Almanya

jazzpub

Aktif Üye
Tepki
377
İsim
Kubilay Devrim
Bisiklet
Fuji
Bisiklet yollarınız var, konuşun, buluşun pek tabii. Hava da güzel, her yer yeşillik... :)

Not: İzmirli...

• Beğen
Tepkiler: Köycegizli Muzo
Scudo
Tepki
46
@cem_filiz

Ben de 7 sene önce Amsterdam - Viyana arasını turlamıştım, turun en fazla süren kısmı Almanya'da gerçekleşmişti, sorularına yardımcı olmak isterim.

Otellerde bisiklet parkı bulabilirsiniz diye düşünüyorum, biz otelde kalınca o şekilde park etmiştik, müze gezilerine bisikletle gidebilirsiniz, sıkıntı olmaz, tavsiyem iyi bir bisiklet kilidi almanız bende BTWIN çelik kilit vardı, kalın ve büyüktü, caydırıcı olabiliyor. Markete alışverişe girdiğimizde bisikleti de güvenli bir yere park edip değerli eşyalarımızı yanımıza alıp gireceğimiz yere giriyorduk, ya da iki kişi olduğumuzdan bazen birimiz dışarıda bekliyordu. Bu önemli bir avantaj oluyor.

Başınıza gelmeyecek diye bir kaide yok ama oralarda turcu olarak birisinin çantasına çadırına dadanmaları pek olası değil.

Ama hatırlayabildiğim malzemelerle bisikleti dışarıda göz kontağı olmadan maximum 1 saat, malzemesiz ise 3-4 saat bırakmıştık (müze gezisinde)

Umarım keyif alırsınız.

• Beğen
Tepkiler: Köycegizli Muzo
Tepki
22
İsim
Muzaffer
Bisiklet
Ghost
@cem_filiz Selam ve tur heyacanı başlıyor.
Genelde kalacagınız Otellerde bisiklet icin park yeri vardır, yanınızda kilit bulundurun ve bisikletleri birbirine kitleyin. Deutsche Museum 9 ıle 17 arası acık müzeye geliş ve gidişiniz kaldıgınız otele baglı ne kadar vakit bisiklet ile gezecem vaya müzede gezecem bence o daha önemlisi. Piknik tüpü almak icin Globetrotter müzeden 500 m ilerde. Genelde bisiklet hırzızlıkları almanyada oluyor ama sizin gibi bisiklet turu yapanı carparlarmı zannetmem bence Almanlardan korkmayın ama dogu Avrupalı vatandaşlarına dikkat edin, degerli kagıtlarınızı ve paranızı devamlı üstünde tutun derim. Her marketin önünde bisiklet park etmek yerler vardır zaten o kadar cok tenha olmaz devamlı insanlar olur bence birşey olmaz.

İyi Pedaller

cem_filiz

Daimi Üye
Tepki
301
İsim
Cem Filiz
Bisiklet
b'Twin
@Uğur Gerger Teşekkür ederim bilgiler için. Bende BTWIN 100 Spiral kilit var, en basitinden, belki biraz daha kalın birer kilit almak mantıklı olacak gibi. Heybeleri her seferinde sökmek çok mümkün olmayacaktır diye düşünüyorum, en azından üste bir sırt çantası gibi bir şey koyup, kıymetli eşyaları/evrakları da içine koyup, durduğumuz yerde yanımıza alabiliriz gibi. Vakit yaklaştıkça insanın aklında sorular detaylanıyor tabii.

Bir de şunu sorayım, yol üzerinde kamp alanlarının sıklığı nasıldır? Başka bir arkadaş rezervasyon yapmaya gerek olmadığını, direkt gidip çadır kurabildiklerinden bahsetmişti, teyit edebilir misiniz? Veya sizin yaşayıp "bak giderken buna dikkat et" diyeceğiniz bir nokta var mıdır?

Yanımızda el pompaları olacak tabii, bisikletleri uçağa verirken lastikleri indirmek gerekiyormuş anladığım kadarıyla. El pompasıyla malum, bi yere kadar şişirilebiliyor, benzin istasyonunda vs uygun basınca kadar şişirmekte bir sıkıntı olmaz, değil mi?

Selamlar

• Beğen
Tepkiler: Özcan
Tepki
46
Gideceğiniz güzergaha bağlı kamp alanları bulursunuz diye tahmin ediyorum, bazen 2,3 km de bir kamp yeri oluyordu, Koblenz yakınlarında, Rhen nehri kıyılıarında çoktu, bazen de kampa gitmek için yoldan 15km sapabiliyorduk, vaktiniz var ise önceden araştırın ama çok çok yüksek ihtimalle çadır kurarsınız, rezervasyon da yapmanıza gerek yok. Sadece kapanış saatlerine dikkat edin derim ben, birinde tam kapatmıştı, içerde kalabilmek için epey dil döktük.

Hiç olmadı diyelim ki kamp alanı çok uzakta bir alanda, çadırınızı bir parkın içerisine ya da kasabaların yakınında bir noktaya kurarsanız da bir sıkıntı olmaz. Nurnberg'te parkın içinde 2 gece kalmıştık, şimdi ismini hatırlayamadığım bir göl kenarına kamp kurmuştuk, hiç sıkıntı çıkmadı. Sint Truden'de kamp yeri aradık aradık bulamadık, sonra aramak için yer sorduğumuz bir kasaba sakini kendi köy evinin bahçesinde kurabileceğimizi söylemişti. Dışarda da sorun olmuyor, ama kamp alanının duş imkanı, elektrik, çamaşır yıkama gibi hizmetleri yok tabii.

Lastiği tam hatırlamıyorum, havasını indirmemiz gerekip gerekmediği konusunda, biz kutulamıştık, sonra Schipol'de meydanda iki bisikleti tekrar kurmuş yola çıkmıştık. Havasını havalimanı görevlisine sorun önceden isterseniz.

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.121
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
hocam koblenz-amsterdam güzergahında yol üzerinde sürekli yemek yiyecek bi yer bulma şansımız var mı? yoksa buldugumuz yerde stoklamak mı lazım?

• Beğen
Tepkiler: Özcan
Tepki
22
İsim
Muzaffer
Bisiklet
Ghost
@Uğur Gerger

Selam
Problem yokmuş, aslanlar hiç kaçmamış yanlız saklanmışlar kafeslerinde, ayı kaçmış onuda vurmuşlar. Korkusuz pedallamaya devam.

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.756
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
Allahınız varsa yolarınız dan bisikletlilerin hakların dan ve toplumun bisikletlilere olan davranışlarından bahsetmezsiniz :):D

Saomi Miks

Aktif Üye
Tepki
331
İsim
Şaomi Miks
Merhaba arkadaşlar,
Geçen cuma günü 4 aydır flört ettiğim araya bir diz kilitlenmesi sonucu menisküs ameliyatı da girdi ama sonunda aldım ve 1 yıl sonra tekrar yola geldim...

Serious Valparola, Sora setli. İki gün üst üste 60 km yaptıktan sonra bugün dinlenme günü.

İlk izlenimlerim gayet güzel yolları özlemişim.

1.Gün : (link)

2.Gün :(link)

3.Gün
(link)

Bu da yol arkadaşım. Daha iyi fotoğraf çekemedim henüz.

IMG_20180810_184346.jpg
IMG_20180814_165842.jpg
IMG_20180815_150440.jpg

Dosyalar

JanLeo

Üye
Tepki
13
İsim
Özcan Aslan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba arkadaşlar. Almanya’da yaşıyorum ve bisiklet almak istiyorum. Uzun zamandır inceleyip araştırıyorum ama bir türlü karar veremedim. Bisikleti günlük hayatta ve haftasonları etraf kasaba ve şehirlere (50 km mesafede) seyahat etmek için kullanacam. Ancak, sık olmamakla beraber 10—15 günlük gezilere çıkma durumum da olabilir. Bu nedenle Trekkingrad (Cube Kathmandu SL, Koga F3 7.0 Gents gibi) ile Reiserad (Koga Grandtourer XT veya Rollhoff) arasında kaldım. Kafama takılan şu: Kullanım amacıma bakacak olursak, Reiserad gereksiz pahalı ve büyük mü olur?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
Merhaba öncelikle bisiklet hobisine olan özverinizden ötürü sizi tebrik ederim.
Kullanım amacınıza göre saydığınız, bu üst düzey alternatiflerin hepsi size en iyi şekilde hizmet verebilecektir.
Ama ağırlıklı kullanım amacınızı mutlaka siz belirleyerek satın alma işleminizi gerçekleştireceksiniz.

Örneğin ağırlıklı olarak şehir içi kullanımı yapacaksanız Cube Kathmandu amortisörlü olması sebebiyle diğerlerinden daha konforlu bir seçenek olacaktır.

Koga F3 7.0 gents Cube Kathmandu'ya göre biraz daha hafif, biraz daha performans odaklı bir şehir içi bisikleti olabilir fakat performans bisikleti değildir kesinlikle. Tur için maşada eyelet denilen bagaj bağlantısı olmadığı için Cube'den daha rijit olmasının, maşasının ve toplam ağırlığının daha hafif olmasının dışında çok daha fazlasını vermez.

Koga Grandtourer'a gelince 10-15 günlük tur planlarınıza en iyi hizmeti verecek alternatiftir. 3 adet matara bağlantı noktası 1 adet yine isterseniz matara da bağlayabileceğiniz ama genelde pompa bağlanan yeri mevcuttur. Bahsi geçen bisikletler arasında en üst düzey kadro yapısına sahiptir. Şehir içi kullanımı için yine Cube Kathmandu kadar konforlu olmasa da Koga F3 7.0'dan tek eksisi fazladan çıkarılabilir ön tubus bagajı'dır.
İmkan dahilinde Koga Grandtourer tercih edilecekse bence Xt yeterli olacaktır. İllaki internal bir vites sistemi derseniz sanki Pinion teker göbeğinde yer almayan, yüke maruz kalmayan ve de dönen göbek için yük oluşturmayan bir internal şanzıman olarak daha iyi bir sisteme benziyor.
Bütçe sıkıntısı olmaması şartıyla sizde yer alan alternatifler arasından benim tercihim Aşağıdaki videoda yer alan bisikletin Son28 dinamo ve usb güç çıkış ekstralısı olurdu.
Saygılarımla...

• Beğen
Tepkiler: tanerhosgor

JanLeo

Üye
Tepki
13
İsim
Özcan Aslan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@eren konu çok çok teşekkürler. Koga Grandtourer S çok güzel bir bisiklet. VSF marka konusunda bilginiz var mı acaba? TX 800 modelleri çok hoşuma gitti. Sanırım ya Koga Signature Grandtourer S veya VSF TX 800 Magura HS33’ten birini alacam. Cube Kathmandu vb. bir Trekkingrad ilerde yetersiz kalacak gibi görünüyor ve bir sürü para verip bir süre sonra yeni bir bisiklet arayışına girmek istemiyorum.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
Vsf markası Türkiyede 2018 yılında kapanan bisikletgezgini mağazasının sayesinde en çok satmış tur bisikletlerinden biridir. Tecrübe etme şansım oldu hatta bisiketgezgini mağazası kapanmadan önce pinion şanzımanlı olanını (Tx1200) almayı da düşünmüştüm fiyatta çok güzel bir indirim vardı fakat kadro boyu bana uygun değildi.
Vsf tx 800 yaklaşık 170kg kapasiteli çelik (cr-mo) bir bisiklet. Bu kapasitede bisikletler genelde afrika asya turlarında kolay tamir edilebilsin, yedek parça bulabilsin mantığı ile v fren dizayn ediliyor ve genelde 26" teker oluyor. Fakat Tx 800 28'' teker ebatına sahip yani bu kısmı biraz kendi mantığına ters.
Koga ile arasındaki en temel fark Koganın aluminyum ve biraz daha hafif olması.
Bunun dışında Koganın disk fren sistemini kullanması.
İkisi de taş gibi tur canavarı bisikletler.
Çelik bisikletin apayrı bir kullanım zevki oluyor fakat Koga'nın hem daha şık olduğunu düşünüyorum hem de websitesindeki kişiselleştirme seçeneği(Koga Signature) nedeniyle renk, özellik ve aksesuarların seçimi ile daha size özel olabileceğini düşünüyorum.

JanLeo

Üye
Tepki
13
İsim
Özcan Aslan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@eren konu çok çok teşekkürler. Saygılar, selamlar

JanLeo

Üye
Tepki
13
İsim
Özcan Aslan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@eren konu Merhaba. Grandtourer için sipariş vermeden önce bir kaç konuda yardımınızı rica edecektim:
1. Dynamo olarak Deore XT 800 mü, yoksa SON 28 mi?
2. Sele olarak Brooks B17 önerir misiniz?
3. Jant ve Lastik konusunda ne önerirsiniz?
4. Pedal olarak bir yüzü kilitli, diğer yüzü de normal ayakkabı için uygun bir pedal düşünüyorum. Bu anlamda Shimano PD T800 uygun bir seçim mi?
5. Çanta olarak Koga'nın çantalarını mı önerirsiniz yoksa başka bir marka mı alayım?

Biliyorum sizi fazla meşgul ettim, kusura bakmayın lütfen. Fırsat bulduğunuzda yardımcı olabilirseniz minnettar kalırım. Saygılar, selamlar.

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
1) Son 28 bu parayı neden ödeyeyim derseniz çok uzun ömürlü ve en az güç kaybını yaşatıyor.
2) Ben brooks b17 kullanıyorum yaklaşık 9.000km'den beri. Biraz ağır olmasının dışında memnunum. Bilindiği üzere sele popo şeklini alıyor yaklaşık 1500kmden sonra ve çok rahat hale geliyor çok bilinmeyen en önemli eksisi çok uzun süre üzerinden hiç kalmazsanız cinsel bölgelerde uyuşmaya ve kan dolaşımının azalmasına neden olabiliyor ama ara sıra ayağa kalkarsanız bunu hiç yaşamazsınız ben ara sıra ayağa kalkmayı bu nedenle alışkanlık edindim ve sorun yaşamıyorum.
3) Lastik konusunda size 1 lastik önereceğim hiç bir koşulda daha iyisi yok.(keşke böyle bir lastik olsa:)
Bu bisikleti alacağınız için anladığım kadarıyla en iyisini istiyorsunuz ve bütçe sorununuz yok.
1 çift lastik alacaksanız çoğunlukta asfalt üzerinde bineceğiniz için Schwalbe Maraton'u öneririm ebat olarak şehir içi ve şehirler arası 700x35 ideal olacaktır. Yaklaşık 4.000km'de 1 kez patladı benim lastiğim. Biraz ağır lastik fakat 15.000km civarında ömrü var patlak derdiniz hiç olmayabilir.
Eğer 2 çift lastik alırsanız (Tur ve Şehir içini ayırmak için)
Şehir içi için Schwalbe Big Apple 28x2.0 öneririm. Yaklaşık 2000km kullandım Özelliği düz maşalı bisikleti amortisörlü konforuna yakın bir konfora taşıyor. Baloon denen bir teknolojisi sayesinde yoldaki bozuklukları bir miktar sönümlüyor. Henüz lastiğim hiç patlamadı. Arazi lastiği değildir yani dişleri ve iz aralıkları büyük değildir ama çamurlu olmaması şartında arazi, bozuk yol performansı da sizi mutsuz etmeyecektir.
Tur İçin Schwalbe Maraton 700x32 öneririm. 700x35 yerine 700x32 biraz daha performans, biraz daha az sürtünme ve biraz daha hafiflik sunuyor. Yine bu lastik de arazi lastiği değildir yani dişleri ve iz aralıkları büyük değildir ama çamurlu olmaması şartında arazi, 700x35 ve Big Apple kadar olmasa da bozuk yol performansı da sizi mutsuz etmeyecektir.
4) PD T800 kesinlikle doğru bir tercih.
5) Çanta olarak ben Ortlieb Black and White serisini bir heves tüm set olarak satın aldım. Çok pratiktir tek hamle ile çantayı takıp tek hamle ile çıkarırsınız. Su geçirmez. Fakat çantayı ihtiyacınız olduğu zaman almanızı öneririm.
Dediğim gibi bir hevesle aldım bir kez deneme amaçlı 50km ihtiyaç bile yokken eşya doldurup tur yaptım(World tourer kafasını yaşabilmek için).
Sonra yurt dışında tur yaptığımda bile o kadar hacme ihtiyacımın olmadığını fark ettim. Yani işim nedeniyle zaman problemimin olduğundan o test dışında şu ana kadar en fazla 4 günlük tur yapabildim ve sadece arka çantalar yetti.
Ben ortlieb markasını tavsiye ederim kalite konusunda pişmanlık yaşamazsınız ayrıca deformasyon durumunda garanti konusunda direkt olarak yeni ürün gönderiyorlar. Fakat çanta konusunda ülkemizin ünlü turcusu Gürkan Genç bile hacim ufaltmaya gidiyor. Yani hayatınızın geri kalanı yollarda geçmeyecekse benim aşağıdaki resimde yaptığımı yapmayın. Makul ebatta asgari ihtiyaçlarınız kadar bisikleti yükleyip biraz daha küçük modellerden alın derim.

(link)

JanLeo

Üye
Tepki
13
İsim
Özcan Aslan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@eren konu çok detaylı ve çok samimi açıklamalarınız için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Çok incesiniz. Saygılar, selamlar...

edipo

Üye
Tepki
1
İsim
edip
Başlangıç
1965—66
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba, uzun zamandır sırt çantamla gezdiğim yeryüzünü biraz da bisikletle dolaşmaya karar verdiğimden beri istanbul'da antreman yapıp malzeme bakıyorum. Niyetim Almanya'dan mümkünse 2. el bisiklet ve malzemeler ( mala. yeni de olabilir) alıp istanbul'a gezerek gelmek.
Koga grandtourer ( hollanda menşeli galiba) ve vsf TX-400 hedefim ama yenileri biz dünya gezgini için biraz fiyatlı. Rica etsem fiyatlarını teyid edebilir msnz tlf? 2. el meselesi e-Bay'e sıkışmış görünüyor almanya'da. orada arkadaşlarım olmasına rağmen buradan takip etmesi çok zor ! Öneriniz olur mu?
Eren bey, sele altı 15lt ve ön heybe kullanmayı düşünüyorum. (biz gezginler 200gr'ın farkındayız.). Ortlieb sele altı 115euro. burada Pro Gravel ( shimano yan üretimi ) 500.-TL ya da Topeak 650 TL. ne düşünürsünüz? Ön için öneriniz var mı?
Son olarak, Carraro CR-T world tour meselesi; 28", aluminyum. Biliyorsunuz belki yol için hemen herseyini koymuşlar. Türkiye sınırlarında kullananlar memnun görünüyor. Ama chromy'i tutmaz diyenler de var. Ne dersiniz?
Her ikinizi de vaktinizi ayırdığınız, cevapladığınız için şimdiden teşekkür ederim.
Selamlarımla,
Edip

Son düzenleme: