Büyük Viteslerde Gelen Zorlanma Sesi

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Merhaba @munchausenbyproxy ancak bende 2 sene sonra baş gösterdi ve full bakım hiç aksatmam ve parçaları yenilememe rağmen o kafamı kurcalıyor🥲

Scudo

Hayaksisheytan

Aktif Üye
Tepki
231
İsim
Sinan
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Teşekkürler. Aslında doğrudan bisiklet ile ilgili değil. Sürekli tekrarlayan safra kesesi iltihabım var, iltihap kuruyup 1 ay geçince kese alınacak. Tekrara girince ve fiziksel zorlanma da sancıya sebep olmaya başlayınca ilaç/beslenme önlemlerinin yanı sıra fiziksel olarak zorlanmamayı da tavsiye etti doktor. 2-3 hafta daha uslu durmam gerekiyor.
Barış hocam geçmiş olsun.
Sizde bir zahmet uslu durun. Rabbim şifalar versin.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.936
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Çok geçmiş olsun. Yatın dinlenin hava da sıcak zaten
Sayın Spartiat; özel mesajlarda bile üşenmeden detaylı araştırılmış doğru cevaplar yazar.

Sağ olsun. Var olsun.

Geçmiş olsun.
Barış hocam geçmiş olsun.
Sizde bir zahmet uslu durun. Rabbim şifalar versin.
Teşekkürler.

Her seferinde daha uslu duruyorum, artık neredeyse fotosentezle yaşayıp ağır çekim hareket ediyorum. Bu sefer olacak inşallah.
Hepiniz sağlığınıza çok dikkat edin, bir şey olmasını beklemeden.

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.422
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu sesin sebebi kadro esnemesi de olabilir.

• Beğen
Tepkiler: suyunsesi

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer

Sizce bu ıslık sesi nereden geliyor olabilir (balatadan ya da diskten gelmiyor eminim)ön göbekten mi qr mandalından mı ? Binerken ses yok durunca sağa sola oynatınca geri geri gidince yavaş hareketlerde ortaya çıķmakta ve sanki gidon sola kaçıyor sağa ya da düz değil bu iş canımı çok sıkmaya başladı.

Cnr2596

Üye
Tepki
17
İsim
Caner Güzel
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kadro esnemesi mi hiç fikrim yok ama zannetmiyorum kadroluk gibi değil
Merhaba, tahminimce rotor ile balatanın birbirine sürtmesinden kaynaklı olur. Fren ayarını yapıp tekrardan denersiniz.

• Beğen
Tepkiler: hasanben

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Göbeklerden şüpheliyim 1 sene oldu tüm göbeklerin bakımı yapılalı 1 senede 2000 km yol aldım geç bile kaldım sanırım bakım için.!

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.936
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer

Sizce bu ıslık sesi nereden geliyor olabilir (balatadan ya da diskten gelmiyor eminim)ön göbekten mi qr mandalından mı ? Binerken ses yok durunca sağa sola oynatınca geri geri gidince yavaş hareketlerde ortaya çıķmakta ve sanki gidon sola kaçıyor sağa ya da düz değil bu iş canımı çok sıkmaya başladı.
Çok güzel müzik yapılır bununla.
Ses freni sıkmadan geliyor değil mi? Freni sıkınca da var mı?

Göbeklerden şüpheliyim 1 sene oldu tüm göbeklerin bakımı yapılalı 1 senede 2000 km yol aldım geç bile kaldım sanırım bakım için.!
Göbek basınçlı suyla yıkanmadıkça ya da içine başka kimyasallar kaçırıp yağını bozmadıkça 2000 km'de bakım istemez.

• Beğen

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
@Spartiat abi cahilliğime verin çok da soru soruyorum ilgilenen herkese teşekkür ederim.Freni sıkınca ses kesildi kaliperleri gevsetip sıktım ayarladım sorun çözüldü.

Dün kordonda birine çarptım bisiklet yoluna bakmadan fırladı iskelenin orada altında motordan bozma bişi vardı ikimizde uçtuk bir sıkıntım yok bir şey olmasada bisiklet perte çıktı sanırım gidon bariz sola çekiyor furş yatağımı gitti akortmu bozuldu ne yapıcam bilmiyorum.Vites konusuna gelince şimdi deneme yaptım yeniden otopark içinde pedal takılıyor 3.6 ve 3.7 de tak tak tekliyor pedal atarken sanki vites geçicekmiş gibi ve o gerilme sesi gelmekte.

• Beğen
Tepkiler: Cnr2596

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.936
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
@Spartiat abi cahilliğime verin çok da soru soruyorum ilgilenen herkese teşekkür ederim.Freni sıkınca ses kesildi kaliperleri gevsetip sıktım ayarladım sorun çözüldü.

Dün kordonda birine çarptım bisiklet yoluna bakmadan fırladı iskelenin orada altında motordan bozma bişi vardı ikimizde uçtuk bir sıkıntım yok bir şey olmasada bisiklet perte çıktı sanırım gidon bariz sola çekiyor furş yatağımı gitti akortmu bozuldu ne yapıcam bilmiyorum.Vites konusuna gelince şimdi deneme yaptım yeniden otopark içinde pedal takılıyor 3.6 ve 3.7 de tak tak tekliyor pedal atarken sanki vites geçicekmiş gibi ve o gerilme sesi gelmekte.
Geçmiş olsun.
Hasar tespiti yapıldı mı?
Otopark içinde boştayken mi 3x6-3x7'de ses yapıyor, yoksa binince otoparkın sessizliğinden yararlanarak mı?
Bence ses sorunu vites ayarlarından ya da ön attırıcının doğru yerde/açıda olmamasından kaynaklı. Zorlanmayla ilgisi olsa diğer viteslerde de olur, mesela 2x4-2x5'te rampa çıkarken.

• Beğen
B

BF Okuru

Misafir
Sayın hasanben sağlığınız yerindeyse. keyfinize bakın.

Azımsanmayacak bir nicelik 30 yıllık bisikletleri restore edip, nitelikli hale getirip sergiliyor. Sizin bisikletiniz perte çıkmamıştır., henüz genç. Son bisikletinizde olmayacak.

Bakımı ve ayarları tam yapılmış bisikletler sıfırını aratmıyor. Sonuçta uzayda yörüngeye uydu sabitlemiyoruz.

Paramız olduğunda başlarız. Zamana bırakın. Biraz dinlenın.

Kadro sağlam mı? Gerisi kolay...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Boştayken değil üzerindeyken olmakta rampa çıkarken olmadığına göre ön aktarıcı konumu ve vites ayarları kalıyor geriye.Kadro sağlam hiç bir hasar Allaha şükür oluşmadı(görünen).

Ancak gidon sola çekmesi bariz tek hasar bu sanırım tüm darbeyi lastikler emdi gidona basınç yaptı bisiklet sürerken sola çekiyor,bisikletten inip düz çizgi yürüdüğümde gidon sabit kalmıyor sola dönüyor.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.936
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Boştayken değil üzerindeyken olmakta rampa çıkarken olmadığına göre ön aktarıcı konumu ve vites ayarları kalıyor geriye.Kadro sağlam hiç bir hasar Allaha şükür oluşmadı(görünen).

Ancak gidon sola çekmesi bariz tek hasar bu sanırım tüm darbeyi lastikler emdi gidona basınç yaptı bisiklet sürerken sola çekiyor,bisikletten inip düz çizgi yürüdüğümde gidon sabit kalmıyor sola dönüyor.
Sıra sorular:
  • Maşa geriye gitmedi değil mi? (tam yandan foto iyi olur)
  • Ön teker QR'ı açıp bisikleti üstten tekrar bastırıp sıkınca düzelme sağlıyor mu?
  • Jant düzgün mü?
  • Gidon hizalı mı?
  • Gidonu çevirirken gıcırtı ya da takılma var mı?

• Beğen

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Abi maşam sabit benim bilerek sabit tercih ettim düz yolda daha çok yormasın diye.Ek olarak gidon aparatı kullanıyorum.

Sağa sola dönüşlerde ses yok
Jantta görünürde bir yamukuk yok
Gidonda zorlanma takılma yok
Qr,göbek,furç,lastik sökümü henüz bunlara baktıramadım
Gizli bir el lastiği sola çekiyor bariz.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.936
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Abi maşam sabit benim bilerek sabit tercih ettim düz yolda daha çok yormasın diye.Ek olarak gidon aparatı kullanıyorum.
...
Maşa sabit ama bu önden darbede geriye gitmesine engel değil. Önden alınan darbede bisikletin en zayıf yeri maşa.
(Geriye gitmekten kastettiğim süspansiyonun kapanması değil, maşanın arkaya doğru açı yapması)

• İnanılmaz

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Onu nasıl tespit edebilirim ? Dün baktığımda anlayamadım düzgün gibiydi bu akşam tekrar kontrol edeceğim.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.936
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Onu nasıl tespit edebilirim ? Dün baktığımda anlayamadım düzgün gibiydi bu akşam tekrar kontrol edeceğim.
Tam yandan bakınca eskisine göre arkada durup durmadığı belli olur. Referans olarak sitesindeki büyükçe resimlerden biriyle karşılaştırabilir ya da fotoğrafını paylaşırsan %1 kaçmayı anlayacak kişiler var forumda.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ibrahimb667

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
@Spartiat Abi merhaba ön aktarıcıdan gelen sürtme sesinin sebebi aynakolun 48 aktarıcının 42 uyumlu olması kısa kalıyor.3 göbekte açıldı bakımları yapıldı orta mil de boşluk var oynama yapıyor onu değiştireceğim.Furç dağıtılamıyor paslanmış zorlamayla olacak denildi yenisi gelince değiştirecekler fabtikadan istenicek mecbur.Furç yatağı önemli bir yer zannediyorum sıkıntı yaratabilir sürüşlerde.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.936
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
@Spartiat Abi merhaba ön aktarıcıdan gelen sürtme sesinin sebebi aynakolun 48 aktarıcının 42 uyumlu olması kısa kalıyor.3 göbekte açıldı bakımları yapıldı orta mil de boşluk var oynama yapıyor onu değiştireceğim.Furç dağıtılamıyor paslanmış zorlamayla olacak denildi yenisi gelince değiştirecekler fabtikadan istenicek mecbur.Furç yatağı önemli bir yer zannediyorum sıkıntı yaratabilir sürüşlerde.
Ön attırıcı bu değil miydi: (link)
Öyleyse bunlar hem 48 hem 42 uyumlu, sadece montaj yerinin ona göre hizalanması gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: Şenol U.