Bisiklette küçük yükseltmeler

Bisiklet sever 93

Pejocu genç :-)
Tepki
514
İsim
Mert
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba arkadaşlar bu konuyu bisikletlerimize aşırı derecede para harcamadan küçük değişiklikler ile hizımızı nasıl arttıabiliriz acaba ben bir yerde okumuştum ki lastikleri değiştirmekle bile %15 gibi bir hızlanma soz konusuymuş acaba bu bilgi doğru mu acaba ve sizinde bunun gibi onerileriniz varmıdır veya daha önceden bisikletinize yaptığınız bir yukseltmenin fotoğraflaını da paylaşabirmisiniz (inşallah konu güzel olur:))

Scudo

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Bisiklet sever 93 lastik değişimi performansı arttırır ama kaç paralık lastik? Mesela dandik stok lastik yerine 40-50 liralık lastik alırsan pek bir fark olmaz. Örneğin ben schwalbe nobby nic performance kullanıyorum. Teki 120 lira. Ama bu lastiğin teki 320 lira olan versiyonu da var.

En ucuz yükseltme herhalde jant göbeği olur. Tabi o göbeği ördürmek yine masraf.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.902
Bisiklet
Cervélo
Çok küçümsemeyin jant gobegi upgrade'ini :eek:
(link)

Lastik degisimiyle %15 performansi ilk kez duydum. Şok gercekten. GCN'nin cektigi ucuz bisiklet vs super bisiklet videosundaki fark bile %10 cikmisti. Bosuna canyon aeroad almayalim, lastik degistirelim ozaman biz :snzdglsn:

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.969
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu
Kontrollü bir deney değil.Sabit tutulan değişken hangisi,Bağımsız değişkeni belirsiz,powermetre yok.Bazı yerlerde nicelikten ziyade niteliksel gözlemler üzerinden değerlendirilme yapılmış.Biraz garip bir karşılaştırma

Bu karşılaştırmayı AG2R La Mondiale veya Team Sky gibi marjinal kazanımlar üzerine uzmanlaşmış World Tour takımları yapsaydı daha güvenilir olurdu.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Aliexpressden carbon sele,seleborusu,tümleşik kokpit, suluk kafesi.
Ceramic rulman,göbek,makara
Titanyum mandal. Alınabilir

@Serkan Mıstınoğlu

Aliexpress de ceramicler 5 lira :) 9999 lira vermeye ne gerek var

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
ssd(dişsiz ince lastik) takarsanız açılış hızınız büyük ölçüde artar.
hızınızı korumak içinse jant göbeği kalitesi ve göbek akort bakımı önemlidir.
gereksiz amortisörlerden kurtulmakta büyük + sağlar.
bunun dışında bisikletin size ergonomisi ve duruş pozisyonunuz çok önemli pedala tam bastığınızda basan diziniz kırık olmamalı.
aerodinamikte önemlidir.
ancak dediğim gibi teker grubu yüksek önem teşkil etmekte.
fren pabuçlarınızda sürtmesin janta sürerken dikkat edin.
bunun dışında zincirin periyodik olarak yağlanması da gerekli süreyi tam bilmiyorum daha deneyimli arkadaşlar yazabilirler.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.902
Bisiklet
Cervélo
@hamlet2006

Fikir verme amaçli bir çalişma zaten o. Sandiginiz, ya da beklediginiz gibi bilimsel bir çalişma degil. Begenmemis de olabilirsiniz, sacma bile bulmus olabilirsiniz. Ama size fikir verdigini inkar edemezsiniz. Fikir verdi ve amacina ulasti.

Emegi yermek daha kokay tabi :harika: Adamlar ne guzel dusunmus, yapmislar. Biz de izledik, fikir edindik ve simdi de bu fikirlerle birseyleri yorumlayabiliyoruz.
Ama en iyisi ve kolayi sizin yaptiginiz sanirim; "Ha o dandik video mu? Yalan yahu o, gecerliligi yok." :snzdglsn:

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.969
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu
Elbette bir fikir edindirdi.Keyifliydi ama bilimsel yönü biraz daha zayıftı.Daha güzel karşılaştırma olanağı sağlayabilirdi.Neden daha iyisi için beklentimiz olmasın:)
Mesala aşağıdaki basit ve sevimsiz deneyde Değişik ağırlıktaki bisikletlerin değişken eğim altındaki farklarını gösteriyor.Konunun birinde çok önceden çeviri yaptığım için kaynağı bulamadım:)

Aşağıdaki senaryada bir bisikletçi aero kuvvetlerin dikkate alınmadığı ve sabit olarak 200 Watt gücün uygulandığı denemelerde bulunuyor.Denemeler aynı bisikletçi tarafından 15-16-17 pounds luk 3 bisikletle 1 millik bir yokuşta %1 den %7 ye kadar değişik eğimlerde yapılıyor.Referans bisiklet 18 pound ağırlığında
Eğim arttıkça bisiklet ağırlığının etkisinin daha fazla olduğu görülmekle birlikte editör bu etkinin sanıldığı kadar anlamlı olmadığını belirtiyor.Tabi bu yarışan bisiketçiler için çok önemöli bir değer.%7 lik 1 mil uzunluğundaki yokuşta 15 poundluk bisiklet 17 poundluk bisiklete göre yaklaşık 10 saniye avantaj kazanıyor.(1 pound yaklaşık 453,6 gr)

Burada kullanılan tüm bisikletlerin çok hafif seçildiğini görüyoruz.Eğer seçilen bisikletler arasındaki ağırlık farkı arttığında bu iki bisiklet arasındaki fark biraz daha fazla olacaktır ancak yine de %30 seviyelerini bulması zor görünüyor.Ama bu durumda bizim hissetiğimiz subjektif etki çok fazla olacaktır.Hafif bisiklet her zaman avntajlıdır.

Küçük ağırlık değişimlerinin etkisini de görmüş olduk.

Motorola

Daimi Üye
Tepki
271
İsim
Abdullah
Bisiklet
Cube
@hamlet2006
@Serkan Mıstınoğlu

aşağıdaki resimde bize bir fikir veriyor ancak yanlış. bu yüzden insanoğlu zaman içinde ölçüm birimlerine, bilimsel ölçümlere vs ihtiyaç duymuş. yanlış fikirlerin yanlış yorumlar üretmesi olasıdır.
amacım tartıştma yaratmak değil, fikrimi belirtmek istedim. kalın sağlıcakla....

36962819_augmented-reality-he.png

• Beğen
Tepkiler: Alprdnc10

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.902
Bisiklet
Cervélo
@Motorola elmayla armudu toplamaya çalisiyorsunuz :snzdglsn: Konumuz bisiklet, ve GCN'nin eldeki sinirli imkanlarla ve amatorce yaptigi bir arastirma+video. Siz ise goz aldanmasi ile bunu kiyaslayip beni haksiz cikarmaya calisiyorsunuz :)

Bunun icin bu kadar ugrasmaniza gerek yok, ben size 'haklisiniz' diyeyim o halde :) Evet siz, haklisiniz efendim. Video yaniltici ve gercekleri yansitmiyor, goz aldanmasi ile bir tutulabilecek kadar sacma bir video :snzdglsn:

Bakin sevgili @hamlet2006 gordunuz mu forum ne kadar guzel birsey :) Hersey, benim bir videodan ornek verisimle ve sizin o videoyu sacma, yanlis bulusunuzla basladi ve siz de elinizden gelen en iyi sekilde uzun uzun yazip, birseyleri ispatlamaya calistiniz :) Guzel bilgiler paylasmissiniz, forumdaslar bu karsilikli alintilasmamiz sayesinde guzel bilgilere ulastilar:)

Fakat donup dolasip ayni yere geldik sayin @hamlet2006 , agirlik ve bisiklet farki, sandigimiz kadar buyuk bir fark ortaya cikarmiyor. Ve ilk yazdigimi yine hatirlatiyorum; sadece lastik degisimiyle %15 fark yakalamak gercek disi :snzdglsn:

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
Mesela,pedal değiştirmek önemli bir fark yaratıyor..Kalpiyeli bir pedal aldım..Şunu;
(link)
Daha tam alışamadım ama iyi ki almışım diyorum..Spd pedal mutlaka daha iyidir ama bu bana şimdilik yeter..

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
"%15 hızlanma" ifadesinin anlamı, aynı gücü harcayarak %15 hızlı gitmekse; bu kadar fark ancak patlak lastik ile sağlam lastik arasında olabilir.

Öte yandan, (yol bisikleti için konuşuyorum) çok düşük performanslı lastik yerine yarış lastiği takarsanız; düz yolda aynı hızı korumak için %15 daha az güç harcamanız gerekebilir. 10€'luk lastik yerine tanesi €35-40 olan lastik takmak, bence küçük bir yükseltme değildir, bu ayrı konu...

Motorola

Daimi Üye
Tepki
271
İsim
Abdullah
Bisiklet
Cube
@Serkan Mıstınoğlu üstadım kimseyi haksız çıkarmak gibi bir niyetim yok. duruma bu gözle bakarsanız söylemek isteğim şeyin ana fikrini kaçırma riskiniz olabilir. Ayrıca olayı sadece göz yanılması olarak değerlendirirseniz de benim altını çizmek isteğim şey tam anlaşılamamış olur. Kast ettiğim şey: duyu organlarının ve duyuların yanılabileceği var ise genel geçer ölçümlerin daha iyi yol gösterici olabileceği idi.
sağlıcakla....

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@Murat B. kullandığım lastik şu;
(link)
Mesela şu lastiği alırsam,önemli bir fark olur mu?Yoksa daha pahalı lastiklere mi bakmalıyım?
(link)

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.902
Bisiklet
Cervélo
@Motorola

Haklisiniz, makina degil insaniz ama fit bir sporcunun (videodaki sporcular) tirmanis degerleri 3 asagi 5 yukari bellidir. Yani bugun 5 dakikada tirmandigi bir yokusu yarin 4 dakikada tirmanamaz. Gucu, kapasitesi bellidir ve cok az oynar. Bugun 4'55" tirmanir var gucuyle basarak, yarin 4'50" tirmanir var gucuyle basarak. Baska bir gun 5'10" tirmanir. Kaldi ki videoda ayni gun, dinlenerek tirmaniyorlar. Sinirli imkanla yapabilecekleri en tutarli deneyi yapmislar.
Ve onlari elestirmek, begenmemek, gercekci bulmamak, onlarin bu emegine ve iyi niyetli olusumlarina, videolarina saygisizlik etmek olur gibime geliyor.
İyi birseyi, faydali birseyi, icinde emek olan birseyi kolay kolay elestirmem ben. Elestirecek olursam da cok dusunurum. Ben bu videoda elestirecek bir durum goremiyorum. Antrenmani, sporu az cok bilen ve 9 yildir yol bisikleti uzerinde olup, antrenman yapan biri olarak soyluyorum bunu. Ovunmuyorum, bol keseden atmadigimi belirtmek icin bunu soyluyorum. Size de birsey demek yada yermek gibi bir niyetim yok yanlis anlamayin lutfen.

Formda bir sporcunun gucu ve performansi az cok bellidir. Ve bu deney soylediginiz kadar gecersiz degildir. Ben bunu dusunuyorum ve anlatmaya calisiyorum :):harika:

Kaldi ki GCN'deki bir uye zaten eski profesyonel sporcu; Lloyd. Boş adamlar degiller

• Beğen
Tepkiler: Motorola

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@ahlaksız
Mevcut lastiğiniz hakkında pek bilgim yok ama Schwalbe Durano, antrenman lastiğidir, yuvarlanma direnci düşük değildir.

Hangi lastiğin ne kadar hızlı olduğunu görmek için şu siteye bakabilirsiniz:
(link)

• Beğen
Tepkiler: Triban

Bisiklet sever 93

Pejocu genç :-)
Tepki
514
İsim
Mert
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu

Serkan bey dediğim gibi tam emin değilim %5 te olabilir %80 de benim söylemek istediğim sonuçta bir hızlanma olduğu

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Doğru hava basıncı, bedeninize göre incelikle ayarlanmış bir bisiklet, hava şartlarına uygun kıyafet tercihi, nabzınızı eğitmek ve bisikletinizi temiz / bakımlı tutmak... Bunlar bedava ve bisiklet üzerinde gerçekten performans sağlayacak yükseltmeler. Gerisi paraya bakıyor biraz. Ve bu saydıklarımın yüzde olarak katkısı çok daha fazla :harika:

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yükseltmenin sınırı yok,uyuşturucı bataklığı gibi bir girdinmi daha çıkamıyorsun. İnsan oğlu hep daha iyisini ister,buda size bu yükseltmelerde ciddi meblalara götürüyor.Benden demesi.:)