Brompton Kullanıcıları Kulübü

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
38.570
@Homer
Teşekkürler

@Gökhan Selçuk
Beyazita gidip 4 metre impertex kumaş alıp yanina üç metre kordon alıp bir metre fermuar bir metre cırt bant ekleyin maliyeti görün kendinizi benim yerime koyun 5 saat bu çantayı dikin kaça satarsiniz hep beraber değerlendiririz.

Scudo

Selçuk G

Daimi Üye
Tepki
323
İsim
Selçuk G.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
Buradaki Brompton'cu arkadaslar, WhatsApp grubumuzdaki Brompton'cu arkadaslar, herkes benimle hemfikir, lakin kimse buraya yazmıyor. Tartışmaya girmek istemiyorlar haliyle. Saygı duyarım. Ama dışardan alakasız insanlar olayı bilmeden gelmiş burda çantacı arkadaşı savunuyorlar. üstelik ne demek istediğimi defalarca yazmama rağmen. herhalde mesajları da okumuyorlar sanırım. biz kimse emeginin karşılığını almasın, bedava yapsın veya çok az para kazansın vs demedik. ne demek istediğimizi defalarca yazdık. anlayan anladı, anlamak istemeyen de varsın alakasız seyler yazmaya devam etsin. Bende artık bu konuyla alakalı yazmayacam, lakin ne demek istediğimi defalarca yazdım. Konu da gereksiz uzamasın. Herkese bol kazançlar ve mutlu günler.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.472
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Okudum okudum bu tartismalara son veremem bellli ama bir ekmek firinindan rica edip bedava bir un cuvali alip bromtonunuzu ona koyabilirsiniz. Hem oryantalist bir görünüm olur hemde metroya , otobuse binerken daha bir dogal görünerek şöför abilerin sempatisini kazanabilirsiniz. Icinde de sorarlara tulum peyniri var dersiniz mis gibi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
38.570
Geçen sene dahon çantasını 70 ,90 a sattın bromton çantası neden 180 TL ye satıyorsun diyor. Umarım doğru anlamışımdır. Geçen seneki maliyet ile bu seneki kumaş maliyeti arasında fark var. Aslında ben kimseye maliyet açıklamak durumunda değilim lakin 180 fiyatı görünce burada fırsatçı ithamı yapan birine izahat etme gayretindeydim. Dahon çanta bromton çanta tern çantası fiyatlarıni da paylaştım. Üçünden de makul fiyata çıkardım. Bromtonun çantasını katlayıp yanınızda tasiyamassiniz ama fiyatı 690 TL.
Marka çantalara altarnetif üretim de fırsatçılık olarak görüldü.

180 TL lik çantanın Yanina gidon çantası da eklemeyi düşünüyordum. İki çantayı 180 e verme düşüncem de vardı.

Ben sadece şunları diyeceğim üreten insanlara bu şekilde hitap ve muamele Etmek üreten insanları işten soğutmaktan başka bir işe yaramaz.

• Beğen
Tepkiler: Serrchi

Selçuk G

Daimi Üye
Tepki
323
İsim
Selçuk G.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
@bisikletebin hocam allah askına tamam ya. baksana saçma sapan yorumlar gelmeye başladı. tulum peynirciler türemeye başladı :D neyse siz yapın satın 180'e. hayırlısı olsun ne diyeyim. alaşağı etmeye çalışmak degil zaten biz sizden rica ettik, ölçüleri verdik, acaba uygun bişeylere çıkar mı diye. neyse, ben size kotu hitap etmek ve kalbinizi kırmak da istemedim ayrıca. öyle bişey olduysa kusuruma bakmayın.

Homer

Forum Demirbaşı
Tepki
591
İsim
A.Murat Günal
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Giant
@Gökhan Selçuk

Brompton sahibi olmayan dışardan mı sayılıyor?
Tekrar tekrar yazdıklarımı okudum, kişisel fikirlerimden öte bir yorum çıkaramadım.
Forum burası, herkesin fikrini söyleyebilme özgürlüğünün olduğu platform.

Sevgiler.

Dry_35

Üye
Tepki
66
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Brompton
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Herkese selamlar;

Brompton kullanıcısı olarak bir sorum olacaktı ama forumda bir çanta tartışma konusu almış başını gitmiş. Öncelikle kendim için yaptırdığım çanta, kılıf herneyse ondan bahsedeyim daha sonra sorumu sorup cevap bekleyeyim.
Ben çanta olayını şu şekilde yaptım;
İzmirde ikamet edenler varsa kemeraltında havra sokağından aşağı indikten sonra çadırcılar vardır. Oradan şemsiye kumaşından biraz daha kalın, daha sağlam, yırtılmaz,su tutmaz, su geçirmez bir malzeme buldum. Hergün işe bisikletle gittiğim için katlanınca minimum alan kaplayacak kabarık durmayacak bir malzeme lazımdı. Evde göz kararı bir ölçü aldım ona göre kestirdim ama siz öyle yapmayın malzeme çok arttı çünkü. Bisiklet katlı haldeyken terzi ölçüsünü alsın o söylesin şu kadar lazım diye. Neyse..
Malzeme 40 lira tuttu. Ben fazla aldığım için 30 liradan hesap edin. Sonra bisikletle bizim mahalledeki terziye gittim adam katlanmış halde mezure ile ölçüsünü alıp 1 haftada dikti verdi. Koltuktan aşağı kadar fermuar var ve ayrıca farkettiyseniz kare bir çanta değil. Dikerken öne doğru eğim verdi. Ücret konusunda kafana göre birşeyler at dedi. 50 tl verdim ben ki herkes çok vermişsin dedi ama el emeği uğraştı adam baya. Toplamda 80 tl ye fazla fazla sahip olursunuz. Rulo yapıp katladığım zaman küçük bir şemsiye boyuna geliyor. Zaten şemsiye kılıfına geçiriyorum. Olay bu yani bu kadar tartışmaya gerek yok bence. İstediğiniz kumaşı bulup götürün bir terziye, acele ettirmeden adam rahat rahat yapsın versin size. (@Homer , @Gökhan Selçuk , @bisikletebin , @orhankurtuluş , @AlpŞahinoğlu @Ehlikeyif , @hidromek )

Gelelim benim soruya :)
Bende resimde görmüş olduğunuz bagajlı model var. Ben bunun bagajını söküp kullanmak istiyorum hafiflemesi bakımından. Bunun için de katladığım zaman hareket ettirmem için çamurluğa tekerlek lazım haliyle. Bagaj çıktıktan sonra çamurluğa tekerlek bağlayabiliyormuyuz yoksa çamurluğu değiştirip tekerlek bağlanabilen modeli mi almamız gerekiyor ? Çünkü ben öyle duydum. Bagajı çıkarttıktan sonra tekerlek bağlamak için yer olmuyormuş. Delikli arka çamurluk alıp onu takmak gerekiyormuş. Bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse sevinirim.
IMG_0152-1024x768.jpg
Keyifli sürüşler herkese...

Dosyalar

Homer

Forum Demirbaşı
Tepki
591
İsim
A.Murat Günal
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Giant
Merhaba
Brompton'un bagaj olmayan bir modelinde, üzerinde tekeri olan çamurluk görmüştüm bizzat.
Çamurluk da bildiğimiz tel maşa bir malzeme değildi.

Çanta güzel, hayırlı olsun.

• Beğen
Tepkiler: Dry_35

mgencer05

Aktif Üye
Tepki
180
@Dry_35
Çanta kullanışlı görünüyor hayırlı olsun. Tekerleği olan çamurluk almanız gerekiyor diye biliyorum. Ama mevcut çamurluğunuza delik açık o minik tekerleği monte edebilirsiniz belki. Ama tam ölçüp aynı yere monte edilmesi gerekir katlayınca yere teması sıkıntı olmasın sonra.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

• Beğen

mgencer05

Aktif Üye
Tepki
180
@Dry_35

Şimdi kendi bisikletlerime baktım m3L ve S3L model. Sizin illaki çamurluk almanız gerekecek çünkü iş tekerleği monte etmekle bitmiyor. Çünkü bagaj olmayan modellerde bağlantı için üç yerden çamurluk Teli kullanılmış. IMG_2579.JPG

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

• Beğen

Dry_35

Üye
Tepki
66
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Brompton
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Homer

@mgencer05

Cevap için teşekkürler @Homer . tekeri olan çamurluk var zaten. Benim demek istediğim bagajlı sökünce mevcut çamurluğa o tekerleği takacak delik yok diye biliyordum. Tekrardan senin gördüğün o tekerlekli çamurluktan almak gerekiyor. yani 2 adet arka çamurluğun olması lazım farklı farklı kullanmak istiyorsan.

@mgencer05 çok saçma bir olay ama ben de öyle biliyorum. 200-300 tl vermektense delik açmak bence de mantıklı. Katlayıp yere dokunan yeri kalemle işaretleyip yapınca sıkıntı olmaz diye tahmin ediyorum.

@mgencer05 Evet bende şimdi farkettim. Bagajlı modelde bağlantı çubukları yok direk bagaja vidalı çamurluk. Çok teşekkürler yardımınız için.

hidromek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.118
İsim
Vedat S
Bisiklet
Carraro
@Dry_35 Öncelikle hayırlı olsun çantanızı diktirecek bir terzi bulmuşsunuz bu konuda şanslısınız maalesef ülkemizde esnafımıza malzemesini götürüp iş yaptırmak mümkün olmayabiliyor bu nedenle oldukça uygun fiyata sorunu çözmüşsünüz

Selçuk G

Daimi Üye
Tepki
323
İsim
Selçuk G.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
@Dry_35 Merhaba, öncelikle gruba hoşgeldiniz. Evet bi canta mevzusu uzadı baya ama kapattık konuyu. Dediğiniz gibi maksimum 80-100 TL arası çok rahat çözülür canta mevzusu.
Çamurluga gelince bence delik açın, bosuna çamurluk almayın. Sanırım tek farklı birinde delik olması, digerinde olmaması. ama arkadaşımızın da dediği gibi bağlantı çubukları da gerekecek. bence bi bisikleticilere bakin belki bişey uydururlar. Şansınızı deneyin derim ben. Ben de sizin tam tersiniz, bagaj aldım taktım ama çamurluktaki delikleri kapatamadim :D:D:D

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
38.570
@Dry_35

40 tl malzemeye verdiniz 50 tl terziye verdiniz de bundan banane beni neden bu mesaja etiketlediniz ?

Folding Man

Daimi Üye
Tepki
410
İsim
Ygt
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Brompton
Bisiklet türü
Katlanır
@Sezentastemel

Almazlar , kargo bagajına kılıflı olarak verebilirsiniz. 8 kg yi geçtiği için kg başına fiyatta alırlar.

Dry_35

Üye
Tepki
66
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Brompton
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Sezentastemel

Hangi havayolu şirketi bilmiyorum ama alan var emsal gösterilebilir belki. Farkettiyseniz 2 tane brompton var kabinde. Çünkü sivil havacılık kuralları gereği ölçüler (55x40x23) uyuyorsa alması gerekir. Seleyi söküp streç kaplatıp çanta içerisinde denenebilir aslında. Benim 8 kiloyu geçen çok el bagajım oldu ama hiç tarttırmadım bile. Türkiyede bu tarz şeyler pek yaygın olmadığından yok daha neler diyen çok çıkar ama ölçüleri tutarsa almama gibi birşey olamaz.

Edit: Bromptonun katlı ölçüleri 59x57x27 geliyor. Dediğim gibi sele çıkarılırsa kabin ölçülerine yaklaşılabilir.

bromptonbaggage.JPG

Selçuk G

Daimi Üye
Tepki
323
İsim
Selçuk G.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
@Dry_35

hava yolu şirketine na göre değişir. Benim eskiden bi valizim vardi. bildiginiz valiz ama kucuk gorunuyordu. 13-14 kilo alıyordu. ebat olarak da normal kabin boyundan büyüktü. ama pek belli olmuyordu kabin boy olmadıgı. biletleme yapan gorevli bazen bakıyordu kabin diyordum, tartmadan ok diyordu. bazen de tartıya alalım diyordu, 13 kiloyu görünce almiyordu kabine. ebat olarak da büyükmüş zaten demisti birkeresinde. bende bazen online checkin yapıp valizi hiç göstermeden biniyordum. uçaktaki hostes farketmez ise zaten sıkıntı olmuyordu. Yani yukarıya sigarsa sorun yok. bence kabinde gidebilir. tabi kılıfı olmak koşulu ile. bi denemek lazım :)

• Beğen

ramadzo

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Brompton
@Dry_35

Çantayı nerede diktirdiniz ? Şemsiye kılıfına giriyor yazmışsınız, videodaki gibi kadroya giriyor mu ?

• Beğen

Göksun Özkirişçi

Forum Bağımlısı
Tepki
1.035
Bisiklet
Scott
Mrb arkadaşlar tercih ettiğiniz vites oranı nedir bu konuda ciddi kararsızlık yaşıyorum standart vites alan arkadaşlar bisikletin yokuş performansı hakkında bilgi verirse çok sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato