Kask hayat kurtarır

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
7.012
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Bir keresinde virajda gizli buzlanmaya denk geldim bir aralık günü. Bisiklet altımdan kaydı gitti.
Yerde bir iki takla attıktan yüz üstü vaziyette, yolun dışındaki topraklara kadar kayarak savruldum.
Yüzüm yere bakıyordu ama kask zemine temas etmemi engelledi. Hatta gözümdeki gözlük dahi çizilmedi.
Düşünemiyorum, o üç dört metreyi yüzüm yere vura vura savrulsaydım ne olurdum :eek:
Ben de tekrar edeyim, KASK HAYAT KURTARIR
(Not: Eller kollar, dizler dirsekler asfalt yanığına maruz kaldı elbet ama şükür kırık çıkık yoktu. Pansuman ve tetanoz aşısıyla kurtarmıştık o kazayı)

Scudo

Alperen_10

Üye
Tepki
145
İsim
Alperen
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kaza değil ama biraz dikkatsizlik. Bisikleti okulda kilitlediğim bir tabela direği vardı. Bisikleti kilitledim kafamı kaldirmamla tabelanın alt kısmına vurmam bir oldu. Geride sadece kaskta ufak bir eziklik kaldı. Ses çıkmasa vurduğumu hissetmezdim herhalde güzel absorbe etti.
IMG_20221102_201539.jpg

M.İhsan

Love Mountains!
Tepki
3.218
İsim
Muhammed İhsan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kaza değil ama biraz dikkatsizlik. Bisikleti okulda kilitlediğim bir tabela direği vardı. Bisikleti kilitledim kafamı kaldirmamla tabelanın alt kısmına vurmam bir oldu. Geride sadece kaskta ufak bir eziklik kaldı. Ses çıkmasa vurduğumu hissetmezdim herhalde güzel absorbe etti.
296544 dosyayı görüntüle
Darbenin orada çatlak var sanırım. Darbeli kaskların kullanımı önerilmiyor. İmkan varsa yenilenmeli.
Bir keresinde virajda gizli buzlanmaya denk geldim bir aralık günü. Bisiklet altımdan kaydı gitti.
Yerde bir iki takla attıktan yüz üstü vaziyette, yolun dışındaki topraklara kadar kayarak savruldum.
Yüzüm yere bakıyordu ama kask zemine temas etmemi engelledi. Hatta gözümdeki gözlük dahi çizilmedi.
Düşünemiyorum, o üç dört metreyi yüzüm yere vura vura savrulsaydım ne olurdum :eek:
Ben de tekrar edeyim, KASK HAYAT KURTARIR
(Not: Eller kollar, dizler dirsekler asfalt yanığına maruz kaldı elbet ama şükür kırık çıkık yoktu. Pansuman ve tetanoz aşısıyla kurtarmıştık o kazayı)
Geçmiş olsun neredeyse birebir aynısını yaşamıştım. Yokuş aşağı 80'i gördüğümde önümde keskin bir virajın olduğunu farkettim. Frenlere asılsam da nafile. Yüz üstü süründüğümü hatırlıyorum, çakıllar gözümün önünden geçip gidiyordu ve ağzıma da taş toprak gelmişti. Kaskın ön tarafı sürtünmeden dolayı aşınmış. Sadece çenemde derin bir asfalt yanığı ve kollarımda bacaklarımda yaralar vardı. Eğer kaskım olmasaydı direkt yüzüm sürtünecekti asfalta. Düşünmek dahi istemiyorum.

el Cezeri

Ride or Die
Tepki
609
İsim
Albeza
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
296544 dosyayı görüntüle
Geçmiş olsun Hocam bende hep tabelalardan korkarım çünki olasi bir çarpmada ciddi yaralanmalara sevep olabilecek sekilde kenarlari sivri. Keşke kenarları kıvırtılarak imal edilseler

ahmetcaliskan

Aktif Üye
Tepki
737
İsim
Ahmet Çalışkan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
296544 dosyayı görüntüle
Geçmiş olsun.
İşe gelip giderken, uzun sürüşler vs. sürekli takıyoruz.
Ama bakkala vs. giderken ihmal edebiliyoruz, dikkat etmek lazım.
Bisiklete binmeden ilk iş kask takmak olmalı.

• Beğen
Tepkiler: Alperen_10

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
7.012
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Kaskla ilgili başka bir anım geldi aklıma.

Bilen çoktur, Uludağ yolunun bir yerinde Milli Parklar idaresinin gişeleri var. Geçen sene HGS'ye geçtiler, bariyerleri kaldırdılar. Ondan önce bilet görevlileri vardı. İnip kalkan bir bariyer yolu kesiyordu. Gişeye gelen araç, parasını ödeyip biletini aldığında bariyer kalkıyor, araç geçtikten sonra bariyer geri iniyordu.

Uludağ tırmanışı yapıyorum bir sabah. Gişeler bölgesine geldim, o anda para ödeyen bir aracın tam arkasına yöneldim. Bariyer kalktığı anda ben de araçla birlikte geçecektim, her zamanki gibi. Araç hareketlendi, ben de pedala basmaya başladım. Gişe görevlisi küçük deliğinden kafasının bir kısmını çıkarmaya çalışaraktan bana bağırmaya, garip sesler çıkarmaya başladı. Refleks olarak durup arkamı döndüm, adama baktım neden höykürüyor diye. Hiçbir şey anlaşılmıyor çünkü.

O anda güm diye kafama bir şey indi. Ne inecek tabi, koca demir bariyer. Adam beni oyalarken bariyeri unutmuştum :krktm:
Şaşırmış ve sersemlemiş halde pedala bastım, adamı boşverip az ileriye sürdüm, kenara çektim. Yolun kenarında olaya şahit olan başka bir gişe görevlisi az önce bağıran arkadaşını tercüme etti. Bariyerleri eskiden manuel olarak indirip kaldırıyorduk. Artık otomatik sistem çok hızlı kaldırıp hemen geri indiriyor. Seni uyarmak istedi arkadaş, dedi. Oysa hiç sesini çıkarmasa çok daha iyi olacaktı :ssrtcbya:

Kaskta sadece hafif bir çizik oluştu. Ama kaskım olmasaydı, başım nasıl yarılırdı, tahmin bile edemiyorum.

Kask hayat kurtarır :harika:

luckxor

Forum Demirbaşı
Tepki
1.108
Bisiklet
Focus
Bir keresinde küçükçekmece köprü alt kavşağında (sahil yolu ist yönü bağlantı yeri) merida yol bisikleti vardı bende lastikler bitik olduğu için keskin viraj alırken kuru asfaltta kayıp düşmüştüm. Kafam direkt asfalta çarpmıştı kafatasımın temporal kemiği ve skuamoz sutur bölgesine denk gelen yerden darbe almıştım ama kask olduğu için hiç bir şey olmadı tabi. Ancak kaskım (giro sağlma mtb kaskı) sol tarafı çatlamıştı. Yani kafatasımın temporal kemiği ve skuamoz sutur bölgesinin kırılması çatlaması neticesi ile oluşacak kalıcı beyin hasırından kurtulmuş oldum. Allah herkese benim gibi şanslı kazalar nasip etsin diyim ne diyim

bacobaba39

Daimi Üye
Tepki
192
İsim
Barış
Kask gerçekten hayat kurtarır ben de sert bir kaza yaptım takla attım dikey park alanından geri geri hiç bakmadan ve hızlı çıkan araca çarptım ama yine de çok temiz düştüm çizik vs tek tük oluştu ama kafamı vurdum kask olmasa sıkıntı yaratırdı uzun süredir bisikleti bıraktım bu sebeple hem bisikletimin kırılan maşası ezik oluşan kadrosu vs canımı sıktı ama çok şükür kask sayesinde atlattık ambulansta omurilik hasarı almış olma ihtimalim olduğunu söylediler ama hiçbirşey çıkmadı Allah'tan dedim ki şuan o bölgede fıtık sorunum var daha sonra da çıkabiliyor bazı şeyler ha bir de polisin alkolmetrelerine güvenmeyin 0.6 promil alkollü çıktım sonra kan tahlili yaptırdım 0.1 olarak yenilendi tüm kaza yapan dostlara geçmiş olsun benim tecrübelerim bunlar kaza anında sakin kalın ani hareketler yapmayın vücudunuz sıcakken anlamaya bilirsiniz kırık çıkığı

Tepki
6
İsim
Muhammed Yasin
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
2 ay önce ben de kaza yaptım. Sol çene üst eklemim ve 1 dişim kırıldı. 1-2 tane de çatlak oluştu. Kask, saat, gözlük, dizlik, dirseklik vs herşey vardı. 2 ameliyat geçirdim. Çok basit bir kazaydı 5 km hızla giderken yokuşlu bir virajda arka lastiğim çok hafif kayınca dengemi kaybettim ve yüz üstü düştüm. Araba, yaya vs hiç bir şey yok. Bu kazayla birlikte artık bisiklet hayatım bitmiştir. Gerçi 5 aydır biniyordum daha yeni başlamıştım ama 2 teker scooter, motor vs ne olursa çok tehlikeli çünkü kaza anında araçtan ayrılıyorsun ve ne olacağın belli değil üzerinde zırh olsa bile garantisi yok. Benim kaskım çene korumalı bile olsa pek fayda edeceğini sanmıyorum. Sürenlere sürmeyin demem tabi ki çünkü bu bir tutku ve insanın başına gelmeden bilemiyor tabi ama öğrendiğim 2 şey oldu tabi bu da bu konunun başlığı ile alakalı. Kask %100 değil bisikletten önce alınmalı :) ve 360 derece olması çok önemli sadece kafayı koruması yeterli gelmiyor. Diğer öğrendiğim şeyse Türkiye'nin bisiklet türü Dağ Bisikletidir.

Son düzenleme:

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
geçmiş olsun. bisiklete sürekli biniliyorsa eğer şahsi görüşüm; boş tehlikesiz alanlarda sınırları ve bisikleti biraz zorlayarak refleks kazanmak ve senaryolara karşı refleks geliştirip daha hızlı tepkiler vermek. Dışarıdan yapılanlar bazen çocukça, abartılı ve şımarma gibi gözüksede gerekli olduğunu düşünüyorum.

mesela bazen anlamsız ön frenle arka tekeri kaldırdığım oluyor. dışarıdan görenler şekil yaptığımı düşünüyodur :D halbuki pürüzsüz kayganlaşmış asfaltı deniyorum lastiğin tepkisi nedir diye.

Alperen_10

Üye
Tepki
145
İsim
Alperen
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu başlığı sevmiyorum ama gene düştük :(

Yorosa, Rivaya gidenler veya granfondoya katılanlar bilir belediyeyi geçtikten sonra Yalıköy'de sahil yolu biter yol içeriye doğru hafif bir eğimle kıvrılır. Ben de sabah belediye turuna katılmak için çıkmıştım. Tam o eğimi indim biraz da hızlandım karşıdan taksi geldiği için biraz virajın dışına açılmak istedim ve bi anda karşımda bir köpek gördüm. Frene fln bastım ama daha da kötü oldu çünkü hem bisiklet yatıktı hem de şansıma yolun kenarına bir yerden su akmıştı arka lastik kaymaya başladı toparlamaya çalıştım ama olmadı. Kenardaki 2-3 tane direğe çarpıp uçtum diye hatılıyorum. Olayın heyecanı ile düştüğüm anı net hatırlamıyorum. Yerde biraz sürüklenip binanın duvarına kafayı vurunca durdum. Sol ayak bileğimde ve sağ bacağımın ön kısmında ağrı vardı. Bir kaç dk sonra takım arkadaşlarım geldi onlar da yeni geliyorlarmış. Kaldırdılar beni kırık çıkık var mı diye kontrol ettik. Belediye 2-3 dk mesafede olduğu için belediyeye kadar sürdüm. Bi kaç saat sonra da otobüs olmadığı için eve kadar sürerek sorunsuz bir şekilde geldim. Şuan sadece çarptığım yerler biraz sızlıyor onu da normal kabul ediyorum.
Ayrıca kask yine kafamı korudu diyebiliriz, siz siz olun kasksız sürmeyin.

Bisiklette pek bir zarar yok sadece bu parça (ismini bilmiyorum) kırılmış. Kaynak yaptırmayı düşünüyorum ama yapılacak olan çok dar, büyük olan kolu söküp kaynak yapıldıktan sonra geri takma şansım var mı?
WhatsApp Image 2022-11-20 at 20.01.15 (1).jpegWhatsApp Image 2022-11-20 at 20.01.15.jpeg

Son düzenleme:
  • Üzgün
  • Beğen
Tepkiler: templeos ve Özcan

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.153
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu başlığı sevmiyorum ama gene düştük :(

Yorosa, Rivaya gidenler veya granfondoya katılanlar bilir belediyeyi geçtikten sonra Yalıköy'de sahil yolu biter yol içeriye doğru hafif bir eğimle kıvrılır. Ben de sabah belediye turuna katılmak için çıkmıştım. Tam o eğimi indim biraz da hızlandım karşıdan taksi geldiği için biraz virajın dışına açılmak istedim ve bi anda karşımda bir köpek gördüm. Frene fln bastım ama daha da kötü oldu çünkü hem bisiklet yatıktı hem de şansıma yolun kenarına bir yerden su akmıştı arka lastik kaymaya başladı toparlamaya çalıştım ama olmadı. Kenardaki 2-3 tane direğe çarpıp uçtum diye hatılıyorum. Olayın heyecanı ile düştüğüm anı net hatırlamıyorum. Yerde biraz sürüklenip binanın duvarına kafayı vurunca durdum. Sol ayak bileğimde ve sağ bacağımın ön kısmında ağrı vardı. Bir kaç dk sonra takım arkadaşlarım geldi onlar da yeni geliyorlarmış. Kaldırdılar beni kırık çıkık var mı diye kontrol ettik. Belediye 2-3 dk mesafede olduğu için belediyeye kadar sürdüm. Bi kaç saat sonra da otobüs olmadığı için eve kadar sürerek sorunsuz bir şekilde geldim. Şuan sadece çarptığım yerler biraz sızlıyor onu da normal kabul ediyorum.
Ayrıca kask yine kafamı korudu diyebiliriz, siz siz olun kasksız sürmeyin.

Bisiklette pek bir zarar yok sadece bu parça (ismini bilmiyorum) kırılmış. Kaynak yaptırmayı düşünüyorum ama yapılacak olan çok dar, büyük olan kolu söküp kaynak yapıldıktan sonra geri takma şansım var mı?
[297546 dosyayı görüntüle297547 dosyayı görüntüle
Geçmiş olsun.

• Beğen
Tepkiler: Alperen_10