Bisiklete ayna gerekli midir?

Umut Kılınç37

Forum Bağımlısı
Tepki
139
Bisiklet
Salcano
Bence ayna çok gerekli bir şey ama kör noktaları olabiliyor pek güvenmemek lazım.Ben bir aralar alttaki aynadan kullanıyordum bir milyoncudan almıştım 1.5 liraya.Vidasını iyi sıkınca hem bar-end hemde ayna görevi görüyor.Hafif bozuk yollarda çok az titreme yapıyor.

http://hizliresimyukle.com/images/2013/08/07/cxgHz.jpg

Scudo

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
@Sefa.
Aynı aynayı kullanıyorum,
forumda trafik güvenliği yazısında; bir kez kullanmayı deneyin sonra aynasız nasıl sürdüğünüze şaşacaksınız diyordu.
Aynen bunu yaşadım hele de İstanbul trafiğinde sürüyorsanız inanılmaz gerekli.
Yalnız kask aynasında gidon aynasından farklı olarak kafanızı bazı açıları da fazladan görmek için çevirmeniz önünüzdeki yola konsantrasyonunuzu bozabilir.
Tabii herkes farklı şekilde rahat eder o ayrı ama bence kesin olan ayna gerekliliği..

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
Konu başlarında kadir abi belirtmiş, aynı model ayna'yı kullanıyorum. Uzun turlarda, önüme mi yoksa arkadan gelen araca mı bakıcam derken dikkat kaybı oluyor. Bu yüzden şiddetle tavsiye ederim.

Ömer Ş.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Ayna almak istiyorum ancak hangisini alayım karar veremedim.Delta'da birçok çeşit var,fiyatları da uygun görünüyor.Bunlardan birini kullanan var mı,tavsiye eder misiniz? (link)

Şu model var mesela güzel duruyor
https://www.deltabisiklet.com/Pub/images/4391_2458_md.jpg

Zefal'in de aynası güzele benziyor ama 41 TL biraz pahalı değil mi (link)

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İki ayna aldım. Bir tanesi şu zefalinkine benzer yakını uzak gösteren cinsten. Ötekisi gidonun içine monte edilen. halada bisikletin üzerinde duruyor. kapattım başını nerdeyse aldığımdan bu yana bakmıyorum. Eski alışkanlıklardan kurtulmak mümkün olmuyor işte. Kafayı çeviriyoruz, arkadan gelen sesi dinliyoruz. Dahamı pratik oluyor desem . Ayna belki uzun turlarda.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
bisiklet üzerindeyken her an 4 bir yanımı kontrol halinde olmaya ve dikkatli olmaya çalışırım. kafamı çok sık sağa sola çeviririm ve etrafımı yarım saniyeden bile kısa süren bakışlarla kolaçan ederim..

aynanın kısıtlı görüş alanıyla yetinmeye çalışmak, hele ki bisiklet gibi her yanı açık bir taşıtta.. bence tembellik :)

aynayı muhtemelen tek bir şartta kullanırım, uzun turlarda. dümdüz bir yolun kenarından saatlerce gideceksem eğer, evet o durumda ayna gerekli. ama şehir içinde 4 bi yanı her an kolaçan etmeli bence. agresif olmakta fayda var..
şimdiye dek 2 tane kaza yaptım 2sinde de, ben caddede giderken sokaktan çıkan araçlar bana çarptı.. karşıdan bisiklet geldiğini gören adam sanki karşıdan hiçbirşey gelmiyormuş gibi yorumluyor. beyinde 2 lob var, hiç olmazsa birini kullansalar keşke..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bence İstanbul'da gerekli ş.içinde çok gerekiyor kullanılmasa bile fazla mal göz çıkarmaz :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ayne bence gereksiz bisikletin goruntusunu bozuyor hemde kor noktayi goremiyorsun

Scherwin

Aktif Üye
Tepki
287
İsim
Scherwin
Bisiklet
Carraro
Merhabalar,

Aynanın gerekli olduğuna kesinlikle inanıyorum ve bisikletime uygun ayna arayışındayım. Zaten motosiklet geçmişim var aksini düşünemem. Özellikle küçük kızım ve eşim ile konvoy halinde giderken, arkayı sıklıkla kontrol etmem gerekiyor. Kask aynası üzerinde de kafa yordum ve gidona (sol veya sol+sağ) takılanlara karar kıldım.

Gidonum Kelebek Gidon:
https://www.bisikletforum.com/dosyalar/20151108_152229_resized-jpg.42740/

Hali ile bu gidona ayna uydurmak, 1 tık daha zor. Bir kere kelepçeli bir model olması şart. Buna rağmen kaska takılan aynayı hiç düşünmedim, düşünemeyeceğim gibi duruyor :confused:
Bilmediğim için soruyorum: Bir toslamada, yerde yuvarlanmada veya bir kaza durumunda neredeyse şakak hizasına monte edilen bu kask aynalarının sapının kırılarak ciddi bir yaralanmaya (özellikle göz) yol açabileceğini öngörmek çok pimpiriklik mi olur?

bua

Daimi Üye
Tepki
362
İsim
Burak Akdağ
Bisiklet
b'Twin
bilmiyorum ayna kullanmaya alışabilir miyim? çünkü her tarafa belimi ve kafamı çevirerek bakmak daha geniş ve daha net bir görüntü sağlıyor. ayna hem kısıtlı bir görüntü hem de o kısıtlı görüntüdeki bir titreşim meydana gelirse hiç net olmayan bir görüntü elde ettiriyor. ne kadar ayna olsa da çoğu durumda yine kendi gözlerimizi kullanmaya gereksinim duyacağımız için buna alışmak daha iyi gibi geliyor bana.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben gidon uzerinde genis acili ayna kullaniyorum , trafikte kullaniyorsaniz kesinlikle cok onemli , kafayi arkaya cevirip one almak azda olsa trafikte cok sayilabilecek bir sureyle yoldan kafanizi cevirmeniz ve önünüzde ne olup bitiyor farkina varamamaniza neden oluyor. Ayrica kafada kulakta bulunan denge taslarida bu manevradan etkileniyor , surus esnasinda kafanizi saga sola hizlica sallarsaniz (hayir isareti gibi ) dusmeniz cok olasi , ayni sekilde geri donup bakincada hafifte olsa denge kaybi olabiliyor .

Y. Serdar Güler

Aktif Üye
Tepki
209
Bisiklet
Carraro
@Scherwin doğru bir tespit, bunun yanı sıra gidiş istikametinizdeki 15-20 metreyi gözlerken bir anda 15-20 cm mesafedeki aynaya bakmak göz bebeklerini ciddi şekilde yoruyor ve gözün bu yakınlık-uzaklık dengesini sağlamaya çalışırken geçirdiği o anlık zaman diliminde puslu gördüğünüz için, kritik bir ana denk gelmesi halinde kaza yapmanıza sebebiyet verebilir.

Ben zefalin bu aynasını kullanıyorum ve memnunum:
(link)

Ancak bu ayna sizin de dediğiniz gibi kelebek gidona uymayacaktır. Gidon çok sarsıntılı bir bölge olduğu için mümkün olduğunca sapı kısa tutmak gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden aşağıdaki ayna sizin için uygun olur gibi gözüküyor:
(link)

• Beğen
Tepkiler: Scherwin

Scherwin

Aktif Üye
Tepki
287
İsim
Scherwin
Bisiklet
Carraro
@Y. Serdar Güler

Tavsiyeniz için çok teşekkür ederim. Gidonun en solunda kullanılacağı için uzunluğu yeterli olabilir. Kelepçesi vidalı olsa idi yüksek olasılıkla alırdım. Bir lastiğin esnekliğine bel bağlayıp, kullanırken elin sıklıkla çarpacağı bir alanda bana uzun ömürlü bir kullanım olacağı hissiyatı vermiyor! :confused:

Olmadı yanda linkini verdiğim replikasonunu alıp deneyebilirim => (link)

Halı hazırda zaman kazanmak adına aşağıdaki örnekten yola çıkarak;

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/3c/93/fc/3c93fc9edf85f049d900fab8d4382155.jpg

Şu modelden 2 tane sipariş ettim => (link)

Selamlar...

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Kask aynasıda içinde olmak üzere birçok ayna denedim, ve en iyi titreşimsiz görüş açısını zefalin bu aynasında buldum (link)

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kullanmıyorum ama gerekli mi evet gerekli. Çok lazım oluyor. Bazen arkamıza dönüp bakmak kısa da olsa büyük tehlikeli olabiliyor.

murat serbet

Forum Demirbaşı
Tepki
1.449
Bisiklet
b'Twin
@Scherwin kask aynasına alışırsanız gerçekten çok rahat bir kullanımı var. Kafanızı çevirerek tüm arkanızı rahatça görebilirsiniz. Kask aynaları düşme anında gözünüze zarar verebilecek bir ekipman değil. Plastik ve çok hafif bir malzeme. Bir mağazada denemenizi öneririm. Ayrıca konvoy halindeki sürüşlerde gözünüzü yoldan hiç ayırmadan arkanızdan geleni kontrol edebileceğiniz en verimli aynadır.

• Beğen

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
Yol bisikletimle yoğun trafik olduğu zamanlarda sürüş yaptığımda arkayı görme ihtiyacı hissediyorum zaman zaman. Kamyonlar veya minibüsler bazen çok yanaşıyorlar sağa.. Yada durup yolcu alıyorlar o sırada siz sollama yapmak zorunda kalıyorsunuz.. Kafayı arkaya çevirmek anlık önünüze bakmamak sıkıntılı durumlar açabilir. Ayrıca bazen arkaya bakarken gayri ihtiyari direksiyonu kırma durumları da olabilir. Ayna bu konuda lazım.. Araç kullanırken arkanızı nasıl kontrol ediyorsanız bunda da lazım. Ancak ben kask aynasına pek alışamadım. XLC marka bir ayna almıştım. Sürerken titreşimlerden açısını kolay kaybediyordu. Bir de yola bakarken birden daha yakın bir objeye odaklanmakta zorluk çektim. Kapsadığı alan açısı da balık gözü olmasına rağmen dar bir hissiyat verdi.. Sevmedim. Belki daha kaliteli bir ayna alsaydım bu durumu yaşamayabilirdim.. Ben de gidonun ucuna takılan aynalardan aldım. Bunda verim aldım.. Ufak bir göz haraketi ile arkamı kontrol edebiliyordum. Bir gün bir kaza geçirdim ve aynam yerinden çıktı. Tekrar takmakta zorlanınca pek uğraşmadım. Bir de beraber sürdüğüm grup pek sevmiyor böyle aksesuarları.. Biraz spor takılan bir grup. Böyle aksesuarları profesyonelce görmüyorlar. Ben de eski düzen arkama bakmaya devam gidiyorum. Ama hala aynanın rahatlığını da arıyorum. Büyük bir ihtimalle tekrar aynamı takarım. Hatta yolda kullanmaya başladığım mtb e de kızımın bisikletindeki gidona takılan aynayı mı taksam diyorum ama anlık çıktığım yüksek hızlarda sorun olabilir.. ( 45 km/h ila 55 km/h gigi hızlara kolay çıkıyorum. hatta 72 km/h gibi hızlarıda uygun yer ve koşullarda görüyorum ) Yani uzun lafın kısası gidona takılan ayna aerodinamik açıdan sıkıntı olabilir.. İyi kaliteli bir kask aynası rahatlık sağlayabilir.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu anlamda kask aynasini tek geciyorum. Hem turlarda arkayi takip etmek, hem de asfalt suruslerinde arkadaki araclarin olusturacagi risklerden korunmak adina bence cok faydali.
Hatta firsatini bulsam yolda yururken bile takacagim, o derece.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kask aynası...İnanılmaz işe yarıyor ve yormuyor insanı, öyle pek bi titreşimde olmuyor...Bende @Kuzey Ege ye katılıyorum bu konuda...