Biri bana şu tekniği anlatabilirmi? :)

rochas

Daimi Üye
Tepki
181
çook enteresan bir teknik.. araları geçtim bisikleti oraya nasıl zıplatıyor onu çözemedim :D

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Burda arka teker üstünde dengede dururken pedala basarak bisikleti ileri itiyor ve kendide zıplayarak bisikleti ittirmiş oluyor...

CROSSCU31

Daimi Üye
Tepki
31
ben böyle bisiklet kullanabilseydim bisikletten hiç inmezdim

rochas

Daimi Üye
Tepki
181
Biyahli çalışmak gerekir sanırım.. ehh biyerden başlamak gerek.

tip için sağol H.Çağrı :)

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Forumdan, özellikle İstanbul'dan bu tarz teknikleri yalamış yutmuş birisi varsa görüşmek isterim..

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Yalamış yutmuş olmasada yalamış ama daha yutamamış arkadaşlarımız var anadolu yakasında...

• Beğen
Tepkiler: berkay soydan

eYa

Forum Bağımlısı
Tepki
781
@H.Çağrı

:D :D :D Yuttu yutacak diyosun yani :D

Bisiklete binmekten çok akrobasiye kaçıyor bu işler. Denge ustası olmak lazım. :rolleyes:

rochas

Daimi Üye
Tepki
181
arkadaşlar bunun için özel bir kadro, fren sistemi vs.. gerekiyormu? Benim bisiklet sanki oldukça büyük bu iş için :) boşu boşuna kasmıyım bari olmayacaksa benim bisikletle..

çok yakında kafa üstü çakılırkenki videolarımı gönderirim :D

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
evet tabiki gerekiyor :) bu iş için özel trial kadroları var . bu kadrolarda sele bile yok :)

http://www.koxx.fr/media/bike/images/HDDB4639953b14913/bike_0.jpg

en iyi trial biisklet markalarından birinin internet istesi (link)

• Beğen
Tepkiler: rochas

rochas

Daimi Üye
Tepki
181
teşekkürler, bu biraz BMX'e benziyor, videodakiler daha çok dağ bisikleti kıvamındaydı yanlış görmüyorsam. Sorudaki amaç benim bisikletim ile yapılabilirmi yoksa çok zor mu olur.. Örneğin rampada dağ bisikleti sürülmesi çok saçma ve tehlikeli olur.. :)

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Bu tekniğin adı "Pedal kick"...
Pedal kick'te esas ilk olarak arka tekerde dengede durmaktır...Daha sonra dengedeyken ufak pedal hareketleri ve dik konumdaki "pull up" benzeri bir öne çekme hareketi ile istenilen noktaya ilerletilir...

Verdiğiniz videoda ise İlk olarak kütüğe arka tekeri koyacak şekilde "bunny" çekiyor...Arka teker konduğu anda "back hop"(arkada zıplama olayı) ile dengeliyor...Ondan sonra pedal kick denilen olayla kütükten kütüğe geçiyor...

Evet anadolu yakasında bu işleri yapan, Çağrı'nın değimiyle "yalamış ama henüz tam anlamıyla yutamamış" birkaç kişi var...Zaten en güzel örneği'de "Memocan"...Kaçkar'da çoğu gün rastlayabilirsiniz....

Bunun dışında bu hareketler için gerekli kadronun Sadece Trial olarak düşünülmesi yanlış...Bu tip hareket te en önemli şey Arka teker üzerinde dengeyi sağlayabilmektir...Ki bu iş içinde "Chainstay" dediğimiz mesafenin (Bottom bracket ile arka göbek arası mesafe) mümkün olduğunca kısa olması gerekir...Bunun sebebi ayakta olduğunuzda ağırlık merkezini arkaya çekmektir...Böylece arka teker odaklı akrobatik kullanımınız çok daha rahat olur(Pedal kick, Back hop, abubaca, wheelie gibi hareketlerde rahatlık sağlanır)...
İkinci en önemli kadro özelliği ise üst boru uzunluğudur(Alın borusu ile sele girişi arası)...Bu uzunluk sizin bisikleti yukarı çekmenizde rahatlık sağlar...Ayrıca arkaya kaldırdığınızda kolay kontrol getirir...

Birçok trial kadrosu bu iki özelliği taşırken seleleri yoktur, sadece Trial amaçlıdır...Kadro boyları 8 inch e kadar düşebilir...üst boruları ise XC lerden daha uzun kalır...
Ama hem bu hareketleri yapıp hemde günlük kullanabileceğiniz kadrolarda mevcuttur...

Örneğin Cannondale Chase, Giant STP, Cube Warrior DS, Kona Cowan, Specialized P serisi gibi bisikletler hem Street hemde hafif Trial amaçlıdır...Yukarıda bahsettiğim gibi "Chainstay"leri kısa üst boruları uzundur...Yüksek kontrol için kadro yükseklikleri azdır...

Peki kullandığınız bisiklet bu işe uygun mu?
Aslında her bisikletle yapılabilecek bu hareketler, kadro boylarının her inch yükselmesiyle beraber kat kat zorlaşır...Çünkü kontrol de o yönde azalıyor...

Misal olarak yukarıda bahsettiğim Memocan adlı arkadaşımız, bu işlerin çoğunu 13,5 Kron XC 1000 ile öğrenmişti...
Şimdi kendini geliştirirken, bu işe uygun bir Giant STP kullanıyor...

• Beğen
Tepkiler: rochas

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Kendisi 15 yaşında...

Boy: 1.82~
Kilo: 67~

(Bundan sonra konu anlatırken fotoda koyacam...Hoş oluyor:p)

Burda "backhop" yaparken kendi bulduğu bir hareketi yapıyor:D:D:D

http://img174.imageshack.us/img174/9091/memovbenaw2.jpg

rochas

Daimi Üye
Tepki
181
Detaylı anlatım için teşekkür ederim. hareketlerin ne anlama geldiğini bilmesemde yinede çok faydalı oldu verdiğin bilgiler, araştıcam :)

dediğim gibi kafa üstü çakıldığım resimleri daha sonra gönderirim. hastanelerde artık wireless sistem var biliyorsunuz ;)

Tepki
4
ahh ahh bu videoalrı izledm zaten bunları gördkden sonra youtubedeki vdeoları neredeyse izlemştm ve tam biskleti bırakmaya karar werirken onların insan olmadıkları uzaylı oldklarını söledi alican arkadaşım moralim yerne geldi ve bisklete dewam =)

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
İşte imkanımız olsa, parkımız, parkurumuz, rampamız olsa:eek: ...

Bizden de "bol sayıda" uzaylı çıkardı elbet...Yok...Zamanla olacak umarım:rolleyes: :eek: ;) ...

extremunction

Daimi Üye
Tepki
198
videodaki arkadaşların kompenantları ne derece farklıdır? bu hareketleri yapabilmek için çok sağlam gereçler olmalı...

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
@extremunction

Çok müthiş farklar yok..Hatta bazı XC komponentlerini doğru seçerek çok güzel Street makinası yapılabilir...

Fakat o videoların ilkinde bir street kadrosu kullanılıyor...Düşük kadro boyu ve uzun üst boru kuralı geçerli...

İkincisinde gerçek bir Trial bisikleti kullanılmış...Gerçekten kastım 20" jantlar...arkada hidrolik V fren(Magura) ve 2.50 ile 3.0 arası bir arka lastik inanılmaz bir üst boru uzunluğu uzun boğaz ve 1 metreye yakın Trial gidonu...Tabii ki sağlamlıklarıda kullanım yönüyle doğru orantılı;)...