İzmir'de 5 bin kişi işe bisikletle gidip geliyor.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şu haberde beşbinbirinci kişi olmayı çok isterdim.

-------

Kimi doktor, kimi avukat, kimi öğretim üyesi, kimi ise devlet memuru. İzmir’de yaklaşık 5 bin kişi üzerilerindeki iş kıyafetlerini ve kocaman evrak çantalarını bahane etmeksizin iş yerlerine bisikletle gidiyor, kurdukları topluluk ile bisiklet kullanımını özendiriyor. İzmir'de, hafta sonları ve akşamları toplanan bisiklet gruplarına üye kişiler, bir süre sonra herkesin iş yerlerine de bisikletle gittiğini fark etti. Bunun üzerine sosyal paylaşım sitesinde "İzmir'de İşe Bisikletle Gidenler" adı ile bir sayfa oluşturan yüzlerce kişi, bisiklet yolculuklarını paylaşmaya başladı. Sayfanın bilinirliği arttıkça bisiklet kullanımı da arttı ve topluluğun üye sayısı 5 bine ulaştı. Aralarında doktor, öğretim üyesi, avukat, ressam, devlet memuru gibi farklı meslek gruplarının bulunduğu binlerce kişi takım elbiseleri ile ya da diğer iş kıyafetleriyle bisiklete binip işine gidiyor. Birçok bisiklet sever, iş yerinde kullandığı evrak çantasını bisikletinin arkasına takıp hem sağlıklı, hem çevreci hem de ekonomik yolculuğuna çıkıyor.

"BİSİKLET SADECE KARNE HEDİYESİ DEĞİL"
İşine bisikleti ile giden 5 bin kişiden sadece biri olan Avukat Hüseyin Tekeli, Bornova'da oturduğu evinden bisikletle çıkarak Konak ilçesinde bulunan Alsancak semtindeki bürosuna geliyor. Bisikletini, bürosundaki bir odaya park eden Tekeli, sadece çok yağmurlu günlerde işe gitmek için kendi aracını kullandığını söylüyor. "Ben Bornova'da oturuyorum, Alsancak'taki işime gidiyorum. Alsancak'ta oturup Buca'daki işine giden arkadaşımız var, Bornova'da oturup Gaziemir'deki işine giden arkadaşımız var" diyen Tekeli, bisikletin sadece çocuklara bir karne hediyesi olmadığını, dünyanın en modern, en çevreci, en sağlıklı ulaşım aracı olduğunu belirtti.

"ARAÇLA GİDENE GÖRE DAHA ERKEN VARIYORUM"
Ev ve iş yeri arasındaki mesafenin 7,5 kilometre olduğunu kaydeden Tekeli, "Bu mesafeyi sabah trafiğinde aracıyla aşan biri, işine benden önce gidemez. Ben araçla gidene göre daha erken varıyorum. Zaman olarak hiçbir kaybım yok. Günde sabah ve akşam toplam 1 saat bedavadan spor yapmış oluyorsunuz. Benzin ücreti, bilet ücreti, otopark ücreti gibi durumlardan istifade ediyorsunuz. Yerel yönetimlerin de bisiklet yolları için gerekli çalışmaları var. Şuanda İzmir Metro ve İZBAN'a bisikletle girilebiliyor. Otobüslere bisiklet aparatları da takılacak. Her şey zamanla oldu ve ben bu kişilerden sadece biriyim. Bizden daha fazla bu işe emek veren pek çok arkadaşımız var" dedi.

"2008'DE ARKAMIZDAN 'JOE' DİYE BAĞIRIRLARDI"

Bisiklet kullanımının yıllar geçtikçe arttığını ifade den Tekeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2008 yılında bisiklete binip kafamıza kaskı taktığımızda arkadamızdan, 'Joe', 'Mike' diye bağırıyorlardı. Bizi yabancı sanıyorlardı ama şimdi çok doğal bir şey haline geldi. En yakın zamanda İzmir'in her yerinin bisiklet yolları ile örüldüğünü, insanların bisikleti çokça kullandığını görmeyi umuyoruz. Hem ulaşımımızı sağlıklı şekilde yapıyoruz, hem çevreye zararımız yok. Yakıt yakmayarak çevreye faydamız dokunuyor. Ekonomik olarak da faydamız dokunuyor. Ayrıca günlük sporumuzu yaparak fit bir görünüme kavuşuyoruz."

BİSİKLETİYLE GİDİP DERS ANLATIYOR
Ege Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Mehmet Koyuncu da, üniversiteye bisikletiyle gidip geliyor. Önce çocuğunu okula bırakan, ardından evinden bisikletini alıp üniversitenin yolunu tutan Koyuncu, bisiklet kullanıp trafikte araç sahipleriyle sıkıntı yaşayan arkadaşlarına da yardımcı oluyor. Olası bir kaza tehlikesi durumunda yaşanabilecek kavgaları psikolog olması dolayısıyla rahatlıkla çözen Koyuncu, "Trafikte iletişim şekli genelde çatışma şeklinde oluyor. Bir şekilde haksızlığa uğrayan arkadaşım oldu. Bu işi yaparken araç sürücülerine yeni bir argümanımız olmalı. Eğer onlara 'az önce ölebilirdim ve çok korktum' derseniz inanın ki donuyorlar. Çünkü buna hazırlıklı değiller. Bu davranışı geliştirmemiz bisiklet kullanan arkadaşlarımız için çok faydalı oldu" diye konuştu.

"ÖĞRENCİLERİME ÖRNEK OLDUM"
Aralarında her meslekten kişinin olduğunu, hatta bisikletlerinin tamire ihtiyacı olduğunda bisiklet tamiri yapan bir arkadaşlarının da bulunduğunu dile getiren Koyuncu, "Hepimiz eşitiz ve bir liderimiz yok. Bu en güzeli. Bisiklet aslında bir hayat biçiminin yansıma şekli. Hobi şeklinde başlayıp daha sonra bizi araç trafiğinden kurtaran bir araç oldu. Bisikleti hepimiz, sadece kolay olduğu için değil, sevdiğimiz için de kullanıyoruz. Üniversitede beni görüp 'sen bisikletle gelen kişisin' diye olumlu tepkiler geliyor. Öğrencilerime de örnek oldum. Bu işi kendim için yapıyorum ve bunu yapıyor olmak ruhumu besliyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak: (link)

Scudo

Atacan

Daimi Üye
Tepki
385
Bisiklet
Giant
sayı abartılmış gibi geldi ama parçası olduğum için mutluyum :) çorbada 5000'de bir de olsa payım var

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci

skywagon

Daimi Üye
Tepki
464
İsim
Cem Kürkcü
Bisiklet
Canyon
İzmir'i ve bisikleti çok seviyorum. Bisikletle işe giden tüm pedal dostlarıma imreniyorum ve kolay gelsin diliyorum. Bisikletler çoğaldıkça ve bisiklet yolları çoğaldıkça sayı daha da artacaktır. Zira trafik korkusu ile binemeyen bir sürü insan var bisikletine.

@Candan Biberci ve @mehmetsunu Sizleri tebrik ederim, yaptığınız km.ler harika.

• Beğen

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Candan Biberci

Candan biberci daha beni tanımamışsın bu nedenle ağzına kırmızı biber süreceğim. Geçen yıl bisikletle işe gitmediğim gün sayısı toplam 5 gün, bisikletle katettiğim mesafe ise 7000 km.

Tuzlu_Fıstık

Kendin ol Sonradan Görme olma
Tepki
1.276
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Günümüzdeki yüksek teknolojiye sahip bisikletler sayesinde rampa yokuş demeden çok kolay kaliteli bir ulaşım sağlıyor bize ama malesef ülkemizde çocukların karne hediyesi gibi düşünülen büyüyünce pek yanına yaklaşmadığımız bu aletlerin yerlerini son model yakıt canavarı arabalar alıyor. Çocukluktan edililen alışganlık geleceğe taşınabilse hem çevreye hemde sağlığa son derece yararlı olan bisikletler yaşam kalitemizi değiştirebilirler avrupada bırakın normal insanları ülke yönetiminde yer alan pek çok politikacının bile tercih ettiği bir ulaşım aracı.ülkemizde de eskiye nazaran çok daha populer olmaya başladı bu haberi ve bu görüntüleri görmek çok güzel ve ilerisi için umut verici.belediyelerin belli güzergahlara yaptıkları bisiklet yolları ve kiralama noktaları ile şimdinin büyükleride bisiklet ile ulaşımın güzelliklerini farketmeye başladı

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@mehmetsunu
Tebrik ederim klavyedeki icraatının 3/1 ini km olarak yapabilmişsin :D
Kırmızı biberi severim yanınada Kayseri mantısı yollarsan iyi olur.Yoğurdu bende Bim'den alırım artık :)

• Beğen
Tepkiler: mehmetsunu

-Ertuğrul

Aktif Üye
Tepki
149
Bunun ödülü olarak C.başkanlığı Bisiklet Turu'nda Karşıyaka'daki geleneksel hâle gelen finişi kaldırdılar. :confused:

• Beğen

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
rakamın kaynağı nedir acaba? istanbul'da 1000 kişi olduğunu bile düşünmüyorum.

edit: anladığım kadarıyla facebook sayfasındaki üye sayısını baz almışlar.

• Beğen

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
her fırsatta yazalım belki belediyeden birileri görür de utanır;

"40kmlik körfez projesi 3 yıl olacak hala tamamlanamadı"

3 yıl diyorum.. kocaman 3 yıl :hihi:

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
5000 kişiyi nereden tespit ettiler bilmiyorum ama beni sayan olmadı :)

• Beğen
Tepkiler: Türka¥

Sebahattin Gerceker

Daimi Üye
Tepki
1.732
Bisiklet
Specialized
@Candan Biberci, bence @mehmetsunu "Şu haberde beşbinbirinci kişi olmayı çok isterdim." derken, İzmir'de yaşama özlemini dile getirmiş ;)

Evet sayı abartılı ve aslında grup üyelerinin sayısı olsa da, birilerini motive etmeye yarar belki.. :)

• Beğen
Tepkiler: mehmetsunu

Murat.Bagci

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Scott
@Türka¥ 3 yil da ne ki :) f altay metrosu kac yilda bitmisti unuttunuz mu . hatta metro da tunelin iki ucunu yanlis bagladilar sonra arac dustu metro cukuruna vs vs . 10 sene de 10 kmlik uc kuyulara gelebilen metro varken 40km lik korfez icin 3 yillik bekleme suresi pek az kalir. bi 10 sene sonra yakinmaya baslayabilirsiniz

Strelok

Aktif Üye
Tepki
258
İsim
Tuncay
Bisiklet
Bianchi
Öğretim üyesinin çözüm önerisini pek pratik bulmadım ''az önce ölebilirdim ve çok korktum'' derseniz alacağınız cevap %90 oranında bellidir, ''abartma lan''. :)

DKN

Daimi Üye
Tepki
148
İsim
Doğu kan
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
özellikle istanbulda artacağını HİÇ sanmıyorum. sabah koşu yaparken bakıyorum bisiklet yolu diye bişey kalmamış arabalar park etmiş gündüz desen yine öyle.. ters yönden gelen kuryeler vs. bisiklet harici herkes kullanıyo. şerit ihlal edilmesin diye küçük sarı dubalar konmuştu hepsi 1 haftada kırıldı. arabalar önündekini sağlarken yine bu şeridi kullanıyolar. kimse kusura bakmasın ciğeri bile 5 kuruş etmeyen adamın beni gelip ezerek kolumdan bacağımdan edecek olması düşüncesi dahi çok kötü. onun için katlanır bisiklet alıp sadece trafiğe kapalı yerler bulabilirsem oralarda sürücem.

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
@Murat.Bagci muhtemelen latife ediyorsunuz :D

metro için izmirin en işlek caddelerinden bi tanesini kapatıp yerin altını kazdıkları için geçen süreyi herkes sabırla bekledi.
ama körfezin etrafı zaten park bahçe, sadece iki noktayı bağlayacaklar onu da yapamadılar.
özellikle limanın o taraftaki bağlantı çok önemli çünkü arabalar son sürat basıp geçiyor yanımızdan.

izmirliler olarak sürekli belediyeyi dürtmemiz lazım arkadaşlar,
kalkıp belediyeye gitmeye gerek yok. mail bombardımanı da çok işe yarar
çünkü her maile bir numara veriyorlar ve mutlaka cevap yazmak zorundalar.

şahsen ben 2-3 ayda bir mail atıyorum. size de tavsiye ederim :cool:

Murat.Bagci

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Scott
@Türka¥ (link)
(link)
(link) neyse liste uzar gider ama konumuz o degil .
sabirla beklediler derken sanirim siz latife yapiyorsunuz sanirim :) belediyeye herhangi bir islem yaptirmak icin ise birakin maili belediye onunde oturma eylemleri vs dahi yapsaniz cogu zaman isleriniz gerceklesmiyor.
ama biz konumuza donersek izmirde 5bin bisikletli ise gidip gelse gercekten guzel bi haber olurdu diyelim :)

• Beğen
Tepkiler: Türka¥