Direksiyon Kursu Hakkında...Yardım!!!

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Merhaba Arkadaşlar...10 Aralık 2011 Ehliyet sınavından geçtim sınav açıklandıktan bir hafta sonra direksiyon kursu başladı ben dün gittim arabayı park etme vs..öğretirler diye düşünüyordum sadece direksiyon sınavından geçecek kadar eğitim veriyorlar...Emniyet kemerini tak,aynaları kontrol et vs.. böyle rutin şeyler.Kurs bir hafta boyunca devam edecek sonra sınav var zaten,şimdi hoca sen biliyorsun dedi(git gel,ayna kontrolleri vs.).Sınav zamanı da böyle 5 dakika araba sürdürüp ileri geri mi yaptırıyorlar,daha önceden tecrübesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Scudo

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
bende, toplam 5-6 kere ders vermişlerdi.
sadece direksiyonu geçicek kadar öğretmişlerdi.
zaten 5-6 derste de fazlası olamıyo maalesef
son 2 sürüşü direksiyon sınavının yapılıcağı güzergahta yapmıştık, oldukça yararlı olmuştu
(araba sürmeye derslerle başlamıştım ben, önceden bilsem yararı olmazdı :) )

sınavım ise şöyle olmuştu:
araç sağda park halinde.. sağda hoca, arkada 2 görevli... çalıştır, yola çık,
ilerde göbekten u dönüşü yapıp devam. ilerde bi u dönüşü daha.sonra başlangıca dönüş ve park.
toplam 10 dakika sürmedi diye hatırlıyorum.

üç tavsiyem,
1-eğer bilmiyosanız, "sen biliyosun zaten" diyip dersleri kısa kesmelerine -izin vermeyin,
kaç ders-kaç saat direksiyon dersi varsa programda sonuna kadar kullanın.
2-en azından son iki dersi, sınavın yapılıcağı güzergahta yapın... (yine daha önceden sürücülük deneyiminiz yoksa :) )
3-sınavda da, aynalara falan bakarken, sadece gözlerinizle bakmayın, illaki başınızı da çevirin biraz...
arkadakilar hareket görsün :) sonra 'aynalara bakmadı' oluyo adınız ;)

M.Burcu Cebesoy

Forum Bağımlısı
Tepki
341
Ben de direksiyon eğitimine gittiğimde hiçbir şey göstermediler , sana eğitim vermeye gerek yok dediler sadece :) Sınavda da bulvar üzerinde 1 km kadar ileri gidiyorsun , göbek gibi bir yerden dönüş yapıyorsun , ilerde sağda durup geri geri geliyorsun , bu kadar . Ben biraz ileri doğru gitmiştim sadece , yeter bu kadar daha fazla sürmene gerek yok dediler :) Yani kişiye göre değişiyor , eğer çok tedirgin kullanıyorsan ya da hatalar yapıyorsan iyice kontrol ediyorlar , ama kendinden emin ve hata yapmadan kullanırsan fazla uzatmadan bitiriyorlar . Sırada bir sürü kişi bekliyor zaten ...

• Beğen
Tepkiler: can akıncılar

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Cevaplarınız için teşekkür ederim...Araba sürmeyi önceden öğrenmiştim,kurstada arkadaşlara söyleyince: biliyorsan niye geliyorsun dediler bi tuhaf oldum(para verdim ondan geliyorum dedim yoksa gelmem demiştim:)) onun için bugün gitmedim neyse yarın tekrardan giderim öğrendiğim kadarıyla aynı yolda sınav olacakmışız...Birde şunu ekleyeyim yahu bizim sınıftan biri direksiyondan geçip ehliyet alırsa Mersinde kaza oranı artar.Hayatında araba sürmmiş adam hocanın yardımıyla arabayı kaldırıyor,sonranasıl kaldırdım diye hava atıyor.Hoca arkanı kontrol et diyor çocuk aynaya bakmayıp arkasına dönüyor.Allahtan bize gösterenler oldu da arabada gülünç duruma düşmedik...

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@can akıncılar

Ah ah kurs anılarım depreşti :)

Biz sınav zamanı kursta gittiğimiz güzergahta 1 tur attık(4-5km ve işlek trafikli) ve park ettik. Biraz farklı şekilde park ediyorum arabayı, sınavda da öyle yapmıştım adamlar kaldırım taşına çarpacak sandılar "tamam tamam kalsın" dediler :) Arabaya binerken lastikleri kontrol ettim, binince ilk kemeri taktım sonra aynaları kontrol ettim, koltuğu düzelttim(elini direksiyona uzattığında bileğin direksiyona değecek şekilde), arabayı çalıştırmadan önce vites boşta mı diye kontrol ettim, bütün ayarlamaları yaptıktan sonra arabayı çalıştırdım, sinyali verdim, vitesi 1 e taktım ve el frenini indirip gittim(El freni güvenlik amaçlı her zaman gitmeden önce indirilir, frene basayım deme el freninin yeri ayrı, el freni candır), birde radyo açsaydım tadından yenmezdi :)

Yalnız ben sürerken yanımdaki görevli çok yavaş gidiyorsun biraz bas dedi(çakal), bende hız limiti 50 dedim(uyanık), belki dalgınlığıma gelip bassaydım sınavdan kalacaktım(koca bir sıfır). Böyle oyunlar yapabilirler gelme böyle oyunlara... Ayrıca arkadaki adamın gözü sürekli sende oluyor özellikle aynaları nasıl kullandığına bakıyor(zaten başkada bi işe yaramıyor), bişey sorarsa dikiz aynasından bakman lazım kesinlikle kafanı çevirme.

Bana gelme dediler fakat ben kurs bitene kadar gittim(hatta normal eğitime de sürekli gitmiştim, yine olsa yine giderim pişman değilim), ne kadar bilsende sonuçta orda kendi arabandan farklı bi araba kullanıyosun alışman lazım, sınav günü heyecan olur stop filan ettirirsin direk kalırsın. Görevlileri iyi kullandığına ikna edersen fazla üstüne düşmezler, benden önceki bazı kişileri yokuşta durdurup kaldırma yaptırtmışlardı.

En çok puan götüren şeyler ise vites değiştirirken yol hakimiyetinin zayıflaması, şeritte düz gidememe, aşırı heyecan.

Aslında sınav filan geçici şeyler, çoğu insan sınavda yaptıklarını normal hayatta yapmıyor. Trafikte efendi olmakta fayda var. Şimdiden başarılar.

• Beğen

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Eyvallah Kaptan bilgilendirme için teşekkürler.Bir çok siteden yapmamız gerekenleri okudum..Bir tek iki arabanın arasına park et denilirse faka basarım o kadar:)

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
aaa bi de ne hatırladım ben...

kalkarken, önümde araba yoktu, solumda da...
aynadan baktım, bi kamyonet geliyo, bekledim geçti... gaza dokunup önüme dönmemle frene asılmam bir oldu..
kamyonet, tam sol köşede önümde durmuş... arada mesafe bırakmadan... gayet sakin, geri vitese aldım, sağından geçerken gördüğüm pis pis bi sırıtıştı..
benden sonra baya zılgıt yemiş benim arkadaşlardan... döndüğümde anlattılar... saçma sapan cevaplar vermiş, çekip gitmiş..
yani normalde durucağı bi yer de diil..

kısacası, iğrenç insanlar da çıkabiliyo, onlara da dikkat et...

(sonrasında hapmadığım rezillik kalmamıştı ama sanırım o kamyonete çarpmadığım için iyi puan topladım, yine de verdiler ehliyeti :D )

• Beğen

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@can akıncılar
İşte o zaman kurslardaki her 100 kişiden 90ı ehliyet alamaz :). Büyük ihtimalle iki araba arasına park ettirmezler (zaten böyle bir uygulama hiç duymadım), çünkü çok zaman harcanır, sırada bir sürü kişi var. Arabadaki görevlilerde önemli, onlar gıcık giderse istersen arabayı uçur F-16 solla yinede ehliyet vermezler.

• Beğen

Emre Yıldız

Forum Bağımlısı
Tepki
502
Bisiklet
Giant
Kaç ay sürüyor bu kurs işleri artık benımde almam lazım :D Ücretler nedir birde ?

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
@Emre Yıldız

Her şey dahil 1,5 ay sürüyor:)..Tabi derslere gitmezsen sınav olduğun tarihten itibaren 1 ay sürüyor.Fiyat olarak sadece B sınıfıni biliyorum 700 Liraydı,500'e kayıt yaptırdım belki şuan daha aşağı fiyat çekerler...

Emre Yıldız

Forum Bağımlısı
Tepki
502
Bisiklet
Giant
Yani şimdi şuabt 1 de baş vursam nisanın sonuna doğru ehliyeti alırmıyım ?

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
20 Ocak da dersler başlıyor,Şubat 12'de sınav olması lazım,Mart ortalarında alırsın.