Kelebek - Trekking gidon

Tepki
137
İsim
Ömer AYVAZ
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
IMG_20191007_135915.jpg
Ortlieb gidon çantasını önerebilirim. 6 litre hacmi var. İçine telefon, powerbank, kuruyemiş, cüzdan, 1.5 litre su şişesi dahil birçok şeyi aynı anda koyabildim. GOPR5498_1571551798323_high.jpg
Bağlantısı tel ile özel plastik parça yardımıyla yapılıyor ve gidona çok sağlam monte edildiği zaman oynama yapmıyor. Bazı gidonlar dar oluyor ve uzatma aparatı kullanmak gerekiyor. Uzatma apartı avantajı olması ve su geçirmemesi de cabası. 5 6 yıldır kullanıyorum ve farklı bisikletleri kullanacağım zaman bu gidon çantasını geçiyorum.

Scudo

Tolga Özdemir

Gereksiz Üye
Tepki
2.090
İsim
Tolga Özdemir
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Bisikletmaceram

Hocam bugün Sabri bu çantayı incelemişti kanalında. Çanta kafama yatmış ama onun gidonu düz olduğu için uygunluk konusunda emin olamamıştım. Kelebek gidona almayı düşündüğüm çantayı monte etmeniz güzel bir tesadüf olmuş. Yalnız Sabri ( Velespitli Seyyah ) bu çantanın gidon montaj aparatının ayrı satıldığını söylemişti. Aparatı sizde ayrı olarak aldıysanız aldığınız yeri ve çeşidini ( 2 çeşit varmış sanırım ) söylerseniz çok makbule geçer.

Not: Bisikletiniz süpermiş. Nazar değmesin güle güle kullanın.

Son düzenleme:

Prusias

Üye
Tepki
134
İsim
Bahadır
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tolga hocam , ortlieb çantaların ön gidon çantalarının gidona montaj aparatları artık ayrı satılıyor. Kilitli veya kilitsiz versiyonları var. Kelebek gidon için ise uzatma aparatı var. Bisikletmaceram arkadaşın fotoğraflarında iki aparatı da kullandığını görebilirsin. Bazı kelebek gidonlara gerekmeyebilir, ben xlc kullanıyorum , her iki aparatı da kullanıyorum.

Alâiye

Aktif Üye
Tepki
435
İsim
ERATT
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Prusias rica etsem bu aparat için bir link atabilir misiniz

Prusias

Üye
Tepki
134
İsim
Bahadır
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tabii ki , Kelebek gidon için uzatma aparatı

(link)

Gidon çantası kilitli montaj aparatı

(link)

• Beğen
Tepkiler: Tolga Özdemir

Tolga Özdemir

Gereksiz Üye
Tepki
2.090
İsim
Tolga Özdemir
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tolga hocam , ortlieb çantaların ön gidon çantalarının gidona montaj aparatları artık ayrı satılıyor. Kilitli veya kilitsiz versiyonları var. Kelebek gidon için ise uzatma aparatı var. Bisikletmaceram arkadaşın fotoğraflarında iki aparatı da kullandığını görebilirsin. Bazı kelebek gidonlara gerekmeyebilir, ben xlc kullanıyorum , her iki aparatı da kullanıyorum.
Çok teşekkürler. Bende Xlc Kelebek Gidon Mat Siyah AL-069 25.4 - 585 MM var. O zaman linklerini verdiğiniz ürünleri alınca işim çözülmüş olacak. Tekrar teşekkürler ilgi alakanız için. İyi günler dilerim.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Prusias

Prusias

Üye
Tepki
134
İsim
Bahadır
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Evet Tolga hocam , Bisiklemaceram arkadaşın fotoğraflara bakınca anlayacaksınız, iki aparat arka arkaya monte edilmiş halde gözüküyor.

Tolga Özdemir

Gereksiz Üye
Tepki
2.090
İsim
Tolga Özdemir
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Evet Tolga hocam , Bisiklemaceram arkadaşın fotoğraflara bakınca anlayacaksınız, iki aparat arka arkaya monte edilmiş halde gözüküyor.
Çok sağol. Ürünleri tek tek görünce ve resimlerle birleştirince şimdi tam olarak kafamda canlandı.

• Beğen
Tepkiler: Prusias
Tepki
137
İsim
Ömer AYVAZ
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Tolga Özdemir
(link)
Ekstra aldığım uzatma şeysi bu. Kullandığım kelebek gidon sizin gidonun gümüş rengi. Bu gidonların çanta monte edildiği yer yanlardan biraz dar o yüzden uzatma aparatını mutlaka alın. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Tolga Özdemir

Gereksiz Üye
Tepki
2.090
İsim
Tolga Özdemir
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ekstra aldığım uzatma şeysi bu. Kullandığım kelebek gidon sizin gidonun gümüş rengi. Bu gidonların çanta monte edildiği yer yanlardan biraz dar o yüzden uzatma aparatını mutlaka alın. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.
Yardımcı olduğunuz için ayrıca teşekkür ederim. İyi akşamlar.

seyhanla

Forum Sever
Tepki
1.274
İsim
Sayit Seyhan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Peugeot
Merhabalar, bu yaz planladığım iki aylık kamplı bisiklet turu için hazırlıklara çoktan başladım. Brooks sele, Ortlieb çantalar, aydınlatma, kamp malzemeleri her şey tamam. Fakat cevabını bulamadığım bazı sorular var aklımda. Daha önce üniversite yıllarımda mtb bisikletim ile 200-300 km lik kamplı turlar yapıyordum gidondan da bir şikayetim yoktu. Fakat şuan planlığım tur epeyce uzun. Şimdi her turcu da gördüğüm bu kelebek gidon kafamı karıştırdı. Uzun kilometreler kelebek gidon olmadan yapılır mı ? Günlük 100-150 km kadar iki ay sürecek bir tur planladım. Bu kelebek gidon şart mıdır ? Bana nasıl bir katkısı olacak bunu kestiremiyorum doğrusu. Kelebek gidona geçtiğimde açı ayarlı gidon boğazı da almam gerekir mi ? Sargı konusu da kafamı karıştıran bir diğer nokta kimisi altına sünger koymuş kimisi elcik+sargı kullanmış ? Açıkçası tur için ayırdığım belli bir bütçe var bunu doğru harcamam gerekiyor. İşime yaramayacak bir gidon ve gidon sargısı almak istemem. Fayda/Maliyet oranı nedir, tecrübeli bisikletçi arkadaşların yorumunu bekliyorum. Teşekkür ederim.
20210406_174431.jpg

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

Prusias

Üye
Tepki
134
İsim
Bahadır
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Seyhanla, ben çok uzun turlar yapmadım ancak 5-6 yıldır bisiklet kullanıyorum ve genelde de tur bisikleti gibi bisikletlerim var. Kelebek gidonu uzun zamandır kullanıyorum. Xlc kullanıyorum ve 3 ayrı bisikletimde takılı... Avantajları , gidon çantası ve aksesuar için bolca yer sahibi oluyorsun. Gidon tutuş pozisyonların arttığı için , ellerin ağrıdıkça değişiklik yapabiliyorsun. Xlc'de kelebek ile gidon geri geldiğinden, daha dik bir oturuş pozisyonuna geçiyorsun, Brooks ile birlikte uzun saatler sürüş imkanı tanıyor. Ben açılı gidon boğazları ile gidonu daha da geriye ve yukarı alıp , dik oturuş pozisyonunu çok çok arttırdım. Ortalama hızların kötüdür, ama sürüş saatlerin uzundur. 15-18 km ortalama ile günde 10-12 saat sürsem, ertesi gün sele ağrısı çekmeden devam edebiliyorum. Sargı vs sünger - elcik durumunda ise benim tercihim sünger +elcik oldu. Bisikletlerim düz maşa olduğu için , yumuşak elcikler ve yanlarda kalın süngerler , beni memnun etti. Ancak bunlar biraz kişisel tercihler , tur bisikleti için dropbar ile gezenler de var, yeni bir çok gidon tipleri de kullananlar var. Eğer senin 330 da gidon çantası kullanmayacak isen , ben de barend ile yola çıkabilirsin. Eğer gidon çantan var ise ve ışık konusunu başka yere takarak çözebilirsen , yine barend ile yola çıkabilirsin. Benim aklıma gelen bunlar , başka arkadaşların da fikirleri - deneyimleri de çok önemli , bolca araştır , mümkünse dene , şimdiden iyi turlar

celilyafes

Aktif Üye
Tepki
228
İsim
CELİL ALPEREN
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@seyhanla hocam açı ayarlı gidon boğazı gidonu kendinize yakınlaştırıp uzaklaştırmayı ve bunları yaparkende gidonu yükseltip alçaltmaya yarayan bi parça. Kullanım kombinasyonunuzu artırır.Sürüşte baktınız boynunuz ağrıyor hemen yükseltirsiniz rahatlarsınız. Kelebek gidon olayında xlc kelebek gidon kullanıyordum gidonun açılı olamaması bileklerimde ara ara ağrı yapıyordu bırakmam gerektiğini hissettim. Şuan normal gidon kullanıyorum. Eğer bakmak isterseniz Satori falcon aero gidonlarına bakabilirsiniz şahsen şu aralar alma niyetindeyim sadece açılı olup olmadığından emin değilim. @Mehmet Altuğ hocam kullanıyor galiba, bu gidon hakkında bilgi verirse gidon alma arefesinde olanlar için çok faydalı olur.

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.181
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@seyhanla kelebek gidon kullandığım dönemde gidon biraz daha yakınlaştığı için ağrılara sebep olmaya başlamıştı ayrıca birde gidon yükseltme adaptörü almıştım. Elcik + sünger kombinasyonu ile kullanıyordu, belki sünger + gidon sargısı kombinasyonu da verimli olabilir özellikle jel dolgulu gidon sargıları ile.

@celilyafes satori falcon aero gidondan bende aldım, henüz uzun bir sürüşte kullanma fırsatım olmadı. Normal bir mtb gidonuna ek olarak ekstra ön alan var aslında bu kısım hem çanta, aydınlatma tarzı aksesuar takmaya yararken hem de küçükte olsa bir aero bar görevi görüyor. Ben önde bu kısma elimde bulunana jelli gidon sargısı sardım üzerine görsel amaçla kamuflaj banttan sardım, ama genel olarak jelli gidon sargısı ve barend elcik ile daha iyi olacağını düşünüyorum. Aslında istediğim gidon Jones Bike Loop H Bar 'dı lakin hem ülkeye gelmesi, hem de fiyattan dolayı vazgeçmişken aliexpress üzerinde klon versiyonunu sipariş verdim, satıcı ürün kargosu maliyetli oluyor diyerek para iadesi yapıp 64$ kargo bedeli çıkarınca o işte yatmış oldu.
Satori ile benzerlik olan Alpkit Love Mud Confucius ve Origin8 Strongbow marka ve modelleri var. Yine Jones H Bar ile benzerlik gösteren On-One Geoff (link) var.
Keza Gürkan Genç 'te kelebek gidon kullanımdan KOGA Satori Denham modeline geçmiş durumda. Yine bu gidona benzerlik gösterip pekte bulamayacağız gidon Velo Orange Crazy Bar mevcut.

Şöyle de bir liste var (link) . Bendeki gidondan bir fotoğraf bulursam atayım.

IMG_20210330_163549.jpg

Dosyalar

Son düzenleme:

celilyafes

Aktif Üye
Tepki
228
İsim
CELİL ALPEREN
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@MakRo teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için, bende biraz araştırma yaptım falcon da 15 derecelik bi açı varmış zone modelinde ise 35 derece kadar, Gürkan Genç'in şuan da kullandığı denhamda da 35-40 derecelik açı varmış. Yani benim anladığım uzun sürüşlerde bileklerin rahat etmesi için 35-40 derece açı olması lazım ki elime kalem alarak düz uzattığımda oluşan açının izdüşümünü kağıda aktardım ve üstünkörü 25 derece çıktı. tabi gidonların uzunlukları omuz uzunluğumdan fazla olduğu için 35 derece ideal gibi gözüküyor. Tabi bunlar teorikte olan şeyler pratikte deneyip görmek lazım.
edit: linkte yazıyı okuyup listeye bakmamıştım listede açıları ayrıntılı olarak belirtmişler :)

Tepki
137
İsim
Ömer AYVAZ
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@seyhanla
Tur bisikletçiliğinin olmazsa olmazı mıdır? Bence hayır ama olursa faydalı mıdır? Evet derim buna da.
Yaptığım bisiklet turlarının %95'inde kelebek gidon kullandım. Sadece Güney Marmara turumda flatbar(düz gidon) kullandım o da mecburiyet dolayısıyla.
Faydalarına gelirsek:

1) Farklı tutuş pozisyonu sağlaması. Flatbar kullanırken genelde barend yoksa sadece elciklerden tutmak söz konusu, barend varsa oralardan tutarak nispeten tutuş açısını değiştirme imkanı var lakin kelebek gidonda ister vites ve fren kollarının olduğu orta kısımdan ister yanlardan istersen de üst kısımdan tutabilirsin. Çoklu tutuş imkanı vermesi tur esnasında yorulan bilekleri rahatlatıyor.

2) Hep aynı yerden tutmaktan yorulduğun zaman flatbarın üzerine kollarını koyup sürmek zor ama kelebek gidonun üzerine kollarını uzatarak çok rahat uzanarak bilek, kol ve omuzlara binen yükü hafifletip dinlenme imkanı yakalayabilirsin.

3) Aksesuar takmaya daha fazla alan oluyor. Gidon çantasını taktığın zaman genelde flatbar gidonda gidonun büyük bir çoğunluğu işlevsiz hâle geliyor. Kelebek gidonda üst kısımlara, yanlara, orta kısımlara birçok aksesuarı takmaya alan kalıyor.

4) Daha estetik görünmesi. Açıkcası tur heybelerini taktığında kelebek gidon bırak abi ben gideyim minvalinde bir söylemde bulunacakmış gibi duruyor. Kesinlikle tur havası katıyor.

5) Kelebek gidonda ben elcik kullanmıyorum ama bazen avuç içi desteği sağlayan ergonomik elciklerden taksamıydım dediğim oluyor.

6) Kelebek gidonda gidon sargısı olarak kullandığım Brooks sele ile aynı renkte yine Brooks markasının DERİ gidon bandını kullanıyorum. Deri malzemesi daha dayanıklı, hissiyatı daha güzel.

7) Deri gidon sargısının altında konforlu olsun diye jel dolgulu diyebileceğim hafif süngerimsi gidon bandı var. Hem gidonun et kalınlığını artırıyor hem de daha konforlu oluyor. Sadece deri gidon bandı sert olabilir.

8) 1 - 2 aylık turlarda kesinlikle kelebek gidonu tavsiye ederim. Günübirlik turlarda çok gerek yok ama uzun turda olmalı 1 ve 2. maddelerdeki nedenlerden dolayı.

9) Ben Xlc markasının kelebek gidonun kullanıyorum ve bazen satori markasının açılı kelebek gidonunu alsamıydım dediğim oluyor. Gidonda açı olmalı, xlc düz olduğu için fren kollarının olduğu konumda uzun süreli tutuşlarda ağrı olabiliyor. Tabi tutuş yerini değiştirerek bu engellenebilir.

10) Açı ayarlı gidon boğazı konusu eğer ben çok öne eğilmek istemiyorum (ki uzun turlarda bel ve omuz ağrısı çok olur alışana kadar) dersen tavsiye ederim. Daha dik bir duruş ile omuzlara binen yük azalır. Daha dik sürüş ile daha az yorulursun ama bunun dezavantajı aerodinamik etkin azalır. Amacın hızlı sürmek ise önermem ama yok hızlı gitmem heybeler de olacak zaten dersen al derim.

11) Kelebek gidon, açı ayarlı gidon boğazı ve kaliteli gidon bandına yapacağın masraf turunun daha az yorucu hâle gelmesini sağlar. Para senin paran ve harcamak sana kalmış bir durum. Yolda daha planlı harcayarak bunları alırsan daha güzel olacağını düşünüyorum.

Aşağıya yaptığım turlardan fotoğraflar koyuyorum kelebek gidon ve açı ayarlı gidon boğazı ile ilgili kafanda fikir oluşması için. Keyifli, kazasız, güzel turlar dilerim.

GOPR5498_1571551798323_high.jpg

GOPR5084_1570444406950_high.JPG

IMG_20200516_134859_012.jpg

Bu fotoğraf flatbar gidon ile yaptığım Güney Marmara turumdan
FB_IMG_1527203459563.jpg

GOPR5899_1583740398591_high-01.jpeg

Son düzenleme:

ModernOblomov

Daimi Üye
Tepki
2.496
İsim
Oblomov
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@seyhanla Gidonu yükseltmek, kendinize yaklaştırmak, daha dik oturmak isterseniz açı ayarlı gidon boğazı da tavsiye ederim. Şu haliyle kelebek gidonu takarsanız oturuş pozisyonunda aman aman bir fark olmayacak. Bir süre bu şekilde deneyip rahat edemezseniz gidon boğazı da alabilirsiniz.

Satori dışındakilerin öndeki açısı çok kötü, umarım bulursunuz. Ben bulamayıp xlc almış ve açı yüzünden memnun kalamamıştım.

Bahsettiğim açı şu:
1_org_zoom~2.jpg

seyhanla

Forum Sever
Tepki
1.274
İsim
Sayit Seyhan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Peugeot
@undefined Açı konusunun önemli olduğunu anladım ama ne yazık ki Satori kelebek gidon hiç bir yerde yok. Bende Xlc veya Zozo alacağım. Carraro Crt World 2020 bisikletinde Satori zone kelebek gidon kullanırken bu yıl 2021 modelinde XLC marka kelebek gidon kullanmış. Bir tedarik üretim sorunu var sanırım Satori gidonlarda.
(link)

Tepki
137
İsim
Ömer AYVAZ
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@seyhanla xlc gidon alıp sanayide falan açı verdirebilirsin belki.

• Beğen
Tepkiler: Metcansen