casıo protrek modellerinden memnun olan varmı

Tepki
17
bende prg-50 modeli var iyi hoş güzel gösterişli amma velakin yükseklik ölçümleri hep hatalı günü gününü tutmuyor şehirler arası yollarda giderken tabelaya bakıyorum rakım 845 metre yazıyor saate bakıyorum aynı tamam sorun yok.. bugün deniz seviyesinde sıfırlasam eve geldiğimde 35 metre ölçüyor zaten bulunduğum yerin yüksekliği o civarda fakat ertesi gün 150 metre ölçerken yine aynı yeri -10 metre bile gösterebiliyor acaba yüksek olmayan yerlerin basınç farkı çok değişkende ondan olabilirmi acaba.. kullanıcılar bilgilerini paylaşırsa sevinirim..

Scudo

Hakan Eşme

Forum Bağımlısı
Tepki
5.778
İsim
Hakan EŞME
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu değişimler hava basıncı ile direkt ilgilidir.
Birçok durumda bu yükseklik değişimler gözönüne alınarak hava tahmini bile yapılmaktadır.

Tepki
17
fikri olan yokmu belkide ben kullanmayı yada ayar çekmeyi bilmiyorum kullanması zor birşey değil bas düğmeye değerleri versin... fikr olan arkadaşlardan bilgilerini paylaşmasını rica ediyorum ..

Berkan Çifçi

Aktif Üye
Tepki
41
hava sıcaklığı değiştikçe yanıltır aleti, yapcak bişey yok bence mevsim geçişlerinde böyle sonuçlar verebilir

herbil

Daimi Üye
Tepki
368
Bu saatlerdeki altimetreler basınç ı baz alarak çalışır, hava basıncındaki değişimlere göre yüksekliği belirler. Deniz seviyesinde 760 mm hg olan basıncı sıfır alır, sonraki yükseklikleri de bunu baz alarak belirler. Eğer deniz seviyesinden yüksekliğiniz artar ise üzerindeki hava tabakası azalır ve dolayısıyla üzerinizdeki hava basıncı da azalır. Azalan hava basıncından dolayı yükseklik artar. Tam tersi de doğrudur.
Hava basıncı ise çeşitli etmenlere bağlıdır. Mesela kutuplardaki deniz seviyesindeki hava basıncı ile ekvatordaki arasında farklılıklar vardır. Ayrıca balkanlardan gelen alçak basınç, basradan gelen yüksek basınç gibi sıcak soğuk hava akımlarında basınç değişir. Çünkü soğuyan hava alçalır, ısınan hava ise yükselir.
Kısacası +-10m bu saatler için gayet normaldir, Eğer tam hassas ölçüm yapmak istiyorsan bir GPS cihazı al, CM cinsinden yanılma payları ile ölçüm yap.

• Beğen
Tepkiler: Efrahim ÖZCAN

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Çok dayanıklı bir saat modeli olmadığını söyleyebilirim. 1999 yılında aldığım Casio saatim 9 yıl, 2003 yada 2004 yılında aldığım Casio Pro Trek saatim ise sadece 2 yıl dayandı. 1999 yılında aldığım model halen çalışıyor ama dış kaplaması döküldü.

• Beğen
Tepkiler: Onur Kahraman

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
bende 2 yıldır PRG-70T modelini kullanıyorum, hava basıncının normal olduğu bir günde ayarlamasını yaptım ve evimin yüksekliğine göre eğer çok gerekliyse ayarlıyorum, ama saat için her 1mb değişimde 5-10 civarı değişim oluyor. Tabiki en güvenilir olanı kaliteli bir gps

zekixx

Forum Bağımlısı
Tepki
197
İsim
Zeki
Bisiklet
KTM
protrek modelleri ile belirli bir ref. degerine gore olcum yapmak gerekir. olsum sonucu basinc degisimi dolayisi ile hatali cikar. cikis yapmadan once refirans alip olcum yaparsaniz daha saglikli olur. sicaklik degerine hic girmiyorum cunku daha once dogru olcutugunu gormedim. saati cikartip bir sure beklettikten sonra ancak olcum yapilabilir. kesin sonuc istiyorsaniz suuntu lari oneririm, fiyatlari biraz pahalidir ama kesin sonuc verir.

erçin gül

Aktif Üye
Tepki
21
Bende suunto öneririm .Orta seviye kullanım için vector modeli idealdir.

ertr

Üye
Tepki
12
İsim
Eren
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben casio prg 130 kullanıyorum. Bu saatlerin yükseklik ölçüm mantığı arkadaşlarında dediği gibi basınç ölçümüne dayanmaktadır. Bu yüzden farklı şartlar altında aynı yükseklikte farklı değerler gösterebilirler. Aşağıdaki yazıyı kendi bildiklerime dayanarak yazıyorum yanlışım varsa bilen arkadaşlar düzeltsinler :).

Bu saatler örneğin sıcaklık değişiminden etkilenirler ki bu etkinin azaltılması için kullanma kılavuzu yükseklik ölçümü sırasında saatin tene temas ettirilerek sıcaklığının sabit kalması gerektiği belirtilir. Bu durumda sıcaklık sabit kalacağından bu değişimlerin sıcaklığa bağlılığının düşük olduğunu düşünmek mantıklıdır.

Başka bir durum ise hava durumuna bağlı olarak alçak basınç-yüksek basınç bölgelerinin oluşmasıdır. Bu durum kullanıcının değiştiremeyeceği bir durumdur ve ölçümün doğruluğunu etkiler. Bu durumun etkisinin ortadan kaldırılması da neredeyse imkânsızdır.

Birde bu yükseklik ölçümlerine farklı bir açıdan bakmak gerek. Bu saatler referans noktasına göre yükseklik belirleyen dağcı saatleridir. Dağcılar bulundukları noktayı referans kabul ederek tırmanmaya başlarlar. Saat ayrıldıkları yerden ne kadar yükseldiklerini belirler. Böylece elde olmayan nedenlerden kaynaklı basınç değişimleri egale edilip sadece yükselmeden kaynaklı basınç düşüşüne göre hesap yapılır. Bu durumda alınan sonuç güvenilir hale gelmektedir.

Dağcılar örneğin birkaç günlük tırmanışlarda her gün tırmanışa başlamadan önce saatin yüksekliğini sıfırlar ve günlük tırmanış sonunda saatteki yüksekliği not ederler. Böylece günlük tırmanışın yüksekliği sağlıklı bir biçimde ölçülmüş olur.

Bunun dışında bu saatler deniz seviyesi referans alarak ölçümler yapmak içinde kullanılırlar fakat yukarıdaki etkenlerin ölçümü etkilemesinden dolayı bu değerlerin tam doğru değerler olduğu söylenemez. Çoğu zaman yaklaşık değerlerdir.

Tepki
17
@ertr

evet dediğin gibi tene temas ettiğinde vücut ısısından etkilendiği için yüksek sonuçlar veriyor normal şartlarda saat mont kazak gibi kıyafetlerin içinde çok kalmadıysa ortalama 3 derece fazla söylüyor. verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.