Kaset ruble nasıl sökülür?

Bülent Bayer

Aktif Üye
Tepki
165
kaset rubleyi yerinden söküp içini temizlemeyi düşünüyorum. nasıl sökülüyor, bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın.

zincir en alttaki küçük dişlilerdeyken fazla yüklenildiği taktirde çat çat diye pedalı çeyrek tur ileri atıyor. bisikletçiler aşındığını ve değiştirilmesi gerektiğini söylüyor. bense yine de söküp takma taraftarıyım. acaba bu sorun arka attırıcıdan veya zincirden de kaynaklanıyor olabilir mi? veya aynakoldan?

Scudo

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
Öncelikle sorunun çeşitli sebepleri olabilir. Zincir, dişli uyumsuzluğundan aynı sorunu yapabilir mesela. Önce arka ruble en küçükteyken, ön çark orta ve en küçükte, sonra arka ruble farklı konumlardayken pedala yüklenin. Arka dişlideki yükü arttırmak için gerekirse frene basın. Eğer sorun sadece en küçük arka dişlide gerçekleşiyorsa yukarıdaki yazdığım sebebin olması muhtemel. Ama farklı vites kombinasyonlarıdna yapıyorsa büyük ihtimal arka göbeğin kaset kısmındaki damaklar ya da tırnaklar aşınmış olabilir. Bakım gerektirecek bir durumun olması olasıi, fakat küçük bir ihtimal. Eğer sorunu çözmek için uğraşacaksanız, zahmetine değmez derim. Ama iç mekanizmayı öğrenip, tecrübe edinmek istiyorsanız, her harükarda göbeği gözden çıkarmanızı öneririm.

Kaset mekanizmasının nasıl söküleceğini anlatmak isterdim, fakat ne şimdi ben tüm ayrıntılarıyla anlatabilirim, ne de görsel öğeler olmadan siz anlayabilirsiniz. Ama bir kaç tavsiyede bulunayım. Mutlaka çevresi temiz ve dağınık olmayan bir mengeneye ihtiyacınız var. Kaset mekanizmasını sökerken çok dikkatli olun. İçinde (Yanlış haytırlamıyorsam) iki farklı boyutta bilyalar olucak. Ki bunlardan bir çeşidi cidden çok ufak. Kaybetmemeye özen gösterin. Temizlik safhasında würth yada benzeri temizleyici spreyler işinizi kolaylaştıracaktır. Takarken ise bol bol gres kullanmaktan kaçınmayın :)

Uğraşacaksanız kolay gele ;)

Bülent Bayer

Aktif Üye
Tepki
165
Dediğiniz işlemlerin hepsini yaptım. bisikletin frenlerini sıkıp tüm ağırlığımla bisikleti hiç hareket ettirmeden yükledim, hatta tepindim pedalın üstünde. en küçük bir boşluk olmadı. bisikletin zincirini mi değiştirmem gerekiyor veya hem rubleyi hem dişliyi mi? yani demek istediğim yeni zincir alırsam rubleyle uyumsuzluk yaratmayacağından nasıl emin olabilirim?

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
Rubleyi,zinciri ve aynakolu ne kadar zamandır kullandığınızı ve ortalama ne kadar km yaptığınızı yazabilirmisiniz? Özellikle zincir ile ruble arasında kullanım olarak belirgin bir aşınma varsa bu durum söz konusu. Ayrıca yaptığınız testi bisikleti durduracak kadar frene basarak değil, yakınlarda sağlam bir rampa yoksa rampadaymış hissini verecek kadar frene basıp, iyice pedala asılmanızı kastetmiştim ;)

Bülent Bayer

Aktif Üye
Tepki
165
ruble, zincir ve aynakol bisikletin orjinalinde üzerinde olan parçalardı. bisikleti de 3 yıl önce aldım, 3 yıldır beraber kullanılıyorlar. hiç biri değişmedi. sadece zincirin bir baklası kopmuştu zamanında, ben de zinciri değiştirmek yerine ek bir bakla takmıştım. aşağı yukarı 5bin kilometre kullanılmışlardır. zincir ve ruble arasında aşınma konusunda pek bilgili değilim açıkcası. yani bu tip parçalara bakınca aşınmışlar mı yoksa aşınmamışlar mı anlayamıyorum.

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
Eğer hepsi aynı miktarda kullanılmışsa, uyumsuzluk sözkonusu olacağını sanmıyorum.Ki normal kullanımda 5000 km de aşırı uçuk bir rakam değil. Mesela şuan zincirim 4500 km'de(Tam 1 sene oldu). Rublem ise ondan 1 yıl daha eski.

Birde zincirin tüm baklalarını teker teker kontrol etmenizi öneririm. Herhangi bir bakladaki sıkışıklık çekiş sisteminizde sorun yaratabilir.

Ben uzaktan ne kadar sizi yönlendirsem de kesin birşey söyleyemiyorum. Ama en azından yazdıklarımın mantığını kavrarsanız ileride çıkabilecek olası bir sorunda, sorunun nelerden kaynaklanabildiğini daha rahat kavrayabilirsiniz ;)

Hakim Arslan

Forum Bağımlısı
Tepki
715
Bisiklet
Giant
bende de bu sorun çok oldu ama bi türlü halledemedim yeni ruble aldım düzeldi ama eski rubleye yeni zincir takınca olmadı. bu sorun hem ruble hem de zincirden kaynaklanabiliyo eğer hiç bir değişim olmadıysa parçalarda o zaman ruble ve zincirin değişim zamanı gelmiş demektir, yok eğer zincirle oynadıysanız baklalarda ekleme eksiltme yada farklı uzunlukta bi bakla olduysa zincirin değişmesi yeterlidir ama (benim başıma geldi)yeni zincir rubleye uymayabilir... genelde en alt dişlide olur benimde bisiklette çözemediğim tek sorun bu sebebini bulamıyorum neden sadece en alt dişli(ağır yük binimi olası bi ihtimal ama onun bi üstünde olmuyor.) eğer bilen varsa bizimle paylaşsın dimi..:D yok mu bi gönüllü..

Bülent Bayer

Aktif Üye
Tepki
165
saol enes. bugun yeni zincir takım denedim, o zaman hiç olmadı. zincir hiç tutnamadı rubleye. sanırım rubleyle zincirin değişmesi gerekiyor.

sanırım en altın aşınması en altta dişli sayısının az olmasından kaynaklanıyo. momentle de ilgisi var. haliyle diğerlerine göre çok fazla aşınıyor.

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
Ondan ziyade en küçük dişli üzerinde zincir daha büyük açılı kıvrılıyor. Bu da zincirin dişliyi daha güçsüz sarmasına neden oluyor. ondan dolayı küçük dişlilerde atlama daha kolay gerçekleşiyor ;)

Umarım arka rubleyi değiştirince sorununuz çözülür ;) Yoksa kaset göbeği sökmek ya da yenisini almak daha masraflı ve zor olacak ;)

ferdikoruk

Üye
Tepki
0
Öncelikle ben oto tamircisiyim ve bende çok severim bisikletim de oldu motorum da, ukalalık yapmak değil. Yardımcı olmaktı amacım. Öncelikle 1. sebep : Arka vites aktarıcısı bulunduğu vitesle düz değildir iki dişli arası olunca diş atlar. 2. sebep : Arka göbek kaliper'leri ( yani göbek içi tırnakları ) sıyırmış aşınmış olması. 3. sebep : Arkadaşlarımızın dediği gibi zincir paslanmış yada sıkışmış olabilir, ( kirden ve pastan dolayı) 4. sebep ruble ( dişli ) ve zincir uymsuzluğu fakat bu sizi pek bağlamamalı, sizin problemle alakası yok gibi. Sizin epey kulanmış olmanızdan bunlardan yani ön dişli arka dişli veya zincir gibi malzemelerin değişmesinden olabilecek durumdur. Saygılar biraz aceleye geldi ama; Kusuruma bakmayın.

hasan taş

Üye
Tepki
2
bu konunun detayli anlatimi olacakti forumda b'ryerlerde. linkini biliyormusunuz?

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kaset rubleyi sökmek için kullanılan,rublenin sabit kalmasını sağlayan zincirli bir aparat vardı. Aliexpresste bunu buldum, sizce nasıl? Bunun diğer tarafı ne işe yarıyor acaba? Tahminime göre orta göbeği sökmede kullanıyor olabilir ama hangi göbek türünü destekliyordur?
(link)

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.440
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Diger tarafin neye yaradigini inan bana ilani sonuna kadar okusan 30 saniye icinde kafani yormadan. düsünmeden, saclarin kirarmadan bulacaksin ama tabiki okumalisin.

187339

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat Cömez
Tebrik ederim,yaşınıza oranla gözleriniz keskinmiş. Esas amacım ruble sabitleme mekanizması hakkında bilgi ve öneri almak olduğundan ilaç prospektüsü gibi önemli incelemesini yapmadım. İlana detaylı bakmadım ama shimano hollowtech olacağını tahmin ediyordum, bazı videolarda bu ağız yapısına uygun dişlilere sahip göbeklerin olduğunu görmüştüm, bu göbeği ne yakından gördüm ne de araştırma gereksinimi duydum doğal olarak. Farklı ölçüleri var mı,standart mı, 1,2 diye ayrılıyor mu vs gibisinden ek bilgiler çıkabilir diye onuda sorayım dedim.

Tepki
44
İsim
Uğur
Bisiklet
Scott
Hallowtech 1 ve hollowtech 2 diye ayrılıyor. Koyduğunuz resimdeki anahtar hallowtech 2 uyumlu oluyor.

Ek olarak standart diye biliyorum ama yanlış bilgide vermek istemem daha iyi bilen arkadaşlar olacaktır forumda.

• Beğen
Tepkiler: -Skynet-

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@uğurdoğan50
Fit RS500 orta göbeği kullanan bir bisiklet, hallowtech 1 mi hollowtech 2 mi oluyor acaba? Nette biraz baktımda, hollowtech 2 teknolojjsi diyor ama ilandaki fotoda o tırtıklı başlık gözükmeyince yanlış olmasın dedim.
(link)

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@uğurdoğan50
Aynen, tiagra bir yol bisikleti almayı düşünüyorumda, ruble sabitleyici zincirim yoktu,onu ararken böyle bir başlıklı ürün gördüm.Tek taşla iki kuş vurmak babında,garanti olsun diye bir sorayım dedim. :) teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: uğurdoğan50
Tepki
44
İsim
Uğur
Bisiklet
Scott
Güzel bir ürün f/p açısından da oldukça iyi gözüküyor. Ben ayrı ayrı aldım ama bu şekilde almak daha mantıklı olur.

Ne demek. :harika:

• Beğen
Tepkiler: -Skynet-