Bisikletlerin zinciri neden hep sağ taraftadır?

Scudo

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
motorsuz olduğu için olabilir. çünkü motosikletlerde de sol tarafta. oda motorlu olduğu için olabilir. o_O

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
zincir attiginda duzeltmek icin saga cekildiginde bisikletciyi arabalar ezmesin diye olabilir,iddialiyim

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@obezkirpi ters trafik olan yerlerde arabaların direksiyonu terste olduğu gibi bisikletlerde de olmalıydı ozaman :D

• Beğen
Tepkiler: Gökhan BİROL

Umut Tekin

Forum Demirbaşı
Tepki
284
İsim
Umut Tekin.
Bisiklet
Carraro
Çünkü genelde insanlar sağ elini kullanır. Sağlaktır yani. Bu yüzden esas güç verdiğimiz pedalın sağ taraftaki olması için zincir takımı sağ taraftadır. (Tamamen salladım)

Tepki
22
Bisiklet
Specialized
Ata soldan binildiği gibi bisikletin de solunda dururuz zincirin paçayı kirletmesini engeller vb. gibi sebeplere de bağlanabilir tutarlı salladım :harika::islik:

• Beğen
Tepkiler: amoush00

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
şimdi kafam karıştı. bu bisiklet hızlı mı hızlanır yavaş mı hızlanır :D

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.768
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Sağda keramet vardır.:naslyany:

Cengo

Daimi Üye
Tepki
358
Bisiklet
Carraro
İlk zincirli bisiklette, zincir sağdaydı. (H.J. Lawson 1873) o günden beri kimse yerini değiştirmeyi düşünmedi/ihtiyac duymadı sanırım. Ama neden bisikletine ilk defa zincir takan adam sağ tarafa taktı derseniz....., sallayamadım bile :)

Eren D.

Daimi Üye
Tepki
153
İsim
Eren Demirbaş
Bisiklet
b'Twin
Aslında çok mantıklı bir cevabı varmış, ama türkçeye çeviremiyorum :D

Drivetrains are on the right today because that's what bicycle builders decided to do in the late 1800s. As to why they originally decided to put drivetrains on the right, it's probably because rear cogs used to be screwed on (some still are). Standard threads dictate rear cogs be on the right, so that pedaling force tightens the cogs. (If they were on the left, pedaling force would likely loosen cogs.)

"Biz pedalladıkça oluşan güç ile dişlileri sıkıştırıyormuşuz. Kaset değiştirirkenki gibi, sola çevirince kaset yerinden çıkıyor. Pedalladığımızda sağa doğru dönüyor kaset, böylece yolda giderken gevşeyip yerinden çıkmıyor" gibi çevrilebilir sanırım. Daha iyi çevirisi olan varsa lütfen yazsın :)

Daha basit bir İnglizce anlatım daha :D

Mechanical sensibility. If you have chainring botls etc on the right side, the transmission turns in a direction that tightens the components. If it were on the left side, it would be going against the right tighty left loosey thingy. Stuff might come loose.

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@Eren D.

çark sıkılaştırmayla ilgili. yani ruble yerinden çıkar gibi bişe anladım ben:kötü:

forewer googletranslate :D

• Beğen
Tepkiler: Eren D.

küpçü

Daimi Üye
Tepki
2.443
Bisiklet
Cube
Bu iki zincirli bisikleti denemek isterdim ama bence bunu yapan biraz fanteziye kaçmış galiba.

semih59

Forum Bağımlısı
Tepki
1.427
İsim
Semih Saygın
Bisiklet
Scott
Ruble soldan sağa döner çekişi zincire verdiğinden dolayı zincir sağa takılır aynakola bağlanır. Ruble sola takılsa boşa döner eğer sola çekişli ruble konursa zincir aynakol sola geçer Bazı arkadaşlar fix ruble solda takılı resim atmışlar fix ruble de boşluk yoktur geri dahi döner.sola ve sağa takılır.

küpçü

Daimi Üye
Tepki
2.443
Bisiklet
Cube
Çarkların yivlerini ters yönde açıp solada takılabilir. Böylece yine sıkıştırmış olursun. İlk yapılan zincirli bisiklette yivleri sadece saat yönünde sıkışacak şekilde yapabiliyorlardı sanırım.

Migel

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
Migel
Bisiklet
KTM
Evet anlattığı olayın şu zamanda bir geçerliliği yok.1800 lerin sonunda dizayn edenler karar vermiş şu anda da öyle gidiyor sanırım.Alışkanlık.