göktaşı yağmuru12-13 ağustos

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında ahmet centeli tarafından paylaşıldı.

 1. ahmet centeli

  ahmet centeli Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2010
  Mesajlar:
  142
  Beğeniler:
  167
  Şehir:
  bursa
  Seviye:
  12-13 Ağustos 2010 tarihlerinde 2 gece boyunca Perseid göktaşı yağmuru var. Kuyruklu yıldız Swift-Tuttle’ın ardında bıraktığı kalıntılarla çöplüğe çevirdiği güzergah, Dünya’nın yörüngesi ile kesişecek. Bu kalıntıların atmosfere girmesiyle gece boyunca yüzlerce yıldız kayacak. Üniversitelerin ve amatörlerin oluşturduğu gruplar kolları çoktan sıvadı. Siz de meteor yağmuruyla birlikte diğer gök cisimlerini Tırnova’da ( Bursa mustafakemalpaşa ilçesinde dağ köyü ) veya ilinize yakın bir yerde gözleyecek bir grup bulabilirsiniz. 12- 13 Ağustos gecelerini şimdiden programınıza yerleştirin ve hava iyi olursa göktaşı yağmurunu kaçırmayın.
  tırnava konaklamaya yani kamp yapmaya uygun türkiyenin her yerinden gök bilimciler profösörler ve üniversiteli ögrencilerin katılımıyla cok güzel olacak şimdiden hazırlanın
  Tırnova, Türkiye’nin en iyi amatör gözlem yerlerinden biri olmaya aday. Burası, Mustafa Kemal Paşa’ya, katılımcıların lojistiğini kolaylaştıracak kadar yakın ama ilçenin ışık kirlililiğinden etkilenmeyecek kadar uzak. Aslına bakarsanız buradaki gökyüzü çıplak gözle de saatlerce seyredilecek kadar kalabalık, zengin ve güzel. Öğretmen ve amatör astronom Eftal Çakır, İlçe İdare Kurulu’na Tırnova’da gözlem alanı oluşturmaya yönelik bazı imkanların sağlanması için başvurmuş. Kim bilir, belki burası ulaşım avantajları, uygun konumu ve muhteşem gökyüzüyle amatörler için Türkiye’nin belli başlı gözlem alanlarından biri olabilir.
  tırnova dan resimler [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 2. caglarmetin

  caglarmetin Üye

  Kayıt:
  20 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  73
  Beğeniler:
  14
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  son resım inanılmaz güzel =))
   
  ahmet centeli bunu beğendi.
 3. Piskiletci

  Piskiletci Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.959
  Beğeniler:
  2.998
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  12 ağustos günü Ramazan dolayısıyla grubumuzn geçe sürüşleri başlamıştı. bizde o gün Denizli deki seyir kulesine çıkıp, yukarıyı seyretmeye daldık. 3-4 tane kayan yıldız gördüm. Hayatımta hiç bu kadar net kayan yıldız görmemiştim. Belli bir süre iz bırakıyor sonra atmosfere girdiğinden kayboluyordu. Çok güzel bir gündü, keşke teleskop olsaydı da daha net görseydik.
   
  ahmet centeli bunu beğendi.
 4. Seko11

  Seko11 Yeni Üye

  Kayıt:
  16 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  45
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  aynen son resim 10 numara
   
  ahmet centeli bunu beğendi.