hidrolik fren iyi tutmuyor

Tepki
12
Merhaba arkadaşlar.2 hafta önce sedona 759 aldım 2. El. On disk frenib sürttugunu farkettim ve ayarlym derken yanlis vidalari gevsetmisim hidrolik yagi bosaldi. Burada bir bisikletciye gotrdm ve bana balatalarin da degsmsi gerektigini yoksa yagdan dolayi tutmayacagini soyledi. Hidrolik yagi ve balatalar degsti tabi balatalari orjinal takmadi hangi marka oldugunu bilmiyorum ama sari renkteler. Su anda sorunum frene yuklenmeme ragmen teker kitlemiyor arka fren cok rahat kitliyor ama on oyle degl bu sizce balatalardan midir. Orijinal cikan balatalari da aldim ama epey bi yag var yikamama ragmen. Simdi orijinal avid elixir organik balata alayimi yoksa zamanla balatalar alisinca tutar mi. Yardimlariniz icin şimdiden teşekkürler.

Scudo

Ahmet Özcan

Aktif Üye
Tepki
60
Bisiklet
Mosso
Rotorlarında iyice temizlenmiş olması gerekiyordu.Eğer balatalar yenilendikten sonra rotorlarda temizlenmiş ise sram frenlerde yağ konulması işininde havası alınarak doğru işlem yapılması gerekmektedir ve sram a ait aparatla.Fren koluna basıldığında boşluk yok ise fren sisteminin normal çalıştığı anlamına gelir ki en son sizin söylediğiniz gibi balataların biraz aşınması ve tekrar kaliper ayarını yapmanız veya yaptırmanız gerekir.

Tepki
12
Teşekkür ederim Ahmet bey. Burada bu isten anlayan bir bisikletci oldugu icin ona yaptrdm. Rotorlari da balata spreyiyle temizledigini soyledi. zamana birakmak iyi olacak herhalde

Tepki
12
Bugün eski orjinal balatalarimi temizleyip taktim sonuc yine ayni frenler eskisi gibi degil, suanda hidrolik yagindan suphelenmeye basladim herhalde elixir orjinal yagi degildi koydugu. Bu elixir fren kullananlar hidrolik yagini nerde bulabilirim ve değiştirebilirim yardimci olursaniz sevinirim

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ibrahim COLAK

Temizlikten eminseniz (rotor ve balatalar) geriye tek bir sey kaliyor sistemde hava var. Buna dair internette videolar var. Youtube acabiliyorsaniz bu link yardimci olabilir:
(link)

Ancak orjinal yag ve orjinal "bleeding kit" pahali ve her zaman bulunabilen bir sey degil.
Shimano hidrolik sistemde bleeding kit olmadan 20 veya 50 cl siringa ve serum hortumu ile sorunu halledebiliyorsunuz. Ama Avid Elixir hic yakindan incelemedim.
Shimano da balatalari sokuyor, pistonlari olmasi gereken konuma itiyor, fren elciklerine bagli hazneyi yere paralel konuma getirerek ust kapagi aciyorsunuz. Once kaliperdeki nipple'a (meme) hortumu ve siringayi baglayarak memeyi gevsetiyorsunuz (ceyrek tur civari). Sonra yagi cekiyorsunuz. Tekrar ayni yoldan hava birakmadan ve hazneyi tasirmayacak sekilde yavas yavas yagi basiyorsunuz. Kaliper ve hortuma tiklatarak olasi havayi cikardiginizdan emin olunca memeyi kapatiyorsunuz. Hazne kapagini hava birakmadan kapatiyorsunuz. Sorun gideriliyor.
Ama dedigim gibi bunu Avid Elixir sistemde denemedim ve hic yakindan bu sistemi inceleme sansim olmadi. Buna benzer oldugunu tahmin ediyorum ama belki degildir.
Eger kendiniz yapacaksaniz iyi arastirin. Yine servise verecekseniz nasil yapildigini internetten arastirin ve tamircinin yaninda kalarak sizce de duzgun bir sekilde islemin yapildigindan emin olmaya calisin.

Tepki
12
Teşekkür ederim Suat Bey kendi yapma imkanim yok gerekli malzemeler elimde yok. Ben Muğla Milas'ta yasiyorum. Bu cevrede Muğla merkezde veya Bodrum'da elixir yagi koyabilecek bisiklet ci var midir bu cevrede olan arkadaşlar yardimci olabilir mi

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ibrahim COLAK

Milasi bilemiyorum ama Mugla merkezde gayet basarili tur bisikletcilerinden Serkan Tasdelen ve magazasi var. Telefonla aradiginizda her konuda gayet ilgiyle yardimci olmaya calisiyor. Kendisi ile tanismadim ama telefon ile gorusup parca almisligim ve alacagim parcalarin uyumuna dair danismisligim vardir.
(link) web sitesinde telefonunu bulabilirsiniz.
Belki sizi yonlendirecegi Milas'ta bir adreste olabilir.
Bu arada Bodrum BBK'yi takip ederseniz bazen sizin o taraflara turlamaya geliyoruz. Gecen Pazar Bafa - Heraklia'da ondan onceki Pazar Didim - Bafa Golu Kuzey tarafindaydi arkadaslarimiz. Isterseniz bizlere katilabilirsiniz :)
(link)

Tepki
12
@suat akman

Yarin Serkan Beyle iletişim e gececegim, Bodrum bisiklet kulübü nu duymustum ama henuz katılmak firsat olmadi. Hafta sonları 4-5 arkadasimla yakin yerlere gezi duzenliyoruz biz de, cevaplariniz icin cok tesekkur ederim Suat bey.

• Beğen
Tepkiler: suat akman

Gökhan Seda

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Trek
Balatanın yüzeyini sipiral ile biraz inceltme şansın varsa öyle dene derim. Baktın olmuyorsa orjinal balata al. Bendeki sorun da orjinal balata ile düzelmişti.

Tepki
12
Gecenlerde eski balatalari taktim kavrama noktasi baya bi geriledi nerdeyse sonuna kadar sıkılıyor du fren sonra tekrar eski baradine metal pedleri taktim kavrama noktasi duzeldi. Bu elixir 1 de acaba kavrama ayari yapabilir miyiz. Bu arada bugun Erdoğan bisiklet ten orijinal avid organik balata siparisi verdim insallah onlari takinca sorun çözülür

Tepki
12
Bugun orjinal avid balatalarini taktim sorun çözüldü. Kavrama da ve tutusta sorun yok buarada hidrolik sistemini epey ogrendim bir de yag degisimi yapabilirsem bisikletcilere ihtiyacim kalmayacak