Fixed

Hikmet Ataman

Daimi Üye
Tepki
30
Aşağıdaki konuda parçalar hakkında ayrıntılı bilgi bulunmaktadır.
(link)
Bana yardımcı olan Berkan'a (berkan1994), Doğukan'a (Dogukanaksu) ve diğer arkadaşlara çok teşekkür ederim!
İlk gün çok zorlandım gerçekten, sonuçta 20 senenin alışkanlığı! Gerçekten çok farklı. Ama yavaştan alışmaya başladım çokk güzel!!! :D Toplamasi ayrı zevkti, kullanması çok daha keyifli!
Bisikletimin gidonunda bazı çizikler var, çok kararsız kaldım ama boyamamaya karar verdim. Açıkçası çok titiz davranmadım, çünkü sık sık kullanacağım bisikleti.

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

Scudo

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ellerinize sağlık çok güzel olmuş. Güle güle kullanın.

• Beğen
Tepkiler: Hikmet Ataman

Orhanalkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
172
Bisiklet
Merida
parıl parıl parlıyor güle güle kullanmanız dileğiyle

• Beğen

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
güle güle kullan çok güzel olmuş, orta göbek -aynakol sorununu çözdün sanırım.

• Beğen

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Hikmet Ataman
Cok güzel olmus. Aynakol sorununu da saglikli cözmüssünüz.
Üst borudaki koruma derisi cok önde olmus galiba?:(

Hikmet Ataman

Daimi Üye
Tepki
30
@ihtiyar

Gidonu tam döndürünce derinin tam ortasına denk geliyor aslında hocam, acaba gidon çarpmasını engellemekten başka bir nedeni daha mı var üst boru pedinin?

@Atakan Kovancı

Parçalar tek tek burada mevcut, sadece aynakol göbek uyumsuzluğundan dolayı değişti, bir de arka jant örümü değişti. Ha bir de maşa olarak orjinalini kullandım.

(link)

ozgurerdem

Daimi Üye
Tepki
110
Bisiklet
Raleigh-USA
@Hikmet Ataman

esas olarak gidonunda da aynı deriden olması nedeniyle kadroya zarar vermez. onun haricinde sele kısmına doğru yaklaştırırsanız bisikletten indiğinizde bindiğinizde kadro yerine deriye sürtünme olacaktır. Boyanın statik olması durumunda pek önemli değildir. fakat sprey ile elde boyanmış ise düşünülebilir. tabi derininde sürtünmesiyle boya yine tehlikede olma durumu vardır. ben sadece renk doygunluğunu artırması nedeniyle kadro üzerinde deri tercih ediyorum.

• Beğen

Hikmet Ataman

Daimi Üye
Tepki
30
@ozgurerdem

Gidonun üst boruya deyen kısmı deri kaplı olmayan kısım hocam. Bisikleti üst borudan tutup omzuma aldığımda gidon kadroya çarpabilir gibi geldi. Malum, 3. kattayım. Dediğiniz gibi görsel açıdan da faydası olduğunu düşünüyorum.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Hikmet Ataman

O zaman bendeki göz yanilmasi. Ben daha arkaya deger seklinde düsünmüstüm. Iyi, eglenceli, kazasiz kullanin.

• Beğen

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
@Hikmet Ataman

@ihtiyar

Hikmet öncelikle eline sağlık. Ben biraz daha farklı şekilde görüşlerimi dile getirerekten bahsetmek istiyorum yeni fixed gear'ından. Artıları ve gördüğüm eksileri ile değinmek gerekirse öncelikle artılar kısmından gidon-boyun kombinasyonunu beğendiğimi söylemeliyim. 3t boyun oldukça dönemine uygun ve kaliteli olması bir yana, modernliğinin getirdiği avantaj ile 90'lara ait profile (tt) tarzı bullhorn da bir hayli yakışmış. Diğer yandan, pedallar, top-tube üzerindeki kullanılan deri malzemenin kararında uygulanışı, sele ve yine beraberinde lastikler hoş ve olması gerktiği gibi. :in:
Gelelim şimdi beni rahatsız eden bir iki ayrıntıya. Bunlardan ilkine senin elinde olmayan bir eksiklik ile başlamam gerekirse bunun ilki kadronun sahip olduğu geometrisi olacaktır, ki arka tekerin seat-tube den ve yine aynı şekilde arka da brake-bridge'den uzaklığı daha profesyonelce düşünüldüğünde rahatsız edici olsa da ilk projen adına düşünüldüğünde elindeki kadroyu değerlendirmek adına sayılabilir. İkincisi bu kez bullhorn gidonun için kullandığın fren kolunun bar-end lever'lar gibi takılmayıp ters takılışına takıldığım oldu. Tamam her ne kadar kablonun ters fren mekanizmasına gidişi kolaylaşmış gibi olsa da öteki türlü klasik tutulup hood içerisinden de yön verilebilirdi. Kısacası yapıcı bir eleştiri olarak düşüneceğin kanısında olarak açık açık seninle paylaşmak istedim.
Bunun dışında diyebileceğim tek şey geriye sana bu bebeğin tadını çıkartmak kalıyor, şimdiden iyi pedallar, bol ve kazasız skidler diliyorum.

*son olarak top-tube kısmına dikilen deri, uyarlanan kumaş ya da süngerlerin kullanılmasında iki amaç vardır. Birincisi skid esnasında bacak arasının top-tube'den kaymaması ve sert düşüsü engellemek ikincisi ise yine sürekli omuzlara alınıp merdiven merdiven indirilen çıkartılan bu bebeklerin gidonlarından gelecek darbeleri korumak için oluşuşu. Ama asıl amaç tabi ki birinci söz ettiğim maddedendir. :in:

Herkese sevgiler.

Hikmet Ataman

Daimi Üye
Tepki
30
@Dogukanaksu
Faydalı eleştirilerin için teşekkürler Doğukan:in:. Dediğin gibi kadro biraz geniş :/. Fren kolu için de biliyorsun, elimdeki malzemeyi kullanayım dedim, açıkçası sabredemedim, biranönce kullanmak istedim bisikleti :D
Yurtdışından trp canti fren seti sipariş ettim, o gelince belki battaglin maşaya geçebilirim buarada. Tekrar teşekkürler

Serkan.Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
764
Bisiklet
Mosso
fixie bisikletlere şu jantlar gitmiyor yaa...
adam gibi fixie kültürü gelişse de güzel jantlar gelse ülkeye

• Beğen

Hikmet Ataman

Daimi Üye
Tepki
30
@Serkan.ÇABAŞ

Zevk meselesi hocam :) Ama sağlamlık konusunda haklısınız, modern bi fixed toplamayı ben de düşünüyorum.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@DogukanaksuFixie(!)yi sadece balkonda durarak kullandığımdan (skin bike) hiç başıma gelmemişti.:D
Bilmediğim bir şeyi öğrenmiş oldum.

• Beğen
Tepkiler: Doğukan Aksu