yok :)
@turan babacan, valla abi bunu da gördüm de nasıl yaptığını pek anlatmamış, o yüzden zor olur düye düşündüm.