Kadro boyu sıkıntısı

Eren D.

Daimi Üye
Tepki
153
İsim
Eren Demirbaş
Bisiklet
b'Twin
Merhaba arkadaşlar. Triban 3 alacağım fakat kadro boyu konusunda ufak bir sıkıntım var. MTBTR'nin kadro boyu hesaplamasına göre (bacak boyum 76 cm) 50,54 cm değerini veriyor. Competitive Cyclist'in hesaplamasına göre ise ekteki değerleri alıyorum. Fakat boy uzunluğuna göre (178 cm) olan tabloda (hem MTBTR'deki, hem de bisikletforum'da boy seçimi konusundaki tabloya göre) 55-57 cm değerlerini alıyorum. Bunların hangisine uygun davranmam gerekir? Competitive Cyclist'in hesaplaması bir çok değişkeni hesaba katıyor ve yaptığım diğer hesaplamaların tam ortalaması. Bu değerlerin hepsinin ortasını alıp 54cm bir kadro mu seçmeliyim sizce?

Bisikleti hem sportif hem de tur amaçlı kullanacağım (Araziye girmeden tabii) Yol bisikletiyle tur yapmak konusunda aklımda soru işaretleri vardı ama aynı Triban 3 ile İskoçya'nın en kuzeyinden İngiltere'nin en güneyine kadar pedallayan adamı gördükten sonra soru işaretlerinin hepsi kayboldu :D

aasaaddasdas.png

Scudo

sarkihalindekal

Daimi Üye
Tepki
132
İsim
VOLKAN ÖZKURT
Bisiklet
Salcano
Hocam kadro boyu benim bildiğim bacak boyuna göre seçilir. Eğer deneyerek alacaksanız sanırım bisikleti bacaklarınızın arasına alın kadro kasıklarınıza değmiyorsa doğru kadrodur ama sportif kullanılacaksa kadro bacaklarınızın arasındayken kadro ile kasıklarınız arasında 4 parmak(yatay) boşluk olmalı. Benim bilgilerim bu yönde.

Bu arada boya göre olan tablodaki o değerler muhtemelen o boydaki insanların bacak boyu ortalamasına göre olduğundandır. Bazılarımızın bacak boyu aynı boydaki bir başka kişiye göre kısa yada uzun olabiliyor.

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
55 kadro uygundur size. Bacak boyundansa üst boru mesafesi daha önemli. Ben 176 cm ile 55 kadro kullanıyorum gayet rahat geliyor.

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
@Eren D. Bacak boyunuzu dogru olcugunuzden emın mısınız ? Sıze direk BTWIN ın olcum tablosunu aktarıyorum. (link)

Veledrom

Üye
Tepki
2
İsim
Erdinç
Ben MTBR nin ölçümlerini çok sağlıklı bulmuyorum,Competitive Cyclist daha iyi görünsede bizim bisiklet üreticilerinin bunları baz alarak bisiklet üreteceğini düşünemiyorum. Fuji nin sitesindeki ölçümler daha mantıklı geldi.Nitekim 2 farklı kadro boyunda yarış bisikletini denediğimdede gördüm.Birde Fuji, City Bike ta 2 ye ayırmış ,Gezi amaçlı ayrı Spor amaçlı ayrı boy veriyor.

BTWin Triban 3 , 45 cm lik seçeneğide kalmamış olduğundan bana da 2 boy seçeneği kalıyor 48 ve 43.
Sınırda olan 48cm. Küçük geleceğine inandığımda 43

Eren D.

Daimi Üye
Tepki
153
İsim
Eren Demirbaş
Bisiklet
b'Twin
@Ebubekir

Ayaklarımı omuz genişliğinde açıp bir kitap yardımıyla duvara işaretliyorum yüksekliği. Birkaç sefer ölçtüm, 76-77 cm çıkıyor sürekli.

@Veledrom Fuji'nin tablosuna nerden ulaşabilirim?

Eren D.

Daimi Üye
Tepki
153
İsim
Eren Demirbaş
Bisiklet
b'Twin
@Ebubekir

Ayaklarımı omuz genişliğinde açıp bir kitap yardımıyla duvara işaretliyorum yüksekliği. Birkaç sefer ölçtüm, 76-77 cm çıkıyor sürekli.

@Veledrom Fuji'nin tablosuna nerden ulaşabilirim?