Dış lastikte yarık

cakmakmehmet

Daimi Üye
Tepki
109
28 inç tekerlekli tur bisikletimde dış lastikte cam kesiğinden oluşan 2 milimetrelik bir yarık var bu yarık içerden de görünüyor..acaba bu yarık seyir esnasında iç lastiği ısırarak patlatır mı..dış lastiğin içine yama yapılır mı..yardımlarınıza şimdiden teşekkür ederim

Scudo

memocy

Forum Bağımlısı
Tepki
714
böyle durumlarda o anda yapılacak en iyi şey içten yama yapmak veya oraya bir plastik veya karton parçası koymaktır. aksi takdirde iç lastik baloncuk yapar ve tekrar patlar..
sonraki durumlarda kalıcılık için içten iyi yapışmış bir yama işinizi görür.. eğer daha kalıcı bir şey isterseniz içten ve dıştan ayakkabıcıda deri yamalatabilirsiniz. işte (link)

cakmakmehmet

Daimi Üye
Tepki
109
ilginize teşekkür ederim..kazasız belasız yollar dilerim..zor durumunuzda hızır yetişsin inşallah..selamlar saygılar

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
bence riske atmayın, uygun fiyatlı bir lastikle değiştirin

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
Dış lastikteki 5mm'lik bir yarığa içeriden büyük bir yama yaptım. Birkaç yüz km oldu sorunsuz biniyorum. İnceldiği yerden kopsun dedim :D

Param olunca yeni Schwalbe'lerden mutlaka alacağım ama o ayrı.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Ben de içten bir yama yapmıştım zamanında.
Bir süre işe yaramıştı, sonra yine patladı :)

Bu ayakkabıcı önerisini düşünmeye başladım ilerisi için :)

NKORHANK

Aktif Üye
Tepki
108
@cakmakmehmet

Mehmet Bey yıllar önce ikinci el bir yol bisikleti almıştım. Lastiği de dolayısı ile çok eskiydi. Bende de yarık vardı üstelik en az 7 cm kadar vardı. Hiç masraf yapmaya niyetim yoktu. Yarıgın içne bir karton kestim ve iç lastiği o şekilde içine koyup şişirdim. Yarık yanak tarafında olduğu için hiç problem yaşamadım. Her tekerleği sökmemde o kartonuda yerleştirdim. Sonra o bisikletim çalındı gitti ama o sure boyunca yarıga bağlı hiçbir problem yaşamadım.

Uzun kmler okula o yarıkla gittim. Endişe etmeyin problem çıkacağını sanmam.

İyi Sürüşler...

• Beğen
Tepkiler: orijin

Aytaç DİREK

Daimi Üye
Tepki
1.501
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selamlar, dün yaptığım göz kontrolünde, Continental Grand Prix 5000 s TB model ön lastiğin yan ve taban kısmında mıcır taşlardan kaynaklandığını düşündüğüm ince bir kesik tespit ettim. Henüz 250 km.lik ömrü olan bir lastikte bu tür ufak hasarlar sinir bozucu ancak yollarda pek çok kesici cisim var ve bu konuda yapılacak pek bir şey yok.
Herneyse lastiği söküp iç kısmını incelediğimde kesiğin sadece dış katmanda olduğunu, radyal kısıma ilerleyecek kadar derin olmadığını gördüm bu iyi bir şey tabi.
Alttaki şemaya göre Lazer grip katmanı kesilmiş sanırım, iç katmanlarda bir şey yok.
images (25).jpeg
Zaten öğrendiğim kadarıyla dış latiklerdeki kesiklere pek de öyle kalıcı bir onarım filan yapılamıyor. Fikrini almak için götürdüğüm oto lastikçi de, lastiği bu şekilde kullanmamda bir sakınca olmadığını, herkangi bir yapıştırıcı ile yapıştırmaya kalkarsam tutmayacağını söyledi.
Fiyatları oldukça pahalı olan Continental lastiklerin çakıl, mıcır vb. gibi sert cisimlerde bu kadar çabuk kendini koyvermesi de ilginç tabi.
Her neyse lastiğin fotoğrafları aşağıda. Belirttiğim gibi iç kısımda hiçbir sorun yok, sizce bu lastikle uzun turlara gidilir mi yoksa 2.700 liralık 250 km.deki bu lastiği çöpe atıp yenisini mi almalıyım ?
Teşekkürler
IMG_20230623_193740.jpg

IMG-20230624-WA0001.jpg

IMG-20230624-WA0002.jpg

The Working Dead

Daimi Üye
Tepki
177
İsim
Eb
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Güvenlik açısından bu lastiğin kullanımını pek tavsiye etmem. Her ne kadar içte hasar görünmesede dışta görünen bariz bir yanak hasarı mevcut ve basınç altında o yarık ilerleyecektir diye düşünüyorum. Veya risk alıp kontrollü kullanılabilir. Yanak hasarları maalesef lastiğin en hassas ve tamiri olmayan kısımları.

lrfan

Cyclist
Tepki
8.295
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kritik bir anda gümlerse...

Bence kullanmayın, tur için yedek yapılabilir

• Beğen
Tepkiler: el Cezeri

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.130
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisikletim ile gelen stok lastiğim bir metal parça sayesinde yarılmıştı ve yarık epey büyüktü baş parmağımın rahat giriyordu. İçten yama yapmıştım ve bir seneye yakın öyle kullanmıştım fakat bu dediğim olay normal lastik yüzeyinde gerçekleşti. Yanak bölgesine yama yapıp kullanmak bana çok tehlikeli geliyor, her ne kadar yeni olsa da yeni bir lastik almayı tercih ederim sonuçta güvenlik ve sağlık her şeyden daha önemli. Belki yine de yama yapılabilir fakat en fazla şehir içerisinde çok düşük hızlarda günü birlik işlerini yapmak için kullanılabilir. Yine de temkinli davranmak gerek. Geçmiş olsun.

• Beğen
Tepkiler: Aytaç DİREK

Aytaç DİREK

Daimi Üye
Tepki
1.501
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisikletim ile gelen stok lastiğim bir metal parça sayesinde yarılmıştı ve yarık epey büyüktü baş parmağımın rahat giriyordu. İçten yama yapmıştım ve bir seneye yakın öyle kullanmıştım fakat bu dediğim olay normal lastik yüzeyinde gerçekleşti. Yanak bölgesine yama yapıp kullanmak bana çok tehlikeli geliyor, her ne kadar yeni olsa da yeni bir lastik almayı tercih ederim sonuçta güvenlik ve sağlık her şeyden daha önemli. Belki yine de yama yapılabilir fakat en fazla şehir içerisinde çok düşük hızlarda günü birlik işlerini yapmak için kullanılabilir. Yine de temkinli davranmak gerek. Geçmiş olsun.
Teşekkürler yanıt için, bahsettiğiniz riskin farkındayım tabi ki, zaten bu nedenle sizlerin de değerli görüşlerini öğrenmek için paylaştım. Ancak paylaşımımda yer alan lastik katmanlarını gösteren detaylı şekilde benim ön lastiğimdeki kesiğin ilk katmanda olduğunu net bir şekilde görülüyor. Oldu da sürüş esnasında kesik büyüdü diyelim, bu yine ilk katmanda meydana gelmeyecek mi? Alt iki katman sapasağlam şu anki haliyle.

BloodBela

Daimi Üye
Tepki
540
İsim
Mustafa
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bir süre dayanacaktır muhtelemen ya da uzun süre birşey de olmayabilir. Lastik basıncı yükseldikçe yarılma ihtimali artıyor. Yol bisikleti lastiği gibi duruyor yani basınç yüksek, bunu da göz önünde bulundurabilirsiniz.

• Beğen

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.130
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Teşekkürler yanıt için, bahsettiğiniz riskin farkındayım tabi ki, zaten bu nedenle sizlerin de değerli görüşlerini öğrenmek için paylaştım. Ancak paylaşımımda yer alan lastik katmanlarını gösteren detaylı şekilde benim ön lastiğimdeki kesiğin ilk katmanda olduğunu net bir şekilde görülüyor. Oldu da sürüş esnasında kesik büyüdü diyelim, bu yine ilk katmanda meydana gelmeyecek mi? Alt iki katman sapasağlam şu anki haliyle.
Eğer sadece dış katman hasar gördüyse ve iç lastik şişirildiği zaman dışarıya çıkmıyorsa belli bir süre kullanılabilir diye düşünüyorum, en azından ben kullanırdım. Fakat her sürüş öncesi ve sonrası kontrol et derim eğer yarık büyüyorsa mecburen değiştirmek zorunda kalırsın.

• Beğen

Aytaç DİREK

Daimi Üye
Tepki
1.501
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eğer sadece dış katman hasar gördüyse ve iç lastik şişirildiği zaman dışarıya çıkmıyorsa belli bir süre kullanılabilir diye düşünüyorum, en azından ben kullanırdım. Fakat her sürüş öncesi ve sonrası kontrol et derim eğer yarık büyüyorsa mecburen değiştirmek zorunda kalırsın.
Mevcut durum tam olarak bahsettiğiniz gibi.

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.130
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Mevcut durum tam olarak bahsettiğiniz gibi.
Bir sorun olacağını zannetmiyorum belirli bir süre. Ben olsam temkinli bir şekilde eskiyene kadar kullanırdım fakat eğer başınıza bir şey gelirse sorumlu tutulmak istemem. Bundan daha önce dediğim gibi kocanan yarık olan lastiği yamalayıp kullandım ve 16 tane yerden çatlayıp belirli yerinde parçalanma olan arka tekerleğide kullandım. TR şartlarında her şey pahalı olduğu için insan mecbüren elindekini öldürene kadar kullanmak zorunda kalıyor maalesef.
IMG_20230605_111810.jpg

EsQaRe

Aktif Üye
Tepki
110
İsim
Ahmet DEMİRER
Bisiklet
Cube
Riske girmek istemiyorum diyor ve imkanınız da varsa değiştirmek mantıklı, ama imkanım sınırlı diyorsanız kesik bölgenin iç tarafından geniş bir yama ile desteklemeye çalışın, hiç tedbir almamaktan ufak bir tedbir iyidir. Ben de yatay bir kesikte aynı tedbiri uyguladığım lastiği uzun sürede kullandım. İyi pedallar.

ErzincanLee

İnsanı Ayakta Tutan Tek Şey , Ayakları dır. =))
Tepki
2.359
İsim
Halil Ekinci
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Buna benzer bir kesikte benim ön lastigimde var ama sizinki kadar büyük değil gözle bile zor farkedilir. Bebde onu eskiyene kadar şehir icinde kullanırım herhalde

• Beğen
Tepkiler: orijin

orijin

Aktif Üye
Tepki
571
İsim
usta
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
geçmiş olsun yol bisikletlerinde sürekli karşılaşılan problem. Bugünde benim arka lastik benzer şekilde hasar aldı. Bende daha önceden uyguladığım yöntem olarak kesikten daha geniş alana baliyi yayıyorum. Yüksek bar basmıyorum. Sizin lastikte problem yok bence. sadece cizik görünüyor. yarık alt katmana inmişse sizde uygulayabilirsiniz.IMG_20230624_201227 (1).jpg

• Beğen

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.303
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
Dış lastiği basınca karşı tutan iç katmanlar yani karkas kısmıdır. Dış katmanın, yani lastik kaplamanın basınca karşı direnci yok gibidir. O görevi iç katmanlar yapar. O yüzden bu tür hasarlar lastiğinizi güvenle kullanmanızı erkilemez. Ancal eğer lastiğiniz sürekli nemli ve kirli ortama maruz kalıyorsa, yoldan bulaşacak su ve kimyasallar o kesikte birikip iç katmanda daha çabuk çürümeye yol açabilir. Lastiklerinizi yıkayıp kuru tutun, normal ömrü boyunca kullanabilirsiniz.
Dış katman, yani lastik kısım yol tutuşu, konfor ve iç karkası koruma işlevi görür. Kesilmesi ürünün kalitesizliğinden değil, şanssız bir cisme rastgelmiş olmanızdandır.
Tekerinize taş değmesin😇