İlk bisiklet

Can Solak

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Beldeyama
Merhabalar arkadaşlar, uzun zamandır ayakları pedala değmemiş biri olarak yazıyorum bütün bunları.
Malum, havalar ısındıkça İstanbul'da bisikletlerin varlığını daha çok hissediyor ve ben bu bisikletlere her seferinde iç geçirerek bakıyorum.
En sonunda geçen hafta kız arkadaşımla beraber birer bisiklet edinmeye karar verdik. Yaklaşık 1 haftadır günde 4-5 saatimi internet başında araştırma yaparak geçiriyorum.
Açıkçası bisikletler için bu kadar değişken varken nasıl bir bisiklet seçeceğim noktasında çok büyük kafa karışıklıkları yaşıyorum ve ayrıca çocukken nasıl oluyor da saatlerce kadro boyu bana uymayan, çift ''yaylı'', kalın tekerlekli, dağ bisikletlerinin üzerinden inmediğime anlam veremiyorum, sanırım büyüdükçe bizi mutsuz edecek bir çok detayın farkına varmak olayı burada da karşımıza çıkıyor.
Bütün bu verileri göz önünde bulundurarak, nasıl bir bisiklet almam gerektiğine az çok karar veriyorum ama kafamda o kadar çok soru işareti var ki, bunları sizinle paylaşıp doğru bir karar verip vermediğimden emin olmak istiyorum.
Alacağımız bisikletlerin genel kullanım amacı; haftasonları şehrin sahil kesimlerinde turlamak olacak fakat ara sıra araziye de girebileceğimizi tahmin ediyorum lakin araziden kastımı anlamışsınızdır sanırım büyük çılgınlıklar peşinde değiliz belki bir haftasonu bir ormanın içerisindeki patikada ya da toprak yolda kamp yerine ulaşmak için kullanırız.
Sonuç olarak, bir şehir bisikleti almaya karar veriyorum fakat burada da karşıma daha farklı değişkenler çıkıyor, alacağım bisiklet hybrid olarak nitelendirilen türden olmalı diye karar veriyorum fakat burada da birçok komponent karşıma çıkıyor. O kadar boğuluyorum ki artık sadece işin zevkine odaklanmak için bütün bu komponentleri göz ardı ederek ortaya üç seçenek çıkarıyorum ve siz değerli kompetanlara soruyorum;
1-) Trek F.X 7.3 mü
2-) Trek D.S 8.3 mü
3-) Specialized Sirrus Elite mi
Daha mantıklı bir seçim olacaktır, ya da bunlardan da mantıklısı var mıdır?
Ayrıca kız arkadaşım için de bu modellerin uygun kadro boyunda olanlarının kullanımı sıkıntı yaratır mı? Yoksa illa markaların bayanlar için çıkarttıkları modellerden mi almalıyız?

Saygılar...
CS

Scudo

Ozan Güner

Forum Bağımlısı
Tepki
379
Bisiklet
Diğer
@Can SolakMerhaba, öncelikle şehir bisikleti almak ise amacınız kesinlikle trek f.x serisini öneririm, bence şehir bisikletinde fx serisinden daha iyisini bulamassınız ,bunu bir scott kullanıcısı olarak söylüyorum. Kız arkadaşınızla ilgili sorunuz için pek bilgim olduğu söylenemez fakat
herhangi bir bisiklete bayanlara uygun bir sele taktığınızda sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bisikletlerin kadın modelleri bana biraz pazarlama taktiği gibi geliyor.
Kız arkadaşınızın boyuna uygun herhangi bir bisiklet işini görecektir.

Eğik üst boru sadece inip binerken yarar sağlıyor. Onun dışında pek bir ergonomik özelliği yok :)

Trek FX7.5 kullanıyorum. Çok memnunum..
Trek tercih ederseniz 7.3 yerine 7.4 öneririm eğer fiyat aralığınız içindeyse.. Karbon maşa yoldaki titreşimi oldukça emecektir ve rahat bir sürüş sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Can Solak

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Beldeyama
Abi Trek FX 7.4 aldığımız takdirde yaklaşık 1000 lira gibi bi fark oluşuyor iki bisiklet için, bu noktada SSE almak daha mantıklı olabilir mi karbon maşa olayından dolayı, yoksa iyice zorlayıp illa FX 7.4 almak daha efektif bir tercih mi olacaktır?
Saygılar...