Bütçe 800,00 TL - 1.300 TL Aralığında Şehir/Tur Bisikleti Tavsiyesi

Ali Kerimoğlu

Daimi Üye
Tepki
45
Bisiklet
Sedona
Merhaba arkadaşlar,

Dün itibarıyla Kron CX500HD bisikletimi yeni kullanıcısına teslim etmiş bulunuyorum. Satmaktaki gaye şehir/tur bisikleti satın almaktı.

Yeni bisiklet için ayırdığım bütçe 800,00 TL - 1.300,00 TL aralığında. Yeni bisiklet için ödeyeceğim paradan ziyade bu kez aradığımı bulmak benim için önemli olan. Dolayısıyla beni ziyadesiyle memnun edecek bisiklet için daha fazla bütçe ayırmaya da hazırım.

Öncelikle beklentim bisikletin sabit maşalı olması (hafiflik adına) diyebilirim. Bir merakla almış olduğum kilitlenebilir maşalı MTB' min maşasını bir kez dahi açıp kullanmadım diyebilirim. Tur güzergahımda yol çok düzgün olmamasına rağmen düz maşa ile sorun yaşayacağımı düşünmüyorum. İkinci tercihim ise ilk defa tecrübe etmiş olduğum hidrolik disk fren. Her ne kadar eski bisikletçi dostlarımız V frenden yana olsalar da, bisikleti istediğim an rahatlıkla durdurabildiğimi gördüğüm için ağırlığına ve maliyetine katlanmak adına hidrolik disk tercihimdir. Frenaj mesafesinin kısalığı yanısıra jant akordunun hafif bozulması durumunda jant kenarının pabuçlara sürtmesi problemini de yaşamak istemiyorum. Çocukluğumda bir türlü akord tutmayan bir city bike' m olmasının da sanırım bu çekingem de yeri vardır :)

Şimdi incelediğim kadarıyla gündemimdeki bisikletler sırasıyla,

Sedona 321
Sedona 341
Merida Crossway 100D
Merida T1
Merida T2

Sabit maşalı oluşu ve hafifliğinden ötürü (ayrıca hakkında hiç olumsuz yorum duymadım) Sedona ilk sıramda. Fakat V fren olması ve bazı kullanıcıların, bisiklet üzerinde gelen stock jantın çabuk akort kaçırdığını zikretmeleri beni düşündüren etmenler.

Merida Crossway 100D ise tip ve tarz olarak daha beğendiğim bir bisiklet. Üzerindeki ekipmanları incelediğimde Sedona' dan bariz üstünlükleri olduğunu görüyorum (zaten bu üstünlük fiyata 400 TL gibi bir farkla yansıtılmış, ayrı konu).

Sedona 341' in ise benim nazarımdaki ekstra özelliği gidondan kilitlenebilir maşaya sahip olması.

Aslında aklıma şöyle bir de seçenek geldi. Bisikleti alacağım yere, Sedona 321' in üzerindeki V frenleri hidrolik disk frene çevirmesi teklifini sunup aradaki fiyat farkını ödeyeyim diyorum. Jant setinin çabuk akord kaçırması sorununu ise bir dönem kullanarak kendim tecrübe edeyim diyorum.

Son olarak boyum 1,83cm bu doğrultuda bana uyan kadro boyunu inç değeri ve cm birimi üzerinden yazabilirseniz memnun olurum. Benim araştırmama göre 21' - 55cm uygun gibi görülüyor.

Tecrübeli dostlarımızdan yardım rica ediyorum.

Yazı biraz uzun olduysa kusurumu maruz görünüz.

Saygılarımla

Ali Kerimoğlu

Scudo

mustafa tanrıverdi

Daimi Üye
Tepki
236
İsim
Mustafa
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merida TFS 100 V Crossway im var çok memnunum. Tavsiye ederim.

Hidrolik fren de problem olursa, uzun turlarda sıkıntı olmaz mı?

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Sedona 321 v fren bence güzel bir tercih... 321 via modelinin hidrolik frenliside var... Ama 321 via modelinin kullanıcı yorumlarına bakmak lazım. Üzerimde sram x4 var... Acera ya göre daha seri fakat daha kibar olduğu söyleniyor...

Umut V.

Üye
Tepki
15
Bisiklet
Merida
ktm life motion 28 jant 2 ay önce aldım full donanımlı ve aksesuarlı tavsıye ederım slx-deore karısımlı 27 vites hd frenli.

Ali Kerimoğlu

Daimi Üye
Tepki
45
Bisiklet
Sedona
@mustafa tanrıverdi

Uzun tur veya kısa tur. Büyük bir fiziksel darbe olmadıktan sonra hidrolik diskte sorun olacağını sanmam. Diyelim ki 1/1000 ihtimal gerçekleşti ve sorun oldu, ön ve arka fren her iki tarafta da aynı anda sorun olma ihtimali sizce ne kadar?

Bu biraz şuna benziyor. Japon araç almaktan imtina edenlerin, sorun olursa Japon' un parçası pahalı diyerek yerli araç almalarına benziyor. Japonun arıza oranı yerli ile kıyaslandığında asıl durum ortaya çıkıyor :)

@M.Ozkul,

321 Via modeline de baktım. Maşa eski tip ve amortisörlü olduğundan dolayı onu eledim. Sedona 321 hidrolik disk frenli olsa, direkt alıp geçeceğim.

@Voleybolcuizm,

KTM gerçekten de doluymuş. Fakat fiyatı 1700 TL seviyelerinde malesef.

Tepki
13
Bisiklet
Trek
Kararsızlık zor :)
Bende hemen hemen aynı bütçedeyim en son fuji almaya yakınken gianta kaydım giant escape 1 1200 lira kararım gianttan yana oldu kısa zamanda alacağım her ne kadar aklım giant 0 a kaysada bütçemi aşıyor şuanda bir bakmanı tavsiye ederim

Ali Kerimoğlu

Daimi Üye
Tepki
45
Bisiklet
Sedona
Kararı vermiş olsak bile şu dönemde bisiklet bulmak da oldukça zor. Birkaç yeri aradım Sedona 321 21' ellerinde yok, 19' kalmış o da tek tük.

Merida T2D, Crossway 100D... Bu bisikletler tükenmiş.

Tepki
13
Bisiklet
Trek
Evet gerçekten de çok saçma geldi bana da tedarik sorduğumda ise hep 2014 kadroları beklemek zorunda olduğum söylendi 3 4 ay gibi rakamlar söylendi ve kesin de değil gerçekten çok garibime gitti

Ali Kerimoğlu

Daimi Üye
Tepki
45
Bisiklet
Sedona
Dün akşam itibarıyla Sedona 321 alınmıştır. Konu kilitlenebilir.

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
merida t2.. SSE almasaydım bunu alıyordum.. iyi bisiklet bana da tavsiye etmişlerdi baya da araştırdım ama nasip olmadı. şimdi arkadaşa alacağız yakın zamanda nasipse.

edit: hayırlı olsun. iyi pedallar.

Ali Kerimoğlu

Daimi Üye
Tepki
45
Bisiklet
Sedona
@vera sungur

Tilmen Bisiklet - BAKIRKÖY (Turkuaz Pedal Gurubu)' ndan aldım.

21' (boyuma göre olan bisikleti tamamıyla tesadüf eseri buldum, onların ellerinde bu beden bisiklet olduğundan haberleri bile yoktu).

940,00 TL nakit (nakite %10 indirim var).

Aslında Merida Speeder T2D almaya gitmiştim (321 Sedona 21' bulamadığım için), tesadüfen bu bisiklet aradan çıkınca hemen atladım :)

Burası aslında bisiklet tüccarlığından ziyade bir kulüp. Kar amacı gütmeden, tamamıyla hobi amacıyla açılmış bir kurum. Herkese tavsiye ederim.