Hipertansiyon ve bisiklet

luckxor

Forum Demirbaşı
Tepki
1.108
Bisiklet
Focus
Her üç bireyden biri ülkemizde hipertansiyon hastası. Yaşam kalitesini ciddi etkilediği gibi, hayat boyu ilaç tedavisi ve yüksek ölüm riski ile yaşarsınız. Bisiklet bu konuda ne derece etkili? Esas sorum aslında, düzenli bisiklet ile yüksek tansiyonu ileriki zamanlarda engelleme şansımız ne ölçüde var? Artık yaş kırka geliyor ve son aylarda ciddi bir şekilde yediklerime dikkat ediyorum. Mesela hazır gıdalar hayatımdan çıktı( çikolata şekerleme cips kurabiye vb)) fast food yok. Kızartma ve tuzlu şeyler yemiyorum şeker tüketimim sadece doğal şeylerden geliyor o da sınırlı. Sigara zaten yoktu. Alkolü de ayda bire düşürdüm. Sonuç ; bu ara sık bisiklete çıkmadan bile gözle görülür bir kilo verdim. Göbek bölgesi 20 li yaşlarımdaki halime yaklaştı. Kalorim 225 ti yememe dikkat etmeden önce eminim o da düşmüştür bir kaç ay sonra ölçüm yapacağım. Şimdiki planım ise , spor ve hareket aktivite kısmı. yani bu seviyelere çok az spor yaparak geldim. Bisikleti daha düzenli hale getirip yüksek tansiyon riskini de bertaraf etmek istiyorum. Görüşleriniz?

Scudo

haruncoskun

Daimi Üye
Tepki
990
İsim
Harun Coşkun
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tansiyon hastalığı yaşam tarzı ile tabiki doğrudan alakalı ancak genetik yatkınlık da çok önemli bende yüksek tansiyon hastasıyım bana anneden genetik miras mesela, ne kadar dikkat edersen et kaçınılmaz oluyor böyle olunca 😊

RTFM

Forum Demirbaşı
Tepki
1.131
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
10 yıldan fazladır esansiyel (primer) tansiyon hastasıyım. tüm incelemelere rağmen bir bulgu ile eşleştirilemedi ve sonunda genetik dendi.
bölgesel yağlanma malesef var. burda en önemli konu beslenme ve aktif spor ile bir yaşam tavsiye ediliyor.
son 2 yıldır yoğun bisiklet kullanıyorum ve fırsat buldukça yürüyüş yapıyorum.
genetik tansiyon hastalığından malesef kaçamıyorsunuz, onunla yaşamayı öğrenmeniz gerekiyor.
bir sporcu gibi yaşamaya çalışmak gerek.

luckxor

Forum Demirbaşı
Tepki
1.108
Bisiklet
Focus
Peki benim peder hipertansiyon hastası. 47 yaşından beri. Şu an 65 yaşında. Aslında benim de esas çekincem bu ancak peder 47 yaşında tansiyon hastası olmadan önce sporu geç sağlıklı bile beslenmemiş. Yani ben bu noktada daha iyi konumda olduğumun hissediyorum ve 47 ye 8 kaldı benim için. En azından bu hastalığı babama göre daha geç yaşlarda devir alacağım gibi görünüyor belki üç beş sene kazanmışımdır🙁

• Beğen
Tepkiler: suyunsesi
B

BF Okuru

Misafir
Tansiyon hastalığı yaşam tarzı ile tabiki doğrudan alakalı ancak genetik yatkınlık da çok önemli bende yüksek tansiyon hastasıyım bana anneden genetik miras mesela, ne kadar dikkat edersen et kaçınılmaz oluyor böyle olunca 😊
Yüksek tansiyonun bisiklet üzerinde nabız değerlerine etkisi var mıdır?

Sizin dinlenik yani normal şartlardaki tansiyon değerleriniz nasıl?

haruncoskun

Daimi Üye
Tepki
990
İsim
Harun Coşkun
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yüksek tansiyonun bisiklet üzerinde nabız değerlerine etkisi var mıdır?

Sizin dinlenik yani normal şartlardaki tansiyon değerleriniz nasıl?
Aksine nabız değerlerim çok iyi dinlenik 60 70 bpm

Hatta zaman zaman efor testine giriyorum nabzımı zor yükseltiyorlar 😁

Orta üstü bir antrenman kalp verilerim 👇

Dosyalar

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.293
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben de yaklasik 5 yildir hipertansiyon hastasiyim. Ilac kullaniyorum ve 14-7 seviyelerindeyim. Ilac kullanmayinca 20leri görüyor :(
Kardiyolog bisikleti kesinlikle birakma ve mumkun oldugunca her gun sür dedi. Tansiyonun en buyuk dusmaniymis bisiklet.
Ancak yuksek nabiz seviyelerinde surmenin riskli olma ihtimalina karsi maksimum 100-110 civarinin uzerine cikmamaya calisiyorum. Ayrica iki gun bisiklet surmesem rahatsiz oluyorum, bisiklet damarlari genisleterek tansiyonumun ortalama degerlerde kalmasina yardimci oluyor.

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
6.084
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yakın zamanda bana da Hipertansiyon teşhisi konuldu. Yaşım 48, boy 173, kilo 82.
Doktora gitmeden hemen önceki akşam tansiyonum 22/13'tü. Sanırım beyin kanamasına ramak kalmış. İşin çok pis bir tarafı da neredeyse hiç hissetmiyordum. Taa ki o son yoklamaya kadar. Bir anda kulak çınlaması, etrafın döner gibi yapması... Toplam bir dk duvara yaslandım kaldım. Sabahında doktor.
Benim kontrollerimde görülen tanı, kalp kası büyümesi sonucu oluşan gerilme ile kan basıncının yükseltmesine bağlı gelişen hiper tansiyon.
Doktorum bana bisiklet sporu yapabileceğimi, ancak kesinlikle öncesinde ısınma yapmayı ihmal etmememi ve ani efor ile yüklenmememi söyledi. Artı, yediğime ve içtiğime kesinlikle dikkat etmem gerektiğini söyledi. Aynen 3 beyazdan uzak durmam gerektiğini, paketli hazır gıdalara, abur cubur ve kızartmalara yaklaşmamam gerektiğini söyledi.
Bana verdiği ilaç, ikisi bir arada hap. Excaliba 20/5 mg. Günde 1 adet. Hem tansiyon düzenleme, hem yapılandırma özelliği var dedi doktor. 6 ay sonra (şu anda 3ayım kaldı) tekrar kontrole gideceğim.

Kerim49

Üye
Tepki
11
İsim
Abdülkerim
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben de hipertansiyon hastasıyım 3 yıldır bisiklete düzenli binmeye başladım bu tarihten beri haftalık düzenli bindiğinde ilaçları kullanmıyorum

• Beğen
Tepkiler: SerdarDemirel

Ersin savaş

Forum Demirbaşı
Tepki
618
Bisiklet
Diğer
Ben de uzun sürededir HT hastasıyım. Tabi genetik dendi , sebebi tam olarak belli değil. İlaç kullanıyorum. Bisikleti de aylık ortalama 700 km sürüyorum . bir problem yaşamdım şükür. Sıcaklardan ve aşırı efordan kaçınmakla birlikte bisiklet sporunun faydalı olacağını düşünüyorum. Herkese geçmiş olsun.

RoninRider

Daimi Üye
Tepki
465
İsim
Metehan
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese merhabalar,

Yaşadığım durumu paylaşmanın, siz değerli forumdaş arkadaşların yaşayabileceği risklere karşı uyarmak ve korunmak noktasında, faydası olacağını düşündüğüm için "özelim" olarak değerlendirilebilecek bir hususu paylaşmak istiyorum.

Öncelikle, umarım bu başlık doğru yerdir ve sürç-i lisan edersem affola.

Geçtiğimiz hafta, ailemin de epey ısrarıyla, kalp kontrolüne gittim. Doktor muayenesi ve akabinde EKG-Kan tahlilleri yaptırıldı. Kan tahlilinde bir duruma rastlamazsa EFOR isteyeceğini belirtmişti doktor. EKG ve Kan tahlillerimde (özellikle kötü kolestrol düşük, iyi kolestrol yüksek) çıktı; dikkat çekici bir durum olmayınca tahlillerimde EFOR'a yönlendirdi.

EFOR'da belirli bir nabız hedefine ulaşılması gerekiyor, bilen arkadaşlarımız vardır. Ancak, 140-145 nabız seviyesine çıktığımda büyük tansiyonumun 26'ya çıkması sebebiyle EFOR testini tamamlattırmadı hemşire ve bitirdi. (Bunu daha sonra doktor söyledi sonuçlarıma bakınca, ben de safane şekilde "aaa çabuk bitti" moduna girdim. Daha evvel çok EFOR yaptırmışlığım var.)

Bu tansiyon seviyesini görmesi sebebiyle, derhal "BT Tomografi Koroner Arter Anjiyografi" testi istedi. (Bu test damardan bir ilaç verilmesi suretiyle ana damarlarda bilgisayarlı anjiyo testi sağlıyor-MUŞ)

Gençliğimde yıllarca sporla ilgilendim, çocukluğumda ki bisiklet serüvenimi saymazsak da, son 4-5 yıldır uzun tur sürüşleri yapıyor ve çıkamadığım zamanlarda zwiftte üç-beş takılıyorDUM. Bu yüzden, BT Tomografiye yönlendirilmeme de biraz kızmış, herhangi bir şey çıkmayacak olmasına rağmen buna yönlendirmesine bozulmuştum. Güveniyorum ya kendime, sağlığıma...

Velhasıl, BT Tomografi sonuçlarında, LAD damarı denilen, sol ön ana arter damarımda plak (%26) ve aynı damar üzerinde ancak ilerisinde miyokard tespit edildi. Doktor derhal ağır sporları "bir süreliğine" bırakıp, bu plakı temizleyinceye kadar (ilaçla) kopmasına engel olarak spor anlamında sadece yürüyüşle süreci yönetmemiz gerektiğini, 3 ay içinde yapılacak aylık tansiyon/ritim holter incelemeleri sonrasında plak hakkında ve spor tarzının değişip değişmemesi hakkında tekrar değerlendireceğini aktardı. En önemli söylemi ise; "İYİ Kİ ERKEN GELMİŞSİN! Tanıdığım milli olmak isteyip de bu plak kopması sebebiyle kalbini hasarlayan sporcu hastalarım var"

Çok uzattım, kusura bakmayın, yaşınıza, gençliğinize, fit olmanıza güvenmeyin kesinlikle. KONTROLLERİNİZİ İHMAL ETMEYİN! SONRA ÇOK GEÇ OLABİLİR...

Herkese sağlıklı bir hayat, sağlıklı sürüşler diliyorum.

Bıyıkov

Forum Bağımlısı
Tepki
3.089
İsim
Ayhan Bıyıklıoğlu
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok geçmiş olsun. Umarım en kısa sürede herşey normale döner ve hayatınıza sağlıklı bir şekilde devam edersiniz. Bu riskler hiçbir şekilde göz ardınesilmemesi gereken konular olduğu için her yıl 2 defa genelde ocak ve temmuz aylarında detaylı check up yada kardiyoloji muayenesine giriyorum. Sonuçta yaptığımız spor da dahil hiçbir şey sağlıktan önce gelmiyor.
Herkese merhabalar,

Yaşadığım durumu paylaşmanın, siz değerli forumdaş arkadaşların yaşayabileceği risklere karşı uyarmak ve korunmak noktasında, faydası olacağını düşündüğüm için "özelim" olarak değerlendirilebilecek bir hususu paylaşmak istiyorum.

Öncelikle, umarım bu başlık doğru yerdir ve sürç-i lisan edersem affola.

Geçtiğimiz hafta, ailemin de epey ısrarıyla, kalp kontrolüne gittim. Doktor muayenesi ve akabinde EKG-Kan tahlilleri yaptırıldı. Kan tahlilinde bir duruma rastlamazsa EFOR isteyeceğini belirtmişti doktor. EKG ve Kan tahlillerimde (özellikle kötü kolestrol düşük, iyi kolestrol yüksek) çıktı; dikkat çekici bir durum olmayınca tahlillerimde EFOR'a yönlendirdi.

EFOR'da belirli bir nabız hedefine ulaşılması gerekiyor, bilen arkadaşlarımız vardır. Ancak, 140-145 nabız seviyesine çıktığımda büyük tansiyonumun 26'ya çıkması sebebiyle EFOR testini tamamlattırmadı hemşire ve bitirdi. (Bunu daha sonra doktor söyledi sonuçlarıma bakınca, ben de safane şekilde "aaa çabuk bitti" moduna girdim. Daha evvel çok EFOR yaptırmışlığım var.)

Bu tansiyon seviyesini görmesi sebebiyle, derhal "BT Tomografi Koroner Arter Anjiyografi" testi istedi. (Bu test damardan bir ilaç verilmesi suretiyle ana damarlarda bilgisayarlı anjiyo testi sağlıyor-MUŞ)

Gençliğimde yıllarca sporla ilgilendim, çocukluğumda ki bisiklet serüvenimi saymazsak da, son 4-5 yıldır uzun tur sürüşleri yapıyor ve çıkamadığım zamanlarda zwiftte üç-beş takılıyorDUM. Bu yüzden, BT Tomografiye yönlendirilmeme de biraz kızmış, herhangi bir şey çıkmayacak olmasına rağmen buna yönlendirmesine bozulmuştum. Güveniyorum ya kendime, sağlığıma...

Velhasıl, BT Tomografi sonuçlarında, LAD damarı denilen, sol ön ana arter damarımda plak (%26) ve aynı damar üzerinde ancak ilerisinde miyokard tespit edildi. Doktor derhal ağır sporları "bir süreliğine" bırakıp, bu plakı temizleyinceye kadar (ilaçla) kopmasına engel olarak spor anlamında sadece yürüyüşle süreci yönetmemiz gerektiğini, 3 ay içinde yapılacak aylık tansiyon/ritim holter incelemeleri sonrasında plak hakkında ve spor tarzının değişip değişmemesi hakkında tekrar değerlendireceğini aktardı. En önemli söylemi ise; "İYİ Kİ ERKEN GELMİŞSİN! Tanıdığım milli olmak isteyip de bu plak kopması sebebiyle kalbini hasarlayan sporcu hastalarım var"

Çok uzattım, kusura bakmayın, yaşınıza, gençliğinize, fit olmanıza güvenmeyin kesinlikle. KONTROLLERİNİZİ İHMAL ETMEYİN! SONRA ÇOK GEÇ OLABİLİR...

Herkese sağlıklı bir hayat, sağlıklı sürüşler diliyorum.

cerdinc

Üye
Tepki
17
İsim
Cengiz Erdinç
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben de yüksek tansiyon sorunu yaşıyorum, düzenli ilaç kullanıyorum. Fakat doktorun da önerisiyle egzersiz, özellikle çok zorlamamak kaydıyla bisiklet çok iyi geliyor. Doktor, yarım saatlik bir egzersizin tansiyonu 16-17 saat kadar dengeleyeceğini söylemişti, gerçekten de öyle oluyor. Elbette çok ağır efor ya da sıcak gibi koşullar dışında. Bu yüzden bisikletten çok memnunum.

• Beğen
Tepkiler: RoninRider

RoninRider

Daimi Üye
Tepki
465
İsim
Metehan
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok teşekkür ederim. Aslında ben de 6-8 ayda bir kardiyoloji muayenesine gidiyordum ama bu sefer EFOR'da tansiyon yükselmesinden şüphelenince anjiyoda çıktı bu durum. Düzenli tetkikler çok önemli. Dediğiniz gibi, herşeyden önce sağlık. Doktorun tavsiyesine uyup, düşük aerobik yürüyüşlerle takip edip, gelişmelere göre UMARIM tekrar bisiklete, koşulara dönebilirim. Sizlere de sağlık dolu günler diliyorum.

Çok geçmiş olsun. Umarım en kısa sürede herşey normale döner ve hayatınıza sağlıklı bir şekilde devam edersiniz. Bu riskler hiçbir şekilde göz ardınesilmemesi gereken konular olduğu için her yıl 2 defa genelde ocak ve temmuz aylarında detaylı check up yada kardiyoloji muayenesine giriyorum. Sonuçta yaptığımız spor da dahil hiçbir şey sağlıktan önce gelmiyor.

@cerdinc Yüksek tansiyonun benim durumumdaki riski, plak tabakasını koparma ihtimali. Doktor tansiyon ilacı ile bisiklet antrenmanlarımı yaptırabileceğini ama ilaçsız ilerleme kaydetmemin daha iyi olacağını söyledi. Bu arada aerobik seviyede kalan bisiklet sürüşlerini kast etmiyorum tabi ki; dediğiniz gibi "çok zorlamamak kaydıyla" yani aerobik yapılan bisiklet egzersizi tansiyon seviyelerine olumlu etkisi olmakta. Herhalde doktorum, benim kantarın topuzunu kaçıracağımı düşünerek anaerobik olacağımdan endişe ettiği için, çok zorlamanın ZOR olduğu yürüyüş sporunu önerdi. Sağlığınız bol olsun sizin de.

• Beğen
Tepkiler: cerdinc

cerdinc

Üye
Tepki
17
İsim
Cengiz Erdinç
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok teşekkür ederim. Aslında ben de 6-8 ayda bir kardiyoloji muayenesine gidiyordum ama bu sefer EFOR'da tansiyon yükselmesinden şüphelenince anjiyoda çıktı bu durum. Düzenli tetkikler çok önemli. Dediğiniz gibi, herşeyden önce sağlık. Doktorun tavsiyesine uyup, düşük aerobik yürüyüşlerle takip edip, gelişmelere göre UMARIM tekrar bisiklete, koşulara dönebilirim. Sizlere de sağlık dolu günler diliyorum.

@cerdinc Yüksek tansiyonun benim durumumdaki riski, plak tabakasını koparma ihtimali. Doktor tansiyon ilacı ile bisiklet antrenmanlarımı yaptırabileceğini ama ilaçsız ilerleme kaydetmemin daha iyi olacağını söyledi. Bu arada aerobik seviyede kalan bisiklet sürüşlerini kast etmiyorum tabi ki; dediğiniz gibi "çok zorlamamak kaydıyla" yani aerobik yapılan bisiklet egzersizi tansiyon seviyelerine olumlu etkisi olmakta. Herhalde doktorum, benim kantarın topuzunu kaçıracağımı düşünerek anaerobik olacağımdan endişe ettiği için, çok zorlamanın ZOR olduğu yürüyüş sporunu önerdi. Sağlığınız bol olsun sizin de.
Çok geçmiş olsun, umarım en kısa sürede hallolur.

• Beğen
Tepkiler: RoninRider

RoninRider

Daimi Üye
Tepki
465
İsim
Metehan
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok teşekkür ederim, düzelebileceğini ve kontrollü şekilde açılabileceğini söyledi doktor. Bakalım, göreceğiz. Çok sağolun.

Tepki
24
İsim
Mustafa Başak
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba Arkadaşlar;
Yaklaşık 2010 yılından beri hipertansiyon hastasıyım ve ilaç kullanıyorum. İki yıldır bisiklet sporu yapıyorum. Yaşım 60 kilom (bisiklet sporundan önce 99) şu an 91. Her gün yaklaşık 25 30 km lik sürüşler yapıyorum. 23 Nisan günü yavaş tempoyla DARICA dan Cadde bostan sahiline kadar sürüş yaptım. Gidişim çok güzeldi, dönüşümde aynı fakat eve 10 km kala tansiyon düşmesi oldu. (bunu eve geldiğimde tansiyonumu ölçünce anladım.) yoldaki bir petrolden su ve çikilota tarzı bir şeyler aldım. Kan şekerim düştü zannettim. Bir süre yürüdüm. Kendimi iyi hissedince tekrar bisiklet sürmeye başladım. Öyle bir an oldu ki kendimi yerde buldum. Bisikletten düştüm. Yoldan geçen bir bayanın yardımıyla ayağa kalktım. kendimi kontrol ettim. Sol tarafta göğüs kafesiminde ağrı hissettim ama bunun dışında çok şükür bir şeyim yoktu. Yukarıda bahsettiğim gibi eve gelince tansiyonumu ölçtüm 75/40 tı. Bisiklet bilgisayarımda nabız ortalaması 140 tı. Soruma gelince.
- Benim yaşımda uzun süre bisiklet sürmek tansiyon düşüklüğü yapar mı?
- yoğun su kaybında vücuda su takviyesi yapıyoruz ayrıca kan şekeri düşmesin diye aldığımız gıdaların yanı sıra tuz kaybına karşı tuz tableti vs almak gerekir mi?

mcanerg

Forum Demirbaşı
Tepki
1.104
İsim
Caner G
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba Arkadaşlar;
Yaklaşık 2010 yılından beri hipertansiyon hastasıyım ve ilaç kullanıyorum. İki yıldır bisiklet sporu yapıyorum. Yaşım 60 kilom (bisiklet sporundan önce 99) şu an 91. Her gün yaklaşık 25 30 km lik sürüşler yapıyorum. 23 Nisan günü yavaş tempoyla DARICA dan Cadde bostan sahiline kadar sürüş yaptım. Gidişim çok güzeldi, dönüşümde aynı fakat eve 10 km kala tansiyon düşmesi oldu. (bunu eve geldiğimde tansiyonumu ölçünce anladım.) yoldaki bir petrolden su ve çikilota tarzı bir şeyler aldım. Kan şekerim düştü zannettim. Bir süre yürüdüm. Kendimi iyi hissedince tekrar bisiklet sürmeye başladım. Öyle bir an oldu ki kendimi yerde buldum. Bisikletten düştüm. Yoldan geçen bir bayanın yardımıyla ayağa kalktım. kendimi kontrol ettim. Sol tarafta göğüs kafesiminde ağrı hissettim ama bunun dışında çok şükür bir şeyim yoktu. Yukarıda bahsettiğim gibi eve gelince tansiyonumu ölçtüm 75/40 tı. Bisiklet bilgisayarımda nabız ortalaması 140 tı. Soruma gelince.
- Benim yaşımda uzun süre bisiklet sürmek tansiyon düşüklüğü yapar mı?
- yoğun su kaybında vücuda su takviyesi yapıyoruz ayrıca kan şekeri düşmesin diye aldığımız gıdaların yanı sıra tuz kaybına karşı tuz tableti vs almak gerekir mi?
Göğüs ağrısına eşlik eden hipotansiyon ve senkop çok tehlikeli olabilir, bir an önce gidip kardiyolojik kontrolden geçmenizi öneririm, karotis arter tıkanıklığı da bakılmasında fayda var, drunuz zaten bunlara detaylıca bakacaktır

Tepki
24
İsim
Mustafa Başak
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Göğüs ağrısına eşlik eden hipotansiyon ve senkop çok tehlikeli olabilir, bir an önce gidip kardiyolojik kontrolden geçmenizi öneririm, karotis arter tıkanıklığı da bakılmasında fayda var, drunuz zaten bunlara detaylıca bakacaktır
Göğüs ağrım bisikletten düşünce sol kaburga kemiğinin üzerine düştüm. Orada bir ağrı oldu. Bisiklet sürerken göğüs bölgemde bir ağrı yada tıkanmam olmuyor. Yakın bir zaman önce BT ilaçlı tomografi çektirmiştim. Önerini dikkate alacağım. Teşekkür ederim.