Jant telinin kalipere sürtmesi

ErdincAydin78

Forum Demirbaşı
Tepki
102
Bisiklet
Sedona
Bisikletimi yeni aldım demeye çekiniyorum, yeni bisikletin derti bitmiyor,ama asıl dert bu sorun.
Ön tekerde sadece bir tane jant teli kalipere sürtüyor,teli buldum fakat ne yapabilirim diye düşünüyorum,bilinçsiz bişey yapmak istemiyorum.Ön tekerin resmini aşağı koydum.

(link)
Yetkili servis bana 20km uzakta, bu ramazan gününde 20km yapmak zor şey.

Ön tekeri kadrodan sökmeden bu sürtten jant telini ne yaparak bir çözüme ulaşabiliriz?
Evet arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum, lütfen yardım edin.

Scudo

SerkanEriş

Bisiklet Meraklısı :)
Tepki
170
İsim
Serkan Eriş
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ErdincAydin78

tam sürtme yerinin fotoğrafını çekebilirseniz yorum yapmak daha kolay olacak. tercihen kaliperin hizasından hem kaliper hem tel gözükecek şekilde.

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
Tahminim akort bozukluğu olabilir

ErdincAydin78

Forum Demirbaşı
Tepki
102
Bisiklet
Sedona
@alpinist

Kalipere sürten tel, kalipere yakınlaşıyor ve kalipere değiyor, yakından çekimi şimdi deniycem, fotoyu hemen koyarım.

ErdincAydin78

Forum Demirbaşı
Tepki
102
Bisiklet
Sedona
@Tarık Kalkan

Tekerin maşayı ortalayıp ortalamadığına bakmadım,ama bu ortalama durumunu arkadaşım bahsetmiş ve arka tekerimi işaret ederek, arka teker ortalamıyor demişti,şimdi ön tekerin durumuna bakıp ve foto çekip burada paylaşacağım.
Cevap veren arkadaşlara teşekkür ediyorum.

ErdincAydin78

Forum Demirbaşı
Tepki
102
Bisiklet
Sedona
@ErdincAydin78

Fotoları çektim,
Buyrun arkadaşlar:

ErdincAydin78

Forum Demirbaşı
Tepki
102
Bisiklet
Sedona
@ErdincAydin78

ARKA TEKER ORTALAMIYOR,NE YAPMAM GEREKİR, ARKA TEKERİ ORTALAMADAN BİSİKLETE BİNMEMELİMİYİM? TEŞEKKÜRLER..

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Ön teker için; akord ayarı yapılmadan düzelmesi bana pek mümkün gelmiyor. Çünkü rotor sabit. Dolayısıyla kaliper de rotoru içine alacak şekilde sabit (tabi sökülüp ters takılabiliyor mu, takılsa bile işe yarar mı bilmiyorum). Tek ayarlama yapılabilecek yer jant telleri.

Arka tekerde ise, kullansanız da sorunsuz gidebilir ancak fazla zorlandığında bir ihtimal, kırılma yapabilir tellerden. (Bunu da pek sanmıyorum ama belki olabilir diyorum).

Size iyi bir usta lazım.

• Beğen
Tepkiler: ErdincAydin78

ErdincAydin78

Forum Demirbaşı
Tepki
102
Bisiklet
Sedona
@Serden Us

Kaliperin ters takılıp takılmayacağını inceleyeceğim, ters takılabiliyorsa ters takıp bir deneme yapacam.
Teşekkür ederim.

İsmail ŞEN

Forum Demirbaşı
Tepki
417
Bisiklet
Corratec
Merhaba.Öncelikle bisikletiniz hayırlı olsun.Benim yakın bir arkadaşımın bisikletide Salcano ng 303.O da bana aynı şeyi söylemişti.Kaliper jant teline sürtüyormuş sonuç olarakta küçük bir tırıltı çıkıyormuş.Bende bisikletinin jantını, maşayı ortalayacak şekilde düzeltmiştim.Ama belli bir süre sonra tekrar sürtmüş.Bakalım bir daha bakacağım.Bence kesin çözüm şu teller yanlış örülmüş ve bu nedenlede üzerine yük bindikçe kalipere sürtüyor.Siz Tarık Kalkan'ın dediği gibi o jant telini söküp diğer taraftan takın.Yapamazsanız bir bisikletçiye gidin ve o teli tersten takmasını isteyin.Büyük bir ihtimalle sorunuz çözülür.Birde arka tekerin kadroyu ortalamaması çok önemli değil.İçiniz rahat etmezse onada bir ayar yaptırın.Ama bir sorun çıkaracağını zannetmiyorum.Kolay gelsin.

• Beğen

ErdincAydin78

Forum Demirbaşı
Tepki
102
Bisiklet
Sedona
@İsmail ŞEN

Kalipere sürten teli bulduğumda göbek bağlantısını incelemiştim, teller sırayla bir içten bir dıştan takılarak yapılmış, bu sürtten telin sırasındaki tellerde yanlış takılma göremedim, belkide gözümden kaçtı, çünkü gerçekten karaışık bişey.
Şimdi neticeye bakarsak ben o teli diğer taraftan taktırsam akort ayarları bozulmaz mı, yoksa akort ayarları azıcık mı oynar?

İsmail ŞEN

Forum Demirbaşı
Tepki
417
Bisiklet
Corratec
@ErdincAydin78
Evet dediğiniz gibi ilk bakışta karışık gelebiliyor.Ama işin içine girince yani tektek inceleyince çokta karışık birşey olmadığını anlayacaksınız.O teli söküp ters taraftan geçirip tekrar taktığınızda akord ayarı minicik bozulur. :) Ama siz o telin sıkılığını güzel bir şekilde ayarlarsanız bozulma olacağını zannetmiyorum.Yinede çok karışık geliyorsa bisikletçiye gitmenizi tavsiye ederim. ;)

• Beğen

ErdincAydin78

Forum Demirbaşı
Tepki
102
Bisiklet
Sedona
Yarın bisikletçiye gidip sürtten teli, göbeğin diğer tarafından bağlamasını söyliycem, inşallah olur da yeni bisikletimin bir keyfini sürerim. :)
Yarın sonucu buraya yazarım, herkese teşekkürler..

İsmail ŞEN

Forum Demirbaşı
Tepki
417
Bisiklet
Corratec
Sonucunu merakla bekliyorum.İnşallah kararımızda yanılmamışızdır. :)

ErdincAydin78

Forum Demirbaşı
Tepki
102
Bisiklet
Sedona
@İsmail ŞEN
Evet arkadaşlar kalipere sürtten teli iç taraftan bağladık, kalipere sürtme olayı kayboldu, fakat anlayamadığım bişey oluyor, yokuş aşağı inerken ön frene yüklendiğimde tıkır tıkır ses oluyor,acaba ön frene çok yüklenildiğinde yine kaliper jant tellerine mi değiyor diye düşünüyorum, ama mantıklı düşündüğümüzde kalipere sürtme imkanı yok gibi. Acaba balatalar mı tıkır tıkır ses yapıyor anlayamadım.Netice olarak bir büyük sorun gitti, bir ufak sorun geldi:D
Mesaj yazan herkese teşekkürler..

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Kaliperin boyasının çizildiği yere elektrik bantı yapıştırın. Ses geldikten sonra durup bakın, bant parçalandıysa değiyor demektir. Tellerin biraz daha sıkılaştırılması veya en baştaki öneride olduğu gibi, tekerin yeniden ortalanması sorunu çözebilir.

• Beğen

ErdincAydin78

Forum Demirbaşı
Tepki
102
Bisiklet
Sedona
Serdan us ve Tarık kalkan arkadaşlarım, cevaplarınız için teşekkürler, serdan us arkadaşımızın dediği gibi kaliperin boyasının gittiği yere elektirik bantı yapıştırıp bir deneme yapıcam.

Batuhan İŞBİLİR

Daimi Üye
Tepki
71
acaba akordu mu iyi yapılmadı şeklinde bir soru oluştu benim de kafamda. çünkü fren yapınca yük ön tekere daha çok binicek ve eğer jant akordu (en azından en son değiştirilen telin gerginliği) iyi değilse kendini hissettirecektir.