Katlanır bisiklette gidon katlama yeri hakkında bilgi...

Tepki
237
İsim
Sinan
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisan FX 3500 bisikletimin gidondaki katlanma yerinde problem var sallanıyor hareket ediyor bunun ile ilgili gidon borusunu değiştirmek istiyorum ama tümü standart ölçülerde mi acaba
Gidonu katlayınca gidon kökünde açığa çıkan bir parça vardı,o parçayı alyanla sıkılamayi denediniz mi. Bende tam hakim değilim ama o parça sikilaninca gevseklik geçiyor diye hatırlıyorum. Katlanır bisiklet gidon boşluğu alma diye aratın YouTube da.

• Beğen
Tepkiler: simurganka
Scudo

simurganka

Üye
Tepki
0
İsim
simurganka
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Denedim ama o vida bayağı sağlam benim problemim dışardaki mandal ile sanırım bu arada yay vs de yok IMG-20220718-WA0012.jpg

Tepki
39
Bisiklet
Salcano
Bisan FX 3500 bisikletimin gidondaki katlanma yerinde problem var sallanıyor hareket ediyor bunun ile ilgili gidon borusunu değiştirmek istiyorum ama tümü standart ölçülerde mi acaba
Kesinlikle standart degil cok farkli. Elinde Kron Fold 3.0 var bende de katlanma yerine parca ariyorum. Burda bi tamircim var o da hala bulamadi. İntrrnetten gozunuzu yumup almayin cok cesidi varmis

• Beğen
Tepkiler: simurganka

Serdar Kaptı

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Dahon
anladım hocam,ama benim bildiğim o boşluğun giderilmesi için o vidanın sıkılması lazım diye biliyorum,daha önce dahonum vardı onda öyleydi ,sistemin de aynı olması gerekir diye biliyorum
Selamlar, benzer bir sorunu Dahon curve i3 te yaşıyorumda. Ancak bendeki sıkıntı gidon katlama kilidi zor açılıp zor kapanıyor. Taş gibi:) Aynı vida ile mi işlem yapmam gerekli, sormak istedim. Şimdiden teşekkür ederim.

Akınlasınn

Daimi Üye
Tepki
374
İsim
akın
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Katlanır
Katlanır bisikletlerde şöyle bir durum var. Tüm eklem yerleri için geçerlidir. Tüm katlanan yerlerdeki vidaları çok sıkarsanız, açıp kapatmak da o kadar zor olur. Ama sürerken de o noktalar sıkı olduğu için hiç sallanıp ses yapmaz ve sürerken rahatsız etmez. Ama kolay açılıp kapansın diye biraz gevşek bırakınca da sürerken o noktalardan bisikletin pedalına yada gidonuna yüklendiğinizde takırtı şeklinde ses yapar. O nedenle bu bisiklette katlanan noktaları sıkı yapmakla, biraz gevşek yapmak arasında seçim kolay değil. Bir de biraz gevşek bırakıldığında bir süre sonra o gevşeklik artıyor. Vida orada sıkı olmadığı için sürdükçe ve bisiklet titreşim yaptıkça yavaş yavaş daha da gevşiyor. Bu konuda en güzeli şöyle. Herkes kendine uygun sıkılık ayarını bulacak. Sonra da o noktadan daha fazla sıkılmasın yada gevşemesin diye vidaları sabitlemek için Loctite markasının bunun için boyaları var. Onunla vidaları sabitlemenizi öneririm. Bu iş için bir gününüzü ayırın. Kafa sakin olsun. Yavaş yavaş, deneye yanıla güzel ayarları bulun ve sonrasında işi ömürlük olarak bitirin.

• Beğen
Tepkiler: Serdar Kaptı

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.941
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
...Sonra da o noktadan daha fazla sıkılmasın yada gevşemesin diye vidaları sabitlemek için Loctite markasının bunun için boyaları var. Onunla vidaları sabitlemenizi öneririm...
Loctite ürünlerini önerirken model numarasıyla birlikte önermek lazım, çünkü yaklaşık 250 derece ısı uygulandığında sökülebilen modelleri var. Uygulayacak olan kişi mesela (link) yerine (link) alıp kullanır, sökmek gerektiğinde 250 derece sıcaklık uygulanamayacak bir bölgeyse bazı parçaların kaybıyla sonuçlanabilir.

meddah58

Üye
Tepki
77
İsim
Tayfun
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Keşke bir video olsa bu gidonda hangi vida ne işe yarıyor diye

bis212

Aktif Üye
Tepki
72
İsim
Ahmet
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tern Verge D9 bisikletimde katlama mekanizmasından kaynaklı olduğunu düşündüğüm bir boşluk hissi ( hafif ileri geri hareket hissi) var. Katlanma mekanizmasını sıkılaştırsam da çözüm olmadı. Sorunun katlanma mekanizması kaynaklı olduğunu düşünüyorum çünkü alın borusundan (katlama mekanizmasının hemen altından) tuttuğumda boşluk hissi yok. Benzer sorun ile karşılaşan var mı? Ne yapılabilir?

ADSBURADA

Üye
Tepki
0
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Katlanır
Teşekkür ederim bu arada...Valla sıkma yerindeki vidası benim bildiğim maşa ile katlanır bölümünü birbirine tutan yer diye biliyorum. O kısım zaten iyi sıkıldığında sorun çıkarmıyor. Benim kastım onun üstünde olan ve bükülen yer ile ara kısımı oluşturan yer. Mandalı kapatmama rağmen hala boşluk var gibi hareket ediyor. Akşam bir daha bakacağım. Yanlış anlaşılmasın benim söz ettiğim yer mandal kapandığında hala hafif hafif esnemesi. Misal göbekteki mandal kapandığı mümkün değil oynama yapmıyor. Bilmem anlatabildim mi. ?

@Furkan Alp kesinlikle paylaşırım
merhaba aynı sorun bende de var yani anlattığının tamamen aynısı çözüm buldunmu_