Bisikletlere Ehliyet zorunluluğu Geliyormuş

Tepki
29
Selamlar...
Başlığı okuyunca "noluyo be" dediniz sanki. evet ben de bir internet sitesinde bu haber başlığını okuyunca aynı şeyi dedim hatta lanlı bir cümle kurdum.

başlık böyle ama habere baktığımda aldatmaca bir haber olduğunu öğrenip rahatladım.
Gerçi rahatlamasam ne olur ki ehliyetinin cefası neyse çeker alırdık ve ehliyetli bisiklet sürücüsü olurduk.
Ayrıca kask zorunluluğu getirisle güzel olur kanımca.

Yanıltıcı başlık için özür dilerim fakat ben yedim siz yemeyin diye böyle birşeyi haber vermek sitedim.

neyse sözü pek uzatmadan haber linkini vereyim düştüğüm dumura ortak olun :D
(link)

Scudo

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Elektrikli zımbırtılara gelmiş. :DSorun yok.

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.080
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Elektirikli zımbırtılara geldiği iyi olmuş, çoluk çocuk biniyor, şehir içinde 40-50 km hız yapıyor, yerinde bir karar.

• Beğen
Tepkiler: S26 ve Harun.

Ahmet Salih Özenir

Forum Bağımlısı
Tepki
3.691
Bisiklet
Merida
Başlık çekici... Kutlarım... :)

Bu elektrikli bisikletleri Mersin'de genellikle tantunicilerin servis elemanları, mağaza elemanları kullanıyorlar. Ve maalesef çok kuralsızlar. Altlarındakini bir bisiklet sanıyorlar... Üstelik hızları bizlere göre fazla ve çok sessis olduklarından yayaların yanından geçtiklerinde korkutabiliyorlar... Bence bir eğitimden geçmeleri iyi olabilir, lâkin halkın cebinden çıkacak olan vergi, evrak masrafları ve sürücü kursu masraflarını da unutmamak gerek... Kask bence de olmalı ancak, sürücü belgesi şart mıdır?..

oguzcigsar

Forum Bağımlısı
Tepki
87
Ah be arkadaşlar güzel ülkemizin eğitim konusunda eksikliklerinden birisi de bu konu bence, bir örnekle paylaşmak isterim:

2 yıl önce A2 ehliyet için bir kursa yazıldım ve parayı verdikten sonra elime 80 sorudan oluşan (cevaplarıda var içerisinde) bir kitapçık verdiler ve dediler ki bu sorulardan 50 si çıkacak,ezberle kesin geçersin... Bu arada meraklı biri olarak hemen derslere de katılmak istiyorum dedim ve a2 grubunda ders falan olmadığını, soruların ezberlenmesinin yeterli olacağını söylediler ardından sınav günü geldi o işi hallettik, sıra geldi direksiyon sınavına:)
Bu sefer de biraz antrenman olur diye direksiyon derslerine katılmak istediğimi söyledim ve cevap beni çok şaşırttı, böyle bir dersin de olmadığını, bunun tüm kurslar da bu şekilde olduğunu, arkadaşlarımdan falan bir motor bulup vitesli motoru öğrenip sınava o şekilde gelmem gerektiğini, hatta sınav görevlilerinin bizlere yardımcı olacağını söylediler... Çıldırmamak için kendimi zor tuttum!!! Ya arkadaşım ben sana para vermişim bana motorun yapısını,parçalarını en azından çalışma prensibini falan öğretmen gerekmez mi??? Hadi bunları okuduk - öğrendik peki direksiyon sınavı ne olacak , belki gerçekten hiç bilmeyen biriyse ehliyet almak isteyen vatandaş... Ne olacak??? Görevliler kurs merkezlerinin rantı devam etsin diye rüşvet almaya devam edecekler verecekler ehliyetleri sonra o adamlar da motorla biz bisikletlilerin yanından cahilce , süratle ve tehlikeli şekillerde geçecek. HAYATIMIZI RİSKE ATACAKLAR ,sorumlu KİM peki???
Ayrıca bu adamlar trafiğe çıkacaklar bu ehliyetlerle, peki trafik işaretlerini de bilmiyorlarsa ne olacak??? Yani LANET OLSUN demek geldi o günlerde hep içimden bu kadar mı cahiliz bu kadar mı üçkağıtçıyız , TÜRK milleti bu değil , kabul etmiyorum ve MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI onaylı bu kurs bitirme sertifikalarının hepsinin iptal edilmesi gerektiğini (benimki dahil) düşünüyorum... Verilen paralar önemli değil çünkü boş yere giden CAN ' lardan daha değerli olamaz hiçbirşey...
Saygılarımla

Tepki
29
Bence bisiklet için ehliyet ve kask zorunluluğu getirilse hem daha çocukluktan itibaren gerekli eğitim verilir hem de hödüklerin kask'ı garipsemesini en aza indirgenmiş olunur.

• Beğen
Tepkiler: Hasan Bildik

silverfox

Üye
Tepki
37
@Eser Sevinç
ewet ben de katılıyorum.çünkü hızına göre çok sessiz. bir anda yanınızda bitiveriyor. tehlikeli buluyorum.

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
Bisikletler trafikte binmek için belirli kuraların yasalaşması ihtiyacımız olan bir çok malzemede de fırtınalar koparır.

Örneğin kask takma zorunluluğu ya da yollarda seyir halindeki bisikletlerin standart minimum donananımları başlığında bir kaç yasa olsa uyanık girişimcilerle bisiklet parçalarının ve giyim aksesuarlarının dahada ucuzlaaycağını düşünüyorum..

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
Bisikletliler olarak, sayımızın fazla olduğunu belirten organizasyonlardan,
kaçınma zamanıdır :). Eğer devlet sayıyı görüp de,
''ya bunlar hakikaten bisiklete bağlı, birşey yapmalı'' derse o zaman yandık.
Çıkartırlar ehliyet zorunluluğunu, damga pulu, vergisi, harcı derken,
getirisi olan her kemikleşmiş yasa gibi, bu da ilelebet sırtımıza yüklenir. :)

Tepki
13
@Caner Can Pehlivan

arkadaşım bende bir bisiklet severim kaskımız yok diye hödük mü olduk şimdi inan ifadene çok üzüldüm kask takanları trafikte nasıl gittiklerini görüyorum benim içim sızlıyo bişi olacak diye. önemli olan dikkatli ve sabırlı kullanmak. bu ayırımcılık neden yapılıyor bilmiyorum kask takmak tabi ki güzel bişi ama bir yerden sonra sıkıntı veriyor hafif ve iyi bir kaskta çok pahalı eminim çok kişi bu yüzden alamıyordur.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet KAHRAMAN
Tepki
3
@greenpearl_1985
arkadaş kask takmayanlara dememişki yanlış anlamışsınız. ayrıca kask takmamanın mazereti olamaz.

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
şimdi ehliyet yasallaşırsa ilerde bisikletlerdende senelik 2 kere vergi alırlar tıpkı otomobillerde oldugu gibi bunuda iyi karşılarmısınız yada her sene ehliyeti yeniletip para kazanırlar bisiklet camiası olarak karşısında kanımızın son damlasına kadar durmamız gereken konulardan biride bu.Düşünmeden haraket etmeyin..........

• Beğen
Tepkiler: uğur kocaağa

Kemal Çetinkaya

Aktif Üye
Tepki
31
Bisiklet
Specialized
@greenpearl_1985

kask takmamanın nasıl bir mazareti olabilir yahu ? siz stediğiniz kadar dikkatli olun. gelip size biri vurduktan sonra o kadar dikkat sabır boşa gidecektir.

uğur kocaağa

Daimi Üye
Tepki
193
@Caner Can Pehlivan

15 Yaşında bi çocuk var bisiklete meraklı istekli biri, bizimle tanışmadan önce kask eldiven kullanmıyordu, çift şerit yolda güvenlik şeridinden giderken trafik polisi onu durdurup kask, eldiven sormuş birazda azarlamış. :) Duyunca sevindim. Zaten ben kendisine aşıladım artık kask , eldiven, gözlük , kimlik yeterli miktarda para ve yama takı ile pompa olmadan artık yola çıkmıyor:) Aslında bu yaşta çocukların yola çıkmasıda risk ama çocuk işte dikbaşlı ergen bazı konularda çok istekli olunca vazgeçiremiyorsunuz. Polisin bu uygulaması çok hoşuma gitti. Her zaman selamlaştığımız polislerdi zaten şimdi daha bir samimiyetle selam vereceğime eminim artık.