Ebaydan bisiklet ve bisiklet parca siparisi

kudretozbay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.149
Arkadaslar ebaydan bazi parcalari ve komple bisiklet siparis etmek istiyorum bu gumrukte takilma ihtimali varmi siparis vermis olan arkadaslarim varsa yardimci olursa sevinirim

Scudo

MustafaNR

Daimi Üye
Tepki
78
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hocam 75Euro Sınır Olması Lazım Ona Göre Verirseniz Takılmaz Ama Üstünde Verirseniz Sadece %18 KDV Öder Teslim Alırsınız.

kudretozbay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.149
Diger turlu sorun cikmaz dimi alti olursa

BF Okuru

Üye
Tepki
2
parçalarda sıkıntı çıkmaz.
full bisiklette belki.
onuda satıcı ile konuşup anlaşıp düşük fatura ile gümrüksüz sokabilirsiniz.

kargo kurallarına dikkat etmelisiniz.
amerikadan gelecek ürünlere kargo aşırı biniyor.

misal gecen sigma 16.12sts km saati bulmuştum 49 dolar.
ama kargosu 44 dolardı.

uzak doğudan gelicek mallarda genelde bedava kargoya sahip oluyor.
onları araştırın satıcıların feedback'lerine bakın.

birde adres yazarken kesinlikle türkçe karakter kullanmayın boşuna mail trafiğine yaşanıyor ;)

dipnot : tüm dünya siparişleride burdan takip edilebiliyor :

(link)

kudretozbay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.149
@Kıvılcım
Cok tessekkur ederim suan sadece guzel bir jant takimi ve fixed gobek almayi dusunuyorum yarin kapsamli bir arastirma yapicam verdiginiz bilgiler baya isime yaricak

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
@kudretozbay
konuyu okumanızda fayda var,ayrıca büyük parçalar çok büyük ihtimal takılır gümrüğe.takılan kutunun da üstüne düşük fiyat yazsalar dahi gümrüğe gittiğinizde ebay üzerinden verdiğinz siparişin miktarını oradaki memurlarla kontrol ediyormuşsunuz.forumdan bir arkadaş bahsetmişti
(link)

Oktay Erkan

Daimi Üye
Tepki
829
Bisiklet
Trek
Güncel bilgi olması açısından iki gün önce arkadaşımın aldığı teslimatı anlatayım.

ebay.com'dan çinden akü şarj cihazı getirtiyor. vergi ödememe gibi bir niyeti yok, ama çok da yüksek olmasın diye paket üzerine 80€ yazdırıyor. paket eve teslim edilmiyor. eve tebligat geliyor, gelin alın diye.

arkadaş ikitelli'deki avpim'e gitmiş. gümrük görevlisi epey bir sorgulama yapmış. önce gerçek değerini sormuş. sonra 'bir ödeme belgeniz var mı' diye sormuş. arkadaşım 'yanımda yok' demiş. memur bilgisayarı göstermiş ve buradan gösterebilirsin demiş. arkadaşım bir şekilde geçiştirmiş. sonra memur ürün üzerindeki isimleri alibaba.com adresinden aratmış :) karşısına bir sürü ürün çıkmış tabi. orada fiyat aralığı çok değişken olduğu için bir sonuca ulaşamamış. arkadaşım ucuz bir tanesini gösterip işte bunun büyüğü demiş. memur sonunda ikna olmuş ve vezneye göndermiş arkadaşı. 80€ için 44TL vergi ödeyip ürünü almış.

Tyler

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Eray I
Bisiklet
Merida
75Euro doğru, ayakkabı sipariş ettim geçen ay 70$ ve takılmadı.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Oktay Erkan

Vergi ödememe gibi bir niyeti olmaması ne demek? Vergi ödememek olmaz diyerek sınırı kasten aşmış. :) Sonra da uğraşmış boş yere. Zaten cins adamlar, prim vermeyin şunlara.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
ya benim anlamadığım herkes gidip malını gümrükten alıyor,ama ben ne alsam kapıma geliyor hemde bedava kargo ile :) nasıl oluyor bu ?
(5$'lık telefon kabıda, 2000$'lık full koli araba parçasıda)

Tyler

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Eray I
Bisiklet
Merida
DHL, FedEx kullnarak kişisel kurye olayı var. Kargo ücreti çok yüksek . ben de zamanında birşey almıştım 75euro üstü (burdan fiyat ve ürün detayı vermeyim ne olur ne olmaz :) ) 3 gün sonra ABD'den kapıma geldi. Yaklaşık 1,5kg luk ürün için 150$ ödemiştim

Oktay Erkan

Daimi Üye
Tepki
829
Bisiklet
Trek
@ahmetcan44

arkadaştan ziyade gümrük memurunun çabalarını vurgulamak istemiştim. yoksa haklısınız :)

kudretozbay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.149
Cevaplariniz icin tessekkur ederim daha once ingiltereden xbox 360 oyunlari aliyorudum az bir kargo ucretiyle geliyordu oyun kutulari hem kucuk hemde ucuzdu onlarda sorun olmuyordu daha once ebay kullanmadigim icin hem ebayi tam bilmiyorum hemde gumruk olaylarini cevaplariniz sayesinde bilgilenmeye basladim.worlwide yazarsa dunya capinda kargo yolluyor anlaminami geliyor free de kargobedava anlaminda sanirim

Birde alibaba mi aliexpres mi o site nasil

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@kudretozbay

ingilizcen çok yoksa yanında iyi ingilizce bilen biriyle araştır.
sadece orda görülen "worldwide" yada " freeshiping" gibi yazılar açıklayıcı olmuyor.

alibaba aliexpress'te çin ebay'i.
sanılanın aksine bir Türk tarafından değil, çinli bir ortaokul öğretmeni tarafından kurulmuştur.
ben açıkcası Türk siteleri haricinde yabancı sitelerde paypal kullanmayan siteden alışveriş yapmam.
ne olucak belli olmuyor.
paypal tüketicisini aşırı koruyor.

Bilal Demir

Forum Demirbaşı
Tepki
214
Bisiklet
Scott
@Kıvılcım

Ben olsam 2000$ parça gümrüksüz geldi diye pek sevinmezdim. Bunlar arşivde bekler, incelenebilir ve geçmişe dönük faiziyle birlikte ödemediğiniz vergi sizden talep edilebilir.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Bilal Demir

Tebligat yoksa, herhangi bir vergi talep edilemez ki? Ayrıca arkadaş muhtemelen ürünün değerinden bahsediyor. Aldığı fiyat farklıdır bence. Yoksa üzerinde 2000 dolar yazan kolinin gümrüksüz geçmesi muhtemel değil.

Bilal Demir

Forum Demirbaşı
Tepki
214
Bisiklet
Scott
@ahmetcan44

Evet, fatura kıymeti düşükse sıkıntı olmaz. Ama fatura kıymeti 2000$'sa bu memurun gözünden kaçmış olabilir. Arşiv incelemelerinde bu fark edilip vergisi talep edilebilir. Yani devlet kendi yaptığı hatayı görüp sizden zamanında almadığı vergiyi isteyebilir.

Bireysel olarak değil ama firma olarak bu başımıza geldi.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
tabiki malın değeri oydu yoksa çok uzun yazışmalar (burdaki gümrük prosüdürünü anlatarak) sonucu faturası 60-70 dolar falan kesilmişti.
yani anlatmak istediğim iletişimle birçok şey çözebilirsiniz.

kudretozbay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.149
İngilizcem pek yok etrafimda ingilizce bilen var hatta cok yakin bir arkadasim amerikada yasiyor sizce alip onun adresine yonlendirsem oda bana kargolasa gift olarak 100 150tl civarinda kargo odeyebilirim komple bir bisiklet bu fiyata gelebilirmi birde gift oldugu ve kisi tarafindan yollandigi icin takilma sansi azalirmi

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
75€'ya kadar vergisiz, 75€ üstü kısmetinize bağlı olarak vergisiz veya %18-20 arası vergi ile ürününüzü alabilirsiniz. Tabii ki ürünün toplam değeri 1500€'nun altında olmalı. Bu miktarın üzerinde alışveriş yapabilmeniz için ithalat belgesi tarzında ehliyetlere sahip olmanız gerekiyor...