Dinlenme sırasında nabız

kerembasaran

Aktif Üye
Tepki
190
Merhaba,

Dinlenme sırasındaki nabız atım frekansının (kısaca DN diyeceğim) bize söyledikleri hakkında forumda pek bilgi bulamadım. Bildiklerimi paylaşıyorum:

1. DN'yi ölçmek için en doğru yol sabah uyandığımızda henüz nabzımızı yükseltecek bir hareket yapmamışken (kalkıp gezmek gibi) yatakta ölçmek. Nabzınızda bir günden diğerine küçük farklılıklar olabiliyor. Bu sebeple ortalama DN'nizi bulmak için son 3 günün değerlerini göz önüne almanız öneriliyor.

2. Bazı profesyonel sporcular günlüklerine DN'lerini her sabah işliyorlar. Eğer o sabah nabızları olağandan yüksek ise (%10 daha fazla mesela) bu, bir önceki günün antremanının etkilerini hala atamamış oldukları anlamına geliyor.

3. DN orta yaşlılarda gençlere göre daha yüksek. İleri yaşlılarda ise (>65, muhtemelen metabolizma yavaşladığı için) daha düşük. Aşırı kilolularda ise gene daha yüksek.

4. Aerobic (oksijenli solunum) egzersizlerinizi arttırdıkça vücudunuz kaslara oksijen iletme konusunda daha verimli hale geliyor ve kalbiniz eskisinden daha az atım ile işi götürebiliyor. Böylece sporcularda DN oldukça düşebiliyor. 25 yaşında ham bir erkekte 70-75 olması beklenen nabız düzenli spor yapan birinde 65, atletlerde de 50 olabiliyor.

5. Doktor bir yakınımız bir pehlivanın nabzını 45 ölçtüğünü anlatmıştı bana. Normalde nabzı 45 olan birini direk alır hastaneye götürürlermiş.

6. Bazı hastalıklar ve genetik özellikler nabzın olağandan daha düşük olmasına neden olabiliyor. Bizim şirkette kansızlıktan şikayetçi bir bayan nabzını ölçtüğünde 60'ın altında çıkıyor. Halbuki onun yaş ve kilosunda birinde 80 olması bekleniyor.

7. İnternet sitelerinde ve forumlarda DN (resting heart rate ingilizcede) sidik yarıştırmak için kullanılabiliyor. Ne kadar az o kadar "fit".

8. Maksimum nabız ile DN arasındaki fark Vo2max ile yakinen alakalı. Yani DN'nizi ne kadar katlayabildiğiniz, ne kadar oksijeni ciğerlerinize çekebildiğinizle ilintili.

9. Spor sonrası vücudun kendini toparlaması ve nabzın tekrar DN'e düşmesi belli bir süre alıyor. Bu süre de atletlerde ortalama birine göre daha kısa oluyor.

Scudo

kerembasaran

Aktif Üye
Tepki
190
@XCM

Çok düşük o. Bi doktora görünün bence ;)

Benim 65'ti. Haftasonu sporcusu.

evreno

Üye
Tepki
33
Ben de son zamanlarda nabız konusuna taktım. Maximum nabız da önemli.
Kaba formülü şöyle 220-yaş. 30 yaşında biri için maximum nabız 190. Spor yaparken nabzınızın bu sayının üstüne çıkmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Yüksek nabızda uzun süre spor yapmak faydadan çok zarar veriyor. Yine maximum nabzı 190 olan biri üzerinden örnek verecek olursak bazı nabız aralıklarında bellir bir süreden fazla spor yapılmamalı.
170-190, Max 5 dakika
150-170, 20 dakika
130-150, 60 dakika
110-130, 300 dakika

Benim nabzım birden fırlıyor bu aralıklara uymaya çalışıyorum ama o zaman da çok yavaş gitmem gerekiyor. Kondüsyonum arttıkça nabız da düzelecektir diye tahmin ediyorum.

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
En az 6 aylık bir antreman periyodundan sonra 2 sene önce yapılan avrupa triathlon şampiyonasında sabah dinlenik nabzım 40 tı. Aynı rakamı 3 haftalık sıkı bir antreman periyodundan sonra ekim ayında yapılan baba dağ tırmanma yarışının sabahında da elde etmiştim.

Şuan belçikada yaşayan Türkiyenin en iyi triathletlerinden Hasan Özerin. 4 sene önce Antalyda yapılan kampta sabah kalktığında dinlenik nabzı 34 civarındaydı :)

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Sabah nabzı düzenli spor yapanlar için oldukça önem taşıyor, öncelikle zaman içinde düşen sabah nabzı dolaşım sisteminin gelişmesinin bir habercisi.
Zorlu antrenmanların, interval sprint vs çalışmalarının ertesi günü sabah nabzının biraz yüksek çıkması normal ancak, düzenli aldığınız nabız sayısından 10-15 birim fazla çıkarsa hasta olmak ya da sürantrene olmak üzere olabilirsiniz büyük ihtimalle, bu yüzden tedbir almak için sabah nabzı alınması önemlidir...

Sabah nabzı nasıl alınır: Sabah uyandığınızda yataktan çıkmadan aldığınız nabızdır...

• Beğen
Tepkiler: ahmedseref

Afe4

Üye
Tepki
30
Sabah nabzinin dusuk olma nedeni duzenli spor yapan kisilerde kalp kaslarinin diger kaslar gibi guclenmesi ve her bir atista daha fazla miktarda kan pompalamasinin sonucudur. Yani kalp daha verimli calisir duruma gelir.
Maximum nabiz icin 220- yas formulu ise cok genellenmis ve sporcular icin uygun olmayan formuldur. Ayrica maximum nabiz tamamen genetik bir veri olup performansla bir ilgisi yoktur. Muhim olan LT nabiz yani vucudunuzun urettigi laktik asiti yok edebildigi yerdeki nabizdir ki buda antremanla gelisir.
Kendimde ornek vereyim:
Yas: 49
Dinlenik nabiz: 40-44
Maximum kosuda: 185
LT kosuda: 168
Maximim bisiklet: 180
LT bisiklet: 161
Genelde bisikletin uzerinde herkez 5-10 arasi daha dusuktur bunda nedeni vucut agirliginin bir kisminin bisiklet tarafindan tasinmasidir.

Ozan Güven

Forum Bağımlısı
Tepki
201
@Doubleplay

Açıklayıcı mesajınız için gerçekten teşekkürler.. ancak Bu LT nin nasıl belirlendiğini de belirtirseniz bizim için aydınlatıcı olacaktır

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
BEnim normal (sürekli antreman yapmayan) birisi olduğumu düşünürsek sabah dinlenik nabzımın 41-45 arası olması biraz sakat gibi :rooleyes: Fakat bisiklet ile antreman yaptığımnda max 198'e kadar çıkmıştım..

Demekki sürekli antreman yapma imkanım olsa dinlenik nabzımı 40'ın altına indirebileceğim:)

Afe4

Üye
Tepki
30
@Ozan Güven
LT nabizi belirlemenin iki yolu var.Bunlardan birincisi laboratuar ortaminda eforu periyodik olarak arttirarak(kosu bandi veya bisiklet) ve her efor seviyesinde kan alarak. Kandaki laktik asit degeri belli bir rakama ciktiginda ulasilan nabiza LT(lactate treshold) nabiz denir.
Ikinci ve daha kolay yolu ise bu isi eger varsa nabiz olcucu saat esliginde bisiklet uzerinde yapmak.Once 10-15 dakika isinin ve birkac defa nabzinizi yukseltip dusurun. Daha sonra ya bos bir parkurda yada iceride trainer uzerinde eforunuzu esit sekilde ayarliyarak(yani basladiginizda pedallara ne guc uyguluyorsaniz sonundada ayni sekilde olmasi gerekir)30 dk. binebildiginiz kadar hizli binin. Bu 30 dk.nin son 20 dk. sindaki ortalama kalp atisi degeriniz LT nabiz degerinizdir.Bu test bittiginde tamamen pilinizin bitmis olmasi gerekir fakat yukarida dedigim gibi bu cok iyi ayarlanmasi gereken bir efor cunku test bitmeden piliniz biterse rakamlar yaniltici olabilir. Bu degerden yola cikarak degisik tarzdaki antrenmanlar icin % nabiz degerlerinizi bulabilirsiniz.Bu yontem labaratuar kadar kesin netice vermemekle beraber cok genis bir spektrumu kapsayan genellenmis tablolari kullanmaktan cok daha saglikli.