Bisiklet fiyatları neden yüksek?

mehmet gülmez

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Bianchi
Uzun zamandır bisiklet fiyatlarından bihaberim. Bisikletim çalınınca yeni bir tane almaya karar verdim. Modellere ve fiyatlara bakıyorum. Maliyetinden çok yüksek fiyatlarda satıldığını düşünüyorum. Orta halli bisikletler 400 liradan başlıyor. Üst kalite bisikletler 1000 lira civarında. Bu kadar pahalı olmalarını anlamıyorum. Bu fiyatları vermektense elektrikli scooter almak daha mantıklı geldi bana.:)

Scudo

Samet SERTER

Forum Demirbaşı
Tepki
264
Mehmet bey herkezin zevki ayrı burda 10.000 TL likte bisiklet kullanan var 400 ytllikte bisiklet kullanan var. 10.000 TL ye ayrıca arabada var.Ama herşeyin yeri farklı.Bana bisiklet yerine scooter almak bana mantıksız geliyor çünki basıyorsun gazına seni istediğin yere götürüyor.Ama bisiklet baldırlardan verdiğin kuvvetle bisikleti sürüyorsun. Ben şahsen eğlenceli buluyorum. Zevkler ve renkler tarışılmaz!

SAYGILARIMLA...

mehmet gülmez

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Bianchi
Tabii ki bisiklet kullanmanın zevki apayrı. Ben de yıllardır bisiklet kulanıyorum. Açıkçası bisiklet benim elim ayağım, sürekli kullanırım, her yere onunla gidip gelirim, bisikletimin çalınmasıyla da bunu daha iyi anladım.
Ancak benim anlamadığım şey bisikletin materyal olarak fazla değerli olması. Örnek vericek olursam ben son bisikletimi 6 sene önce 175 liraya almıştım. Şimdi bakıyorum o tarz bisikletler 400 liradan aşağı değil. Diğer ev eşyaları, elektronik aletler vs fiyatları çok fazla değişmezken bisiklet fiyatlarının 2-3 kat artmasını anlamış değilim.

Samet SERTER

Forum Demirbaşı
Tepki
264
Kadroların ağır olmayıp aleminyum carbon olduğundan dolayı olması.Üzerindeki parçaların çok daha kaliteli olması bisikleti bu yönden fiyat artışına sebeb oluyor.Bir üst model bir parça ve bisiklet çıkınca diğer alt modellerin fiyatları haliyle düşüyor.

• Beğen
Tepkiler: gecekusu333

çağdaş efe

Daimi Üye
Tepki
84
bir bisikletçiye söylenecek en son söleri söylemişiniz.
bisiklet yaşam tarzıdır.bağımsız enerjidir.
özgürlük ve spordur.
klometreleri,tepeleri ayağınla ezmektir.
bizler bisiklete ucuz olduğu için binmiyoruz sevdiğimiz için biniyoruz.

not:elektrikli bisikletler ülkemizdeki obez sayısını ve tamircinin cüzdanını arttırmaktan başka işe yaramaz.

mehmet gülmez

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Bianchi
iyi de bu duyguların hepsini ben de yaşadım hala da yaşıyorum. ben mesajımda 'bisiklet kullanmak yerine niye motorlu taşıt kullanmıyorsunuz' demedim. sadece fiyat olarak karşılaştırma yaptım.

ben de bisiklet kullanmanın zevkinin apayrı olduğunu biliyorum.

• Beğen
Tepkiler: çirkin

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
Türkiye'de hangi şey pahalı değil ki!

Elektronik ve bilişim ürünlerine bir bakın, dışarının 2-3 katı fiyatlara satılıyor ülkemizde...

Benzini söylemeye gerek yok zaten...

Hatta Next&Nextstar bile Gürcistan'da daha ucuzmuş, donanımhaber sitesinin forumlarında okumuştum...

Bir tek tekstil ürünleri ülkemizde daha uygun...

Ülker'in Napoliten çikolatasını arabistan'da Türkiye'deki en ucuz fiyattan %20 daha ucuz satın aldığımı hatırlıyorum...

Bunların en büyük sebebi patronlardan alamadığı vergiyi vatandaşın, özellikle benim gibi bordro mahkumlarının sırtına yükleyen hükümetlerdir. Sadece şimdiki değil, bütün hükümetler vergi indirimi vaadiyle iktidarı ister, iktidara gelince vaad ettiği vergileri göstermelik olarak indirir, onun yerine başka vergiler koyarlar. Çünkü patronlardan vergi alamıyorlar, hiçbirinin (özür dilerim) büzüğü yemiyor...

Maalesef, bu ülke böyle... Seve seve veya söve söve yaşıyoruz bu ülkede...
Aynı şekilde söve söve büyük paralara kıyıp, maaştan arttıtıp, hanımın gönlünü alıp bisiklete yatırıyoruz paraları...

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Bizim vatandaşlarımız dünyanın pahalı benzini, elektrik ve doğal gazını satın almaya çalışırken bisiklete para kalmıyor ki :) Koskoca Türkiye'de satılan bisiklet ve bisiklet malzemelerini toplasan Almanya'nın ufak bir kasabası kadar bile etmiyor. Bu şartlar altında dünyanın en pahalı bisikletlerini alıyor olmamız da gayet normal. Bu olayın kaynağı keşke devletin kodamanlardan alamadığı vergiler olsa. Vergi alınacak sektör mu kaldı ? Fabrikalar bir bir kapatılıyor, turizim yabancıların elinde, tarım kalmamış, o meşhur tekstil üretimimiz acınası durumda.... ve ekonomini çarkını yabancı yabancı sermaye ile çevirmeye çalışıp, bu sermayeyi ülkede tutmak için faiş faizler ödüyoruz. İnternetlerden filan çok şeyler görüp hevesleniyoruz tabi ama yaşdağımız ülke bu işte. Siz diyin 3ncü ben diyim 5nci dünya ülkesi :)

• Beğen
Tepkiler: DoğanKaya

çirkin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.364
Maalesef maaşlarla geçinmeyi bırak anca ayakta durmaya çalışan birileri olarak zevlerimizi için para harcamak için mücadele ediyoruz. En temel insani haklarımız için bile büyük bedeller ödemek zorunda kalıyoruz. 9.000 Euro'luk makine de var 400 TL lik te hatta 150 TL lik te.Ama şunu unutmamak gerek ihtiyacınız kadar olanı almalısınız. Hefif daha hafif olsun, yok üzerinde ille de şu aksesuar olsun demezseniz her bisiklet uyar size. Sonuçta 50 kg da olsa 5 kg da onu götürecek olan sizsiniz.Forumda kaliteli makinelerin çok uygun ikinci elleri var. Oraya da bakabilirsiniz.

nightdriver

Aktif Üye
Tepki
472
"Pahalılık" göreceli bir kavram...
Gelir düzeyinizle karşılaştırırsanız, ülkenin ortalama gelir düzeyiyle karşılaştırırsanız oransal olarak hesapladığınızda doğal olarak pahalı olacaktır.

Gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında (tüketim lideri ve son zamanların değersiz para birimi dolara sahip olan ABD'yi hariç tutuyorum) bence Türkiye ucuz. Evet en pahalı benzini tüketiyoruz, en pahalı otomobile biniyoruz.

Ancak diğer taraftan unutmayın ki vergi sadece devlet geliri için kullanılmaz. Faiz tüketimi dengeleyen bir araçtır. Yoksa cari açıkla başa çıkamazsınız. Ben eminimki benzindeki vergi yarıya düşürülsün, bakkala bile arabayla gideriz.

"patronlardan alamadığı vergiyi vatandaşın sırtına yükleyen hükümetler" düşüncesine katılmıyorum. Vergi gelirinin yarısı ülkenin en büyük 100 şirketinden geliyor. Esas vergi kaçıran halk. Evini kiraya veren ev sahipleri kirayı düzgün beyan ediyor mu? Tatile çıktığımızda otele nakit veriyoruz neden? Fiş kesmediği için indirim yapıyor. "Yoooo ben vergimi veririm, siz fiş kesin" diyor muyuz? Böyle binlerce örnek verebilirim.

Bu toplumsal bir kültür. Suçu başkalarına atmak ve devamlı şikayet etmek birşey değiştiriyor mu?

Sizin 1000 lira dediğiniz bisikletlerin ABD'de yüzüne bile bakmazlar... Hardtail MTB bile almazlar... Yani sizin üst kalite olarak gördüğünüz bisiklet ancak en alt seviyenin en ucuz modeline tekabül ediyor.

Ama şimdi Çin'e veya Hindistan'a gitseniz 200 TL'lik bisiklet onların hayalinde yaşıyordur...

DoğanKaya

Üye
Tepki
41
Ben sadece bisiklette değil ticari olan birçok şeyde uygulanan fiyat politikasını acımasız buluyorum.Diyelim elimizde son çıkan bir ürün var.İlk çıktığında maksimum fiyatında çıkıyor.Ama daha sonra üst ve yeni versiyonları çıkınca elimizdeki ürünün fiyatı çok ama çok düşebiliyor.Bu kadar düşüyorsa demekki üretim maliyeti çok düşük hatta belkide üst veriyonu ile çok az hatta belkide hiç maliyet farkı yok.Ama üreticinin son teknolojiyi herkesin alabileceği fiyattan sunması kendisine zarar verecektir.Bu sebepten hangi sektöre bakarsanız bakın hep aynı sistemi görürsünüz.

Hükümet konusunda yazılanlara katılıyorum.Tüketicinin bu konuda yapacak fazla birşeyi yok.Gelirlerin yüksek vergilerin düşük olduğu bir ülkede yaşamak istiyoruz.Yaşam şartının çok düştüğü bir ülkede hükümetin uyguladığı politikaları gören halkın, karşı davranışlar sergilemesi çokta abes olmadığını düşünüyorum.

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Arkadaşlar, benzin almak için aptal olmak gerektiği bir ülkede bisikletten başka çözümümüz yok.İster yaşam tarzı deyin, ister spor, ister sağlık amaçlı, isterse sadece ulaşım aracı olarak bisikleti kullanmalıyız, kullandırmalıyız.

Hem de çocukluğumuzdaki gibi dağ bisikleti, yarış bisikleti diye 2 kategoride sıkışıp kalmak zorunda değilsiniz.

Günümüzde 15 farklı kategoride,
100 kadar farklı markada,
2, 3 ve 4 tekerlekli,
Tek kişilik,
İki kişilik (tandem)
Üç ve daha fazla kişilik (pedicab)
Yatar koltuklu (recumbent)
İnce lastikli, orta lastikli, geniş lastikli,
katlanabilir,
hafif, normal ağırlıklarda
Binlerce farklı kombinasyona sahip seçeneğimiz var.

Fiyat olarak 2.ellerde 300TL den başlayıp sıfırlarda 25.000TL ye kadar bir dünya içindeyiz.Bütçenize ve beklentinize göre seçin.

Yeni bir araba satın alırken kendinize kuş serisinden bir Tofaş oto ya da Anadol mu yoksa bir Toyota, Renault ya da BMW mu satın alırsınız? Hepsi araba öyle değil mi? Biraz pahalı ama emniyetli, kaliteli araca ne gerek var ki?
Bu yüzden fiyatı yüksek bisikletlere bu gözle bakın.Onlar birer araçtır.Çocuk oyuncağı değil.
Ha derseniz ben marketten 150TL ye sıfır, çift yaylı, 20kg luk demir yığını alacağım.Bir sezon sonunda paslansın, 1 ay sonra bütün yetkili servislerle düşman olmak istiyorum, geceleri uykusuz yatmak istiyorum, her yıl bisikleti yenilemek zorunda kalıp 150-175TL vereyim ama yine de evladiyelik hafif, kaliteli bir bisiklete 500-1000TL vermeyeyim, siz bilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: gecekusu333

nightdriver

Aktif Üye
Tepki
472
Doğan Bey sizin savunduğunuz sisteme komünizm diyoruz. Yani herkesin eşit gelirle, eşit varlıkla yaşama standartı. Ancak ne varki bu sistem gelişmeye köstek olan bir sistem. Daha fazla çalışıp daha fazla kazanamayacağın bir sistemde kimse çalışmıyor. Eski SSCB'de veya Doğu Almanya'da üretilen arabaları, evleri düşünün. Fiyat politikaları sizin düşündüğünüz gibi lineer değil maalesef. Yani "indirim olan bir ürünün kar marjı yapılan indirimden büyüktür" varsayımı bilgi sahibi olmadan verilen bir fikirdir sadece. Yeni üretilen bir teknolojinin maliyeti üretimin artmasıyla düşer. Bugün Hybrid araçlar neden pahalı? Çünkü henüz istenen değerlere gelmediği için az insan tarafından tercih ediliyor. Bu kadarcık adetle bu fiyata ancak geliyor.

Cep telefonundan örnek veriyor herkes. Cep telefonu pazarı rekabetin çok yoğun olduğu bir sektör. Model gamınızı devamlı yenilemeniz gerekiyor. Yeni bir model girer, 4 ay önce çıkan bir model üretimden kalkar. Siz stokta kalan o modeli hemen satmazsanız stok maliyeti sizi bitirir. Yeni ürü varken eskisini satmanın tek yolu fiyatını düşürmektir. Ne kadar hızlı eritmek istiyorsanız o kadar düşürürsünüz. 1 yıl geç kalırsanız o model "eski ve demode" olur. Böyle bir ortamda hedefiniz ortalama marjı kontrol etmektir. Bizim karşıdaki pastane saat 19:00'dan sonra %50 indirim yapıyor. Satamazsa sabaha çöpe gidecek pastaları ne kadara satsa kardır. Bunu hemen "vaaay demek fahiş fiyatlara satıyordun" dersek haksızlık olur.

• Beğen
Tepkiler: spokesman

gecekusu333

Daimi Üye
Tepki
275
bisiklet kültüründen uzak bir toplum olduğumuz için ortayçıkıyor bu anlaşmazlıklar.evet athletic kardeşimizin de dediği gibi,araba alırken en kralından almayı istemiyozmu? cep telefonuna para ayırırken kullanmadığımız birçok özelliği olan modeli almıyozmu? notebook alırken gereksiz görmeyip en hızlısını en iyisini almaya çalışmıyozmu? beni en sinir eden; ne bu yav 2 tekerlekli deilmi neyi ediyo bu para gibi laflar.işte bisikleti karne hediyesi olarak gören toplumun zihniyeti bukadarcık... tofaşta 4 teker ford da e niye forda para veriyon desek araç sahibine heralde bitarafıyla güler bize...
herşey boş biz pedaldaşlar olarak birbirimize yeteriz....

DEM1R

Üye
Tepki
2
İsim
AbdullahDemir
Bisiklet
Mosso
(bkz: dolar)