Ironman'de bir hikaye ,bir azim, bir başarı

Murat sonkaya

Aktif Üye
Tepki
361
Bisiklet
Cannondale

Oğlu babasına sorar : Babacığım benimle maraton koşmaya var mısın ? Kalp sorunları olmasına karşın baba yine de « Evet varım » diye yanıtlar. Ve bir maratonu birlikte tamamladılar. Baba oğul başka bir çok maratonu daha birlikte koştular. Baba her seferinde oğlunun yeni bir yarış talebini kabul ediyordu. Oğlu bir gün babasına Baba birlikte bir Ironman'a koşmaya var mısın benimle ? deyince baba bu kez de evet der ve kabul eder.Baba oğul bu zor yarışı birlikte tamamladılar.

Rick & Dick

Scudo

İsmail ŞEN

Forum Demirbaşı
Tepki
417
Bisiklet
Corratec
Paylaşım için teşekkürler.Hep duymuşumdur bu hikayeyi ama video'sunu ilk defa izleme imkanım oldu.Çok muhteşem birşey.Gerçek fedakarlık budur. ;)

• Beğen
Tepkiler: Murat sonkaya

mcaliskan23

Forum Bağımlısı
Tepki
239
Ironman de babanın ciddi ölme ihtimali var çünkü hem yaş ilerlemiş hem de kalp sorunu varmış, demek ki baba olmak böyle bir şey ve inanın bu baba gördüğüm en baba adam.

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
(link)
(link)
(link)
(link)
http://1.bp.blogspot.com/_HjWOzrd3UDg/TDCHZgKMMpI/AAAAAAAAAD0/1AV_iS3bUyE/s1600/hoyt1.jpg

bu arada babanın yaptığı süper bi şey
ama küçük bir not
olayı vurgulamak için "kalp" hastası" demek de bir hata

• Beğen
Tepkiler: Erkan Közen

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
@mcaliskan23

hekim olarak biliyorum ki
gerçek bir kalp hasta değil koşmak yürüyemez bile
bazı kalp hastalıkları var tesadüfen saptanır
Kalbin pompa fonksiyonunu etkilemez
normal hayatınızı devam ettirirsiniz
bu gerçekten alkışlanması gereken babanın da kalp pompa fonksiyonu normal sınırlar içinde
bu açık
yoksa parmağını oynatamaz

mcaliskan23

Forum Bağımlısı
Tepki
239
Kalp hastası denmemiş zaten kalp sorunu varmış denmiş. Öyle olsa bile adam oğlunu park da gezdirmiyor İronman bitiriyor, üstelik oğlunu da taşıyarak, bu yüzden notunuz çok da anlamlı değil bence

• Beğen
Tepkiler: Murat sonkaya

Murat sonkaya

Aktif Üye
Tepki
361
Bisiklet
Cannondale
Böylesi daha güzel oldu,

(link)
orjinali Sports Illustrated Issue date: June 20, 2005, p. 88. ve türkçesi ..

İyi bir baba olmaya çalışıyorum.Çocuklarıma yahni yaparım,cep telefonu mesajlarının parasını ödemek için geceleride çalışırım.Onları mayolu fotoğraf çekimlerine götürürüm ancak Dick Hoyt ile kıyaslanınca bir hiçim.

Engelli oğlu Rick’i 85 defa 26.2 mil’lik maratonda tekerlekli sandalyede ittirdi,sadece bununla kalmayıp botun içindeki oğlunu ip ile suda yüzerek 2.4 mil çekti ve aynı gün oğlunun ön tarafta oturduğu özel bir bisikletle tam 112 mil pedal çevirdi.
Dick ayrıca oğlunu kayağa götürdü,sırtındayken dağ tırmanışı yaptırlar birkeresindede ülkeyi boydan boya geçen bisiklet turuna katıldılar…şimdi oğlunuzu bovlinge götürmek biraz az geldi değilmi?
Peki Rick babası için ne yaptı?fazla değil,sadece hayatını kurtardı.Bu sevgi dolu hikaye 43 yıl önce Winchester,Mass’ta başladı.Rick doğum sırasındaki komplikasyondan dolayı beyin zararı gördü ve eklemli organlarını kullanamaz hale geldi.
Doktorlar Dick ve eşine’’hayatının sonuna kadar bir sebze gibi yaşayacak, onu bir enstitüye yatırın ’’dediklerinde Rick 9 aylıktı.
Ancak Dick ve eşi bunu kabullenmedi. Rick’in gözlerinin onları odadayken takip ettiğinin farkına vardılar. Rick 11 yaşındayken onunla iletişim kurabilbelerini sağlamak amacıyla onu Tufts üniversitesi mühendislik fakültesine götürdüler.Aldıkları cevap’’mümkün değil,beyninde herhangi bir hareket yok’’
Dick mühendislere,’’ona bir fıkra anlatın’’ dedi,anlattılar,Rick güldü.Farkına vardılarki aslında Rickin beynindebirçok şey olup bitiyordu. Kafasının yanı ile mouse’ı kontrol edebileceği bir bilgisayar düzeneği kurdular.Nihayet Rick iletişim kurabilecekti.İlk kelimeleri’’Go Bruins’’(lisesinin amerikan futbol takımına ithafen’’bastır fener’’ gibi).Lisedeki bir arkadaşı geçirdiği kaza sonucu felç olunca okuduğu okul arkadaşı adına bir hayır koşusu düzenledi.Rick babasına ‘’baba ,bende koşmak istiyorum’’ dedi.
Kendi deyimiyle’’besili domuz’’olan Dick bırakın 5 millik maraton boyunca oğlunu tekerlekli sandalyede itmeyi hayatınada 1 milden fazla koşmamıştı bile. Yinede denedi.’’o durumda engelli olan bendim,2 hafta boyunca kendime gelemedim’’ dedi
O gün Rick’in hayatını değiştirdi.Kullanabildiği bilgisayara’’ Baba,koştuğumuz zaman engelli değilmişim gibi hissettim’’ yazdı.
Bu cümle Dick’in hayatını değiştirdi.Elinden geldiğince o duyguyu tekrar Rick’e hissettirmeyi takıntı haline getirdi.1979 ‘da Boston maratonuna katılabilecek seviyeye gelirken göbeğinide sertleştirmişti.
‘’Asla olmaz’’,yarış hakemlerinin Dick’e söylediği sözdü.Baba ve oğul tek yarışmacı sınıfına giremezlerdi aynı zamanda sadece tekerlekli sandalyedekilerin de katıldığı katogoriyede uymuyorlardı.Birkaç sene Baba ve oğul ellerinde geldiği heryerde koştular.sonunda 1983 yılında Boston maratonuna katılabilmenin yolunu buldular.Öncesinde başka bir maratonda o kadar iyi derece yaptılarki Boston maratonu eleme derecesini rahatlıkla geçtiler.
Sonra biri’’Hey Dick,neden triatlonu denemiyorsun’’dedi.
Yüzme bilmeyen, en son bisiklete 6 yaşında binmiş ,kucağında ağırlığı 50 kg olan oğluyla triatlona katılmak?Yinede Dick denedi.
Bugüne kadar tam 212 triatlona katıldılar ve bitirdiler.bunların içinde Hawai’de yapılan 15 saat süren ‘’demir adam’’ (en zor triatlon yarışıdır)’da vardı.Düşünsenize 25 yaşında triatlonda yarışan aygır gibi bir sporcusunuz ve yanınızdan arkasındaki şişme botun içindeki engelli oğlunu ip ile çeken adam yüzerek sizi geçiyor!!!
Birisi’’Hey Dick,triatlonu neden tek başına denemiyorsun?’’diye sorduğu zaman,’’asla,ben bunu sadece Rick ile beraber yüzerken,koşarken ve pedal çeviriken onun yüzündeki o tebessüm için yapıyorum’’ der.
Bu sene Dick 65 Rick ise 43 yaşlarına bastılar.Ve baba oğul bu sene 24’üncü Boston maratonlarını bitirdiler.20.000’den fazla kişinin katıldığı yarışta dereceleri 5.083 idi.En iyi zamanları,2 saat 40 dakika (1992’de).Dünya rekorundan sadece 35 dk. Fazla.Bu tarz rekorlar hakkında bilginiz yoksa şunu söyleyelim dünya rekorunu elinde tutan adam bu rekoru kırarken,başka bir adamı tekerlekli sandalye ile itmiyordu.
‘’şüphe yokki benim babam yüzyılın babası’’yazdı Rick zorlukla kullanabildiği bilgisayar ekranına.
Bu beraberlikten Dick’te kendi payına düşeni aldı. 2 sene önce katıldıkları bir yarış esnasında Dick kalp krizi geçirdi. Yapılan muayenede ana damarlarından birinin %95 oranında tıkalı olduğu ve eğer bu şekilde yıllardır koşmayıp vücudunu şekle sokmamış olsaydı büyük ihtimalle 15 yıl önce çoktan ölmüş olacağı doktorlar tarafından söylendi.Bir bakıma Dick ve Rick birbirlerinin hayatlarını kurtarmışlardı.
Rick şu anda Boston’da kendi evinde yaşıyor ve evde bakıcı var. Dick,ordudan emekli oldu ve Holland,Mass’ta yaşıyor.Herzaman birlikte olmak için zaman buluyorlar.Ülke içinde birçokyerde konuşma’lara katılıyorlar ve herhafta sonu zor bir yarışı daha baba –oğul bitiryorlar,bu babalar günündede olmak üzere.
Babalar gününün gecesinde Rick babasını yemeğe götürür ve babasına asla satın alamayacağı bir hediye vermek ister.Bilgisayara şu satırları yazar’’en çok yapmak istediğim şey,bir kez olsun,babam sandalyeye otursun bu kez onu iten ben olayım’’

Tepki
270
Bisiklet
Geotech
Bu baba-oğul'u biliyordum fakat hikayelerinin böyle başladığını bilmiyordum! Konuyu açtığın için teşekkürler...

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
Triathlon vidyolarına bakıyorken bende rast geldim. Duygulanmamak mümkün değil. Benim izlediğim ise şu YouTube kanalının 7. vidyosu: (link)

Babasını çok taktir ettim. İşte bu biraz da inanmak ile alakalı bir durum. Belki özürlü bir çocuğa sahip olmasaydı bunu hiç bir zaman denemeyecekti bile.

Ancak şu sonraki vidyo (8.'si) bence rezillik! Yani şu iki bayanın (Sian Welch ile Wendy Ingraham) düştüğü durumdan söz ediyorum. Yani Allah bayanları erkeklere göre zayıf yaratmışsa ne gerek var bu kadar zorlamaya!

Zaten hiç bir zaman kaslı bayanlardan haz almamışımdır. Tanıdığım kadınlarla kas mevzusu açıldığında da benzer şeyleri söylemişlerdir. Bence herkes kendi kulvarında yarışmalı. Ironman diye tutturmamalı ki zaten işin içinde man (adam) var...:)

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Salih Dinçer

Şakacı !!!!

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@Salih Dinçer

çok talihsiz bir yorum,bitirdiği yarış ironman ,orada evet man demişsiniz,oda en az bu yarışta sizin ve benim kadar demekki erkek olmayı hak etmiş:)bir çok erkek bunu bitirmeyi iç geçirirken ,o bitirmiş,değermi değmezmi tartışılır,yorum meselesi,ama sadece bayanlar bu şeklil bitirmiyor,bence önce bir sprint yada süper sprint triatlon koşun sonra tekrar düşüncelerinizi alalım.

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
Sözümün arkasındayım...

Puanlama gücünüzü kullanarak gönlünüzce cezalandırın! Kimisi sexist bulmuş, kimisi itici. Bir bayan manken olarak daha çekici. Gitsin güzellik yarışmasına katılsın. O bacaklardaki kasklar çok itici. Hele düştükleri durum kapasitelerinin fazlası olduğunun bir göstergesi...:)

Keza ben onlardan daha düşük derece elde ederdim. Çünkü öyle bir yarışmayı verecek bir bünyem yok. Bunu bildiğim için katılmazdım. Bu spor olamaz, olsa olsa bünyeye eziyet. Burada rekor da kırmıyorlar. Herhalde ortalamanın altında bir yarışcı olmalılar.

Nasıl bir kazanma hırsıdır anlayamıyorum! Ben ikisi de yerde emeklerken zannettim ki el ele tutuşacak birlikte birbirlerine destek olup aynı anda geçecekler sandım. İkisinin egosu da birbirinden farksız. İşte benim eleştirdiğim bir başka nokta budur. Mesele bitirmek mi, kimin önce bitirmesi gerektiği mi?

• Beğen
Tepkiler: Oxsy

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
o kazanma hırsı değil ,bitirme hırsı,ikincisi o halde zaten yanınızda önünüzde ve arkanızdaki sporcuyu görmüyorsunuz,amaç ve tek görülen şey finish,ama sözünüzün üzerine pek birşey denemez,nasıl bir kazanma hırsıdır anlıyamıyorum,bunu anlamadan, zevk almadan, neden bir ironman izliyorsunuzki,nesinden zevk alıyorsunuz,hadi biz yapmaktan acıdan zevk alıyoruz,mazoşist olabiliriz,ama siz sadistmisiniz?

• Beğen
Tepkiler: Oxsy

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
Ben bu vidyoyaya bir YouTube kanalı vasıtasıyla geldim. Önce başlığın konusu olan baba ve özürlü oğul gösterildi. Sonra bu yerlerde hırs için emekleyen erkek&bayan karışımı ilginç insanları gösterdi. Ne kadar manidar değil mi ey triathloncular!

Bu arada gözü kimseyi görmeyen hatun kılıklı yarışmacının gözü sürekli arkada. Ayy beni geçecek diye önce biri düşüyor. Tabi sonra kalkamıyor zavallı. Arkasından diğeri, hoş ben bunları anlattığıma göre kimse vidyoyu izlemeden yorumlarıma kafayı takmış durumda. Teessüf ederim...

Ben de imzama bu triathlon ile ilgili bir şey yazayım...:)

Tepki
53
Baba-oğul hikayesini tüylerim diken diken izledim.

@Salih Dinçen
Triatlon yada her hangi bir sporun erkeği kadını olmaz önemli olan uygun çalışma ve fiziki yeterliliktir. Bir çok erkek vidyodaki duruma düşebilir yada bitiş bile göremeyebilir.

Önemli olan bitirmek, onu da başarıyla yapmışlar