Kadro boyu karmaşası

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.124
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese merhabalar benim kadro boyu konusu ile ilgili danışmak istediğim bir durum var.Ben 1.75 boylarındayım ve şu an 56 kadro kullanıyorum ancak bisiklet bana tam oluyor yani seleyi en aşağıda kullanıyorum o yüzden gidonu tutarken hafif eğilmektense daha çok biraz uzanıyormuşum gibi bir pozisyon oluyor bunuda uzun saatler sürünce fark edebildim.Şimdilerde yeni bir bisiklet almayı düşünüyorum sizce kadroyu 53-54 alsam yararını görür müyüm ve bana daha uygun olur mu?
1.75 boy ile 56 kadro sana çok büyük zaten bunu seleyi en aşağıda kullanmadan dolayı anlamalıydın. Benim boyum 1.72 ve 52 kadro kullanıyorum Bazı markalarda ise geometri değişikliğinden 48 kadro boyuna kadar inebiliyor. Yeni bisilet alırken geometrisime bakıp almalısınız zira burada kimse sizin alacağınız bisileti bilmeden şu kadro boyu size uygun demesi mümkün değil.

Scudo
Tepki
167
İsim
Agah Sert
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir Yerde Bike fit yaptırın bütün kullanım ölçüleriniz belli olur seçimi de ona göre yapabilirsiniz.
Her firmanın ölçüleri kendine göre değişiyor.

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.257
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese merhabalar benim kadro boyu konusu ile ilgili danışmak istediğim bir durum var.Ben 1.75 boylarındayım ve şu an 56 kadro kullanıyorum ancak bisiklet bana tam oluyor yani seleyi en aşağıda kullanıyorum o yüzden gidonu tutarken hafif eğilmektense daha çok biraz uzanıyormuşum gibi bir pozisyon oluyor bunuda uzun saatler sürünce fark edebildim.Şimdilerde yeni bir bisiklet almayı düşünüyorum sizce kadroyu 53-54 alsam yararını görür müyüm ve bana daha uygun olur mu?
Bu işin esas doğrusunu bike fit yaptırarak anlarsın ancak büyük kadroya göre bir alt kadro uygun ise ya i sizi daha az rahatsız ediyorsa eğer, bir küçük boy kadroyu almak. Çünkü büyük olana göre küçük kadronun kontrolü daha kolaydır, dönüşler daha kısa mesafelerde tamamlanır. Ancak anlattığınız konuya göre gidon boğazı uzunluğu ile uzanma mevzusunu çözebilirsiniz. Fakat yeni alacağınız bisikletin markası değişince sanmayın ki tek bakacağınız kadro ölçüsü olsun. Bazı markalarda üst alın borusu uzunluğu bile aynı kadrolarda bisikleti çok değiştiriyor.. Bu yüzden bike fit farz oluyor..

engursafak

Üye
Tepki
73
İsim
Şafak Özcan Engür
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tamamdır çok teşekkür ederim beni aydınlattığınız için:harika:

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.946
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@engursafak Bir fotoğraf 1000 laftan daha yararlı bu konuda. Bisikletin üstüne çıkın, sürüş pozisyonunuza geçin, birisine tam yandan fotoğrafınız çektirin. O zaman anlarız. Bisikleti ne tür sürdüğünüzü de bilmemiz lazım. Çarşı pazar bisikleti mi, arazi mi, yoksa hız yapılan ve haliyle aero pozisyon gerektiren bir bisiklet mi olacak bu.

engursafak

Üye
Tepki
73
İsim
Şafak Özcan Engür
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@engursafak Bir fotoğraf 1000 laftan daha yararlı bu konuda. Bisikletin üstüne çıkın, sürüş pozisyonunuza geçin, birisine tam yandan fotoğrafınız çektirin. O zaman anlarız. Bisikleti ne tür sürdüğünüzü de bilmemiz lazım. Çarşı pazar bisikleti mi, arazi mi, yoksa hız yapılan ve haliyle aero pozisyon gerektiren bir bisiklet mi olacak bu.
Bisiklet yol bisikleti mosso
Screenshot_20220131-131746~3.png
Bisiklet yol bisikleti mosso

CengoCenk

Daimi Üye
Tepki
1.163
İsim
Cenk
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bisiklet size çok büyük. Boyun ve sırt ağrıları şimdiye kadar başlamadıysa da yakında başlar. Bisiklet sürmek eziyete dönüşmesin. Ben 1.77 boy ile G2 gravel de 52 kadro kullanıyorum. Sadece boy bilgisi de yeterli değil. Kol, bacak, üst beden ölçüleri de rahat sağlıklı kadro seçimi için önemli.
Ancak fotoğraftaki bisikleti bu şekilde sürerseniz size zararı olur. Onu kesin söyleyebilirim.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.527
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Seleyi en aşağıda kullanmak verimsiz pedal çevirdiğinizin göstergesi (bence) 1.75 Boya bırakın 56 kadroyu 52 kadro bile olacaktır diye düşünüyorum.

Tepki
53
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Benim de boy 1.70, 52 kadro önerirlerken ben gidip 50 kadro mosso almıştım, çok da rahat ettim açıkçası. Tam veya büyük kadro ölçüleri rahatsız eder diye düşünüyorum. Önerilenden bir küçüğü her zaman benim için daha iyi oldu, tabi bu kişisel görüşüm. Bike-Fit en doğrusu aslında.

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.946
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Ben mi bu işleri yanlış biliyorum? Bacak boyu bisiklete göre ideal gözüküyor. Seleyi olması gereken yüksekliğe çıkardığında gövdesi biraz daha ileri yatacak ve kolların uzanması da ideal açıya gelecek. Hatta, tam aero pozisyona (yani gövde yere paralel) geçiyorsa bisikletin üst borusu kısa bile.

Bisiklet 56 kadro ama üst borusu eğik olan kadrolarda dengi 52 falan olur. Yani 56 olarak düşünmemek gerekir bu kadroyu. @CengoCenk @trainspotting35

CengoCenk

Daimi Üye
Tepki
1.163
İsim
Cenk
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben mi bu işleri yanlış biliyorum? Bacak boyu bisiklete göre ideal gözüküyor. Seleyi olması gereken yüksekliğe çıkardığında gövdesi biraz daha ileri yatacak ve kolların uzanması da ideal açıya gelecek. Hatta, tam aero pozisyona (yani gövde yere paralel) geçiyorsa bisikletin üst borusu kısa bile.

Bisiklet 56 kadro ama üst borusu eğik olan kadrolarda dengi 52 falan olur. Yani 56 olarak düşünmemek gerekir bu kadroyu. @CengoCenk @trainspotting35
Bende uzman değilim. Yanlış yönlendirmek istemem.
Ancak gözlemlediğim kadarıyla, sele yükseltildiğinde, sele-gidon mesafesi daha da açılacak. Pedallar yere paralel aynı hizzada iken, ön dizin öndeki pedal ile aynı hizzada olması da olanaksız. Kısaca gidon anyada, sele konya da olayı gerçekleşecek. İkisi arasındaki mesafe arttığı için ile gidona uzanmak için kollar bel boyun omuz ekstra yük altında kalacak. Sonuç boyun, omuz ve bel ağrıları.

Dediğim gibi uzman değilim. Kişisel kısıtlı tecrübem ve okuduklarıma istinaden bu yorumları yapıyorum.

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
6.025
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Resimdeki bisiklet 56 kadro dediniz değil mi?
Resimdeki siz iseniz, boyunuzun da 175 olduğunu düşününce; bisikleti o kadar büyük göremedim açıkçası. Belki de resim yanıltıyor bizleri. Çünkü bir de bacak iç boyunun önemi var. Resimde bacaklarınızın uzun olduğunu görüyorum ama dediğim gibi resim yanıltıyor olabilir. Yine de eğer bisikletinizin selesi şu resimde en alttaysa, bisikletin büyük olduğu belirgin demektir.
Yeni alacağınız bisiklet için eğer imkanınız olursa, aynı tipte ve markadan bir bisiklet alacaksanız, hem 52, hem de 54 kadrosunu mutlaka üzerine binerek deneyin. Resme göre baktığımda size 52 kadro olacak gibi görünüyor. Yine de markadan markaya ölçülerde oynama olduğunu ve resme bakarak yanılabileceğimizi, iç bacak ve kolların uzanma mesafelerini de göz önüne alırsak, deneyerek almanızda fayda görüyorum.

mhmtp

Daimi Üye
Tepki
472
İsim
Mehmet Pehlivan
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sadece boy ile kadro seçimi yeni bisikletinizi de yanlış seçmenize yol açar. Örnek verecek olursak 1,75 boyundaki iki bisiklet kullanıcısının birisinin bacak arası mesafesi 78 diğeri ise 82 olabilir. Bu farklılıklar kadro seçimini etkiler. Boy 2. Planda kalıyor.

Tepki
2
İsim
Salih
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Diğer
Merhabalar
carraro 062 almayı düşünüyorum fakat alacağım bisikletçide 54 ve 58 kadro var. Boyum 183 , 54 alsam küçük, 58 de büyük mü olur yardımcı olabilir misiniz?

• Beğen
Tepkiler: Kuzuri

Turisti

Daimi Üye
Tepki
792
İsim
Enes
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
71 İç bacak 1,69CM boy kaç kadro kullanıyor? 3 yıldan beri XS boyutunda yol bisikletine sahibim.

CengoCenk

Daimi Üye
Tepki
1.163
İsim
Cenk
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar
carraro 062 almayı düşünüyorum fakat alacağım bisikletçide 54 ve 58 kadro var. Boyum 183 , 54 alsam küçük, 58 de büyük mü olur yardımcı olabilir misiniz?
Denemeden karar verilmesi zor konu.
Kendimden örnek verirsem; 177 boy ile 52 kadro g2 rahat oluyor. Sorunsuz kullanıyorum.
Kişisel görüşüm 54 size olacaktır. Tabi burada bacak boyu+kol boyu+ üst beden ölçüsü gibi ek kriterlere de bakmak gerek.
58 kadro ciddi büyük bir kadro. İlerleyen dönemde boyun omuz ve sırt ağrısı olarak size geri dönebilir.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet metehan

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.946
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Turisti Şu anki yol bisikletinizle yandan bi foto atarsanız iş kolay çözülür. Fotoyu bisikleti hangi pozisyonda kullanıyorsanız o şekilde çektirmeniz yararınıza olur.

Turisti

Daimi Üye
Tepki
792
İsim
Enes
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.946
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Turisti Bu kadro böyle kullanılır ama bisiklet değiştirecekseniz bir boy büyük kadro daha iyi olur. Bunun üst borusu kısa geldiğinden uzun boyun kullanmak zorunda kalmışsınız. Bu kadar uzun boyun kullanmak iyi değil. Bu arada şunu belirteyim, bisiklet alırken "efektif üst boru" denen hayali mesafeye göre almalısınız. İdeal bacak açısını sele yükseltip alçaltarak yakalayabiliyoruz, ama ideal uzanmayı seleyi ileri geri alarak veya boynu uzatıp kısaltarak yapmak sağlıklı değil.

Fotodaki effective top tube length yazan mesafe. Üst boru mesafesi ile aynı şey değil, ona dikkat.
Bike geometry.jpg

Turisti

Daimi Üye
Tepki
792
İsim
Enes
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet gidona bacağım çarpıyor diye değiştirmek zorunda kalmıştım bu sefer XS değilde S model bir GIANT bisiklet tercih edeceğim. sağolun tekrardan @can_celik