Dağ bisikleti tavsiyeleri

HeRoGaki

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Ümit
Arkadaşlar forumda yeniyim ayrıca bisiklettende pek fazla anlamıyorum yokuşlu,çukurlu yollar için bir bisiklet almak istiyorum 3 tane bisiklet buldum bunlardan hangisi almam daha iyi olur sizce ?

1.Salcano Nova 24 V
(link)
2-Ümit G-Force Python
(link)
3-Ümit Blackmount 24
(link)

Hangisi daha az yorar ve yokuş yollarda işime yarar arkadaşlar bütçem 200-300 lira arası olduğu için bunlardan biri almayı düşünüyorum aklımda 2.bisikleti almak var arkadaşlar yardımınızı bekliyorum :)

180 boyunda ve 72 kiloyum
ayrıca bu bisikletlerde 2 amasör ve acaba bi zararı olurmu yani yollar çukur olduğu için arka amasör olması gerektiğini düşündüm :)

Scudo

Deniz Caz

Daimi Üye
Tepki
63
Bisiklet
Salcano
çift amortisörlü bisikletler çok ağırdır tabiki bu fiyatı milyarlar olan bisiklet hariç sizin yerinizde olsaydım 2.el bir kron xc250 alırdım bu sizin çok daha iyi olacaktır bu sizin söylediğiniz bisikletlerin ağırlığı 20 kg civarı kron xc 250 en fazla 14 kg ve bisiklet nekadar hafif olursa okadar iyi ve rahat gidersiniz az yorar :)

• Beğen
Tepkiler: Kürşatt

HeRoGaki

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Ümit
@Deniz Caz
hocam küçük bir ilçede yaşıyorum biskletçi yok burda ikici el kron asla bulamam ve internetten ikinci el alım sakat olabilir :)
bu bisikletlerden ümit g-force olanı almak istiyorum sağlam bişeye benziyor acaba işimi görürmü :)

Oguzhan.Pilgir

Forum Bağımlısı
Tepki
434
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
izmirde bir arkadaşım çok temiz bir XC250 satıyor, istersen ayarlıyalım sana bisikleti, bir gör istersen..

Deniz arkadaşın dediğine katılıyorum, baktığın bisikletler çelik kadrolu ve çok ağır, dağda yorar seni, alüminyum kadrolu bir bisiklet alsan çok iyi olur..

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.045
Bisiklet
Whistle
Belirli kalitenin altındaki (örneklerini verdiğiniz modeller bu kalitenin altında) arka amortisörlü modeller bisiklet kullanım zevkinizi yok eder. Çift amortisörlü bisikletler dağ inişleri için uygundur ve belli kalitenin üzerinde olmalıdır. Tavsiyem tek amortisörlü modellere bakmalısınız.

Önemli bir ayrıntı : boyunuz 180cm olarak belirtmişsiniz ama seçtiğiniz modeller 24". Yani sizin için çok küçük. 24" bisikletler 160cm boyun altı için uygundur. Sizin boyunuz için 26" jant boyu ve 18" kadro boyu olan bisikletlere bakmalısınız.

ramazanedis

Daimi Üye
Tepki
56
Bisiklet
Salcano
Bence 2.el tek amortisörlü bisiklet almalısın 2 amortisörüm o kadar önemi yok sonuçta rockshock değil çok ağır olur

HeRoGaki

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Ümit
Arkadaşlar bisikleti dağda sürmeyeceğim;Düz ve çukurlu bi yolumuz var malesef orda kullancam 1-2 tane rampa ve yokuş var
Ümit G-Force Python almayı düşünüyorum ama dediğiniz gibi tek amasörlü bisiklet alırsam sarsıntı ve ağrıya neden olmazmı :) Birde Ümit G-Force bisiklet çelik kadrolu dediniz sağlam bir bisiklet olduğunumu gösterir çelik kadro olması yani 200 lira gibi bi fiyata sağlam ve işimi görcek bir bisiklete benzediği için almayı düşünüyorum :)

Deniz Caz

Daimi Üye
Tepki
63
Bisiklet
Salcano
@HeRoGaki

şimdi sen bu sadece ön amasörlü kadrolara alışık değilsin bi 5 dk sürsen dünya varmış dersin bende önceden senin düşüncendeydim birsürü marka bisiklet kullandım hepside müthiş bisiklet nekadar hafif olursa okadar az yorar çukurlu yollar diyorsun ama güzel jelli bir sele senin işini çok iyii görecektir

HeRoGaki

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Ümit
@Deniz Caz
Hocam doğru diyosunda keşke burda bibisikletçi olsaydıda deneyeilseydim tek ve çift amasörlü bisikletleri o zaman daha iyi anlardım farkı ama tek amasörlü bi bisiklet alırsım bunlardan ne gibi bi eksiği olcak veya yokuşlardan dahamı iyi çıkabilicem :)

Deniz Caz

Daimi Üye
Tepki
63
Bisiklet
Salcano
hocam internet üzerinden forum üzerinden rahatlıkla 2.el bir kron xc 250 alabilirsiniz eksileri olmayacak artıları
1-hafiflik
2-Rahatlık
3-az yoruculuk
4-hızlı gidebilme (bisikletiniz ne kadar hafif olursa o kadar hızlı gidersiniz )

Yani kısacası diğer bisikletlerden çok farklı olacak ilk bindiğinizde anlayacaksınız bunu üstte Oğuzhan hocam la konuşun anlaşırsanız alırsın anlaşamaz iseniz başka bisikletlere bakarsınız yani forumda her zaman yardım eder herkes

HeRoGaki

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Ümit
@Deniz Caz
Tek amasörlü 26 jant bir ümit var bu işimi görürmü hocam bi bakarmısın :)
(link)

Oguzhan.Pilgir

Forum Bağımlısı
Tepki
434
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@HeRoGaki

Dostum bu forumda sana bu bisikleti tavsiye edebilecek birisi çıkar mı bilmiyorum. Çelik kadro sağlamdır evet ama alüminyum kadro da dandik değildir, alüminyum kadro hem sağlam hem de hafiftir. Arka amortisör düz yolda (çukurlu olsa bile) sana konfor sağlamaz, kadro gereksiz yere esneyerek seni yavaşlatır, dolayısıyla daha fazla yorulursun. İnan bana çelik kadrolu, çift amortisörlü bir bisikleti sür, birde en basitinden Kron XC250'yi sür, aradaki farkı sende göreceksin.

• Beğen
Tepkiler: Deniz Caz

Deniz Caz

Daimi Üye
Tepki
63
Bisiklet
Salcano
@Oguzhan.Pilgir

Oğuzhan hocam benim anlatmak istediğim konuyu anlatmış :) bana kalan tek söz bisiklet alma konusunu birdaha gözden geçirmektir.

HeRoGaki

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Ümit
ikinci el bisiklet almaya pek sıcak bakmıyorum bana önerebileceğiniz 300 tlye kadar bisiklet varmı :)

Deniz Caz

Daimi Üye
Tepki
63
Bisiklet
Salcano
300 TL paraya sıfır bulmak zor ama 2.el bulabilirsin forumdan felan alırsan rahatlıkla alabilirsin almadan önce sorarsın bu bisikleti alayım mı diye bizde cevaplarız :)

Y.YILDIRIM

Üye
Tepki
12
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar daha önce açtığım konular sonucu dağ bisikletinde karar kıldım.Fakat hala alacağım bisiklete karar vermiş değilim.
Bütçem 850 max.
Alacağım bisiklet kadro sağlamlığı dışında donanımınında iyi olması gerek .Çünkü uzun birsüre upgrade etmeyeceğim.
FİKRİNİ BELİRTEN VE TAVSİYE YAPAN HERKESE TEŞŞEKKÜR EDERİM...!

Eren Y

Üye
Tepki
1
Bende fikir bekliyorum ama sedona 721'e bakabilirsin fikir olması açısından.