Bisiklet alırken hangi ölçüye bakılmalı?

Tepki
0
merhabalar benim boyum 1.97 bisiklet almayi dusunuyorum anladigim kadariyla 26 inch benim icin en uygun boyut olucak.Dag bisikleti almayi dusunuyorum alirken nelere dikkat etmem gerektigi konusunda yardimci olursaniz cok sevinirim tesekkurler

Scudo
Tepki
2
Benim boyum 1,89 daha önce 19" ve 18" kadro denemiştim bu ikisi içinde özellikle 19" bana uygun geldi.

Benim sorum selede otururken pedalı çevirdiğimde bacağımın ne kadar açılması gerektiği? Yani pedal alt noktadayken bacağım gergin mi olmalı biraz kırılmalı mı? Buna göre sele boyu belirleyeceğim.

Saygılar,

B

BF Okuru

Misafir
@Shimanosutra

5 derece kadar kırılması gerektiğini , inişli çıkışlı agresif sürüşlerde bir miktar daha ayağını kıracak şekilde seleyi keyfine göre indirebileceğin şeklinde bir yazı okumuştum.

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
Kendinize uygun sele borusu yüksekliğini ölçmek için, selede oturur vaziyette iken topuğunuzla pedala basmaya çalışın. Topuğunuz pedala değdiği zaman diziniz bükük değil ise size uygun sele borusu ölçüsü odur. Yok eğer bükülüyorsa seleyi biraz daha yükseltmeniz gereklidir.

• Beğen
Tepkiler: Hasan Çağri

wuamel

Üye
Tepki
3
Merhabalar. boyum 1.90 sanırım 20'' kadro boyu benim için en ideali, fakat bianchi wap almak için bisikletçiye gittiğimde bana katalogda bisikletin kadro boyu diye birşey yazmadığını söyledi.
Hernekadar anlatmaya çalışsamda 26'' jant senin için uygundur gibisinden birşeyler söyledi, ben de iyi günler diyip çıktım.
Açıkcası bende tam olarak bilmiyorum, bianchi wap'ta 20'' kadro boyu mevcutmudur.Jant ve kadro boylarını birisi açıklayabilirse çok memnun olurum.

superaxi

Üye
Tepki
2
merhabalar
boyum 1.76
bana uygun bisiklet boyu 17 inch idi fakat ben 18 inch almışım.
nasıl bir problem yasarım ya da avantaj ve dezavantajları nelerdir...
Teşekkurler...

lapaci55

Üye
Tepki
2
Arkadaşlar bu jant ölçüsü tam olarak ne demektir, mesela 24" jant nerenin ölçüsüdür?

SoldieR52

Forum Demirbaşı
Tepki
327
@jordansero

Sadece Bianchi ultimate,granada ve spin modellerinde ölçü war diye biliyorm...

deutz

Forum Demirbaşı
Tepki
292
Merhabalar, benimde bir sorum var:)

Boyum 1.72, Giant kadrolar icin s ve xs arasinda dusunuyorum. S boy kadronun boyum icin daha uygun oldugunu biliyorum ancak xs kadroyla rahat ve kontrolu daha fazla bir surus yaptim gibi geldi,buna ragmen xs secmem cok buyuk bir hata olur mu?

Buarada suan 16'' trek ve 17''(S) giant kullaniyorum, trek'ten cok memnunum ancak giant s boy olmasina ragmen biraz buyuk geliyor. Arastirdigim kadariyla2008 giantlarda s boy artik 16'' olarak gorunuyor, bu eski model s boy giantlar ile bir inchlik fark oldugunu mu gosteriyor,yoksa sadece olcum yerinde farklilik mi yaptilar?

Cevaplar icin simdiden tesekkurler arkadaslar...:):)

• Beğen
Tepkiler: ForrestGump

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.702
Bisiklet
Specialized
Ölçüm yerinde farklılık olmuş olabilir...

Ama giant için (sizle aynı boydayım) XS çok küçük gelecektir size... Ben olsam s olanı tercih ederdim...

• Beğen
Tepkiler: deutz

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
Benim bisikletimin A ölçüsü 17.5" B ölçüsü de 56cm benim boyum 1.79m

Bir sakınca olabilir mi? 17.5" olduğunu görüp de aldım bisikleti, yani binerken topuğumun seviyesine göre ölçüp aldım bisikleti, ama seleyle gidon arasındaki mesafeyi dikkaet almamıştım.

2cm çok şeyi fark ettirir mi? bendeki bisiklet tam boyuma göre pedal çevirirken de diğer ölçüyü dikkate almadım.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.702
Bisiklet
Specialized
2 cm size duruşunuzda etki ettirir tabiki ama bu sizin kullanımınıza göre değişir mesela arazide 2 cm kısa bisiklet size daha dik bir oturuş verdiği için ağırlık mekezini yukarda tutar ama genel olarak çok sıkıntı yaşamassınız

• Beğen
Tepkiler: celil.mayaoglu

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
@Hasan Çağrı

çok teşekkür ediyorum;

sadece asfalt yollarda veya bostancı, moda, çamlıca, acıbadem kadıköy,beşiktaş,kabataş, taksim,karaköy, caddebostan sahili civarlarında gezinmek maksatlı almıştım, çok şükür amacında da kullanabiliyorum.

Yani ortopedik rahatsızlık(kamburluk, sırt ve bel ağrısı) getirecek kadar çok etkisi olmaz heralde öyle değil mi?

Fırat Ayanyan

Forum Bağımlısı
Tepki
259
@SNkaraoglu

sakın öyle bi hata yapma o kadro sana çok küçük hemde çok

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.702
Bisiklet
Specialized
@celil.mayaoglu

Hayır olmaz

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
@rantipole

aramızda 1cm fark var, ben 1.79'um.

17.5" kadro idealdir bence. 18" olan bisiklet bulup yanına gidip denemelisiniz bence.Eğer uygunsa 18" alın.mümkünse boyunuza oranla küçük almamaya çalışın.Tam olsun, tam verimle çevirebilin pedalınızı..

Her insanın boyu aynı olabilir ama bacak uzunluğu insandan insana değişebiliyor.