Brompton Kullanıcıları Kulübü

Scudo

yuski

Üye
Tepki
0
İsim
Yusuf O.
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Brompton
Bisiklet türü
Katlanır
İyi akşamlar, s tipi brompton kullanan var mı acaba? M tipi ve h tipinden eksileri artıları neler acaba? Teşekkürler

Baybora

Aktif Üye
Tepki
347
İsim
Cihan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yanlış klübe atmışım mesajı

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: abidin3714

yildirimy

Üye
Tepki
29
İsim
yakup
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Brompton
Bisiklet türü
Katlanır
Merhabalar. Katlanır bisiklet kullanan pek çok kişi gibi belirli dönemlerde benim de Brompton tutkum depreşiyor. Şu gün fiyatı düşer diye bekleyerek aylar, yıllar geçti; aksine yükseldi fiyatları :) Katlanır bisikletin pek çok markasını ve modelini kullandım (Dahon, Tern, Geotech, arkadaşlarımın Carraro'ları dahil). Şimdilerde yeni bir macera arıyorum kendime. Ne zaman olur, nasıl olur bilmiyorum ama sıfır olmazsa da ikinci el bir Brompton alma niyetim var. İkinci el Brompton'lar için dikkat etmem gereken, şuna mutlaka bak dediğiniz şeyler nelerdir, duymak isterim. İkinci el olarak, 3 vitesli ve 6 vitesli modelleri var ilanlarda. Bariz bir fark var mıdır? Boyum 186 cm. Benim kullanımıma uygun mudur?
Örneğin malum sitede MR6 var(2012 model yazılmış), fiyatı 6900 TL. Bu fiyata değer mi?

Epeyce soru sıkıştırmışım araya :) Zaman ayırıp okuyanlara da, emek verip yanıtlayanlara da şimdiden teşekkür ederim. Sevgiler

Tepki
83
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Brompton
Bisiklet türü
Katlanır
Merhabalar. Katlanır bisiklet kullanan pek çok kişi gibi belirli dönemlerde benim de Brompton tutkum depreşiyor. Şu gün fiyatı düşer diye bekleyerek aylar, yıllar geçti; aksine yükseldi fiyatları :) Katlanır bisikletin pek çok markasını ve modelini kullandım (Dahon, Tern, Geotech, arkadaşlarımın Carraro'ları dahil). Şimdilerde yeni bir macera arıyorum kendime. Ne zaman olur, nasıl olur bilmiyorum ama sıfır olmazsa da ikinci el bir Brompton alma niyetim var. İkinci el Brompton'lar için dikkat etmem gereken, şuna mutlaka bak dediğiniz şeyler nelerdir, duymak isterim. İkinci el olarak, 3 vitesli ve 6 vitesli modelleri var ilanlarda. Bariz bir fark var mıdır? Boyum 186 cm. Benim kullanımıma uygun mudur?
Örneğin malum sitede MR6 var(2012 model yazılmış), fiyatı 6900 TL. Bu fiyata değer mi?

Epeyce soru sıkıştırmışım araya :) Zaman ayırıp okuyanlara da, emek verip yanıtlayanlara da şimdiden teşekkür ederim. Sevgiler
Merhaba
Bildiğim kadarıyla kronik sorunları yok bu bisikletlerin. İkinci elde bakılabilecek yerlerden aklıma gelen katlanma yerlerindeki menteşelerin durumuna bakılabilir, kapalı sistem olduğundan viteslerin düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilebilir vs. 3 veya 6 vites konusunda da eğer İstanbul'da kullanacaksanız ve sahil kesimi harici yokuş da çıkacağım diyorsanız 3 vites yetersiz kalacak. 6 vitesli almanızı öneririm. Brompton kadroları standart. Gidon ve sele borusu seçenekleriyle boyunuza uygun olanı bulaiblirsiniz. bu konuda bir çok video ve bilgi var. Bacak boyunuz da önemli tabi ama 186 boy için standart sele borusu kısa kalabilir. uzun sele borusuyla değiştirmek gerekebilir. Bromptonların değeri pek düşmüyor. İngiltere'de de ikinci elleri ucuz değil. Bizim için döviz de sürekli arttığından olaya ikinci bir boyut girmiş oluyor. Ben alalı daha 6-7 ay oldu, 1500 lira daha pahalandı sıfırı bu süreçte(ve bunun sebebi sadece döviz kuru). İnanılacak gibi değil gerçekten. Ancak ikinci el veya sıfır sizi her şekilde mutlu edecektir Brompton. Bir kere aldıktan sonra verdiğiniz parayı düşündürmeyecektir. Daha önce denediğiniz katlanır bisiklet markalarının hiçbirine benzemez:)

Ayhns

Üye
Tepki
0
İsim
Ayhan Ş.
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Brompton
Bisiklet türü
Katlanır
Herkese hayırlı akşamlar bende yaklaşık 2 yıldır, Brompton kullanıcısıyım bisikletimi 2. El almıştım 2015 model Black edition modeli, sizlere sorum teker sabit ken gidon saga sola çevirdiğimde dönüyor burada Bolu da yaşıyorum buradaki bisikletçi lere götürdüm kimi bakmak istemedi sanırım getirisi olmayacağı için kimi de bakti anlayamadı gidon un katlanma yerinde ki Altan da bi gevşeklik yok sorun nerde acaba bi fikri olan varmi aranızda ? yorumlarınız için şimdiden çok teşekkürler cümleten hayırlı akşamlar dilerim 🙋‍♂️

Ayhns

Üye
Tepki
0
İsim
Ayhan Ş.
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Brompton
Bisiklet türü
Katlanır
Sanırım kimse böyle bi problemle karşılaşmamış ben ilgi alakanız için teşekkür ederim çok iyi etkileşim içeren bir grup 👍🙋‍♂️

Selçuk G

Daimi Üye
Tepki
323
İsim
Selçuk G.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
Sanırım kimse böyle bi problemle karşılaşmamış ben ilgi alakanız için teşekkür ederim çok iyi etkileşim içeren bir grup 👍🙋‍♂️
hocam kimse yazmadığına göre demek ki 1- ya sorunu iyi anlatamadınız 2- ya da kimsenin gerçekten konuyla alakası fikri yok. yoksa neden bilip de yazmayalım ki. mesela fotoğraflar yada video çekip bu şekilde sorununuzu izah etseydiniz bence daha fazla anlaşılır olurdu ve dolayısıyla daha hızlı etkileşim alabilirdiniz. şahsen 2 kere okumama rağmen sorununuzu ben anlayamadım "teker sabit ken gidon saga sola çevirdiğimde dönüyor" yani sorun ne? bisikletin gidişiyle alakalı mı sorun var? giderlen teker bi yere mi sürtüyor?

Tepki
83
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Brompton
Bisiklet türü
Katlanır
Herkese merhaba arkadaşlar.
Brompton sahibi olalı çok olmadı ama uzun senelerdir bu bisikletlerin takipçisiyim.
Mühendisliğinden, tasarımından uzun uzun bahsetmeye gerek yok tabi hepimizin bildiği şeyler.
Ancak bu bisikletlerin çok önemli bir özelliği de marka imajının 'topluluk ve sahiplenme' olgunu üzerine inşa adilmiş olması.
Her ülkede Brompton grupları buluşmalar, toplu sürüş organizasyonları vs. yapıyor.
Bizde de sayısı hiç fena değil aslında. Artık her sürüşe çıktığımda bir iki kişiyle denk gelip selamlaşıyoruz.
Özetle acaba biz de böyle bir organizasyon mu başlatsak? Düzenli olarak ayda 1 veya 2 kere buluşup keyifli bir sürüş ardından sohbet, paylaşım, tanışma, arkadaşlık vs.:)
Daha önce böyle girişimler olmuş olabilir ama bunu düzenli hale getirirsek ve duyurularını da düzenli yaparsak (daha hızlı ulaşabilmek için belki whatsapp grubu) bence
keyifli bir şey haline gelebilir. Başta bir iki kişi olur, sonra 5 -10 -20 - 30...

Bu arada güzel sanatlar grafik mezunuyum. Güzel bir kulüp logosu da yapabilirim. Belki ileride forma tasarımı !?

Pandemiden dolayı tabi bunlar daha zor şu sıralar ama bisiklet riski en az aktivitelerden yine de.
Zaten açık hava, eforlu bir sürüşe de gerek olmadığından maskeye ve mesafeye dikkat ederek çözebiliriz bu çekinceleri.

Şu tarihte diye emrivaki şekilde kafama göre yazmak istemedim. Sizlerden de geri dönüşler alarak belirleyebiliriz.
Ne dersiniz?

fsaygili

Üye
Tepki
1
İsim
Fatih Saygılı
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Brompton
Bisiklet türü
Katlanır
Merhaba arkadaşlar. Ben de yaklaşık 1 yıllık 2009 model M6H kullanıcısıyım. Foruma bilgi alış verişi ve tavsiyeler için katılmaya karar verdim. Herkese selamlar
Hatamı düzelteyim. H6R kullanıcısıyım

• Beğen
Tepkiler: dursunerhan

Rider108

Üye
Tepki
64
İsim
Rider
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
Merhaba arkadaşlar. Ben de yaklaşık 1 yıllık 2009 model M6H kullanıcısıyım. Foruma bilgi alış verişi ve tavsiyeler için katılmaya karar verdim. Herkese selamlar
Hatamı düzelteyim. H6R kullanıcısıyım
Merhaba düz yolda gördüğünüz son hız nedir acaba, hiç paylaşan olmamış.

fsaygili

Üye
Tepki
1
İsim
Fatih Saygılı
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Brompton
Bisiklet türü
Katlanır
İnanın hiç hiz ölçümü yapmadım. Ama sehir içi icin fazlasıyla seri ve hizli olduğunu söyleyebilirim. Kesinlikle hantal değil

Tepki
83
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Brompton
Bisiklet türü
Katlanır
Merhaba düz yolda gördüğünüz son hız nedir acaba, hiç paylaşan olmamış.
Bu bir çok farklı etkene bağlı tabi ama böyle videolar mevcut. Bunlar size bir fikir verebilir.
Birkaç tanesini ekliyorum.

Rider108

Üye
Tepki
64
İsim
Rider
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
Bu bir çok farklı etkene bağlı tabi ama böyle videolar mevcut. Bunlar size bir fikir verebilir.
Birkaç tanesini ekliyorum.

İlk iki videoyu bende izlemiştim. 3. sü sanırım yol lastikleri takmış upgrade etmiş :) aslında az çok fikrim var tabi fakat burada kullanıcılardan kimse paylaşmamış. türkiyeden deneyimleride okumak istedim. Bu yüzden merak ettim. Teşekkürler videolar için.

cabrio

Üye
Tepki
14
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
link paylaşamıyorum sahibinden de bi tane steampunk temalı olan brompton var..

bisiklete bayıldım inanılmaz iyi bir şey olmuş yalnız fiyatı inanılmaz yüksek.. bir brompton alıp bu hale getirmek gerçekten de bu kadar maliyetli midir?