Bisikletlerde abs fren teknolojisi var mı?

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
@big_bone evet biraz sıkılması gerek ama çalışmasını engellemeyecek kadar. Küçük bakord ayarlarını kendiniz de yapabilirsiniz.

Scudo

big_bone

Üye
Tepki
5
İsim
Kerim
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Avcilar civarinda iyi bi bisikletci biliyormusunuz. Yada decathlonami veriyim direk

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
@Muhammet Ağrı tasarımda bir sıkıntı yok titreşime maruz kalan her vida civata gerekli onlem alınmazsa gevşer.

Rafazan

Üye
Tepki
23
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konuya bende bir soru eklemek istiyorum shimano xt v frenlerinde power modülatör adında bir şey var bildiğim kadarıyla çok hafif sıkma ile yavaşlatmalar yapıyormuş kullanan bilgisi olan var mı ?

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Konuya bende bir soru eklemek istiyorum shimano xt v frenlerinde power modülatör adında bir şey var bildiğim kadarıyla çok hafif sıkma ile yavaşlatmalar yapıyormuş kullanan bilgisi olan var mı ?
Hiç denk gelmedim .

elric1982

Daimi Üye
Tepki
665
İsim
Murat
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Rafazan var evet, kullanıyorum. Sert fren yapsam da henüz takla atmadım. Fren kablosuna takılıyor

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

desmo

Üye
Tepki
298
İsim
uğur
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Alttaki grafiği shimano power modulator ün web sitesinden aldım. Grafikten anlaşıldığı üzere fren kolunu modele göre 2 yada 3 kademeli hale dönüştürüyor ama çok hafif sıkma ile yavaşlatmalar yaptığını sanmıyorum. Çok hafif ve çok fazla sıkıldığında normal fren gibi çalışan fakat arada fren koluna daha geniş bir sıkma aralığı veren bir alete benziyor.
1617719818662.png

elric1982

Daimi Üye
Tepki
665
İsim
Murat
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Şöyle izah etmeye çalışayım bildiğim kadarıyla. Sert fren yapıldığında lastiğin kilitlenmesini ve takla atmanızı önlüyor bu sistem. Fren koluna uyguladığınız gücün fazlasını, pabuçlara gitmeden kesiyor diye biliyorum

ST530S

Üye
Tepki
0
İsim
Ahmet
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
öncelikle abs fren sistemini acıklayayım bıldıgım kadarı ıle abs yani Antilock Braking System sistemın çalışma prensibi sanıyede 18 defa balatalara baskı verır çeker bu da demek oluyokı o arkadasınızın sanıyede 18 defa fren kolunu pompalaması gerekır bunuda manuel sıstemle kesınlıkle yapamaz umarım acıklayıcı olmustur :)
öncelikle abs fren sistemini acıklayayım bıldıgım kadarı ıle abs yani Antilock Braking System sistemın çalışma prensibi sanıyede 18 defa balatalara baskı verır çeker bu da demek oluyokı o arkadasınızın sanıyede 18 defa fren kolunu pompalaması gerekır bunuda manuel sıstemle kesınlıkle yapamaz umarım acıklayıcı olmustur :)

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.958
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Murat Cömez 24 yaşına kadar kurtlar tarafından büyütülmüş olup sonrasında ani bir hayat değişimiyle internet bağlantılı bir bilgisayarın önüne oturtulmuş olabilir. Zamanla forumu okuya okuya yazmayı konuşmayı söker diye düşünüyorum. Biraz sabır.

Atakan K.

Aktif Üye
Tepki
372
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bence insan eli ve beyni bisiklet özelinde (Sürüşü bedenin parçası olarak hissetmek) konuşmak gerekirse ABS denen sistemi uygulayabilmek için fazlasıyla yeterli özelliklere sahip. İnsan elinin hareket mekanizmasını ve hassaslığını düşündüğümde bir makineye yaptırmanın oldukça zor olduğu ve bir mükemmellik görüyorum. Buradan yaratıcının yüceliği veya evrimin başarısı sonucu çıkartılabilir ama benim gördüğüm ve hissettiğim şey, elim ve beynim arasındaki sistem şartlara bağlı olan tüm dış verileri süzerek en verimli fren senaryosunu sağlayabiliyor. Buradan bilimi küçümseme veya aşağılama sonucu çıkartılmasın, insandan çok daha iyi çalışan sistemler olduğunu bilincindeyim. Başta belirttiğim gibi bisiklet özelinde bir yorum bu.

Tepki
1
İsim
ahmet abasıyanık
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Esp de var kanks

lrfan