Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

En kolay nasıl kurtulurum?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Derya AKYILDIZ tarafından paylaşıldı.

1. Derya AKYILDIZ

Derya AKYILDIZ Onursal Üye

Seviye:

En kolay nasıl kurtulurum?

Sigara içenleri bırakmaya teşvik etmek ve bilgilendirmek
    amacıyla hazırlanan rehberde çeşitli tavsiyeler yer alıyor. İşte rehber:

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan
    rehber, il sağlık müdürlükleri aracılığıyla tüm hastanelere dağıtılacak.

Rehberde, herkesin sigarayı bırakabileceği, bunun için, ilk işin 'bırakma günü'ne
    karar vermek olduğu belirtiliyor.

Kişinin, bırakma gününü kendi için önemli olan ve hatırlamakta zorlanmayacağı
    doğumgünü, evlilik yıldönümü gibi özel günler arasından seçmesi ve yakın
    çevresine ilan etmesi önerildi.

Sigarayı bırakmanın ilk etkileri sıralandı:

''Bıraktığınız ilk günden itibaren, artık karbonmonoksitli hava solumadığınız için
    eritrositleriniz dokularınıza oksijeni yeniden ve tam kapasite ile taşıyabilecek.

6 binden fazla zehirli maddeyi gün boyunca solumayacaksınız.

Dolayısıyla iştah bozuklukları, solukluk, çabuk yorulma başta olmak üzere bir
    çok sağlık sorununuz bir anda düzelecek,
    Yüzünüzdeki çizgiler hafifleyecek,
    Gözaltınızdaki torbalanmalar inecek,
    Sesinizdeki kalınlaşma ve bozulma düzelecek,
    Nefesiniz küllük gibi değil, normal insan gibi kokacak.''
    Sabır ve bırakmanın getireceği zorlukların nasıl aşılacağı konusunda bilinçli
    olmanın yeterli olduğu belirtilen rehberde, sigara içme isteğinin zayıflayacağı
    ve söneceği vurgulandı.

Sigara içme isteğinin 3-5 dakika süreceği ve zamanla yok olacağı da anlatılan
    rehberde, sigarayı bırakmak isteyen kişinin daha yüksek başarı elde etmek için
    sağlık kuruluşlarından yardım alabileceği belirtildi.

Rehberde, sigarayı bırakanlara, kilo almamak için beslenmeye özen
    göstermeleri ve spor yapmaları da önerildi.

Kararlı olmak önemli

Sigarayı bırakmanın ilk deneme de başarısız olmasının 'doğal olduğu' belirtilen
    rehberde, kararlı olunması gerektiği de hatırlatıldı.

Sigarayı bırakmaya karar veren kişinin kendini ödüllendirmesi de önerilen
    rehberde, bunun sigara içilmeden tamamlanan ilk günün, ilk haftanın, ilk ayın
    sonunda tekrar edilmesinin yararlı olacağı da belirtildi.

Rehberde, sigarayı bırakmak isteyenlerin, bu kararın nedenlerini önem sırasına
    göre bir kağıda yazarak yanında taşımaları da isteniyor.

Evdeki sigara, çakmak, küllük gibi nesnelerin atılması ya da gözden
    uzaklaştırılması da tavsiye edilen rehberde, sigara içme isteğinin birçok
    uyaranın etkisiyle ortaya çıktığı vurgulandı.

Sigarayı bıraktıktan sonra yapılması gerekenler:

''3-5 dakika süren içme isteği dalgaları geldiğinde yanınızda taşıdığınız, üzerine
    bırakma nedenlerinizi kaydettiğiniz kağıdı çıkartıp, zihninizi bırakma
    nedenlerinize yoğunlaştırın.

Bulunduğunuz yer ve durumu değiştirin. Dikkatinizi başka şeylere yöneltmeye
    çalışın, yerinizden kalkıp gezinin, meyve suyu ya da su için, bir arkadaşınızla
    birkaç dakika sohbet edin.

Ellerinizi ve zihninizi meşgul edecek yeni uğraşlar bulun.
    Kolay ulaşılabilir bir yerde meyve ve sebze bulundurun.

Sigara içme isteği uyandıracak arkadaş çevresi ve ortamlarından bir süre uzak
    kalmanız bırakma başarısını sürdürmenizde etkili olacaktır.

Düzenli spora başlayın.

Kaldırabileceğinizden fazla sorumluluk yüklenmekten kaçının. Günlük işlerinizi
    yaparken zamanınızı iyi kullanmaya çalışın. İşlerinizi son güne bırakmayın. Sizi
    strese sokabilecek kişilerden uzak durun ve her olayda mutlu olacak pozitif bir
    yön arayın.

Kendinizi keşfedin, zayıf ve güçlü yönlerinizi gözden geçirin, güçlü olan
    yanlarınızı öne çıkarın ve bunlarla övünün. Bıraktıktan sonra geçen süre ne
    olursa olsun bir tek sigara bile içmeyi denemeyin.''

20 dakika sonra kan basıncı ve nabız normale döner

Sigaraya bırakan kişinin kalp, akciğer, solunum yolları hastalıkları ve kanserler
    gibi hastalık risklerinin bir anda azalacağına dikkat çekilen rehberde, sigara
    içmeyi 35 yaşından önce bırakanlarda erken ölüm riskinin hemen hemen yok
    olacağının altı çiziliyor.

Sigarayı bıraktıktan sonra vücutta meydana gelecek değişiklikler de sıralandı:

''20 dakika sonra kan basıncı ve nabız normale döner, el ve ayaklarda kan dolaşımı
    düzelir.

8 saat sonra, kanda oksijen düzeyi normale döner, kalp krizi geçirme riski
    azalır.
    24 saat sonra, vücut karbonmonoksitten arınır.

48 saat sonra, kanda nikotin düzeyi azalır, tat ve koku duyusu artar, peptik
    ülserli hastaların tedaviye verdiği cevap artar.

72 saat sonra, solunum yollarının gevşemesi sonucu nefes alıp verme rahatlar,
    solunum yolları fonksiyon görmeye başladığı için sekresyon miktarı artar.

2-12 hafta sonra, vücuttaki tüm dolaşım düzelir, solunum yolu
    enfeksiyonlarına yakalanma riski azalır, yürürken yorulma ve tıkanma daha az görülür.

3-9 ay sonra öksürük, kısa aralıklarla nefes alıp verme ve hırıltılı ya da ıslık
    sesli soluk alıp verme gibi solunum yolu problemleri düzelir. Akciğer
    fonksiyonları yüzde 5-10 artar.

Bir yıl sonra, koroner kalp hastalığı riski yarı yarıya azalır. 12-36 ay sonra
    mesane kanseri riski yüzde 50 azalır.

5 yıl sonra, kalp krizi geçirme riski ile yemek borusu ve ağız boşluğu kanseri
    riski yüzde 50 azalır.

10-15 yıl sonra, kalp krizi geçirme riski içmeyenlerle aynı seviyeye iner, akciğer
    kanseri riski içenlere oranla yüzde 50 azalır."

CNN TÜRK

2. felis911

felis911 Bisikletkolik

Seviye:
    sigarayı bıraktım yaklaşık bir ay oldu umarım böyle kalır kendimi yeniden doğmuş hissediyorum

d.berkay, Fatih Buzgan ve M.Ergun GÖZET bunu beğendi.
  3. İsmail Ağıllı

İsmail Ağıllı Onursal Üye

Seviye:
    sayın abicim çok güzel bir karar vermişsin artık bir daha içmezsin inşallah :in:

felis911 bunu beğendi.
  4. İsmail Ağıllı

İsmail Ağıllı Onursal Üye

Seviye:
    SİGARANIN SEBEP OLDUĞU ÖLÜMLER

Günlük bir paket sigara içen kimse ölümünü kendi eliyle hızlandır-maktadır. Her
    gün bir paket sigara tüketen bir kimsenin vücudunda 20 yıl sonra 7 kg is ve
    katran birikmektedir. Sigara farkında olmadan insanı yavaş yavaş öldürmektedir.
    Dünyada her yıl 2,5 milyon, her gün 7 bin, her saat 300 ve her dakika 5 kişi
    sigaranın sebep olduğu hastalıklar yüzünden ölmektedir.
    Türkiye de sigaranın sebep olduğu hastalıklar yüzünden yılda 160 bin kişi
    hayatını kaybetmektedir. Bu rakam maalesef korkunç rakamdır. Çanakkale
    savaşında biz yaklaşık 250 bin şehit verdik. Nerdeyse Çanakkale’de verdiğimiz
    şehit sayısına yakın bir oranda her yıl insanlarımızı kaybedi-yoruz. Bu acı bir
    gerçektir.
    A.B.D de yılda 350 bin kişi sigaranın sebep olduğu hastalıklar yüzünden hayatını
    kaybediyor. 1985 de A.B.D de yapılan bir araştırmada karaciğer kanserinden ölen
    hastaların % 15’inin sigara içenler olduğu tespit edilmiştir.
    Sigara içenlerde erken ölüm oranı içmeyenlere göre 20 kat daha fazladır. 2020
    yılında gelişmiş ülkelerde sigara-nın sebep olduğu hastalıklar yüzünden 2 milyon
    insanın öleceği tahmin edilirken gelişmekte olan Türkiye de bu oranın 10 milyon
    civarında olacağı tahmin edil-mektedir. Bu araştırma gösteriyor ki Türkiye
    insanı sigaraya daha çok müpteladır. Yetkililer bu tehlikeye karşı gerekli
    tedbirleri alması gerekir.
    yararlı bir bilgi

5. Önder Özdoğan

Önder Özdoğan Onursal Üye

Seviye:
    Böyle bir konu açtım bir zamanlar,eyy gidi günler eyyy bırakalı 1 seneyi geçti evellallah,bir daha da başlamam..;)

Çok tehlikeli bir madde,kurtulmak nasıl oluyor arkadaşlar biliyormusunuz!!!!birden kesicen lami cimi yok arkadaş yoksa zor bırakırsınız...:)

6. emsey229

emsey229 Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben kurtulamıyorum arkadaşlar :(
    3 defa denedim fakat asıl içme isteği 4-5 gün sonra bastırıyor. Bir tane iceyim ne olur ki diyorsun yine başlıyorsun anlayacağınız başım belada...

7. nuriaktürk

nuriaktürk Onursal Üye

Seviye:
    birazdaha gayret et bakalım bu siğarada bu kadar kendine çeken ne var anlamıyorum bende çok küçük yaşlarda başladım ve lise ikiye giderken bıraktım ondan sonra askerde tek tük içtim ve son beş yıldır agzıma bile sürmedim.
    ne var arkadadaşlar bu siğaradada bu kadar bagımlılık yapıyor insana.

8. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Sevindim bu habere işte, tempolu sporla desteklersen tekrar başlama riskin azalır. Ayrıca sigara kullananlar bilirler, sigarasız alkol hiç iyi olmaz, bu bakıma alkol kullanımını da azaltır sigarayı bırakmak. Bol bol koşun, bisiklete binin. Daha da hiç bir şekilde ağzınıza bir nefes bile olsa sürmeyin.

felis911 bunu beğendi.
  9. Fatih Özgenlik

Fatih Özgenlik Forum Bağımlısı

Seviye:
    sigarayı zaten hayatta kullanmam da alkolden de kurtulmak lazım. bu arada sigarasız alkol de gayet iyi gidiyor, sigarayı hiç kullanmadığımdan olsa gerek.
    @felis911 tebrik ediyorum sizi umarım bir daha hiç kullanmazsınız.

10. t-genc

t-genc Forum Bağımlısı

Seviye:
    babam da içiyormuş ben doğmadan önce fakat bırakmış.ayda bir puro içiyor.bunları okuduktan sonra onu bile içmesini istemiyorum!!

11. felis911

felis911 Bisikletkolik

Seviye:
    destekleriniz için teşekkür ederim o kadar şaşırtıcı ki hiç istek yok içenler inanmayacak onunlayken insan kendini hiç vazgeçemeyecek gibi hissediyor neyse bırakmayı düşünen herkese başarılar diliyorum

12. Altan Kalay

Altan Kalay Forum Bağımlısı

Seviye:
    sevgili felis, umarım sigaraya bir daha başlamazsın.bu durumun sana başka getirileri de olacak.umarım 3900 lü kızıl ejder de bırakır.selamlar.

felis911 bunu beğendi.
  13. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yiğit selam,

Enson Aydos gezimizde sigara saplantımızı tekrar kötü bir şekilde ispatlamış olduk.:ci:

Düşünsene o performansın arkasından açılmış olan ciğerlerimize o molalarımızda tekrar lanet nikotinleri yapıştırdık yine :boese157:

Ne yapıyoruz biz yahu?

Bırakalım su :ci: illeti !!!!!

:Skull-175 yakışmaz bize

sevgilerimle,

Aydın

14. gizer

gizer Forum Demirbaşı

Seviye:
    O zaman 4., gerektiğinde 5. kez deneyin. Olmuyor diye pes etmek anlamsız. En önemlisi, bırakılacak güne karar verebilmek. Bir tarih belirledikten sonra, işin yarısı bitmiş demektir.
    Bir uzmandan yardım almadan kendi iradeleriyle sigarayı bırakanların %97' si bir sonraki yıl sigara içmeye başlamış. Bu nedenle, yardım almadan bırakan arkadaşlar ikinci yılda gerçekten "bıraktım" desinler :) Benim de bir ay oldu.
    Sevgilerimle..
    NOT: Kırk yaşına kadar sigaranın dumanını havaya, kırkından sonra doktora üflersin!

felis911 bunu beğendi.
  15. felis911

felis911 Bisikletkolik

Seviye:
    umarım yüzde 3 lük dilimin içinde yer alırım tabi ki siz de

gizer bunu beğendi.
  16. msconfig

msconfig Bisikletkolik

Seviye:
    bu forumda sigara icen ama kendilerini cok sevdigim insalarvar var :)
    beni yanlis anlamayin ama bana sigarasadece bir zayiflik olarak geliyo, insan istedimi olur birakamiyorum demek... bilmiyorum biraz anlamsiz geliyo. zaten dedigim gibi zayiflik bu bence iradeli insan her istedigini yapar ve yaptiginida surdurur gibime geliyo... ornek: butun uzatilan sigaralari elinin tersiyle itenler

17. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Sigara konusu tartış tartış bitmez bir konu aslında. Anlamsız bir şekilde insanlar bu maddeye kendilerini bağımlı hissediyorlar.
    Forumdan bir arkadaşım bir gün antrenman dönüşü yemek yemek için oturduğumuz bir fast food restorantta bir anda aldığı kararla sigarasını yakmadı, paketinin ve çakmağını masanın üzerinde bıraktı. O günden sonra bir gün bile aramadı sigarasını. Üstelik şu anda Türkiye çapında dereceye oynuyor ;). 14 sene sigara içmiş...
    Bırakamıyorum diyenler, zayıflıktan başka bir şey değil. Sigaranızın sizden daha güçlü görünmesine izin vermeyin ;).

Mesut Girgiç ve Gürsel A. bunu beğendi.
  18. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Selamlar.
    Sigara konusuna katkıda bulunan herkese çokça teşekkür ettikten sonra konuyla ile ilgili olarak kendi branşımla ilgili birkaç cümle de ben söyliyeyim.

Önlenebilir bir kanser çeşidi olarak tanımlanır Akciğer Kanseri tıp literatüründe.

Zira, akciğer kanserinin %90 sebebi SİGARADIR. Dünyada en sık görülen kanser türü akciğer kanseridir. Hakeza kanserden ölümlerin de en sık sebebi yine akciğer kanseridir. TC Sağlık bakanlığı verilerine göre de durum aynıdır.
    Erkeklerde kadınlara göre 4-8 kat daha fazla görülmesinin sebebi erkeklerin sigarayı kadınlardan 4-8 kat daha fazla içmesine bağlıdır. :cool:

İçinde 4000 çeşit vücuda yabancı madde olduğu rapor edilen sigaranın içinde soba zehirlenmelerinin amili olan karbon monoksitten tutun da, fare zehirine kadar pekçok kimyasal maddenin eşdeğerleri mevcuttur. Ayrıca, aseton, izosiyanatlar, siyanür, aromatik hidrokarbonlar vs... gibi daha pek çok zehirli madde.. :Skull-175

15-20 yıl günde 1 paket sigara içmiş bir kişi Akciğer kanseri olmak bakımından elinden geleni yapmış sayılır.:eek: Bu aşamadan sonrasında sıra artık akciğer kanseri olmamak için dua etmeye gelmiştir. :eek:
    Sigara ayrıca, dudak kanseri, gırtlak kanseri, mesane kanseri vb, Kalp krizi ve felç, bacak damar tıkanıklığı ve kesilmesi gibi sonuçlara da yol açar:eek:

Ayrıca son 2 yıl ve her yıl en az 3 er ay öksürük ve balgam tarif eden kişi klinik olarak kronik bronşit olmuş demektir. Kronik bronşitin de en önemli sebebi sigaradır. Sigaranın solunum sistemine uzun süreli kullanımdan sonra başlıca etkileri siliyalı bronş hücrelerin sillerini (savunma aygıtları) tamamen ortadan kaldırmasıdır. Sınır kapılarını herkese açan ve kendini savunamayan bir ülkeye kolayca girecek zararlı unsurları tahmin etmek güç olmasa gerek.. İşte sigara içen bir vücut için de durum bundan farklı değildir.:eek:

Sigara bırakmayı isteyen bir kişi hastane bünyesinde yada özel kliniklerde açılmış olan sigara bırakma polikliniklerine müracaat edebilir. Mücadele iradeli, bilinçli ve bilimsel olursa sonuç ancak o zaman başarılı olur.. :in:

Şimdilik hemen aklıma geliverip, diyeceklerim bu kadar.
    Selam ve sevgiler..

Ediz Tevfik Özgan bunu beğendi.