EuroVelo rotaları

Eurovelo rotalarından herhangi birini kullandınız mı?

• bir kaç kez kullandım

• bir kez kullandım

• kullanmadım

• Toplam katılım
    40

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
(link)
13 no lu rotada turlamayı düşünüyorum.
Eurovello rotalarını kullananlardan genel olarak yol üzeri rotadan çıkmadan su vs temin edebileceğimiz , ya da günü birlik konaklanabiecek yerler var mı? Bu yolların güncel durumu nedir öğrenmek istiyorum.
Bu bisiklet yolları çok fazla eğim olmayacak şekilde yapılıp trafik açısından da emniyetli olduğundan belki takip etmeyenler içinde verilen cevaplar faydalı olabilir.

Scudo

Okan A

Aktif Üye
Tepki
293
EV4'ten girip EV 12'ten devam ederek Hollanda, Belçika, Almanya turu yaptım. Bu rotalarda EV'yi sıkı sıkıya takip etmedim çünkü bu ülkelerin özelliği gereği her taraf bisiklet yolu olduğundan ana yollardan ayrılarak yolumun üzerindeki küçük kasabaları, görülmesi gereken turistik yerleri dolaştım. 500 km civarı yol yaptım ve Almanya'nın Düsseldorf (30 km civarı) gibi büyük şehirleri haricinde trafiğe hiç girmeden turumu tamamladım.

Bu yollar, lojistik açıdan bisiklet turizmini her türlü destekleyen sistemlerle donatılıp hayata geçiriliyor. Yani Avrupa birliği üyesi olmayan ülkeler bile bu yolları belirli standarda ulaştırmak için yardım görüyor. Tüm rotalarda kamp, bisiklet dostu konaklama imkanı, lojistik imkanlar açısından gayet uygun şartlarda oluyor.

Sizin seçtiğiniz 14 numaralı yola ayrıntılarıyla bakınca yolun büyük ölçüde tamamlanmadığını görebiliyoruz, Almanya dahil tüm kuzey kısmı için "soon available" yazıyor. Muhtemelen trafikten bağımsız bisiklet yolu eksiği vardır ama trafikle iç içe bile olsa bu coğrafyada bisiklet sürmenin oldukça güvenli ve keyifli olacağından eminim.

mahden

Forum Demirbaşı
Tepki
842
Bisiklet
Sedona
Hayırlı olsun, gerçekten sevindirici bir gelişme oldu. Rota kullanıma açık mı ya da tam anlamıyla ne zaman şartları sağlayacakmış gibi bir bilgiye erişemedim ama İzmir kısa sürede halleder diye düşünüyorum, muhtemelen bu baharda çok sayıda tur gerçekleşmeye başlar..

Cevabı buldum, 2019 yılına kadar hazırlık sürecekmiş, umarım daha erken biter:)
Avrupa Bisikletliler Federasyonu (ECF), rota üzerinde gerekli hazırlıkların tamamlanmasının ardından Türkiye rotasını 2019 yılında EvuroVelo’ya resmi olarak ekleyecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu süre içinde rota üzerinde ECF standartları gereği ihtiyaç duyulan noktalarda asfaltlama çalışması yapacak, güzergah üzerine yön levhaları yerleştirilecek; turizm sektörü temsilcileri, yerel işletmeciler, sivil toplum kuruluşları ve belediye başkanları ile toplantılar yaparak rota hakkında bilgilendirme ve tanıtım çalışmaları gerçekleştirecek.

samiş

Üye
Tepki
0
İsim
Samiş
Bisiklet
Geotech
Haziran 2018’de Eurovelo 6 bisiklet yolunun Fransa etabını ( 1000km civarı) 20 günde tamamlamayı planlıyorum. Kamp şeklinde konaklayıp, yine kamp mutfağı malzemelerimi kullanarak yemeklerimi kendim yapacağım. Bunu yapmayı planlayan veya buna ilgi duyan bisikletçi arkadaşlarla iletişime geçebiliriz.

mutanni

Üye
Tepki
113
İsim
Mustafa İlkuçan
Bisiklet
Diğer
Selam , Eurovlo haritalarını nereden temin ettiniz,ülkemizde stan bir yer var mı?

sadi imren

Bursa Tur Komitesi | B.T.K
Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
EuroVelo 8 Akdeniz rotası, sıcak denizlerde tatil yapma fikri içimi ısıttı :)

Ozan_ozaN

Aktif Üye
Tepki
96
İsim
Ozan
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mutanni
var mıdır?

Ozan_ozaN

Aktif Üye
Tepki
96
İsim
Ozan
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
(link)

(link)

BayCicik

Daimi Üye
Tepki
466
İsim
Özer Cicik
Bisiklet
b'Twin
İzmir'deki kısmı gpx olarak pc'ye indirdim. Strava'ya nasıl atacağım ben bunu şimdi?
İzmir'deki kısım çok yapılası duruyor.
İzmir'deki kısmı gpx olarak pc'ye indirdim. Strava'ya nasıl atacağım ben bunu şimdi?
Biraz araştırmayla sanırım hallettim gibi. Kabaca anlatıyorum.

Öncelikle hedef, elimizdeki gpx dosyasını Strava'ya rota olarak değil aktivite olarak yüklemek ve daha sonra bu aktiviteyi rotaya çevirmek.

1- İzmir EuroVelo diye aratıp bulduğum GPX dosyasını bilgisayarıma indirdim.
2- (link) > bu link, gpx dosyasına zaman damgası dediği "zamanlama" ekliyor ki bu bir rota olarak değil sanki kaydedilmiş bir aktivite olarak görünsün. Dosyanızı yüklediğiniz ekranda, bi sürü detay soruyor, ben kabaca ortalama km vb. değerleri girdim.

1582721923181.png

3- Yukarıdaki fotoğrafta yer alan bilgileri girip "upload" yaptıktan sonra çıkan ekran aktivite format detayları vb şeyler içeriyor, onları da isteğinize uygun düşecek şekilde doldurduktan sonra "click here to combine gpx files using above parameters" kısmına basıyoruz ve gpx şeklindeki aktivitemiz bilgisayara gpx olarak indirilmiş oluyor.

1582722255560.png

4- Ardından Strava'ya girip sağ üstteki "+" işaretinden "upload activity" tuşuna bastıktan sonra az önce indirdiğimiz "zaman damgalı" gpx dosyasını "sanki" bir aktivite gibi yüklüyoruz.
5- Yüklenen aktiviteye girip "create route" tuşuna bastıktan sonra Strava'nın Route Builder sayfasına aktarılıyoruz ve kaydedip çıkıyoruz.
6- Aktivitelerin olduğu sayfaya girip ilgili aktiviteyi "silmeyi" unutmayon lütfen.

* * * * * ÇOK ÖNEMLİ * * * * *
Önemli olduğunu düşündüğüm için tekrar yazıyorum; bu işlem, herhangi bir yerden indirilmiş gpx dosyasını strava rotası olarak kaydedebilmek için yapılan bir "sahte" etkinlik kaydı olduğu için, o güzergahtaki "segmentleri" ve o segmentleri önemseyen insanların emeğini hiçe saymamak için, rota oluşturduktan sonra, aktiviteyi silin lütfen.

Ben İzmir EuroVelo rotasını strava hesabıma atabildim. GPX aktiviteyi stravaya attığımda, bi sürü KOM geldi :komik: :komik: :komik: umarım KOM'ları giden abiler sövmemiştir. İşimi hallettikten sonra sildim aktiviteyi.

İlgilenen olursa diye İzmir EuroVelorotası; (link)

Dipçe; aranızda bilenler olabilir amanasıl yapıldığını benim gibi bilmeyenler için detaylıca yazmaya çalıştım, saygılar.
Mesajlarım otomatik birleştirildiği için saçma bir alıntılama durumu oluştu :komik:

Son düzenleme:

Ozan_ozaN

Aktif Üye
Tepki
96
İsim
Ozan
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
(link)

deneme fırsatım olmadı