29 er dağ bisikletleri tuttu mu?

Hüseyin Kara

Aktif Üye
Tepki
141
Bisiklet
KTM
29 kullanmış birisi olarak bundan sonraki tercihim 27.5 olacak. Bana biraz hantal ve kotrol etmesi zor gelmişti. Almadan önce mutlaka denemenizde fayda var. Tuttu mu sorusuna cevap: kesinlikle!

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci
Scudo

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@Hüseyin Kara Size katılıyorum.27.5 daha makul bir ölçü.1-2 yıl içerisinde dahada yaygınlaşacak diye tahmin ediyorum.Yerli firmalarda yönelirse dahada süreç dahada hızlanır.

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Kara

adilmusazafer

Forum Demirbaşı
Tepki
255
İsim
Adil Musa ZAFER
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bende 27.5'tan 29 a geçmiş birisi olarak, arazi şartlarında biraz alışmayı gerektirse de tercihimi yine 29'dan yana kullanırdım. Matematiksel olarak attığın aynı pedalla daha çok yol alıyorsun. Satışlarda da 29 tercih edenlerin oranı daha fazlaymış.

B

bianchi10

Misafir
29" kullanan orta yaşlı biri olarak söylüyorum; en azından başkalarının gözünde çok büyük duruyor ve çocuk bisikletine biniyor gibi durmuyorsun. farklı bir şeye bindiğini belli ediyor alet.

zaten 29" ve 27,5" arasında öyle inanılmaz büyük farklar yok ama göze yetişkin bisikleti gibi geliyor 29".

Anıl Erdoğan

Forum Carbonbaşı
Tepki
1.786
İsim
Anıl ERDOĞAN
Bisiklet
Cube
konu 2012de açılmış arkadaşlar. Lütfen konu tarihlerine önem gösterelim.
Zaten 27,5 tutmadı gibi birşey. İstediğin lastiği bulmak çok zor. 29 çok ok iyi tuttu

• Beğen
Tepkiler: eyupozturk

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Önemli bir dağ bisikleti konusu, hortlatalım hadi.

26" arayıp bulamayınca hadi 27.5" olsun bari dedim ama olmadı. Kadrosunu oldukça beğendiğim bir model orta boy kadroda 29" lastiklerle geliyordu, böyle olunca zorunluluktan 29" almış oldum. İyiki de almışım, bundan sonra 29" altı dağ bisikleti kullanmam. 27.5 inç yavaş yavaş piyasadan silinecek gibi, çoğu markada sadece boyu kısa olanlar için sunulan bir seçeneğe dönüştü.

Burak Uğurlu

Forum Bağımlısı
Tepki
4.133
İsim
Burak Uğurlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

26" arayıp bulamayınca hadi 27.5" olsun bari dedim ama olmadı. Kadrosunu oldukça beğendiğim bir model orta boy kadroda 29" lastiklerle geliyordu, böyle olunca zorunluluktan 29" almış oldum. İyiki de almışım, bundan sonra 29" altı dağ bisikleti kullanmam. 27.5 inç yavaş yavaş piyasadan silinecek gibi, çoğu markada sadece boyu kısa olanlar için sunulan bir seçeneğe dönüştü.
26 nın ani manevra kabiliyeti 29 larda o kadar yok. Belki alışkanlık diyebilirim ama 29 kullanınca bigfoot gibi geliyor kocaman tekerler. Ben ısınamadım, biraz ticari geliyor, 26 lar pazarı doyduktan sonra önce 27.5 sonra 29, her şey ona göre değişti. Kadro geometrisi, maşa, jant, frenler, bir dolu yedek parça ve aksesuar kombinlendi birden.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.988
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

Öyle oldu bile maalesef. Xc zaten malum da enduro DH fr trail gibi disiplinlerde de en azından ön 29 oluyor artık. Small medium bazen ön arka 27.5 oluyor sadece. Bazıları da öne 29 arkaya 27.5 seçeneği sunuyor. Ona da mullet diyorlar. Bundan bi' 15 yıl önce ön 26 arka 24 şeklinde oluyordu, artık ön 29 arka 27.5 şeklinde oluyor.

• Beğen
Tepkiler: MakRo

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
26 nın ani manevra kabiliyeti 29 larda o kadar yok. Belki alışkanlık diyebilirim ama 29 kullanınca bigfoot gibi geliyor kocaman tekerler. Ben ısınamadım, biraz ticari geliyor, 26 lar pazarı doyduktan sonra önce 27.5 sonra 29, her şey ona göre değişti. Kadro geometrisi, maşa, jant, frenler, bir dolu yedek parça ve aksesuar kombinlendi birden.
Evet, özellikle kadro konusu çok etkilendi. Zamanla alışılıyor gibi, kısa boylu iseniz 29" kontrol konusunda sorun olmaya başlıyor.
Öyle oldu bile maalesef. Xc zaten malum da enduro DH fr trail gibi disiplinlerde de en azından ön 29 oluyor artık. Small medium bazen ön arka 27.5 oluyor sadece. Bazıları da öne 29 arkaya 27.5 seçeneği sunuyor. Ona da mullet diyorlar. Bundan bi' 15 yıl önce ön 26 arka 24 şeklinde oluyordu, artık ön 29 arka 27.5 şeklinde oluyor.
Yukarıda 29" altı kullanmam derken 100 milimetreye kadar ön süspansiyonu bulunan bisikletlerden bahsetmiştim. 29'u çok sevmeme rağmen sert araziye girdiğimde üst borunun yüksekliği sıkıntı olmaya başlıyor. 1.71 boyundayım, benim gibi kısa boylu kullanıcılar için alın borusunun üst boruyla birleştiği kısım çok yüksekte kalıyor.

Bu da üst borunun ileri ucunun bacağınıza çarpmasına sebep oluyor, sonuç olarak daha kontrolsüz bir bisiklete binmiş oluyorsunuz.
Geçen haftalarda sağlam bir parkura girdim, hafif arazide çok iyi kontrolü olan bisikletimi kontrol etmekte çok zorlandım. Bu arada iki farklı jant ebatı konusunu bilmiyordum, bunun için teşekkürler.

Son düzenleme:

Peregrine

Daimi Üye
Tepki
695
İsim
Peregrine
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kontrol konusuna olabildiğince kısa gidon boğazı kullanmak fayda sağlamıyor mu?

Cem Tunç

@bike33travel
Tepki
381
İsim
Cem Tunç
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Triathlon
Merhaba, şimdi bu çiftli Ayna kol dağ bisikleti 29 inç olanından almayı düşünüyorum fakat hiç kullanmadım düz yolda normal hız yapabiliyor mu, yokuş çıkarken arka dişleler büyük olduğu için sıkıntı olmaz, tek yaprak aynakol mtb yarışçıları için sanırım, 2*10 aynakol olandan almak istiyorum, tecrübeli arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim, teşekkürler.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.947
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Daha önce hiç konusu yapılmamış bir şey gerçekten. Yeni başlık açmayı hakediyor.

• Beğen
Tepkiler: osmancan71

samet akkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
3.611
İsim
Samet Akkaya
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Merhaba, şimdi bu çiftli Ayna kol dağ bisikleti 29 inç olanından almayı düşünüyorum fakat hiç kullanmadım düz yolda normal hız yapabiliyor mu, yokuş çıkarken arka dişleler büyük olduğu için sıkıntı olmaz, tek yaprak aynakol mtb yarışçıları için sanırım, 2*10 aynakol olandan almak istiyorum, tecrübeli arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim, teşekkürler.
2x11 kullanmıştım şu anda 3x9 kullanıyorum . Oldukça güzeldi. Şimdi 3x9 bisikletimi 1x12 yapacağım . Yeterli oluyor. Dağ bisikletinden ziyade ulaşım aracı olarak kullanıyorum.2x10-11 oldukça keyifliydi. Dişli oranları ise kendi terchiniz. Kullanım amacınızla ilgili.

• Beğen
Tepkiler: Cem Tunç

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.717
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Başlığın ilk sayfaları çok sevimli yahu.
Hiçbir konuda agresif ve fanatik olmayacaksın işte.

Ben de 29" taşıma konusunda sıkıntı yaşamışım. İyi de nereye koyacağız bu mereti babında. Pratik adammışım o zamanlar.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Yasin BAYRAM

fakafuka

Aktif Üye
Tepki
180
İsim
ilyas
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim bisan mtx 7800 ön 27.5 arka 29 olarak geldi. Bundan hiç memnun değilim. Sebepleri ise aynı ölçü ön arka lastik bulmak zor. Jantları yenileyeyim diyorum. Bu seferde maşayı da değiştirmek gerekiyor. En makul çözüm arkaya öne jant ördürüp 27.5 yapıp keyfime bakmak :)

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.889
İsim
Hakan Engin
Eskiden konuyla ilgili ne saçmalıklar yazmışım acaba diye geriye dönük baktım. İlginç bir şekilde doğru şeyler yazmışım o zamanki kafayla. Sonuçta bu piyasayı batı yönlendiriyor, kim ne derse desin, o yöne doğru gidiyor. Elektrikli bisiklet konusunda da öyle oluyor.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.431
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Benim bisan mtx 7800 ön 27.5 arka 29 olarak geldi. Bundan hiç memnun değilim. Sebepleri ise aynı ölçü ön arka lastik bulmak zor. Jantları yenileyeyim diyorum. Bu seferde maşayı da değiştirmek gerekiyor. En makul çözüm arkaya öne jant ördürüp 27.5 yapıp keyfime bakmak :)
Bence bisiklet size yalis jant seti ile gelmis olabilirmi? Ön mesela 26" ve arka 28" olarak TT Bisikletleri olur ama ön 27,5 ve arka 29 MTB olmaz, sahsen ben hic görmedim ve duymadim. Bissan haric baska markada varsa görmek isterim.
MTB lerde önceden arka 26 ve ön 27,5 olarak vardi mesela Liteville bunu yapiyordu ama onlarda artik yapmiyor.

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.717
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Benim bisan mtx 7800 ön 27.5 arka 29 olarak geldi.
gerçekten de bir hata olmalı. Mullet denen konfigürasyonda ön daha büyük çapta olur ama bu pek yaygın değil, farkında olmadan almanız zor. Bisan'ın böyle egzotik işlere girmesi de pek olası değil. Nasıl becermişlerse yanlış toplamışlar.

fakafuka

Aktif Üye
Tepki
180
İsim
ilyas
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yok gerçekten öyle .Ben kapalı kutuda ikinci el almıştım. Birine hediye edilen bisikletti. Kişinin bisikleti var olduğundan direk satışa çıkarmıştı. 2 sene önce sıfırı 7500 tl iken ben 3000 bine almıştım. Bunu bisana sorduğumda saçma sapan bir yorum yaptılar bana. Tırmanış da kolaylık olması için böyle olduğunu söylediler.
İşin açıkcası elimizde parça yoktu böyle kullandık diyemiyorlar.

Murat abi resmini koyuyorum şuraya bakabilirsin66987.jpg