Katlanır bisiklet tecrübeleri

sahin1234

Üye
Tepki
0
İsim
Şahin ...
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Katlanır bisiklette 7 vites ile 21 vites arasındaki daki farklar nelerdir.

Scudo

Velespitli Seyyah

Keşfetmek Güzeldir...
Tepki
1.663
İsim
Sabri
Bisiklet
Carraro
@sahin1234

Tek yaprak aynakolu olan 7 vitesli bisikletlerle tırmanış yapmak genelde zor olur. Bunun nedeni ön yaprağın büyük olmasıdır. Bu bisikletler ile düz yolda da ayna kolun büyük olmasından dolayı oldukça hızlı da gidebilirsiniz. 21 vitesli modellere gelecek olursak. 3 yaprak ayna kol hem tırmanış için hemde düz yolda hızlı gitmek için ideal. Yani 7 vites bisiklet alıp bisikleti tırmanışa uygun hale getirmek için aynakolu değiştirime gibi bir şey söz konusu olmayacak.

Happy55

Üye
Tepki
7
İsim
Mesut koçak
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@Ozan k. Merhabalar.iki adet katlanabilir bisiklet almak istiyorum.farkli illere gidiyorum.oralarda da bisiklet kullanmak istiyorum.aracim küçük olduğu için ve iki adet bisiklet koymak zorunda olduğum için katlanabilir bisiklet almaya karar verdim.dahon mu Bianchi mı diye düşünüyorum.sizin önerinizin ne olduğunu öğrenebilir miyim? İyi günler

@Happy55 Bianchi 21 vites .dahon 7 vites

Akınlasınn

Daimi Üye
Tepki
374
İsim
akın
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Katlanır
@Ozan k. Merhabalar.iki adet katlanabilir bisiklet almak istiyorum.farkli illere gidiyorum.oralarda da bisiklet kullanmak istiyorum.aracim küçük olduğu için ve iki adet bisiklet koymak zorunda olduğum için katlanabilir bisiklet almaya karar verdim.dahon mu Bianchi mı diye düşünüyorum.sizin önerinizin ne olduğunu öğrenebilir miyim? İyi günler

@Happy55 Bianchi 21 vites .dahon 7 vites
Bence katlanır bisiklette ön dişli tek olmalı. Tekerleklerin küçük olması ile zaten hız canavarı olan bir bisiklet değil bunlar. O nedenle 6 yada 7 vites olmasından yanayım. Bu sınıfta bisikletlerin bence pahalısını almaktan ziyade uygun fiyatlısını alıp sürüşe konfor ekleyecek ekipmanları kendin ekleyerek kullanmak. O nedenle benim önerim Mosso yada Carraro marka olan 6-7 vitesli bisikletleri uygun fiyatlı alıp, sonrasına siz karar verin.

• Beğen
Tepkiler: Accelerate

Akınlasınn

Daimi Üye
Tepki
374
İsim
akın
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Katlanır
Minik bir örnek vereyim. Eşimle katlanır bisiklet sürmekten fazla fazla keyif almaya başlayınca sürüş kilometrelerimiz arttı ve yollar uzadıkça artık rampa olan yerlerde artmaya başladı ve bisikletlerimizle bu rampaları hem benim hem eşimin daha rahat çıkabilmesi için arka vites dişlisini değiştirdim. 6 vitesten 7 çıkardım bisikleti ama bu artan vites sayısı 6. vitesi arttıracak şekilde değil, 1. vitesi yumuşatacak şekilde bir büyük dişli eklemiş olduk. Bu sayede artık rampaları da sorunsuz şekilde zorlanmadan çıkmaya başladık. Taktırdığım dişli de aşağıdaki gibi. Bu bisikletten 2 kat daha pahalıya da bisiklet alsam, isterse 30 vites de olsa bisiklet, bu bisikletler hız yapmıyor. Yine de bu dişliyi takacaktım. Sizde 2 adet bisiklet alacağınız içi masraflar da x2 olacak. O nednele fiyat performans harcaması yapmanız daha iyi olur diye düşünüyorum.

IMG_20190530_131546.jpgIMG_20190601_162738.jpg

Happy55

Üye
Tepki
7
İsim
Mesut koçak
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
B

BF Okuru

Misafir
Benim 26” tekerlekli katlanırımda 24 vites var ve 48-12 oranıyla epey hızlanabiliyor. Yokuş da rahat çıkabiliyor. 7-8 vites olsa pek mutlu olmazdım. Ama daha küçük tekerlilerde hızlı gitmenizi tavsiye etmiyorum. Siz aracınıza iki bisiklet koymak için muhtemelen 20” tekerli alacaksınız. Bu açıdan arkada 7 veya 8 vites önde 48 dişli tek aynakol yeterli olur. Sonra ihtiyaç duyarsanız tekrar bakarsınız.

Happy55

Üye
Tepki
7
İsim
Mesut koçak
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer

Turgay Kaptan

♫♫ ╔══╗ ♫♫ 📍İ𝓈𝓉𝒶𝓃𝒷𝓊𝓁 🔜𝒞𝓎𝒸𝓁𝒾𝓃𝑔 🚲🚴‍♂️🚵‍♂️ 🔙
Tepki
614
İsim
Turgay
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bizde 2 arkadaş tern b7 almaya karar verdik tasarım olarak kalite olarak biraz daha ön planda...

Turgay Kaptan

Tepki
614
İsim
Turgay
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dahon tabiki ama kalitede olarak da dahondan sonra tern geliyor en çok tercih edilen 2 marka aradaki fiyat farkı da biraz fazla...

hgercek

Daimi Üye
Tepki
840
Dahon tabiki ama kalitede olarak da dahondan sonra tern geliyor en çok tercih edilen 2 marka aradaki fiyat farkı da biraz fazla...
Dahon ile Tern arasinda bir kalite farki oldugunu sanmiyorum. Hatta iki markanin da Amerika sitelerini incelerseniz Tern’un Dahon’dan cok daha ust seviye modellerinin oldugunu gorursunuz. Tabi o ust seviye modeller Turkiye’ye pek gelmiyor.

Turgay Kaptan

Tepki
614
İsim
Turgay
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Baba oğul firmasıymış dahon la tern babasıyla anlaşamayıp oğlu kendi markasını yaratmış...

Tepki
222
İsim
Mehmet Nejat Karahan
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Katlanır
Tern Link A7 kullanıcısıyım. Mayıs ayında aldım. Öncesinde Brompton almayı bile düşündüm. Almayarak doğru yapmışım. Çok net söylüyorum, katlanır bisiklet büyük paralara değecek bir şey değil. Çok para vermeden en uygununu almaya çalışın. Eğlenceli bir bisiklet ama beni kesmedi. Şimdi yanına bir şehir bisikleti düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Happy55

Happy55

Üye
Tepki
7
İsim
Mesut koçak
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer