Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ayedaş rezaleti

Konu, 'Şikayetim Var!' kısmında aslan asker tarafından paylaşıldı.

1. aslan asker

aslan asker Aktif Üye

Seviye:
    Bizim burada ayedaş insanlara hiçbir ihtar yapmadan elektrikleri kesti ve biz epdk kararına göre son ödeme tarihini bir gün geçse keseriz diyede itirazlara öyle cevap verdi bu konuda bilgisi olan arkadaşlara sesleniyorum önceki uygulama olan kesme ihbarnamesi olayımı doğru yoksa ben hemen keserim olayımı doğru o zaman gecikme zammı neden uygulamada beni aydınlatacak arkadaşlara sesleniyorum.hepinize selamlar.

2. Niyazi ALTUN

Niyazi ALTUN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    İlk önce geçmiş olsun dileklerimi sunarım konu ile ilgili mevzuatı paylaşıyorum.

Fatura ve kesme ihbarnamesinin tebliğ şekli nasıldır? Kesme ihbarnamesi bırakıldıktan sonra ne sürede elektrik kesilir? Kurumumuz E.P.D.K’ nın ön gördüğü uygulamalar çerçevesinde işlem yapmaktadır. Elektrik borcundan dolayı, elektriğin nasıl ve ne zaman kesileceği EPDK tarafından onaylanarak uygulamaya konulan alçak gerilim elektrik satışına ilişkin perakende satış sözleşmesinin 5. maddesi d fıkrasında belirtilmiştir. Söz konusu sözleşmenin 5. maddesi d fıkrası‘’müşteri tahakkuk ettirilen fatura bedelini fatura veya ödeme bildiriminde belirtilen ödeme merkezlerine süresi içinde ödemekle yükümlüdür. Müşteriye tahakkuk ettirilen fatura bedeli, belirtilen son ödeme tarihine kadar ödenmediği taktirde, son ödeme tarihini izleyen beş iş günü (dahil) içerisinde müşteriye bir kez daha bildirimde bulunulur. Bu bildirime rağmen, fatura bedeli bildirimi takip eden beş iş günü (dahil) içerisinde ödenmezse müşterinin elektriği kesilir’’ demektedir. Tebligatın nasıl yapılacağı da aynı sözleşmenin 5. maddesi e fıkrasında belirtilmiştir. Sözleşmenin 5. maddesi e fıkrası ise ‘’Müşterinin kullanım yeri adresine gönderilen fatura veya bildirim müşteriye tebliğ edilmiş sayılır’’ demektedir.

kaynak:
    http://www.ayedas.gov.tr/Default.asp?SayfaID=85

Sevgi ve saygılarımla.

ErdincAydin78 bunu beğendi.
  3. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Gelişmiş ülkelerde elektirik kesmek yasaktır.
    Garip geliyor biliyorum ama, Belçika da böyle olduğunu anlatmışlardı bana.
    Şirket gelip elektiriği kesemez çünkü o evde yaşayan ve hiçbir şeyden haberi olmayan ve örnek olarak elektirikli bir solunum cihazını kullanması gereken bir yaşlı veya, konuyla alakası olmayan 2 aylık bir bebek içinde elektirik kullanılması gerekebilir ve orada birini solunum cihazını kapattığı için ölüme sebebiyetten yargılarlarsa gerçekten yargılarlar.

biz ihbarname göndermeden kesme aşamasına geldiysek vay halimize.

krankmili bunu beğendi.
  4. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    :D abi ben ailece başımızdan geçen bir olay varki gülmekten ölürsünüz.(güleriz ağlanacak halimize hesabı :D )
    Faturalar otomatik ödeme talimatlı olmasına rağmen kesilmiş :D
    Aradım sordum :D
    Banka her zamanki saatten 3 saat geç yatırmış faturayı ve o ara gelip kesmişler :D
    birgünü elektiriksiz geçirdik.Buzdolabındakiler bozulur diye komşşuya taşıdık falan :D ohooo bu neki :D

5. aslan asker

aslan asker Aktif Üye

Seviye:
    gazetede ilan edilen haberlere göre ayedaşın 3.ftsını ödemeyenlere ihbarmame gönderildiğini gene ödemeyenlerin elektriğinin kesildiğini yazıyordu ama uygulama benim yazdığım gibi oldu hiç haber vermeden elektrik kesilmesi dünyanın hiçbir yerinde olamaz ama tahmin ediyorum biz bu dünyadan değiliz epdk evlerde yaşamını mk ile sürdüren insanları ve bilgisayarda ödevlerini yapan insanları hiç hesaba katmadan mı bu kanunu uyguluyor vede bu kanunu hiçbir alt maddesi oladan yapıyor olay işte burada yatıyor.ayrıca verdiğiniz bilgi için size teşekkür ederim ama bu bilgi maalesef elektrik kesildiği zaman saatin üzerine takılan belgede yazılı idi yani niz bu bilgiyi elektrik kesildikten ve 3 sene sonra acı bir şekilde öğrendik.ayrıca bu durumda gecikme zammı olayıda kadük olmaktadır mantıken.

6. aslan asker

aslan asker Aktif Üye

Seviye:
    soner kardeşim ben bilgisayarda bir proje üzerinde çalışıyordum o anda elektrik kesildi durumu tahmin edersin bir haftalık çalışma boşa gitti. benim bir arkadaşıma almanyada bozuk çıkan bir entegre için zamanında 5000 mark ödediler tazminat olarak bizim o noktaya gelmemiz imkansız olacak biliyorum insan hayatının hiçe sayıldığı bir ülkede gerisinin ne kadar boş olduğunu konuşmak bile anlamsız oluyor.Biz ancak onların yaptığı güzel şeylere bakıp bakıp duracağız.

krankmili bunu beğendi.
  7. Hakan Eşme

Hakan Eşme Bu muydu Yaşam? Hadi Öyleyse Bir Kez Daha!!!

Adı:
    Hakan EŞME
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Elektrikleri biraz da "açma kapama" parası tahsil etmek için kesiyorlar.

M.Burak KARADAĞ bunu beğendi.
  8. Murat İçlek

Murat İçlek Bisikletkolik

Seviye:
    Cuma aksam uzerı saat 16:00 sıralarında aynı olay benımde başıma geldı bı baktım elektriğim kesilmiş . Arıyarak bılgı almak ıstedım bana sıstemde borcunuz yok elektrıgınızde aktif gorunuyor dedıler ama muhur var dedım kopartın mühürü sorun yok cevabıyla şok oldum . Ne kadar gelişi guzel bı calısma prensipleri var . Başı boşun biri gelıyor binadakı 7 dairenın elektrıgını kesiyor benımkıde dahil . Aradıgında aa sızınkı yanls olmus koparın mühürü cevabı verılıyor :) Trajikomik bi durum

9. onur demirer

onur demirer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Bizim dogu yorelerimiz de cok gelismis olsa gerek ki orada da kimse fatura odemeyenin, kacak kullananin elektrigini kesemiyor.

Elektrigi 3 saat geciktirenin elektrigini kesip de kacakcilara dokunamayacak, eylemci ogrencileri tartaklayip teror orgutu yanlilarina dokunamayacak kadar aciz bir devletimiz oldugu icin gercekten "vay halimize"

Atalarimiz bosuna "kor tuttugunu oper" dememis.

Murat İçlek bunu beğendi.
  10. aslan asker

aslan asker Aktif Üye

Seviye:
    yılbaşı yaklaştı benim başıma gelmeyen kalmadı borcu olmayan tlf.ft sı 8 gün geçen elektrik. asgari ödemesi 9 gün geçiken kredi kartı felaketi işin tuhafı bunların hiçbiri sene içinde kesilmedi yılbaşı dolayısıyla kanun falan dinlemeden muz cumhuriyeti gibi davranıldı.geriye birtek doğalgaz ve su kaldı bugün yarın borcu olmayan onlarıda kesip açma parası alırlar mahkemeye versen kazanmak hayal adamlar 7 sekiz avukatla geliyorlar elli yüz tl için.