bisiklet seçimi

Tepki
2
Evet arkadaşlar bende ocak ayında yeni bir bisiklet almayı düşünüyorum. Fakat lise yıllarımı saymazsak hiçbir tecrübem yok bu konuda ve oldukça bilgisizim. Yaklaşık bir aydır araştırıyorum ama sanırım tecrübe etmeden doğru olanın ne olduğuna karar vermek mümkün değil. Bir de sizlerin önerilerine kulak vermek istedim. Bisiklet için bütçem 1000tl (max). Bisikleti uzun turlar için almak istiyorum. Önümüzdeki yaz oldukça uzun bir ege-akdeniz turu planlıyorum. Yolda dağ bayır çamur demeden ilerlemek istiyorum fakat yine de kullanımımın çoğunluğunun asfaltta olacağını düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım. Dağ bisikleti mi tercih etmeliyim. Asfalt yolda ve günlük kullanımda beni gereğinden fazla yorar mı? Tur bisikleti tercih edersem gideceğim yollara dikkat etmem gerekir mi?
Mesela dağ bisikleti alıp asfalt lastik takıp kullansam ya da tur bisikleti alıp kalın lastik taktırsam ne kadar sağlıklı olur. Çok kararsızım ve sizlerin yardımını istiyorum. Ne kullanmalıyım. Hangi marka model tercih etmeliyim önerileriniz nelerdir. Şimdiden hepinize çok teşekkürler...

Scudo
Tepki
68
Sizin için tur bisikleti daha uygun olacaktır. Dağ bisikleti ile tur bisikleti arasında çok fark var ama en belirgini tur bisikletinin 28" olması. Dağ bisikletine(26") yol lastiği taksanız da aynı performansı alamazsınız yani. Toprak yollarda ne yaparım diye fazla düşünmeyin sizin gireceğiniz toprak yollar stabilize yollardan ileri gitmeyecektir.(Gidemez de)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
@serdar dogusoy

serdar bey,
bütçeniz 1000 lira,
ve uzun tur istiyorsunuz ,
dağ bayır çamur diyorsunuz ,
ama kullanım yüzde 90 asfalt olacak diyorsunuz,

yüzde 90 asfalt ise
bi kere 28 jant olacak şehir bisikleti olacak ,amortisöre gerek yok çatal olacak ,
evet asfaltta şehir tur bisikleti ,şehirler arası bu bisiklet ,
bi kere kondüsyon yapmak lazım 30-40 km gidip duruma bakmak lazım rampada ne olacak ,
tabi kışın nasıl olacak çalışma ,havalar müsait değil ,evde treynırı olan çalışır yaza hazırlanır bütün kış yatıp ondan sonra 200 km kimse gidemez her işin başı çalışma, antreman,ve sahada var olmaktır ,

Tepki
2
@Kudret Kurtcebe

Kudret Bey zaten aldıktan sonra günlük 15km antreman yapacağım. Ayrıca haftada bir defa 50 km (İzmit-Adapazarı) antremanı düşünüyorum. Kondisyon yapmadan böyle bir şeye kalkışmamam gerektiğinin bende farkındayım tabiki. Sizce mümkün değil midir bu şartlar altında? Bütçem mi yetersiz? Size göre yapmam gereken nedir mesela?

@Uçkun Barış CANDAN

Öneriniz için teşekkürler. Dağ bisikletleri gerek görünüm gerek dayanıklılık olarak daha göze hoş gelse de tercih etmem gereken şehir bisikleti sanırım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
@serdar dogusoy

bütçe bence yeterli olur ,şimdi konumunuz kocaeli ,kartepe rampalarına yakınsınız ,sizin yerinizde olsam maşukiyeden otele rampa çalışır idim ,şehir tur bisikleti ile bunun çok faydası olacak ve hatta ,hafta içi ya da hafta sonu ,kuru soğuk bi havada bu çalışmayı yaparsınız ve ısınırsınız rampada ,
kuvvetlenecek bacaklarınız haliyle ,yalnız sırt çanta almayın bel çanta alın üzerinizde ağırlık az olsun 1000 liralık bisiklet hali ile ağır olacaktır ,paraya göre hafiflik malesef ne kadar hafif bisiklet o kadar çok para demek,artık yuro uçtu malesef 2.7 lerde , ,günde 15 km çalışma olabilir tabi ama genede her gün yapmanıza gerek yok haftada 3 gün belirleyin yalnız malum kış aylarında yağmursuz hava bulmak artık güç ama yağmura rağmen çalışırım derseniz başka,tabi aksesuarlar alınacak ıslanmamaya karşı,yağmur geçirmeyen yağmurluk, pantolon, ayakkabı ,artı spd almanız gerekecek, bunun nedeni rampada kar edeceksiniz yüzde 30 kar var ,kışlık olması lazım kilitli ayakkabıların ,klasik pedalda kalırsanız rampada zorlanırsınız ,,

Tepki
2
@Kudret Kurtcebe

Şu an çalıştığım için bende haftada 3 ya da 4 gün düşünüyorum. Rampa çalışmak gerçekten çok iyi olabilir. Bahsettiğiniz yeri görmeye gideceğim en yakın zamanda. Ekipmanımı ne zaman tamamlayabilirim o konuda emin değilim (malum para problem). Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Tecrübelerinizden faydalanmak çok işime yarayacaktır. Peki önerebileceğiniz bisiklet (marka-model) var mı? Yılın bu zamanlarında İstanbul'da mağazalarda istediğimi bulabilir miyim? İkinci el tercih etmeli miyim? Çok soru sorduysam beni mazur görün lütfen.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
(link)

biraz pazarlık yaparak 1000 liraya belki alabileceğiniz trek şehir bisikleti olabilir ya da kredi kartına borçlanma olabilir son 200 lira için bilemeyeceğim tabi,,

ÇEVİK

Aktif Üye
Tepki
22
İsim
Volkan Ç.
Bisiklet
Trek
Bence de tur bisikleti almalısınız yalnız kullanılmış bisikletlerede bakın antreman olayına gelince yaşınız genç sigara ve alkol kullanıyor musunuz bilmiyorum ama bence sizin için nasipse pek zorluk çıkacağını zannetmiyorum.Ancak idmanlı olmak da fayda var!Gözünüz korkmasın.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
İlla trek olacak diye bir şey yok benim sedona 321 im var çok memnunum kron tourer iyi bir bisiklet başka çok seçenek var yerli olması bir şeyi değiştyirmez sonuçta bütün komponentleri taiwandan geliyor hepsinin tek bir markaya takılmayın demek istediğim

Tepki
2
@Volkan ÇİNKILIÇ

ikisini de hayatımı etkileyecek biçimde kullanmıyorum kesinlikle. Gözüm korkmaya başladı bu aralar aslında ama sizin gibi cesaret verenler olunca kendimi toparlıyorum teşekkür ederim :)

@sezer16

teşekkür ederim tavsiyeniz için benim de trek alacak gücüm yok sanırım onun farkına vardım zaten. Bende yerli modellere yöneliyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
Yerli diye üzülmeyin kesinlikle memnun kalacaksınız zaten önemli olan siz siniz sizin nasıl bir bisikletçi oldığunuz bisiklet çok da önemli değil

ÇEVİK

Aktif Üye
Tepki
22
İsim
Volkan Ç.
Bisiklet
Trek
serdar ikinci ellere bak bulabilirsin belki trek ! Araştırmadan alma acele etme.1000 lira az para değil

Tepki
2
@Volkan ÇİNKILIÇ

ya pek anlamadığım için arızalarından falan ikinci el almaktan biraz çekiniyorum. Ama bir yandan takip ediyorum tabiki ikinci el ilanlarını da.